Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Hip-hop-ul de azi...

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
BTN

BTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.11.2008
hip hop-ul romanesc a evoluat,asa cum era normal sa se intample,de la un negativ si o voce a ajuns la acest hip hop "melodios",asta e foarte bine,dupa parerea mea,sunt unele trupe care au si mesaj si flow si negative si tot..chestia e ca vinde mult mai bine acea "manea mecanizata" (hip hop despre cluburi,bani,femei etc) decat cel adevarat (cu mesaj),foarte putini sunt cei care asculta hip hop bun,mie personal nu-mi place puya si bug mafia (exemplu),voce schimbata cu ajutorul unui aparat,cluburi,femei,cuvinte vulgare fara rost..
chestia e ca in romania sunt prea multi underground,asta trebuie sa se schimbe,comercial nu inseamna prost,nu exista artist care sa nu cante pentru bani,fara bani nu faci nimic in viata,orice artist doreste sa-i fie cumparat albumul original,multi dintre ei pe asta isi castiga existenta,cu cat mai multe albume cumparate cu atat artistul o sa faca mai mult si cu mai multa placere..ideea e ca trupele de rap din romania trebuie sa devina comerciale,dar asta nu inseamna ca trebuie sa faca muzica de proasta calitate,cumparati albumele nu ca sa faca ei rost de bani,cumparati-le pe cele care va plac,doar daca merita..
un sfat: daca vreti sa faceti hip hop (oricare dintre voi) faceti,bagati-va picioarele in cei care rad sau va ia peste picior..dar faceti-o cum trebuie,hip hopul nu se face in casa stand pe forumuri. si nu faceti doar ca sa fie facut,faceti-l sa transmita ceva,daca va bateti capul o saptamana cu o melodie e foarte bine,dar macar melodia aia va iesi bine,daca faceti un in 15 minute,nu stiu ce sanse aveti sa fiti apreciati..

SUSTINETI MISCAREA

#92
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
@BTN: cum am mai spus, comercialul e "momeala". El atrage noi ascultatori. Apoi se trece la under, se descopera zona under.
Spoiler


#93
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
vorba lui brugner, hip-hop-ul s-a bazat la inceput pe strada iar acum pe intelect

#94
BTN

BTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.11.2008
un mc da multi bani la studio ca sa scoata un album,daca raman in underground o sa iese in pierdere,trebuie sa obtina si ei ceva..nu e "dorinta de bani" e pur si simplu o nevoie personala,mie unul nu-mi convine sa merg sa dau la studio 20 de milioane sa scot un album cu 20 de piese si sa nu-l cumpere nimeni,toti sa-l pirateze..eu pierd banii degeaba si nimeni nu-mi arata ca apreciaza muzica mea,e ca si cand a-si face degeaba (e un exemplu)

#95
sebike

sebike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 25.05.2009

View PostBTN, on 30th May 2009, 00:06, said:

un mc da multi bani la studio ca sa scoata un album,daca raman in underground o sa iese in pierdere,trebuie sa obtina si ei ceva..nu e "dorinta de bani" e pur si simplu o nevoie personala,mie unul nu-mi convine sa merg sa dau la studio 20 de milioane sa scot un album cu 20 de piese si sa nu-l cumpere nimeni,toti sa-l pirateze..eu pierd banii degeaba si nimeni nu-mi arata ca apreciaza muzica mea,e ca si cand a-si face degeaba (e un exemplu)
de acord, 15-20 de lei nu este mult ptr un album, sa vinde macar atata cat sa scoata cheltuielile albumului

#96
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Mie imi place stilul West Coast Old School\Gfunk - NWA(Snoop, DRE, Eazy E, Ice Cube etc).

#97
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
Snoop numai Old School nu mai canta in prezent  :lol:

#98
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View PostAdelinPuya, on 10th July 2009, 13:09, said:

Snoop numai Old School nu mai canta in prezent  :lol:

Stiu.Nu ascult nici o melodie noua de la el.Numa vechi.

#99
arianna_

arianna_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.12.2008
Daca vorbim de hip-hop la nivel national, as spune ca imi place la nebuie vocea lui Uzzi (B.U.G. Mafia) este exact asa cum ar trebui sa fie, iar aspectul si atitudinea lui din videoclipul piesei Romaneste este de nota 10. In ceea ce priveste versurile, imi place mult stilul lui Sisu (La Familia) daca asculti cu atentie, piesele lui transmit multe mesaje, nu face doar rime, a reusit sa puna realitatea in versuri si il admir pentru asta. Repet, este parerea mea, dar cred ca pe asta se bazeaza muzica hip-hop.

#100
thetheo

thetheo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 16.07.2009

View PostFrom 2nd March 2009, 22:42:

In general, rap-ul riomanesc e un fel de "poezie cu injuraturi pe un negativ cat de cat bun" (stiu ca o sa fiu injurat d emulta lume pentru asta...)

adevarat,"ce prostie!n-are injuaturi"vorba unui cunoscut.
rap-ul romanesc a fost distrus de formatii si rapperi gen mafia sau puya si pastrat cat de cat de cei ca parazitii.
oricum bagabonzii din romania nu se prea integreaza in rap.
si a fim seriosi majoritatea romanilor le place sa injure,e ca un hobby din pacate :thumbdown:
eu ascult ce imi place si ce simt ca mi se potriveste din rap pt ca muzica care o asculti te reprezinta.

#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,821
  • Înscris: 13.06.2004
Old school: Grandmaster Flash, Public Enemy.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate