Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Devine tot mai complicat sa inchizi un ab Orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#505
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 andreida, on 29 iunie 2013 - 19:26, said:


am primit un raspuns, negativ. Credeti ca ar trebui sa ma adresez OPC-ului? Ar putea rezolva aceasta situatie?
ai solicitat incetarea abonamentului cu data de 19.06...banuiesc ca cererea ai facut-o in 18.05, nu? sau cel putin in 19.06 iti expira perioada minima contractuala.
daca esti in una din situatiile de mai sus, da poti sesiza ANPC (nu mai exista OPC) si ti se va rezolva favorabil.

dar daca in luna iunie ai facut cererea sa iti inchida abonamentul din 19...va mai trebui sa astepti o luna pana il va inchide, deoarece in contract scrie ca trebuie sa-i anunti cu 30 de zile inainte. totusi daca in 19 iti expira perioada minima contractuala ANPC va dispune inchiderea abonamentului, deoarece nu poti fi obligat sa prelungesti tacit abonamentul.
al doilea caz, daca in 19 nu iti expira perioada minima contractuala, vei fi obligat fortat sa ii anunti cu 30 zile inainte( aici nici ANPC nu mai poate face nimic) si in plus vei plati si penalizari raportate la cate luni mai ai perioada minima contractuala.

ca sa fie totul clar, daca in 19 luna asta ti-a expirat perioada minima contractuala, luni du-te la cosmote-vodafone-digi si fa o cerere de portare pe pre-pay. cand cererea va fi procesata abonamentul ti se va inchide imediat. fara batai de cap, fara anpc, fara discutii cu oranj

#506
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
Situatia e in felul urmator.

In luna aprilie am facut cererea de reziliere angajatul Orange mi-a zis data care sa o completez. Abonamentul l-am facut intradevar initial in ~ 7 Iulie 2011(nu am nicio alta prelungire activa)
In luna mai am sunat la Orange si am intrebat, e ok? Au zis ca da, factura din mai fiind ultima care se emite iar in luna iunie imi vor mai emite o factura cu valoare 0. Acum zic ca nu e adevarat, dar eu sunt destul
de sigur ca am inteles bine.

#507
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,072
  • Înscris: 20.06.2009
Din punctul meu de vedere, cel mult factura din iulie poate avea valoare 0, deoarece abonamentul pentru iulie este inclus în factura pe iunie... Altfel, eu nu văd să poată fi încheiat în avans și fără penalități...Posted Image

Edited by crislacor, 29 June 2013 - 21:52.


#508
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 andreida, on 29 iunie 2013 - 21:45, said:


In luna aprilie am facut cererea de reziliere angajatul Orange mi-a zis data care sa o completez. Abonamentul l-am facut intradevar initial in ~ 7 Iulie 2011(nu am nicio alta prelungire activa)

daca ai facut abonamentul in 7 .07. 2011 pentru 2 ani atunci abonamentul iti expira in 7.07.2013.  in data de 5.07.2013 poti depune cerere de portare, sau poti reclama pe mail la ANPC ca in luna 04..ziua x ai facut cerere de inchidere a abonamentului care n-a fost luata in considerare, si ca ai mai povestit cu oranj dar acestia refuza sa-ti inchida abonamentul, si ceri ANPC sa constate ca tu ai respectat cele 30 zile preaviz si nu mai doresti prelungirea tacita a abonamentului. in maxim 2 saptamani vei fi liber.  din proprie experienta

#509
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
Pai ei accepta sa-l inchida in 19.07 dar din discutiile precedente (cerere,discutia telefonica) ne-am inteles ca va fi 19.06.

Acum se poate sa fiu si eu foarte obosit si sa nu fiu atent, dar : 24 de luni nu inseamna de fapt pana in luna IUNIE.

2011 : 6 luni
2012 : 12 luni
2013 : 6 luni

Lunar platim in avans, eu in luna MAI platind in avans luna IUNIE. Nu zic, poate ca e trasa putin de par, pentru ca probabil platesc totusi pentru perioada 19.05-19.06.

Oricum, din punctul meu de vedere in momentul in care omul din shop a zis sa trec pe hartie 19.06, cel de la Orange care mi-a zis ca urmatoarea factura(cea emisa in Iunie) va fi cu valoare 0 atunci cred ca Orange trebuie sa-si asume responsabilitatea.

Edited by andreida, 29 June 2013 - 22:35.


#510
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006
daca ai incheiat abonamentul in 2.03.2000 pentru 2 ani...si data de facturare e in 15, abonamentul tau NU se va incheia in 15.03 sau 15.04 2002. repet NU.  abonamentul fiind facut in 2.03 se va incheia in 2.03.2002.  punct

nimeni nu va contesta lucrurl asta in afara de orange. dar in lumea reala guvernata de legi, un contract incheiat in data x se va incheia tot in data x peste 6-12-24 luni.

#511
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
Atunci cel tarziu abonamentul se va inchide in 7.07.2013 (fiind incheiat in 7.07.2011) in niciun caz 19.07.2013.

#512
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008
Eu am avut un contract facut in 30 martie 2011 si in el scria ca cele 24 de luni incep de la prima data de facturare, in cazul meu 19 aprilie. Asa am semnat si nu prea am avut ce comenta. Oricum l-am prelungit pe sase luni. Ar trebui sa te uiti sa vezi ce scrie si la tine.
La Vodafone s-a reziliat exact dupa 24 de luni nu in functie de data de facturare. Am primit ulterior vreo 9 roni inapoi deoarece am platit in avans ultima luna.

Edited by lykaon, 30 June 2013 - 13:44.


#513
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006
nu stiu ce contracte au astia de la orange pe site dar contractul meu de anul trecuta nu arata ca al lor, iar in contractul meu e specificat doar ca perioada minima contractuala e de 12 luni, fara a specifica absolut nimic de cand incepe.
si m-am uitat pe contractul de anul trecut...eu nu am foile cu "clauze contractuale de baza". si cum n-am semnat asa ceva...adio.

#514
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007

 VipeR85, on 30 iunie 2013 - 14:02, said:

nu stiu ce contracte au astia de la orange pe site dar contractul meu de anul trecuta nu arata ca al lor, iar in contractul meu e specificat doar ca perioada minima contractuala e de 12 luni, fara a specifica absolut nimic de cand incepe.
si m-am uitat pe contractul de anul trecut...eu nu am foile cu "clauze contractuale de baza". si cum n-am semnat asa ceva...adio.

Viper, la finalul contractului nu scrie cumva ca ai luat la cunostinta si Clauzele Contractuale de Baza + Termenii si Conditiile Generale?
In CCB scrie asa:
"3. Durata Contractului
Contractul intra in vigoare la data semnarii lui de catre parti si este incheiat pe Perioada minima
contractuala stabilita cu Clientul si indicata in Partea I a Contractului. Perioada minima contractuala începe
de la prima Data de facturare ulterioara Activarii."

Daca in contractul tau nu se mentioneaza nicaieri ca ai luat la cunostinta CCB si TCG, ai doua variante.
Daca nu te grabesti, fa o sesizare in care sa specifici ca in contract nu sunt mentionate acele informatii, motiv pt care ceri inchiderea de la data inregistrarii primei cererei / data expirarii perioadei contractuale.
Daca te grabesti, trimite copia contractului odata cu sesizarea prin forumarul de contact de pe site.

#515
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 benulnec, on 03 iulie 2013 - 06:30, said:

Viper, la finalul contractului nu scrie cumva ca ai luat la cunostinta si Clauzele Contractuale de Baza + Termenii si Conditiile Generale?

Daca in contractul tau nu se mentioneaza nicaieri ca ai luat la cunostinta CCB si TCG, ai doua variante.
in primul rand eu nu ma grabesc nicaieri...daca vreau sa inchid abonamentul mai fac o portare, cea mai simpla metoda.
si in al doilea rand in contract se specifica doar ca sunt de acord cu TCG. atat si nimic mai mult.

#516
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Nu stiu ce inteleg operatorii romani prin TCG, dar ar trebui sa fie niste reguli generale(in special pentru prepay unde nu exista un contract nominal), reguli extrase din legislatie si nespecifice. General inseamna aplicabil tuturor. In prezent TCG-ul are articole care n-au ce cauta acolo, tinand loc de un fel de contract amanuntit. De multe ori nici macar nu se ofera clientilor acel TCG, el nefiind semnat de clienti.

#517
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007

 VipeR85, on 03 iulie 2013 - 08:31, said:

in primul rand eu nu ma grabesc nicaieri...daca vreau sa inchid abonamentul mai fac o portare, cea mai simpla metoda.
si in al doilea rand in contract se specifica doar ca sunt de acord cu TCG. atat si nimic mai mult.

In cazul tau inseamna ca se va aplica doar punctul 1.17 din TCG, respectiv "ulterior Perioadei minime contractuale, printr-o notificare scrisa trimisa catre Orange România cu cel putin 30 de zile calendaristice înainte de data încetarii si fara a fi obligat la plata vreunei despagubiri catre Orange România."

#518
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 benulnec, on 03 iulie 2013 - 13:40, said:

In cazul tau
tu chiar nu intelegi ca nu eu sunt problema aici si acum?

eu stiu ce am de facut, cand n-o sa stiu o sa cer sfaturi de la cineva competent, nu pe forum.

#519
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 benulnec, on 03 iulie 2013 - 13:40, said:

In cazul tau inseamna ca se va aplica doar punctul 1.17 din TCG,

Care TCG daca al lui contract nu refera TCG, si nici un exemplar din Termeni si Conditii nu a fost semnat si datat de ambele parti?
Interesant este ca nici pe site-ul Orange  TCG nu este semnat electronic cu data la care se afirma in document ca ar fi fost autenntificat, astfel incat se poate oricand inlocui exemplarul de pe site cu unul cu conditii mai restrictive pentru abonati.

#520
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006
in mod normal tcg-ul ar trebui sa aibe o data si sa ai posibilitatea sa le vezi si pe cele vechi"scoase din uz"
exista in contract o clauza : abonatul poate denunta unilateral contractu cand se modifica conditiile si acesta nu e de acord cu ele.  asa cum stim cand se modifica tcg si cu ce s-a modificat?

#521
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@VipeR85 - asta e o alta smecherie tipic balcanica, nu poti sti precis cand se modifica intrucat nu este evidentiat in vreun mod momentul schimbarii pe site. Singura metoda de a afla e download manual la intervale precise de timp sau un tool automat client side care sa verifice fisierul din anumite puncte de vedere. Evident ca daca nu stii, ai sanse mari sa afli dincolo de perioada in care poti rezilia unilateral si iata cum se restrange posibilitatea de a rezilia abonamentul.
Imi mentin insa parerea ca pdf-ul ala nu face doi bani pus acolo intrucat nu e semnat digital si poate fi manipulat oricand si oricum de angajatii Orange.

Edited by biogood, 03 July 2013 - 20:02.


#522
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Daca mai am vreo 10 luni de abonament si vreau sa reziliez ce se intampla? Conform contractului ar trebui sa platesc integral cele 10 luni de abonament. Dar nu mi se pare corect.

Un prieten a incheiat asa un contract si nu a platit nimic. Le-a facut scandal si l-au lasat in pace. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate