Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Toti ne nastem atei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Un lucru este cert:nimeni nu o să convertească pe nimeni, fiecare este convins cu ce știe el.

Problema de morală este alta, cei care sînt atei și țin sărbătorile religioase pe scuza că o fac din tradiție.

Pt. mine aceștia nu au ,,boașe'', ori sînt tari pe principiile lor ori nu, inseamnă că in subconștient tot se tem de o putere superioară

Oarecum își asigură o scăpare ,,dar dacă există ?''

Eu nu ,,țin'' sf. Valentin orice ar zice cei din jurul meu.

Nu pot să mă prefac. Voi ?

#20
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
depinde ce intelegi prin a tine sarbatorile.

eu nu frecventez biserica, nu tin posturi si nu respect reguli impuse de biserica de genul "nu ai voie sa lucrezi duminica" etc.
dar nici nu ma izolez fata de restul lumii, majoritar religioase, doar pt ca avem convingeri diferite...

#21
dicentiu

dicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.01.2011
credinta, limba, modul de a te purta, gusturile(muzica, imbracaminte,...)... sunt dobândite de-a lungul vieții.
daca iei un copil european si-l dai unei familii de musulmani, va vorbi limba lor, se va inchina la ce se inchină ei, va avea o vestimentație, obiceiuri, gusturi.. asemănătoare.

mintea omului este foarte maleabilă la inceputul vieții. crede cam orice fără nicio dovadă. unui copil poți să-i bagi in cap(in timp, nu imediat) orice religie, orice doctrina, fara nicio dovada, si sunt sanse mari sa le creadă toata viața, chiar daca mai tarziu primeste dovezi clare ca nu este asa.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Mă gândeam eu !
Este deci un ateism mai cu frică de Dumnezeu.

În schimb credincioșii au mers până la sacrificiul suprem, au murit sau au părăsit familia pt. Credința lor, ăsta da caracter puternic.

Problema este că atunci când crezi si ipotetic sa zicem nu există Dumnezeu nu ai pierdut nimic.

Ce te faci însă dacă treci ,,Stik-sul''și vezi că ai ,,greșito'', păi atunci ai pierdut totul.

Luati-vă măcar o marjă mică, poate că nu le înțelegem pe toate cu logica să lăsăm și sufletul să mai șopteasca câteodată.

#23
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006

View Postcrisstonne, on 19th February 2011, 18:44, said:

Ce te faci însă dacă treci ,,Stik-sul''și vezi că ai ,,greșito'', păi atunci ai pierdut totul.

Luati-vă măcar o marjă mică, poate că nu le înțelegem pe toate cu logica să lăsăm și sufletul să mai șopteasca câteodată.
Si ce te faci daca ai ales zeul gresit? Daca mori si in fata ta apre Alah, Zeus, Thor, Odin, Osiris, Raa, sau alt zeu din cele cateva mii ? De unde stii pe care sa il alegi? Iti spun eu, il alegi pe cel care ai fost educat sa il slujesti.  

Sa ascultam sufletul?  :lol: Nu toti intelegem cum functioneaza neuronii si sinapsele, daca apar niste impulsuri electrice in creier le numim suflet. Desi unii zic ca sufletul e in inima :lol: , cred ca inima(d.p.d.v. stiintific,medical) o intelegem cat de cat, sigur nu e acolo.

#24
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Divinitate e o varianta pentru adulti a lui Bau-Bau. Sper ca nu trebuie sa explic ca la aia mici. Ma refer la varianta upgrade desigur ... :P
Copii nu se nasca "religiosi", ci doar cu teama de necunoscut. Ca orice fiinta cu oarece inteligenta ...
LE: Stiu ca e greu de conceput acum dupa atatea milenii de "rafinare" a conceptului ... dar la origini asta a fost. Desigur ca oamenii l-au mai "impopotonat" cu timpul ... L-au rafinat asa tare incat nici nu mai are legatura cu realitatea. Ce nu face omul pentru visul frumos al etenitatii si serenitatii ... :notangel:

Edited by archaeus5, 19 February 2011 - 20:50.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Explicați-mi atunci unde este pericolul dacă voi ateii deși îndoctrinați religios (botezați, sărbători cu forța) de mici ați reușit să scăpați cu mintea limpede dar nu de tot că țineți sărbătorile (sic) !

Ce contează cu cine te întâlnești dupa nume daca este de fapt doar o singură entitate cu mai multe nume (puse de oameni).

Poate să fie acest refuz al credinței ceva de genul:dacă eu nu simt si nu am revelații o dau că ceilalți au vedenii sau nu știu ce defect la sinapse ?!

Un fel de egalizare românească (specifică românilor) o ,,răzbunare'' de genul foarte practicat la noi dacă eu nu pot nu poate nimeni, dacă eu nu știu nu îmi bat capul consider că nu știe nimeni, etc.

Asta să fie ?

Căci chestia cu sinapsa este prea subțire.



Și copiii stiu că expresia cu inima este plastică/poetică.

Știm că emoția este asociată cu un ritm cardiac ridicat dar impulsurile vin de la creier, acolo intervine de fapt emoția care reverberează în tot corpul prin stimulari electrice în sistemul nervos.

#26
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postcrisstonne, on 19th February 2011, 21:56, said:

Explicați-mi atunci unde este pericolul dacă voi ateii deși îndoctrinați religios (botezați, sărbători cu forța) de mici ați reușit să scăpați cu mintea limpede dar nu de tot că țineți sărbătorile (sic) !

Ce contează cu cine te întâlnești dupa nume daca este de fapt doar o singură entitate cu mai multe nume (puse de oameni).

Poate să fie acest refuz al credinței ceva de genul:dacă eu nu simt si nu am revelații o dau că ceilalți au vedenii sau nu știu ce defect la sinapse ?!

Un fel de egalizare românească (specifică românilor) o ,,răzbunare'' de genul foarte practicat la noi dacă eu nu pot nu poate nimeni, dacă eu nu știu nu îmi bat capul consider că nu știe nimeni, etc.

Asta să fie ?

Căci chestia cu sinapsa este prea subțire.

E mult mai simplu de atat. E doar cautarea adevarului.

#27
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostAlexutsa, on 18th February 2011, 23:58, said:

tehnic, da, toti ne nastem atei, daca prin ateism intelegi lipsa credintei in zeu.

ateismul exista numai atunci cand este constientizat conceptul de dumnezeu. abia atunci poti sa-l negi deci abia atunci esti ateu. pana atunci esti nestiutor. nici macar ignorant nu esti, ignoranta reprezentand tot ceea ce ar trebui sa stii si nu stii...

#28
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006

View Postcrisstonne, on 19th February 2011, 22:07, said:

Explicați-mi atunci unde este pericolul dacă voi ateii deși îndoctrinați religios (botezați, sărbători cu forța) de mici ați reușit să scăpați cu mintea limpede dar nu de tot că țineți sărbătorile (sic) !

Ce contează cu cine te întâlnești dupa nume daca este de fapt doar o singură entitate cu mai multe nume (puse de oameni).

Poate să fie acest refuz al credinței ceva de genul:dacă eu nu simt si nu am revelații o dau că ceilalți au vedenii sau nu știu ce defect la sinapse ?!

Un fel de egalizare românească (specifică românilor) o ,,răzbunare'' de genul foarte practicat la noi dacă eu nu pot nu poate nimeni, dacă eu nu știu nu îmi bat capul consider că nu știe nimeni, etc.

Asta să fie ?

Căci chestia cu sinapsa este prea subțire.



Și copiii stiu că expresia cu inima este plastică/poetică.

Știm că emoția este asociată cu un ritm cardiac ridicat dar impulsurile vin de la creier, acolo intervine de fapt emoția care reverberează în tot corpul prin stimulari electrice în sistemul nervos.


Noi, ateii cand explicam ceva trebuie sa specificam la inceputul discutiei ce intelegem prin anumiti termeni, pentru ca cea mai comuna problema in orice discutie este legata de semantica, mai ales in domeniul asta. Nu toti intelegem acelasi lucru prin "a tine sarbatorile". Nu cred ca Dumnezeu a lasat vreo sarbatoare sau ca a facut calendarul. Sunt obiceiuri, faci parte dintr-o comunitate nu esti salbatic. Eu unul ma amuz pe seama obiceiurilor astea.


Pai conteaza cu cine te intalnesti, fiecare are cerintele lui si depinde daca dupa moarte intri in piscina  sau in cazan. Daca nu conteaza cu cine te intalnesti si este doar o unica entitate, sa zicem creatorul universului, de ce l-ar intalni cineva dupa moarte? A facut un set de reguli pe care sa le urmezi? Singurul lucru prin care se deosebeste un ateu de un credincios este ca nu crede intr-o entitate intelegenta care a inceput totul, in rest se aseamana. Deci singurul motiv pentru care un credincios ar obtine viata vesnica si un ateu nu este "a crede ca exista acest creator".  E un motiv aberant pentru o fiinta ca cea care a creat universul, asta sa fie criteriul de selectie.

Chestia cu sufletul: si eu credeam in asta pana acum un an si credeam ca am revelatii, etc. Dar nu stiam destule. Afirmatii extraordinare necesita dovezi extraordinare. Chestia cu sufletul nu este dovedita. Pentru ca la fel ca si chestia cu D-zeu sunt construite prin principiul ca nu se supune niciunei reguli.

Si eu pot sa zic ca EU sunt creatorul universului, te-am creeat pe tine, pamantul, softpedia, toti userii de aici cu toate amintirile lor si cu tot ceea ce gandesc ei si ce vor gandi , etc. Si ca orice argument gaseste cineva eu as fi creeat posibilitatea asta , daca mor cei care cred in mine sa zica ca eu am planuit asta s.am.d . Si nu ai cum sa dovedesti ca nu e asa. Orice stiinta ar zice sau ce experiment ar creea, teistii o sa zica ca zeul lor este in afara acelui experiment.

Nu rade de inima, stiu oameni care zic ca sufletul este in inima si ca nu e bine ca facem  transplanturi de inima, nu au instructiuni in Biblie pentru asta  :w00t:, serios.

#29
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmucormucedo, on 19th February 2011, 22:50, said:

Noi, ateii .................................................








Sancta simplicitas!!!

#30
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006

View Postjohnnickelby, on 19th February 2011, 22:56, said:

Sancta simplicitas!!!

Pot sa elaborez daca vrei, deja era prea lung, trebuia sa mai scurtez. Nu ca am ajunge vreodata la o concluzie  :thumbup:

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postarchaeus5, on 19th February 2011, 22:09, said:

E mult mai simplu de atat. E doar cautarea adevarului.

Ce îmi plac truismele astea invăluite în ceață !

Sau este lipsă de argumente ?

Am lungit-o destul, argumentele sînt subțirele, cred că am încheiat aici.

Practic la intrebarea topic trebuia să răspundem doar cu da sau nu, dar ce ne mai place să rostogolim vorbe.

Nu știu daca la occidentali se ajunge la așa ceva, altă lume domle', altă lume.

Succes la dezbătut principial !

#32
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Ai o poza de intelectual.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Aici mai ,,prins'', dar tot lipsă de argumente se cheamă, tot să nu fie la subiect.

Și remarca aceasta este tot de intelectual ?

Pleșule tu ești ?!

Gata chiar am terminat, este clar aparențele vă pacălesc imediat, pseudo psihologi mulți, păcat.

#34
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Omul nu se naste ateu, omul devine ateu. Omul nu se naste religios, omul devine religios.

O caracteristica a ateilor este cea de a pune intrebari, fiecare om dupa ce se naste isi pune intrebari. Din punctul acesta de vedere, ne nastem atei, desi mai degraba as spune agnostici...

Edited by Ovidiu93, 20 February 2011 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate