Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Papiloame orale

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Va salut.
Astazi am fost la un consult ORL si doctorita mi-a pus diagnosticul: Papilom lueta+pilier amigdalier (nu inteleg ultimele litere, ar putea si amigdalian desi nu cred).
Mi-a recomandat sa fac analizele : Exudat faringian , ex. secretie nazala si exudat racleit (nici aici nu am inteles exact scrisul) lingual.

Maine voi face analizele si luni sau marti voi merge cu rezultatele la doamna doctor dar pana atunci am o intrebare: din experienta dumneavoastra ce ar putea cauza papiloamele acestea?

Eu cand am auzit cuvantul papilom m-am gandit automat la HPV dar nu am intrebat-o pe dna doctor. Totusi tin minte ca mi-a zis ceva de genul ca e posibil sa fie ceva prins din aer, din cauza consumului anumitor lucruri etc dar nu a mentionat BTS si ma gandesc, mai mult ca sa ma linistesc ca probabil ar fi mentionat asa ceva, nu?

Este o posibilitate majora sa fie HPV?

Va multumesc.

Scuze ca fac dublu post dar nu mai gasesc butonul de edit.
Vroiam sa mentionez ca fumez destul de mult adica cam 1 pachet pe zi cel putin de cam 2 ani. Si beau si alcool uneori in cantitati ridicate. Da, stiu ca nu e normal si nici bine dar ma gandeam ca e posibil ca factorii astia sa influenteze aparitia papiloamelor. Oricum de fumat nu mai fumez indiferent ce rezultate o sa apara.

Edited by adadoi, 18 February 2011 - 08:14.


#2
morganna

morganna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.09.2010
Hei, papiloamele au origine virala, fiind cauzate de virusul HPV (Virusul papiloma uman), insa se pot face si din alte cauze. mama mea a facut in jurul gatului din cauza caldurii si a unui lantisor, de exemplu.tot la fel de frecvente sunt si pe piept, spate sau axila si poti sa ti le cauterizezi, nu te doare si dureaza foarte putin dar trebuie sa le faci ceva, altfel se inmultesc.
eu am dus-o pe madre la hilmi si cauterizarea a 10 papiloame a costat in jur de 80 ron.
insa cel mai bine o intrebi pe dna dr. si vezi exact ce spune.. mi se pare normal sa ceri cat mai multe info, mai ales daca te ingrijoreaza

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate