Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Genealogie personala

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

eu ti-am spus-o foarte clar:
In Moldova si Valahia n-ai nici o sansa sa scormonesti genealogie inainte de 1800.
De ce?
Fiindca n-ai arhive de la popi (aia erau total inculti, analfabeti si boscorodeau la biserica).
Abia in sec 19 statul se modernizeaza si introduce birocrati care incep sa ia in evidenta populatia si ii obliga sa-si dea nume de familie.

Nu e cazul Ardealului.
Eu sunt ardelean motiv ca am putut sa-mi stabilesc genealogia pana in anul 1540.
In plus mi-am facut si testul ADN, haplogrupul: J2b.

Voi insa, care habar nu aveti de unde veniti si ce radacini aveti fabulati.
Vise frumoase!
nu crezi ca esti cam arogant?
cu ceva bani(si timp) poti ajunge pana ~1600.
si nu te mai lauda asa cu originile tale din ardeal. in caz ca nu stiai, transilvania face parte tot din romania.

#38
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postdoctorwho, on 14th February 2011, 16:39, said:

nu crezi ca esti cam arogant?
adevarul este intotdeauna arogant, mai ales cu cei slabi de inger.


View Postdoctorwho, on 14th February 2011, 16:39, said:

cu ceva bani(si timp) poti ajunge pana ~1600.
asa si-au construit unii genealogii ilustre, cu bani.

View Postdoctorwho, on 14th February 2011, 16:39, said:

si nu te mai lauda asa cu originile tale din ardeal. in caz ca nu stiai, transilvania face parte tot din romania.

Da mai, asa este.
Numai ca istoria a fost intotdeauna aroganta si nu tine cont de parerea ta:

View Postlofogobe, on 14th February 2011, 13:01, said:

Obligativitatea tinerii registrelor de stare civila(botez,casatorie,moarte) a fost introdusa,pt.lumea catolica(efectiv pt.tarile cu suverani catolici),de Conciliul de la Trident,in 1563.
Pe teritoriul regatului  ungar, primul registru este lutherana(1587),catolic(1601),reformat(1678),ortodox sarb (1725),ortodox roman (se pare din Gyula -de la aprox 1750),greco-catolic(1724).Pe partea occidentala al Imp.(Austria,Regatul Ceh) aceste registre incep si mai devreme.

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 08:29, said:

. Mai lasa  ineptile astea rasiste ale tale .
Am ajuns sa aud si asta: adevarul istoric inseamna "ineptia rasiala"!?

Edited by voprescu71, 14 February 2011 - 17:34.


#39
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
pfoai cat de tari au fost ungurii si bineinteles ardelenii :w00t:
cum am spus, daca chiar vrei, poti cobori mai jos de sec. 19.
dar cum indraznesc sa ma contrazic cu un ardelean? :huh:

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 17:35, said:

Am ajuns sa aud si asta: adevarul istoric inseamna "ineptia rasiala"!?
Da , stim cu totii , ardelenii sunt dodeasca , ceilati sunt analfabeti, inculti . Mai termina-te , esti penibil . Habar nu ai care e adevarul istoric , dar o dai inainte cu analfabetii . Atata timp cat nu ai vreo dovada ca popii astia din Muntenia si Moldova erau cum zici tu , faci doar flame fara rost .

#41
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 18:48, said:

Da , stim cu totii , ardelenii sunt dodeasca , ceilati sunt analfabeti, inculti . Mai termina-te , esti penibil . Habar nu ai care e adevarul istoric
adevarul istoric este ca popii in vechiul regat erau alesi dintre membrii satului,
nu aveau eduatie,
nu erau trimisi la seminarii,
erau analfabeti.

Adevarul istoric este ca Coresi a produs primele opere tiparite
in limba romana in Ardeal.
Adevarul istoric este ca protestantii au dus o politica de misionarism
in Transilvania motiv ca se foloseau de educatie.
Adevarul istoric este ca biserica catolica sta in spatele Scolii Ardelene.

Adevarul istoric este destul de complicat si se invata la biblioteca
nicidecum la lectiile de indoctrinare politica.

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

Până în secolul XVI, atât în Muntenia, cât și în Moldova, starea civilă a persoanelor nu a făcut obiectul nici unei înregistrări laice sau religioase. Starea civilă a unei persoane se stabilea prin notorietate și
posesie.
Dacă cineva contesta starea civilă stabilită prin mijloacele de mai sus, aceasta se putea dovedi cu martori și acte de familie. Martorii erau preferați dintre rudele și prietenii care se bucurau de reputație și care puteau atesta nașterea, căsătoria sau moartea persoanei în cauză, fără a exista vreo sancțiune în cazul unei declarații nesincere.
Treptat, preoții încep să înregistreze botezurile, cununiile și înmormântările, la început la orașe, apoi și la sate, acestea fiind legate de ceremoniile religioase care se făceau cu ocazia nașterii, căsătoriei sau decesului. Primele reglementări în acest sens se găsesc în „Pravila rizorului Lucaci” dată în anul 15 81 în Moldova.
În „Pravila cea mare” a lui Matei Basarab (1640) exista o dispoziție cu privire la evidența hotărârilor de divorț. În „Capetele de poruncă” ale mitropolitului Antim Ivireanu întâlnim unele dispoziții date preoților cu referire la evidența înmormântărilor și întocmirea testamentelor (diate). Dispoziții asemănătoare întâlnim și în Moldova, în „Pravila lui Vasile Lupu” (1646).


#43
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 17:55, said:

adevarul istoric este ca popii in vechiul regat erau alesi dintre membrii satului,
nu aveau eduatie,
nu erau trimisi la seminarii,
erau analfabeti.

In Tara Romaneasca si Moldova s-a scris in romaneste cu mult inainte de aparitia scolii ardelene, primele tiparituri apar in mediul bisericesc, "carte de invatatura" a mitropolitului Moldovei Varlaam care circula si in Ardeal si multe alte carti asemenea, plus de asta primele scoli apar pe langa biserici, preotii erau si invatatori (era suficient sa citesti "Amintiri din Copilarie" sa retii chestia asta), chiar prima scoala romaneasca este finantata de biserica si apare in scheii brasovului langa biserca sf. Nicolae in 1495. Deci cum poti sa debitezi tampenia ca popii erau analfabeti cand de fapt scoala si alfabetizarea incep din mediul bisericesc?
Analfabet esti tu intr-ale istoriei si nu e o jignire, e o constatare avand in vedere concentratia de aberatii per postari.

Edited by turcoctonul, 14 February 2011 - 18:13.


#44
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

lucifer said:

Treptat, preoții încep să înregistreze botezurile, cununiile și înmormântările, la început la orașe, apoi și la sate, acestea fiind legate de ceremoniile religioase care se făceau cu ocazia nașterii, căsătoriei sau decesului. Primele reglementări în acest sens se găsesc în „Pravila rizorului Lucaci” dată în anul 1581 în Moldova.

Unu la mana:
as vrea sa stiu eu care din localitatile Moldovei, la 1581 puteau fi declarate orase?
(asta in ideea ca la 1581 au inceput mai intai in orase inregistrarile.

Doi la mana:
discutia a inceput cand eu am contrazis-o pe autoarea threadului care afirma posibilitatea ca cineva sa-si stabileasca genealogia dintr-un document de pe vremea lui Mircea cel Batran. Am contrazis aceasta afirmatie sustinand ca nimeni in Vechiul Regat (Valahia si Moldova) nu poate sa inceapa o genealogie inainte de sec 16.

Asa ca, hai sa revenim la ideea pe care o combati.
In definitiv ce combati? Ceea ce am afirmat eu?
Nu vad!
Tu de fapt demonstrezi afirmatia mea.

Avem cateva exceptii, in randul boierilor, care-si pot duce arborele genealogic pana in sec 16. Sunt cateva exceptii. In rest 99% din regateni isi incep arborele genealogic in sec 19. Asta se numeste adevar istoric.

Iar adevarul istoric este complet diferit in Ardeal.

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 19:33, said:

Unu la mana:
as vrea sa stiu eu care din localitatile Moldovei, la 1581 puteau fi declarate orase?
(asta in ideea ca la 1581 au inceput mai intai in orase inregistrarile.
Iași a fost capitala Moldovei în perioada 1564 - 1859 . Istoria orașului Botoșani începe din vremuri îndepărtate, fiind menționat pentru prima dată în documente în anul 1439 (în Letopisețul Țării Moldovei al lui Grigore Ureche). Începând cu domnia lui Petru I al Moldovei (circa 1375 - 1391), Cetatea Sucevei a devenit principala cetate de scaun a Țării Moldovei, această funcție îndeplinind-o și în vremea lui Aron Vodă (1592 - 1595), Ștefan Răzvan (1595) și a Movileștilor. în 1435, în timpul lui Ștefan al II-lea (fiul lui Alexandru cel Bun), Vasluiul devine reședință domnească și capitala Moldovei Meridionale, fapt pentru care se construiește aici o Curte Domnească Importanța sa crește considerabil din anul 1490, când Ștefan cel Mare îi acordă mari privilegii, reconstruiește Curtea Domnească .

Uite fane 4 orase . Nu erau sate astea la 1600 .

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 19:33, said:

Asa ca, hai sa revenim la ideea pe care o combati.
Fane , eu combat ideea ta ca popii astia din Moldova si Valahia erau analfabeti si inculti . NU erau , si ti-o spune asta unul care cam are boala pe popi  :notangel: . Creanga a invatat carte de la un popa .

#46
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Andrei Plesu despre genealogia lui Neagu Djuvara:

Cand ajungi cam pe linia cercului polar ... il gasesti de douasprezece ori pe Basarab I, de cinci ori pe imparatii bizantini Cantacuzini, de trei ori pe Bogdan I al Moldovei samd.

#47
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 20:50, said:

Iași
Botoșani
Sucevei
Vasluiul
Uite fane 4 orase . Nu erau sate astea la 1600 .
se pare ca nu ai notiunea de oras.
Tu mi-ai dat exemplul al 4 curti domnesti in jurul carora s-au format niste targuri.
Targurile nu erau orase.
Targurile erau niste sate cu piata, unde venea lumea sa cumpere si sa vanda.
nici pe departe la 1600 nu existau orase in vechiul regat.
In fine, asta este alt subiect de discutie.

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 20:50, said:

Fane , eu combat ideea ta ca popii astia din Moldova si Valahia erau analfabeti si inculti .
daca combati ideea asta, vino cu exemple dinainte de sec 19, in care sa-mi
demonstrezi ca in satele valahe si moldave popii erau culti.

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 20:50, said:

Creanga a invatat carte de la un popa .
Creanga a trait intre 1839 - 1889
Discutia era despre perioada dinainte de sec 19.
(oricum Creanga a fost trimis la manastire sa invete, iar din discutie manastirile sunt excluse. Noi discutam despre popii de tara, caci majoritatea populatiei, 99% traia la sat).

View Postturcoctonul, on 14th February 2011, 19:12, said:

prima scoala romaneasca este finantata de biserica si apare in scheii brasovului langa biserca sf. Nicolae in 1495.
exact unde m-am nascut eu, exact pe strada copilariei mele, exact in ARdeal.

Multumesc pentru informatie, o stiam.
Pai tocmai asta ziceam si eu.

#48
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:05, said:

Targurile nu erau orase.

In evul mediu european targurile ERAU CHIAR orase.

#49
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postraman, on 14th February 2011, 21:13, said:

In evul mediu european targurile ERAU CHIAR orase.
in mediul european occidental (Ardeal inclusiv) nu existau targuri, ci cetati.
TE-ar ajuta biblioteca daca calatoriile prin occident nu ti-au servit la nimic.

#50
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:05, said:

Targurile erau niste sate cu piata, unde venea lumea sa cumpere si sa vanda.

Quote

În 1564, domnitorul Alexandru Lăpușneanu a mutat aici capitala Moldovei de la Suceava. În 1640, Vasile Lupu a înființat aici prima școală în limba română și o tipografie în biserica Trei Ierarhi. În 1643, prima carte tipărită în Moldova a apărut la Iași.
Fane , la Iasi in 1640 erau scoli , tipografii , biserici , manastiri . Administratia era aici , boierii erau aici .  Asta mai e targ ?

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:05, said:

Creanga a trait intre 1839 - 1889
Fane fane , stii cum se cheama cand cineva insista desi nu are dreptate  :nonobad: . Popa ala cu care a facut scoala Creanga era batran , facuse la randul lui scoala mult mai devreme . Inainte de 1800 . Cauta Ciocoii vechi si noi , scrie acolo cine scrisese jalba taranilor . Ti-am pus si ce e scris in „Pravila cea mare” a lui Matei Basarab (1640) , În „Capetele de poruncă” ale mitropolitului Antim Ivireanu , în „Pravila lui Vasile Lupu” (1646) . Dar tu tot pe a ta o tii .

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:17, said:

in mediul european occidental (Ardeal inclusiv) nu existau targuri, ci cetati.
Normal , Ardealul e dodoloasa  :notangel:

#51
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:17, said:

in mediul european occidental (Ardeal inclusiv) nu existau targuri, ci cetati.
TE-ar ajuta biblioteca daca calatoriile prin occident nu ti-au servit la nimic.

Lumineaza-ma cu traducerea cuvantului BURG.

#52
d0m1n1c

d0m1n1c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.12.2010

View Postraman, on 14th February 2011, 20:20, said:

Lumineaza-ma cu traducerea cuvantului BURG.
Cetatuie, castel, cetate. Dar sensul pe care il vrei tu e "cetate". Nu inseamna targ...

#53
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvoprescu71, on 14th February 2011, 20:05, said:

Tu mi-ai dat exemplul al 4 curti domnesti in jurul carora s-au format niste targuri.

Asteptam raspunsul de la Voprescu. Citeste sus ca sa-ntelegi de ce.
Burg este o cetate/curte domneasca si daca in jurul ei se formeaza un targ tot burg ii ramane numele.

#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlucifer76, on 14th February 2011, 20:19, said:

Fane fane , stii cum se cheama cand cineva insista desi nu are dreptate  :nonobad: . Popa ala cu care a facut scoala Creanga era batran , facuse la randul lui scoala mult mai devreme . Inainte de 1800 . Cauta Ciocoii vechi si noi , scrie acolo cine scrisese jalba taranilor . Ti-am pus si ce e scris in „Pravila cea mare” a lui Matei Basarab (1640) , În „Capetele de poruncă” ale mitropolitului Antim Ivireanu , în „Pravila lui Vasile Lupu” (1646)
Sa nu uitam de la ce am plecat - de la posibilitatea de a-ti gasi stramosii in registrele bisericilor. Ok, presupunand (si mi se pare de bun simt sa presupunem asta) ca preotii din Valahia si Moldova stiau carte si inainte de 1800 - tineau ei asemenea registre cu botezuri/nunti/inmormantari? Si daca tineau, se pastreaza asemenea registre. Intrebarea e valabila si pentru Ardeal, Fanele. Se pastreaza asemenea registre? Cat sunt ele de vechi?
Si inca o intrebare pentru Fane: in regula, am inteles, preotii ardeleni erau niste culti. Dar erau toti, si cei ortodocsi? Sau doar greco-catolicii? Si daca doar greco-catolicii stiau sa scrie, ce te faci ca inainte de 1700 nu existau preoti greco care sa consemneze in registre nasterile, casatoriile si mortile?
Si inca una, tot pentru Fanel: cat de vechi sunt in Ardeal registrele de stare civila ale Statului (deci nu ale Bisericii) in care poti sa-ti gasesti stramosii?

Edited by ego_zenovius, 14 February 2011 - 20:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate