Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Toti ne nastem atei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
Toti credinciosii ar trebuii sa isi puna intrebarea asta. Sunt crestini pentru ca s-au nascut intr-o zona crestina. Sau musulmani pentru ca s-au nascut intr-o zona islamica, etc. Oamenii au probleme sa se convinga pe ei insisi de ceva.
                Cum cred unii ca exista un zeu cand de fapt cineva le-a spus asta. Or sa zica ca au avut diferite experiente. Da, dar dupa ce le-au fost bagate in cap doctrinele religioase.
         De ce nu sunt multi amazonieni cu revelatii despre D-zeu?
Concluzia mea este ca ideea de D-zeu este doar o idee dobandita din mediul in care traiesti.

#2
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
tehnic, da, toti ne nastem atei, daca prin ateism intelegi lipsa credintei in zeu.

Quote

Cum cred unii ca exista un zeu cand de fapt cineva le-a spus asta. Or sa zica ca au avut diferite experiente. Da, dar dupa ce le-au fost bagate in cap doctrinele religioase.
multi poate nu au auzit de romania, dar asta nu inseamna ca nu exista. problema nu e asta, ci acele doctrine religioase care toate pleaca de la premiza ca ceea ce e scris in biblie a batut in cuie si nu poate fi contestat...

#3
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
Vreau sa zic ca cineva care spune: "Am vazut-o pe Fecioara Maria, si mi-a vorbit in vis". Nu poti sa spui asta decat daca stii deja cine este Fecioara Maria.
Din cate stiu eu nu sunt eschimosi sau altii care nu au nici un contact cu religia sa vina si sa zica "Fecioara Maria mi-a povestit toata religia crestina in visul meu".

#4
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postmucormucedo, on 19th February 2011, 00:10, said:

Vreau sa zic ca cineva care spune: "Am vazut-o pe Fecioara Maria, si mi-a vorbit in vis". Nu poti sa spui asta decat daca stii deja cine este Fecioara Maria.
Din cate stiu eu nu sunt eschimosi sau altii care nu au nici un contact cu religia sa vina si sa zica "Fecioara Maria mi-a povestit toata religia crestina in visul meu".

Exact. O idei nu apare fara semintele potrivite implantate in cap. De acolo mintea face toata treaba. Inclusiv halucinatiile.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Când crești înveți progresiv lucruri noi, ce este scaunul sau pianul.

Este rău că primești o informație ?

Eschimosul poate îl vede sau crede în Urs de gheață nu ai de unde să ști.

Dacă am evoluat se datorează și celor puțini care au primit revelatii.

Ce era bine sa faca acești oameni, să  dea informația  mai departe sau nu ?

Sa ajuns ca cercetători sau intelectuali de marcă să recunoască că există o putere spirituală din care ne tragem și noi.

Noi limităm totul din cauza la prea multă logica, să nu cumva să aibă altcineva un har spiritual că înebunim, nu mai sîntem noi buricul pământului.

Sîntem orgolioși și se spune ca orgoliul este cea mai mare mizerie a sufletului uman.

Știți de ce ?

Când crești înveți progresiv lucruri noi, ce este scaunul sau pianul.

Este rău că primești o informație ?

Eschimosul poate îl vede sau crede în Urs de gheață nu ai de unde să ști.

Dacă am evoluat se datorează și celor puțini care au primit revelatii.

Ce era bine sa faca acești oameni, să  dea informația  mai departe sau nu ?

Sa ajuns ca cercetători sau intelectuali de marcă să recunoască că există o putere spirituală din care ne tragem și noi.

Noi limităm totul din cauza la prea multă logica, să nu cumva să aibă altcineva un har spiritual că înebunim, nu mai sîntem noi buricul pământului.

Sîntem orgolioși și se spune ca orgoliul este cea mai mare mizerie a sufletului uman.

Știți de ce ?

#6
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

Quote

Este rău că primești o informație ?
este cand aceasta informatie e falsa

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlexutsa, on 19th February 2011, 01:29, said:

este cand aceasta informatie e falsa

În cazul acesta topicul nu trebuia deschis atâta timp cât nimeni nu convinge/luminează pe nimeni.

#8
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009

View Postarchaeus5, on 19th February 2011, 00:41, said:

Exact. O idei nu apare fara semintele potrivite implantate in cap. De acolo mintea face toata treaba. Inclusiv halucinatiile.
Si de aceea mi-a placut Dune si Fundatia...
Misionaria Protectiva... ehee ar trebui sa le recitesc, merci.

#9
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmucormucedo, on 18th February 2011, 23:49, said:

Concluzia mea este ca ideea de D-zeu este doar o idee dobandita din mediul in care traiesti.
Dupa capul tau si a celor 2 alexutse siameze, inseamna ca primadata a fost religia si apoi a aparut omul (nascut in mediul religios evident).

Edited by altul, 19 February 2011 - 10:11.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
La cum este pusă întrebarea în titlu ar trebui să răspundem cu da și nu.

Atunci ce rost au polemicile că cine este ateu o să zică că nu, cine este credicios o să zică că da.

Concluzia:ce aflăm nou ?!

Nu știam că există și unii și alții ?

Știam deja din alte topicuri și din viața de zi cu zi.

#11
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Cea mai mare prostie dintr-o disputa ca asta e faptul ca unii incearca sa convinga pe altii de convingerile lor si ceilalti la fel. Nu reusesc sa vad de ce nu isi vede fiecare tabara de treaba ei...

#12
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Stiti foarte bine cum a aparut religia.

S-a dovedit ca orice copil va veni singur cu o conceptie proprie despre un zeu, chiar daca nimeni nu i-a spus nimic de d-zeu sau orice altceva.
Asta e pentru ca oamenii sunt singurele animale care realizeaza 100% ca vor muri. Copiii de asemenea nu percep ca mintea sa fie legata de corp, ei cred ca e o chestie separata pentru ca nu-si pot imagina cum e sa nu mai existi. Acum incep sa se gandesc la ce se intampla dupa moarte... si asa iau nastere numeroasele fantezii religioase ale unora. Cele mai bune fantezii au supravietuit si se numesc acum: Crestinism, Islamism, Iudaism etc.




Nu exista mos-craciun, mos-craciun e un bulangiu. Nu exista Dumnezeu baaaa, te inchini la pietre. Tactu e ala care baga plicurile in cutiile de scrisori.

#13
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006

View Postaltul, on 19th February 2011, 10:08, said:

Dupa capul tau si a celor 2 alexutse siameze, inseamna ca primadata a fost religia si apoi a aparut omul (nascut in mediul religios evident).

De acord cu tine doar daca intre cuvantul "a fost" si "relige" strecori cuvantul "inventata"

View Postcristi7, on 19th February 2011, 13:36, said:

Cea mai mare prostie dintr-o disputa ca asta e faptul ca unii incearca sa convinga pe altii de convingerile lor si ceilalti la fel. Nu reusesc sa vad de ce nu isi vede fiecare tabara de treaba ei...

Nu e postat in sectiunea religiei. Si alceva, Richard Dawkings are dreptate, de cate ori ai ocazia trebuie sa ataci religia cu duritate, s-a terminat epoca in care ii lasam in pace, numarul ateilor creste, si nu imi placa ca optiunea Default este: D-zeu exista.

Edited by mucormucedo, 19 February 2011 - 14:30.


#14
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View Postmucormucedo, on 18th February 2011, 23:49, said:

Toti credinciosii ar trebuii sa isi puna intrebarea asta. Sunt crestini pentru ca s-au nascut intr-o zona crestina. Sau musulmani pentru ca s-au nascut intr-o zona islamica, etc. Oamenii au probleme sa se convinga pe ei insisi de ceva.
                Cum cred unii ca exista un zeu cand de fapt cineva le-a spus asta. Or sa zica ca au avut diferite experiente. Da, dar dupa ce le-au fost bagate in cap doctrinele religioase.
         De ce nu sunt multi amazonieni cu revelatii despre D-zeu?
Concluzia mea este ca ideea de D-zeu este doar o idee dobandita din mediul in care traiesti.

alt orasean care se plictiseste.

#15
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Toata lumea sa naste fara a cunoste de D-zeu, de lume, de oameni, de animale, de munti etc....chestiile astea le afla mai incolo...(parerea mea)

Edited by madalina26, 19 February 2011 - 14:36.


#16
grii

grii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2011

View Postmadalina26, on 19th February 2011, 14:35, said:

Toata lumea sa naste fara a cunoste de D-zeu, de lume, de oameni, de animale, de munti etc....chestiile astea le afla mai incolo...(parerea mea)

Ne nastem fara sa stim de oameni, animale, munti pentru ca sunt idei percepute prin simturi, dar ideea de dumnezeu este innascuta pentru ca nu exista nimic asemanator in lumea exterioara.

#17
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 03.12.2005

View Postgrii, on 19th February 2011, 14:45, said:

Ne nastem fara sa stim de oameni, animale, munti pentru ca sunt idei percepute prin simturi, dar ideea de dumnezeu este innascuta pentru ca nu exista nimic asemanator in lumea exterioara.

dar cu toate comunitatile shamaniste cum ramane? ele nu cred intr-o zeitate suprema, ci doar in existenta spiritelor. la ei unde e notiunea de dzeu?

#18
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Fiecare trib cu proprii zei, e destul sa meri putin prin Africa sa vezi doar cat de diferite sunt fiecare. Daca e sa o luam din punctul tau de vedere si crestinismul e impartit in mai multe variante, la fel si cu celelalte religii. Zeii exista si la ei, sunt doar diferiti fata de cei de aici, la fel ca si cei din Asia de jos si Asia de est.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate