Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

S-au descoperit mai multe universuri URAAA!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#55
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Am editat si am adaugat, problema nu e comunicarea cu exteriorul, e structura ghetii si geologia planetei. Terra se afla doar in pozitia perfecta dar cu Europa nu vorbim despre orice planeta, gheata ar putea servi ca si un scut chiar contra frigului in timp ce miezul si caldura sa pot fi simtite mult mai mult sub gheata. Presiunea poate scapa prin fisuri, iar intregul ecosistem ar fi de fapt localizat sub gheata. Este posibil, dar nu este deloc similar Terrei iar in cazul Europei e vorba doar de temperatura apei de sub gheata in timp ce la noi atmosfera e cea importanta din punct de vedere al temperaturii. Te intreb, ce temperatura e chiar in afara atmosferei terestre  :rolleyes: ?

PS: Nu am citit ce ai spus tu acolo...

Edited by Ovidiu93, 14 February 2011 - 15:04.


#56
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

View PostOvidiu93, on 14th February 2011, 15:03, said:

Am editat si am adaugat, problema nu e comunicarea cu exteriorul, e structura ghetii si geologia planetei. Terra se afla doar in pozitia perfecta dar cu Europa nu vorbim despre orice planeta, gheata ar putea servi ca si un scut chiar contra frigului in timp ce miezul si caldura sa pot fi simtite mult mai mult sub gheata. Presiunea poate scapa prin fisuri, iar intregul ecosistem ar fi de fapt localizat sub gheata. Este posibil, dar nu este deloc similar Terrei iar in cazul Europei e vorba doar de temperatura apei de sub gheata in timp ce la noi atmosfera e cea importanta din punct de vedere al temperaturii. Te intreb, ce temperatura e chiar in afara atmosferei terestre  :rolleyes: ?

PS: Nu am citit ce ai spus tu acolo...
Vezi ca-i satelit  nu planeta ! NU de altceva dar unii ...mai snobi rad deja pre tare !

... perpendicular pe razele solare sau paralel la ele , temperatura extraatmosferica  ?

PS: Nu-ti place poezia ? :naughty:

Edited by perplexmind, 14 February 2011 - 15:12.


#57
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Stiu ca e satelit, da-o incolo de treaba, e doar putin mai mica decat Luna si este un satelit a lui Jupiter, snobii sa nu rada ca rad degeaba... Ideea era ca stratul de gheata in sine nu este o piedica pentru viata care ar putea aparea sub gheata. Piedica ar fi doar temperatura, atat, iar Europa are activitate geologica interna sau cel putin asa arata indiciile iar impreuna cu stratul de gheata ar putea crea o temperatura "calduta" sub gheata, gheata fiind doar o "plapuma". Acel contact cu exteriorul nu e necesar decat pentru a elibera presiunea acumulata, cam la fel ca vulcanii nostri, iar vorbind de gheata, avem eruptii de apa... Iar apa odata eliberand presiunea, ingheata rapid din nou, ciclul e perfect si nu sacrifica nimic, nici macar un singur grad dedesubt.

In legatura cu temperatura din afara atmosferei, nu e prea relevanta, mai ales in cazul unei planete cu o "plapuma" ca Europa si atunci cand exista activitate geologica interna. Care e temperatura de la mijlocul distantei dintre Venus si Terra ? Nu stiu ce inseamna extraatmosferica desi am o idee, spatiul de dupa limita absoluta a atmosferei. Acum m-am facut de ras  :lol: .
PS Nu-mi plac poeziile autorului respectiv, nici de el  :lol: ...

Edited by Ovidiu93, 14 February 2011 - 15:25.


#58
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
eu nu am spus ca statul de gheata ar putea fi un motiv pentru care nu ar putea exista viata, ci doar am vrut sa precizev ca ar fi extrem de greu de explorat acest ocean. in prezent de-abia reusim sa analizam ce se afla sub gheata anctarticii, d-apai pe o planeta straina.

unde am pomenit eu de biblie?

Edited by takillya, 14 February 2011 - 15:34.


#59
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Nu ma refeream la tine, incerc sa raspund mai multor oameni. Tehnologia avansata e absolut necesara, iar comparand ce putem face dintr-o perspectiva mai superioara ceilalti vor vedea ce primitivi suntem... Al naibii de greu e sa dam o gaura in niste gheata, asta fiind perspectiva superioara :lol: .

Edited by Ovidiu93, 14 February 2011 - 15:38.


#60
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
in 13 km de gheata? n-o sa fie prea usor.

#61
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

View Posttakillya, on 14th February 2011, 15:42, said:

in 13 km de gheata? n-o sa fie prea usor.

Na ca i-ai taiat craca .... :deadtongue:

#62
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcredit, on 12th February 2011, 19:48, said:

Voi credeti ca aceasta teorie ar putea fi adevarata?
Dovezile sint extrem de subtiri, aceleasi forme s-ar fi putut observa si in ipoteza BB inflationar.

#63
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Pentru mine e irelevant dacă se găsește vreun alt Univers, pentru că (prin definiție) Univers înseamnă tot ce există. Deci să spui că există 16 Universuri (nici nu sună bine și nici nu are plural) e o aberație.

Orice alt Univers se integrează automat în Univers.

E ca la grădiniță, "am 3 infinituri de lei". Absolutul nu se multiplică.

Orice ar exista, paralel sau neparalel cu noi, e în Univers.

Și pe lângă asta, un principiu frumos din fizică spune că un sistem nu poate fi analizat obiectiv din interior.
A cam închis gura fizicienilor care caută senzaționalul în abstractizări penibile.

#64
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostMaxDemian, on 7th April 2011, 20:25, said:

Și pe lângă asta, un principiu frumos din fizică spune că un sistem nu poate fi analizat obiectiv din interior.
A cam închis gura fizicienilor care caută senzaționalul în abstractizări penibile.
Principiul e din matematica si nu impiedica pe nimeni sa analizeze un sistem obiectiv din "exterior"

#65
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMaxDemian, on 7th April 2011, 19:25, said:

Pentru mine e irelevant dacă se găsește vreun alt Univers, pentru că (prin definiție) Univers înseamnă tot ce există. Deci să spui că există 16 Universuri (nici nu sună bine și nici nu are plural) e o aberație.

Orice alt Univers se integrează automat în Univers.

E ca la grădiniță, "am 3 infinituri de lei". Absolutul nu se multiplică.

Orice ar exista, paralel sau neparalel cu noi, e în Univers.

Și pe lângă asta, un principiu frumos din fizică spune că un sistem nu poate fi analizat obiectiv din interior.
A cam închis gura fizicienilor care caută senzaționalul în abstractizări penibile.

Dar uite ca poate univers nu inseamna neaparat tot ce exista.

Poate e mai simplu daca te gandesti ca exista alte dimensiuni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate