Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Genealogie personala

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#163
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Ar fi interesant sa se vorbeasca mai mult despre arborele genealogic al fiecaruia!

Strabunicii mei, de exemplu, sunt basarabeni (posibil cu ceva sange polonez, dupa nume).
Au emigrat in Romania in al doilea razboi mondial. Bunica mea isi aminteste de soldatii-copii rusi, de 16-17 ani, care plangeau de dorul parintilor, stiind ca nu se vor mai intoarce acasa... niste traume imense, care s-au transmis cumva din generatie in generatie.
Bunicul meu a lucrat in cadrul armatei pe vremea comunismului, s-ar scrie un roman intreg despre viata lui.
Bunica mea, un om de o noblete sufleteasca deosebita, a fost medic.

Edited by leusteanul, 15 December 2018 - 23:33.


#164
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postvoprescu71, on 13 februarie 2011 - 22:28, said:

tu esti un admirator al lui Cosbuc! Crezi in pasunism si samanatorism.
Se vede ca nu ai avut de a face cu batranii.
Mai ales aia de la sate ori din fabrici si uzine.

Inchipuieti cand e nascut un batran de 70 de ani!? cam in 1940.
Majoritatea romanilor din perioada aia habar nu au ce inseamna
sat, habar nu au pe ce lume traiesc. Este cea mai nefericita, needucata generatie.
O generatie care voteaza de 20 de ani numai excroci la putere.

In plus sunt senili.
Te rog sa te abtii sa generalizazi. Daca tu ai rude din astea, sa fii sanatos. Eu cunosc inca oameni de peste 80 de ani, care stiu mai bine ce insemna un sat
sau oras decat tine si probabil in general stiu mult mai bine pe ce lume traiesc decat tine.
Printre acestia se numara si oameni modesti de la tara dar si avocati, profesori si doctorii care s-au nascut dupa 1930.
Socrii mei de examplu. Sint fost o familie de medici. din tata/mama in fii/fiice atestata in diferite carti inca din 1400 in Ardeal, care au trait in
Oradea, Huedin si Cluj.

Edited by WestPoint, 16 December 2018 - 03:14.


#165
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
A scris in 2011, cu siguranta nu va citi comentariul tau.
Nu as lua in seama afirmatia "Este cea mai nefericita, needucata generatie" de la cineva care scrie "excroc".

Problema e ca patura intelectuala a fost pur si simplu decimata odata cu venirea comunismului, respectiv cu Revolutia.
Multi dintre intelectualii tarii au emigrat, iar urmasii lor nu mai au de-a face cu Romania, sau au revenit doar pentru revendicari de terenuri si case nationalizate.

Mult prea putini au ramas... sunt familii cu o istorie bogata si zbuciumata.

O sora a bunicii mele, de exemplu, a avut casa in zona care e considerata acum ultracentrala (Casa Poporului), daramata de comunisti.
Nu a avut copii si nu a mai venit nimeni din urma sa-i faca dreptate.
Oare cate s-au pierdut in negura vremii?

Au ramas ceea ce eu numesc "ciocoii de tip nou", parvenitii si ticalosii, imbogatitii peste noapte din mosteniri suspecte, imediat dupa '89.

Edited by leusteanul, 16 December 2018 - 10:12.


#166
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai dreptate, ambele "revolutii" au schimbat cultura si intelectualitate romanilor.
Comunistii au distrus, intelectualitatea si oamenii destepti care au reusit sa faca mai mult sau mai putina avere, ca ideologie proletariatului.
Oligarhia post comunista instalata, a distrus si cultura si pe oamenii de cultura care s-au putut totusi forma din 1947-1989. Totul a fost inlocuit de goana dupa bani si avutii,
de manele si publicitate, de televiziuni de bazar, de calitate indoielnica.
Emisiunile culturalle lipsesc, serile de difuzare a unui teatru radiofonic si in general sprijinul emisiunilor si intalnirilor culturale. ce cultura mai exista in Romania, inafara de
stirile de lupte politice intre personalitati, intre partide si intre instititii?

Timpurile moderne si internetul a facut ca oemnii sa fie mai repede informati si cu o enorma cantitate de informatii, insa cantitatea este indirect proportionale cu cantitatea.
Fiecare tugulan poate sa-si publice excrementele fecundate mental si sa manipuleze lumea cu informatii false, care au si primit denumirea de Fake.
Daca in timpurile vechi sa mai lua o carte in mana, internetul a acaparat si acest timp si obicei.
daca in timpurile vechi oemanii mai tineu la prestanta, demnitate si chiar se straduiau sa-si pastreze ceace au acumulat, astazi fiecare este interesat sa aibe un renume bun. doar s
poata convinge o clientale mai bune sau mai multa.

Calitatea invatamantului, prestigiul si seriozitatea dascalilor a scazut extraordinar, reultatul concretizindu-se cu oameni care majoritate nici nu isi pot lua Bac-ul,
si chiar si care reusesc au in bagajul de cunostinte un amalgam de cunostiinte semidocte si un mare procent de diletantism.

Fac si ei parte din cei care nu se descurca in tara sa-si gaseasca un rost si isi cauta un rost in strainatate, acolo unde nu se cer prea mukte cunostiinte.
In jur de 4 milioane au parasit tara in ultimii 28 de ani, familii care au se rup de lanzul arborelui genealogic, original si traditional din Romania,

Edited by WestPoint, 16 December 2018 - 10:40.


#167
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Nu e vorba neaparat de lipsa emisiunilor culturale si de obsesia statului pe internet (care sunt universal valabile in ziua de azi), ci de manelizarea natiei, care are radacini mult mai profunde.
Prin manelizare inteleg promovarea non-valorilor, parvenitismul de cea mai joasa speta, ridiculizarea eticii si a muncii oneste, denigrarea putinelor valori care ne-au ramas.

View PostWestPoint, on 16 decembrie 2018 - 10:40, said:

.
In jur de 4 milioane au parasit tara in ultimii 28 de ani, familii care au se rup de lanzul arborelui genealogic, original si traditional din Romania,

4 milioane? Eu cred ca numarul e cel putin dublu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate