Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#163
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Attached File  20230914_165829.jpg   602.08K   20 downloadsAttached File  20230914_165834.jpg   547.34K   18 downloads

Bai nene, ma asteptam sa fie peste 2 saptamani. Dar scandalul incepe de sambata asta. O’zapft is!

#164
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Pai de ce peste 2 saptamani? Mereu a inceput la jumatarea lui septembrie. Mi se pare un paradox ca se cheama Oktoberfest, cand mai mult in septembrie se tine.🙂
Ce sa zic? Distractie placuta!

#165
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008

View PostBursul, on 11 septembrie 2023 - 18:56, said:

Veniti la Oktoberfest? Ce vizitati?

Eu vreau sa merg cu roata aia smechera numai sa gasesc spatiu sa imi las ghiozdanul la gara. In perimetrul zonei de Oktoberfest nu e dulapuri pentru depozitat bagaje, a?

#166
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Este. Am vazut azi ceva semn pentru bagaje.
Aici e harta: https://map.oktoberfest.de
Trebuie sa maresti si sa cauti dupa Gepäckaufbewahrung pe la intrari. Preturile: https://oktoberfest-...-visit/baggage/

#167
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Mersi. Gasisem ceva despre bagaje cu dimensiuni 20x15x10... dar asta e de marimea unei posete pentru doamne.

Interesanta si harta. Buna sa nu te pierzi Posted Image

#168
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Aia e dimensiunea maxima a posetei cu care poti intra, nu e voie cu rucsaci.
Tip: noi cand intram, ne luam hainele groase pe noi, pentru ca seara se lasa rece. In poseta de calatorie avem un rucsacel din panza.
Dupa ce intram, ne bagam hainele groase in rucsacel si ne e mai comod sa ne plimbam asa. Nu se intra cu sticle cu apa.

Daca vii cu metroul, coboara ori la Schwanthalerhöhe U4/U5 ori la Poccistrasse U3/U6.
E mai putina lume. La Theresienwiese e omor.

Duminica dimineata in centru de la 10, e parada costumelor. Merita vazuta.


#169
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Voi fi doar cateva ore in oras, apoi decolez inspre Austria. Vreau sa vizitez si Residenz si vreau sa-mi las ghiozdanul intr-un singur loc cat mai multa vreme. Vad pe pozele de la Okf. ca scrie 10 Uhr - 1 Uhr. Acel "1" se refera la 1AM, nu la 1PM (ora 13 la noi), nu!? Adica n-are nicio noima sa fie doar 3 ore, desi stiu ca festivalul se incheie mai devreme de 1AM

#170
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
S-a depasit recordul de vizitatori din anul 1985, 7,1 milioane.
Anul asta au fost 7,2 milioane.
S-a baut mai putina bere, dar mai multe nealcoolice. A fost un succes!

#171
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008

 DarkEnemy, on 15 septembrie 2023 - 16:57, said:

Voi fi doar cateva ore in oras, apoi decolez inspre Austria. Vreau sa vizitez si Residenz si vreau sa-mi las ghiozdanul intr-un singur loc cat mai multa vreme. Vad pe pozele de la Okf. ca scrie 10 Uhr - 1 Uhr. Acel "1" se refera la 1AM, nu la 1PM (ora 13 la noi), nu!? Adica n-are nicio noima sa fie doar 3 ore, desi stiu ca festivalul se incheie mai devreme de 1AM

Sa-mi raspund aici si poate va ajuta pe cineva pe viitor: pana la urma mi-am lasat ghiozdanul pe Schillerstrasse 22 la un magazin de electronice detinut de un chinez foarte amabil. Am folosit pentru rezervare site-ul usebounce.com . Platit direct de pe site, nu trebuie sa instalezi aplicatia. La fata locului omul a facut poza la bagaj, mi-a dat un tag si totul a fost ok. Afacerea a costat 6.65 euro. Poti sa lasi bagajul atat timp cat e magazinul deschis. Mai sunt si alte locatii in functie de ce treburi ai prin zona.

Cand am plecat acasa am vazut si spatiul de depozitare pentru bagaje din Hauptbahnhof dupa ce la sosire m-am invartit ca un titirez si nu l-am vazut fiindca nu e niciun semn mare ca pentru chiori Posted Image

Nu stiu care e tariful la HBF, dar 6.65 la Bounce e acceptabil si pare sa fie universal, indiferent de locatie.

#172
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Da, gara aia e destul de alambicata pt o treaba nemteasca. Dar si tu puteai intreba. Pe mine m-ar stresa gandul ca depind cu bagajul de o anumita ora. In plus, nu stii ce apare, inchide ala pravalia din diverse motive si ce faci?

#173
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Probabil daca inchide sandramaua te anunta prin email sa mergi sa iti recuperezi catrafusele ori trebuie sa aiba o persoana de back-up sa fie la fata locului sa dea lucrurile oamenilor in caz ca el are o urgenta si musai sa plece. Magazinul respectiv era destul de mare, vanzari, reparatii etc. Ma gandesc ca in spate mai este cel putin un om care lucreaza la reparat. Trebuie sa existe ceva garantie in vreun fel sau altul. Erau si multe ghiozdane, nu e ca si cum doar eu mi-am lasat rucsacul acolo si aia e.

Alta locatie ce am gasit-o tot langa HBF era un bar, iar acolo sigur nu e one man show. Se inchide de nu mai e suflet inauntru doar daca e ceva calamitate naturala sau atac terorist Posted Image

#174
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
N-am zis ca e o varianta rea, ci doar una cu hibe. Prefer un dulap la care sa am acces oricand. Pana la urma nu exista solutia perfecta, ci doar solutia potrivita fiecaruia.

#175
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca tot se vorbea aici de Oktoberfest, imi amintesc de o ninsoare mare la inceput de decembrie 2017, se lasase seara si am dat o plimbare pe Theresienwiese, goala si acoperita total de zapada, super misto senzatia daca te gandesti ce dezastru e la Festival :)

#176
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Fui.
Din pacate, multe constructii/reparatii prin centrul vechi, zona garii etc. Cersetori romani ca peste tot in Europa, seara in parcuri cete de arabeti nervosi.  Erau si unii cu masini, steag cu semiluna, claxoane etc...la 30 secunde politia dupa ei Posted Image

Edited by danigoleman, 07 November 2023 - 22:40.


#177
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Te-ai plimbat doar in centru si atat?

#178
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu chiar. Am fost si la Nymphenburg, OlympiaPark, BMW etc

#179
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Tocmai ce-am aflat si eu azi despre Deutschland-Ticket. Daca vreti sa explorati Germania si/sau anumite localitati din tarile vecine, se poate face asta destul de convenabil cu D-T la 49 de euro timp de o luna (calendaristica). In afara de IC, EC, ICE, restul transportului public e acoperit.

Pana acum foloseam Bayern-Ticket si costa 26 euro. B-T e mai potrivit pentru grupuri (si evalabil doar in regiunea Bavaria + anumite localitati aproape de granita), insa D-T e foarte ok pentru cine merge solo - cum sunt eu. Plus ca are valabilitate non-stop, contrar B-T care e, de regula, 9AM-3AM.

#180
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Am scris despre D-T si anul trecut (vezi pagina din urma!) si acum 2 ani, cand a costat 9€. Cu masina fiind, am preferat sa o lasam in parcarea hotelului si am folosit D-T pt deplasari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate