Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#27685
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

 meehai, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

o intrbare minunata, as zice, am pentru voi va rog

Cam la cate posturi TV va uitati?

Eu unul nu inteleg de ce sa ceri 200 de posturi in grila, daca oricum te uiti la mai putin de 20 de posturi (garantat)...
Îți răspund eu,
1 tv - merge pe posturi de sport,ocazional știri și documentare
1 tv - desene animate,
1 tv - muzica,ocazional ceva pt femei
Filme se găsesc pe net

Edited by matyred, 23 July 2014 - 11:54.


#27686
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,002
  • Înscris: 24.04.2013

 meehai, on 23 iulie 2014 - 11:39, said:

… Eu unul nu inteleg de ce sa ceri 200 de posturi in grila, daca oricum te uiti la mai putin de 20 de posturi (garantat) …
Corect, o singura persoana nu se va uita niciodata la toate cele 200 de posturi,

DAR
  • In casa sunt mai multe persoane, fiecare cu preferintele lui.
  • Grila e aceeasi pentru toti clientii unui operator si de aici si mai multa variatie dpdv gusturi.
  • Chiar si pentru o singura persoana, e nevoie de mai multe canale decat pare la prima vedere. Cazul meu, de exemplu: constat cu parere de rau ca HBO Comedy ci chiar si Cinemax intr-o oarecare masura au devenit un fel de HBO bis/ter, adica aceleasi filme ruleaza o luna pe HBO, luna urmatoare pe HBO Comedy, etc. (O paranteza: nu inteleg nici in ruptul capului ce a cautat Django Dezlantuit pe HBO Comedy.) Dupa ce am vazut ce imi place din acele filme, o vreme nepermis de lunga nu prea mai am ce vedea pe acele canale deci am nevoie in grila de altele.


#27687
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
eu tot nu stiu ce sa fac, merita sa trec de la UPC la RDS, scad costurile suficient de mult sa fac trecerea?

#27688
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 dacotec, on 23 iulie 2014 - 12:24, said:

eu tot nu stiu ce sa fac, merita sa trec de la UPC la RDS, scad costurile suficient de mult sa fac trecerea?

adica nu stii sa faci o scadere? uite: 87 - 72 = 15. ia vezi, e suficient?

#27689
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

 chris_t, on 22 iulie 2014 - 13:00, said:

Pentru că ei sunt marele RDS, ce ii interesează pe ei de abonați?! Remember Discovery?
Protejeaza clientii de taxari abuzive Posted Image

#27690
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
La 72 de lei mai primesc tableta sau stick de net..intreb aici pe cei care s-au abonat recent sau userii care deja lucreaza la RDS.Diferenta la calitatea imaginii nu mi s-a parut foarte mare intre RDS si UPC, poate un pic mai bine la UPC...netul insa e clar mai bun la RDS!

#27691
nicolaeclaus

nicolaeclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.08.2011

 dacotec, on 23 iulie 2014 - 12:24, said:

eu tot nu stiu ce sa fac, merita sa trec de la UPC la RDS, scad costurile suficient de mult sa fac trecerea?

In situati ta am fost si eu :).
Eu am ales sa negociez cu UPC-ul sa reduca din pret si am facut contract si cu RCS-RDS.
Dupa parerea mea: d
-daca te axezi doar pe costuri - la RCS-RDS gasesti oferta buna;
-daca vrei diversitate gasesti la UPC (gen Discovery, E!, Discovery Showcase HD etc);

Eu eram ofticat ca nu aveam BBC Knowledge, DIGI 24, etc- dar nu vroiam sa renunt la UPC.

Am redus abonemantul la UPC de la 105 lei la 70 lei si am adaugat costul RDS  TV Digital 29 lei = 99 lei / luna.

PS: o parere de consumator -  parca HD-urile se vad putin mai bine la UPC.
Dar sunt f multumit de afacerea facuta :)

#27692
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
tot de BBC Knowledge, DIGI 24 duc si eu dorul, nu am mai vazut Top gear de 1 an de zile!HD-ul se vede intr-adevar  mai bine la UPC, dar cred ca pot trece mai usor si peste partea asta daca am niste costuri mai bune la abonament.

#27693
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Plus Comedy Central si BBC Entertainment. La nivel de programe fiecare au plusuri si minusuri care tin de gusturi. Pretul e clar in favoarea RCS iar calitatea in favoarea UPC. Legat de relatii cu clientii e chestie de noroc. Aici am auzit multi multumiti de UPC si multi nemultumiti de RCS. Eu personal nu am avut in aproape 10 ani nicio problema cu serviciile RCS si cunosc destui cu probleme la UPC, mai ales pe parte de bussines. Cred ca tine de locatie si de noroc chestia asta.

#27694
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Comedy Central si BBC-urile se vad execrabil la rcs, le-am si sters din favorite pe tema asta

#27695
nicolaeclaus

nicolaeclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.08.2011
Canalele tematice DIGI (animal, world, life) HD se vad destul de bine.
Inca nu am primit cardul CI+ si nu stiu cum se vede DIGI Film HD.

Sunt dezamagit de cele "'Nşpe mii" de calane DIGI 24 Locale. (DIGI 24 Craiova, DIGI 24 Galati, "DIGI 24 Sulina" etc)

#27696
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Ai dreptate, Comedy Central se vede slab spre foarte slab. BBC E se vede ok, mai ales ca unele show-uri sunt cam oldie but goldie si contentul primeaza asupra unei calitati HD.

Iar legat de locale, eu as fi preferat sa faca un singur post Digi24 local care sa aibe emisiuni de cate 2-3 ore de la fiecare statie dar sa fie 24 de ore de transmisie.

#27697
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,852
  • Înscris: 07.07.2009

 dacotec, on 23 iulie 2014 - 12:24, said:

eu tot nu stiu ce sa fac, merita sa trec de la UPC la RDS, scad costurile suficient de mult sa fac trecerea?
Daca iti expira contractul poti obtine oferta foarte buna si la UPC. Daca dai 87 de lei sigur scoti o oferta la 60 - 65 (pret pe toata perioada contractuala) :) Oferte la retentie

#27698
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

 blue_taty, on 23 iulie 2014 - 13:55, said:


Iar legat de locale, eu as fi preferat sa faca un singur post Digi24 local care sa aibe emisiuni de cate 2-3 ore de la fiecare statie dar sa fie 24 de ore de transmisie.

O statie de stiri profesionista care se respecta are si statii locale. Diferenta aici este ca la Digi 24, acestea sunt transmise prin cablu (nu stiu daca si in eter) in format digital si analogic spre deosebire de celealte statii locale. Nu mai vorbim ca si statiile locale se vad bine si au si emisiuni facute destul de ok. Greseala Rcs-ului, este ca a lasat la "liber" aceste canale (sunt vizibile de toti abonatii, pe tvuri sau stb-uri) insa cu siguranta daca le-ar fi "ascuns" ca posturile maghiare :) ar fi sarit multi altii si ar fi facut scandal ca de ce nu vad toata grila :)) Chiar nu vad problema, e alegerea lor cum ofera aceste posturi "proprii" pana la urma. Abonatii au telecomanda si optiunea Fav :)) a grilei de programe :D

#27699
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

 kayman, on 23 iulie 2014 - 13:30, said:

Comedy Central si BBC-urile se vad execrabil la rcs, le-am si sters din favorite pe tema asta
La mine se vad fain, tv ded 102cm.

#27700
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
am facut cate un mail si catre RDS si catre UPC, astept sa vad care e oferta mai buna

#27701
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
@Silviudeep Nu zic ca nu sunt bune posturile locale. Ba e foarte bine ca le-au facut. Parerea mea e ca mai bine decat sa fie 5-6 canale regionale care sa aibe maxim 2-3 ore de emisie efectiva fiecare mai bine le comasau acele 2-3 ore pe un singur canal. Astfel aveai content efectiv 24 din 24. Nici cu ideea de a face disponibile canelele locale doar in zona pentru care emit nu sunt de acord. Poate ca ma interseaza si pe mine din Timisoara ce se intampla in Iasi sau Constanta.

#27702
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009

 dacotec, on 23 iulie 2014 - 14:17, said:

am facut cate un mail si catre RDS si catre UPC, astept sa vad care e oferta mai buna

De la rds dacă aștepți mail, s-ar putea să te prindă pensia până să îl primești, asta dacă nu ești deja pensionar!!!Posted Image
Dacă vrei informații și oferte de la RDS du-te într-un POP!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate