Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Cazeum

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008
Am o problema cu amigdalele. Sunt destul de mari si am niste cripte in care se strange cazeum (asa am inteles ca se numeste). Nu ma dor, nu fac febra, nu etc, singurul lucru care ma deranjeaza este mirosul produs de acest cazeum.  Am consultat 2 ORL-isti dintre care unul mi-a zis sa nu ma operez daca nu fac febra, etc, iar celalalt mi-a zis ca am amigdalita cronica si ca trebuie sa ma operez...

Nu stiu ce sa mai fac. Deobicei se recurge la extirparea amigdalelor doar pt cazeum? sau exista si alte metode? gen criptoliza..

Ce imi recomandati sa fac? Criptoliza  e solutia in cazul meu sau ar trebui sa ma operez?
Mentionez ca si eu am probleme cu respiratia, am deviatie de sept.

Si inca ceva..cam ce analize ar trebui sa fac sa vad daca am amigdalita cronica sau ce am..?

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Am avut si eu o problema similara cand eram adolescent (14-15 ani) si solutia a fost scoaterea amigdalelor + Moldamin 6 luni de zile :console:

#3
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 _Nobody_, on 17th February 2011, 23:22, said:

Si inca ceva..cam ce analize ar trebui sa fac sa vad daca am amigdalita cronica sau ce am..?
aslo,vsh, fibrinogen, prot c reactiva. dar in primul si primul rind aslo

#4
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008
Despre criptoliza ce puteti sa-mi spuneti?

A facut cineva? Unde se poate face? Si daca poate avea alte efecte negative

#5
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008

 _Nobody_, on 8th March 2011, 21:31, said:

Despre criptoliza ce puteti sa-mi spuneti?

A facut cineva? Unde se poate face? Si daca poate avea alte efecte negative

Nu stie nimeni?  :confuzzled:

#6
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
da, poate avea efecte negative: pot ramine resturi de amigdale ce pastreaza infectia si apoi pot da probleme mari si sunt mult mai greu de scos apoi.
sfatul meu: mergi pe chir clasica- te chinuii mai mult dar e mai sigur. plus ca pe linga amigdale trec niste vase importante de singe, daca stranuta nenea cu laserul in mina sau daca ii tremura mina....

#7
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Si eu am (avut) problema ta cu cazeum... Am fost nu la 2 ORL-isti ci la 5 !... Abia al 5-lea s-a ocupat mai bine de problema... Eu mi-am facut toate analizele de mai sus si mi-ai iesit super OK... Chiar imi zicea ORL-ista ca am un VSH de aviator (5)... Restul mi-au recomandat sa scot amigdalitele... Ziceau ca la varsta asta (barbat 37ani) nici nu imi mai fac bine... Altii zic ca toti oamenii ar avea cripte la amigdalite... Si mie mi se aduna acolo mancare si era deranjant ca tot simteam ca si cum as avea ceva in gat, iar dupa un timp imi iesea singur cazeumul si ba il inghiteam , ba il scuipam afara... Solutia? Un stil de viata sanatos cu multe fructe si legume, daqr poti manca si carne... Secretul e cumpatarea, sa nu faci exces din nimic si de respectat anumite ordini in combinarea alimentelor... (despre asta iti mai scriu daca esti interesat...).
Eu am scapat de cazeum spreidu-ma in gat cu solutie de First (de la Aloe Vera, firma Forever) dar am turnat din pulverizatorul mare in cel mic... Si faceam gargara mai ales seara inainte de culcare... Si asa am scapat de ea dupa un an jumatate in care am avut in continuu rosu-n gat de eram disperat deja... Apoi am fost la Centrul de medicina lifestyle de la Herghelia si am invatat acolo o gramada de lucruri simple dar eficiente de mentinere a sanatatii si de insanatosire in caz de boala...
Ia un First si da-i in gat... Dupa fiecare masa bea o gura buna de apa ca sa-ti speli gatul de mancare... Apoi nu mai bea apa sau alte lichide deloc cel putin o ora, recomandabil 2 ore...

#8
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Daniel332007, on 7th August 2011, 21:20, said:

Si eu am (avut) problema ta cu cazeum... Am fost nu la 2 ORL-isti ci la 5 !... Abia al 5-lea s-a ocupat mai bine de problema... Eu mi-am facut toate analizele de mai sus si mi-ai iesit super OK... Chiar imi zicea ORL-ista ca am un VSH de aviator (5)... Restul mi-au recomandat sa scot amigdalitele... Ziceau ca la varsta asta (barbat 37ani) nici nu imi mai fac bine... Altii zic ca toti oamenii ar avea cripte la amigdalite... Si mie mi se aduna acolo mancare si era deranjant ca tot simteam ca si cum as avea ceva in gat, iar dupa un timp imi iesea singur cazeumul si ba il inghiteam , ba il scuipam afara... Solutia? Un stil de viata sanatos cu multe fructe si legume, daqr poti manca si carne... Secretul e cumpatarea, sa nu faci exces din nimic si de respectat anumite ordini in combinarea alimentelor... (despre asta iti mai scriu daca esti interesat...).
Eu am scapat de cazeum spreidu-ma in gat cu solutie de First (de la Aloe Vera, firma Forever) dar am turnat din pulverizatorul mare in cel mic... Si faceam gargara mai ales seara inainte de culcare... Si asa am scapat de ea dupa un an jumatate in care am avut in continuu rosu-n gat de eram disperat deja... Apoi am fost la Centrul de medicina lifestyle de la Herghelia si am invatat acolo o gramada de lucruri simple dar eficiente de mentinere a sanatatii si de insanatosire in caz de boala...
Ia un First si da-i in gat... Dupa fiecare masa bea o gura buna de apa ca sa-ti speli gatul de mancare... Apoi nu mai bea apa sau alte lichide deloc cel putin o ora, recomandabil 2 ore...
si nu era mai simplu sa iti scoti amigdalele decit sa te chinui un an jumatate?? Tu esti exemplul perfect de "not to do''.
Nu ai vrut sa le scoti la 37 ani, lasa ca vei fi nevoit sa le scoti pe la 40-50, cind va fi mult mai periculos. Partea cea mai urita e ca de la atitea infectii amigdalele alea sunt fibrozate si vor fi extrem de greu de scos...vai de cel ce ti le va scoate.

#9
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 90210, on 9th August 2011, 09:57, said:

si nu era mai simplu sa iti scoti amigdalele decit sa te chinui un an jumatate?? Tu esti exemplul perfect de "not to do''.
Nu ai vrut sa le scoti la 37 ani, lasa ca vei fi nevoit sa le scoti pe la 40-50, cind va fi mult mai periculos. Partea cea mai urita e ca de la atitea infectii amigdalele alea sunt fibrozate si vor fi extrem de greu de scos...vai de cel ce ti le va scoate.

Tocmai ca nu m-au chinuit... Si am auzit ca amigdalele astea nu sunt chiar asa de nefolositoare pe cat s-ar crede... Unii zic ca pe partea energetica sunt foarte importante... Altii zic ca ar secreta si anumiti hormoni... (adica glande hormonale). Voi ce parerea aveti ?

#10
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 90210, on 09 august 2011 - 08:57, said:

si nu era mai simplu sa iti scoti amigdalele decit sa te chinui un an jumatate?? Tu esti exemplul perfect de "not to do''.
Nu ai vrut sa le scoti la 37 ani, lasa ca vei fi nevoit sa le scoti pe la 40-50, cind va fi mult mai periculos. Partea cea mai urita e ca de la atitea infectii amigdalele alea sunt fibrozate si vor fi extrem de greu de scos...vai de cel ce ti le va scoate.

Imi pare foarte bine ca nu am facut cum ai zis tu si citeste mai jos care a fost solutia la mine... Din pacate cu First nu am scapat definitiv de cazeum insa am scapat definitiv altcumva si NU scotandu-mi amigdalitele... O sa citesti mai jos unde reproduc o conversatie privata cu un tip din Franta care si el are aceasi problema si e pe punctul de a si-o rezolva si datorita sfaturilor mele...

mihail1983, on 04 iunie 2014 - 17:28, said:

Salut! Zilele trecute am facut o endoscopie pt ca la orl nu gasisera nimic si a iesit bine si aici. Am ceva probleme la o masea care ma durea si luam pastile pt ea si am observat ca ma lasa si durerea de gat. In fine, am fost la dentist pt ca ma jena tare maseaua si intr-adevar avea infectie, dar serioasa nu asa. Se vedea o chestie mare sub masea de care s a speriat si ea. M a trimis sa fac o radiografie panoramica ca sa vada mai bine despre ce e vorba, dar n am s o fac prea curand pt ca n am nici timp nici bani. Acum iau antibiotice pt masea, timp de 7 zile. O sa ma duc maine sa mi plombeze de tot maseaua ca lucreaza la ea de ceva vreme. O sa fac radiografia dupa ce termin cu antibioticele ca sa vad daca tre sa fac operatie sau nu. Am dat 150 de euro pt masea pana acum, si tre sa mai ma duc odata, iar la endoscopie 117. M au jupuit bine de bani. Si ce e mai rau, ca si in tara de altfel, nu gasesc cauza si rezolvarea la problemele de sanatate. Dai si bani si pleci si cum ai venit :)) O sa mi plombeze maseaua si sa vad cum ma mai simt. Acum e mai bine, nu se mai infecteaza dar tot am senzatia uneori ca am ceva acolo in gat care nu se duce. Mai vorbim, multa sanatate si tie!
Moama ce preturi au aia pe acolo ... Probabil cand o sa fie si la noi preturile alea o sa se faca treaba mai profi' ? :)
Din punctul meu de vedere am fost chiar azi 05.06.2014 la dmna dr. ORL ca ma supara o ureche am facut otita la ambele urechi... Mi-a scris ceva tratament fara antibiotice ca a zis ca nu e grav... Si cu ocazia asta s-a uitat cu atentie la amigdalite.Si ghici ce? Nici urma de cazeum ! Ba mai mult s-au inchis criptele singure... ASCULTA CE ITI ZIC EU: Eu sunt aproape 100% ca si cauza ta e tot de la masea... Din pacate doctorii uneori stiu mai putin decat noi... Insista ca sa-ti fie facuta dantura exemplar, si fa o radiografie la toata dantura sa nu ai cumva pe undeva puroi ... Si o sa vezi ca dupa ce ai scapat de puroi ai cateva avantaje clare ca si mine:
1: Poti manca orice si oricat ca ai cu ce mesteca :) ( Aici s-ar putea ca tu sa nu fii ca mine, eu nu ma ingras de la nimic dar asta e o alta poveste, si visul oricarei femei:)
2: Scapi definitiv de cazeum in gat si nici nu mai faci rosu in gat... Eu de ex. de  cand am scapat de cazeum de peste un an cred, si nu am facut decat odata rosu in gat care mi-a trecut rapid si usor cu gargara de Tantum Verde de 3 ori pe zi si nu am mai dat in raceala cum faceam de obicei sau mai rau in antibiotice...
3: Ramai cu amigdalitele la locul lor si ele te vor apara si in continuare de infectiile ce apar la nivelul gatului-gurii... Dacxa nu le mai ai orice infectie-puroi coboara in jos si merge la inima sau la alte organe esentiale cauzand morti subite sau alte necazuri...
Ai deci maare grija nu numai sa-ti plombeze maseaua dar sa-ti si curete bine puroiul de la radacina... Ma gandesc ca ti-e ti-a "intrat pe canele" si ti-a curatat puroiul... Asa am avut si eu cateva masele pe care nu le-am dus din timp la dentist de frica, si au ajuns mai grav, astfel in cat s-a trebuit a se intra pe canal... Si doua din ele au fost facute de doctorite dentiste... Dezastru... Una din ele a fost cea grava cu puroiul si a trebuit scoasa peste ani... Iar cealalalta asa s-a stricat incat a ramas numai foita exterioara in rest toata e numai plomba si mi-a zis medicul dentist sa nu manca pe partea aia seminte ca se poate crapa... PE scurt femeile dentist is dezastru, nu am nimic cu femeile dar evita doctoritele dentiste! Cauta un barbat care sa fie nici prea in varsta ca aia nu mai au rabdare sa curete bine locul (asa am patit eu cu penultimul care parea tare bun, dar asta e alta poveste...), dar sa nu fie nici prea tanar ca nu are experienta... Aprox 40 de ani sa aiba :). Tot la o plomba am nimerit odata la o doctorita si m-o uscat de bani chiar si aici in RO imi lua la fiecare vizita la ea cate aprox 100 lei si astfel ajunsesem la 350 lei si inca nu era gata... Te poti intelege cu doctorul, cel putin la noi in tara, domnule cat ma costa toata treaba: Si sa zicem iti zice 150lei... Si asa iti face toata trwaba... De fapt daca omul e om, nu te taxeaza la fiecare vizita pana ce nu iti terrina lucrarea...
Sfatul meu: Ia un wizz air si vino in RO ca iesi mai ieftin cu dentistii, iti recomand in Tg. Mures asta al meu de care am dat anul asta de mi-am facut toate cariile din gura si alea mari si alea care abia se ivisera... Dar e super... Mergeam la el ca la plaja... Serios! Imi amortea prima data cu un spray apoi cand baga acul cu anestezia nu smteam nimic. Da' nimic... Lucra in gura mea de numa si eu statea relaxat... Mare lucru, mare... Nu credeam ca poate fi asa ceva.. Astfel am prins curaj si mi-am facut toata gura si m-am curatat si de tartru...
Ai retinut ce ti-am sugerat da? Da mai departe informatia asta, ca din pacate doctorii se pare ca ori nu stiu de cauza cazeumului ori se fac ca nu stiu ca mai bine "le iese" daca fac o operatie decat daca trateaza problema sau si mai putin le iese daca iti spun simplu: "Copile" dute la dentist si fa-ti gura bec si ai scapat ! Pai nu ?

Edited by Daniel332007, 05 June 2014 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate