Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

VOIP / SIP folosind Vodafone Internet pe mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008
VIVIANE REDING.. Nu mai este Comisara si pe TeleCom.!


NEELIE KROES este...

http://ec.europa.eu/...es/index_en.htm

#20
peter_klona

peter_klona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2009
Pentru cei care stiu cu ce se mananca un cont voip/sip si au nevoie de instalare pe telefoane cu sistem android ma pot contacta la urmatoarele numere:
0757849022 ; 0373744409.

#21
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Raspunsul oficial Vodafone dat pe FB: "Poti opta pentru utilizarea aplicatiilor de tip VoIP pe mobil sau calculator/tableta activand extraoptiunea Internet Premium la pretul de 3.13 Euro TVA inclus pentru mobil sau 1.04 Euro TVA inclus pentru calculator/tableta."

Simplu si elegant: VPN - functioneaza bulletproof :D. Asa a mers dintotdeauna.

#22
cornelius67

cornelius67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.05.2008

View Posth0tice, on 12th February 2011, 12:17, said:

Salut,
Folosesc extraoptiunea "Internet pe mobil" de 500MB (nu Vodafoen Live) si nu reusesc sa folosesc aplicatii SIP/VOIP.

Am un telefon cu sistem de operare Android. Pana acum am incercat cam toate aplicatiile de pe Market, toate functionau perfect prin WI-FI, niciuna prin 3G. Mi-am instalat acum Android 2.3.2, care are suport nativ pentru SIP, dar si acesta functioneaza doar pe WI-FI.

Am trimis mail la Vodafone pentru a solicita o lista cu porturile inchise, iar raspunsul primit a fost urmatorul:


Trecand peste exprimarea de tip "coltul blocului", si customer service-ul de doi bani al Vodafone, cu care deja m-am obisnuit, a reusit cineva sa foloseasca astfel de aplicatii pe conexiunea 3G?

Multumesc.

am avut si eu acceasi problema. Am abonament de 500 mb mobil si un PBX voip. Am sunat la Vodafone si ridicau din umeri ca nu stiu despre ce vorbesc. Pana i-am luat la bani marunti si le-am spus ca blocheaza porturile standard de SIP, cat si de la alte aplicatii VOIP (skype, fring) samd.. dupa 10 min de discutii cel de la suport a admis ca "intr-adevar sunt niste porturi blocate". La fel, am cerut lista aplicatiilor si mi-a zis sa ma adresez departamentui de marketign  al vodafone.. :D .
Dar pana la urma problema e simpla. ori folosesti un VPN (voip tunelling) ori iti muti contul SIP pe alt port pe care maestrul Vodafone nu il blocheaza.
oricum se pare ca e o practica obisnuita a operatorilor mobili sa blocheze accesul catre aplicatiile VoIP, nu numai la Vodafone se intampla.
Le e cam frica ca o sa le ia din prajitura....

#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Vodafone sint ca de obicei magari si mincinosi.
Pacat de tehnologia pe care o au, oricum se axeaza pe clientii business mai mult, noi ceilalti o sa renuntam unul cite unul la serviciile lor. Concurenta ofera voip pe 3g fara alte costuri.

#24
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdan78rom, on 26th February 2012, 09:53, said:

Vodafone sint ca de obicei magari si mincinosi.
Pacat de tehnologia pe care o au, oricum se axeaza pe clientii business mai mult, noi ceilalti o sa renuntam unul cite unul la serviciile lor. Concurenta ofera voip pe 3g fara alte costuri.

Aici s-ar putea sa te inseli. Concurenta NU ofera deloc VOIP nici macar contracost. Asa ca...

#25
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View Postalexdonc, on 27th February 2012, 15:18, said:

Aici s-ar putea sa te inseli. Concurenta NU ofera deloc VOIP nici macar contracost. Asa ca...


Cum nu ofera concurenta deloc? Total gresit!!!
La Orange VoIp este gratuit pe telefon si nelimitat!!! Chiar eu am folosit si pe telefon cu un  PrePay si am introdus cartela PrePay intru-n stic de net si am putut apela pe messenger si pe Skype fara nicio limitare.

#26
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View PostBogdi_Marian9914, on 27th February 2012, 16:40, said:

Cum nu ofera concurenta deloc? Total gresit!!!
La Orange VoIp este gratuit pe telefon si nelimitat!!! Chiar eu am folosit si pe telefon cu un  PrePay si am introdus cartela PrePay intru-n stic de net si am putut apela pe messenger si pe Skype fara nicio limitare.

Inseamna ca am fost eu dezinformat. Asa mi-a explicat cineva... in fine - spunea ca stie ca a testat si a intrebat pe la toti operatorii... Poate ca nu era actualizat omul.

In concluzie: FUCK VODA':D

#27
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View PostBogdi_Marian9914, on 27th February 2012, 15:40, said:

Cum nu ofera concurenta deloc? Total gresit!!!
La Orange VoIp este gratuit pe telefon si nelimitat!!! Chiar eu am folosit si pe telefon cu un  PrePay si am introdus cartela PrePay intru-n stic de net si am putut apela pe messenger si pe Skype fara nicio limitare.

Si eu folosesc Skype si Viber pe Orange si merge fara probleme. Iar la categoria concurenta intra si Digi Mobil la care merge VOIP.

#28
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cam cate minute poti vorbi pe skype/viber/sip de 150Mb sa zicem, de e asa mare paguba? :confuzzled:

#29
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011

View PostIP-XCENTRIC, on 5th March 2012, 19:41, said:

Cam cate minute poti vorbi pe skype/viber/sip de 150Mb sa zicem, de e asa mare paguba? :confuzzled:
in jur de 1MB/minut insa se poate sa aibe nevoie si de mai putin ca nu cred ca iese la 128kbps bitrate sunetul din telefon.

#30
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011

View Postastateoftrance, on 5th March 2012, 20:22, said:

in jur de 1MB/minut insa se poate sa aibe nevoie si de mai putin ca nu cred ca iese la 128kbps bitrate sunetul din telefon.

Am testat si contorizat:

660 KB pe minut video
420 KB pe minut audio

Test cu apel video/voce pe skype de pe iPhone 4.

#31
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Detin un Iphone 3GS, abonament Vodafone cu internet pe mobil si, evident, nu pot face convorbiri VOIP (Skype). Am citit acest topic si am dedus ca este posibil de a ocoli restrictia impusa de Vodafone cu ajutorul "SIP". Nu stiu insa ce este acesta si cum se foloseste. As ruga pe cineva sa ma indrume si pe mine cum sa fac sa pot folosi Skype pe telefon.
Multumesc.

#32
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Din pacate porturile standard pt. sip sunt si ele blocate, recte 5060&up. Exista cam 4 posibilitati pt. a folosi totusi Voip in Vodafone, fara sa achiti taxa de liberare:

1) Intram toti cei care simt lipsa acestei facilitati pe forumul Vodafone si-i bombardam cu posturi gen :

Quote

Fri za Voip! :naughty:
   In timp poate o sa le citeasca cineva si ne va da Nicu inca 100 de lei si ceva voip.

2) Folosesti o conexiune vpn

3) Cauti puternic pe net si poate gasesti softphone-uri pe bani pt. telefoane care merg in Emiratele Arabe Unite/Quatar, care by-pass-eaza genul  asta de restrictii (si altele).

4) Sau suni direct la relatii clienti si le urezi Sanatate!

Edited by IP-XCENTRIC, 12 March 2012 - 07:04.


#33
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Cine are contract de internet pe mobil poate sa ne informeze daca sunt limitarile trecute in contract?
Daca nu, clienti nemultumiti si limitati "la negru" pot rezilia, tot ce trebuie sa faca e sa foloseasca un port blocat intr-o aplicatie comuna(exemplu: cpanel, ssh catre propriul server, server de mail, ftp  etc). Tare as fi curios cum ar raspunde unei plangeri in directia asta.

#34
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
răspuns oficial de la Vodafone:

Quote

Va multumim ca ne-ati adresat aceasta situatie pentru a o clarifica. Mai jos gasiti toate informatiile pe care ni le-ati solicitat.
Cu privire la aspectele mentionate de dumneavoastrt în sesizarea transmista privind posibilitatea utilizarii serviciilor de comunicare audio si video prin intermediul abonamentului dumneavoastra de date dorim sa va aducem la cunostinta urmatoarele:

Conform Termenilor si Conditiilor Generale (prescurtat TCG), care pot fi consultate sau descarcate oricând de pe pagina de internet _www.vodafone.ro si/sau pot fi printate fara costuri suplimentare pentru client, la cererea acestuia, în oricare punct de vânzare Vodafone în timpul orelor de program, dorim sa va comunicam faptul cs în articolul 11 Abuzul si utilizarea inadecvata a produselor si serviciilor Vodafone este specificat urmatorul aspect:

"Art 11.1 Serviciile Vodafone sunt destinate utilizarii de catre Client, în calitatea sa de utilizator final, pentru nevoi proprii si nu cu scopul de a obtine profit. Utilizarea cartelelor SIM/serviciilor Vodafone în vederea: intermedierii si/ sau transferului de convorbiri telefonice si/sau date, în reteaua Vodafone si/ sau în alte retele; testarii unor echipamente; intermedierii si/sau transferului de convorbiri telefonice folosind ca mediu de propagare Internetul (VOIP); recomercializarii serviciului Vodafone catre terti furnizori este considerata o utilizare abuziva si nu este permisa în baza prezentului contract."

Posibilitatea efectuarii de apeluri voce/video via Internet (folosind aplicatii precum Skype, Yahoo Voice, etc), este disponibila începând cu data de 15 iulie 2010, clientii Vodafone (atât clientii noi, cât si cei existenti) pot efectua astfel de apeluri numai în baza unui abonament de tipul Internet pe mobil Premium. Aceasta optiune pastreaza caracteristicile sesiunii sau ale abonamentului internet/email pe mobil pe care clientul îl detine, oferind posibilitatea suplimentara de a efectua apeluri voce/video via Internet. Pentru abonamentul dumneavoastra de internet, aceasta optiune este disponibila la pretul de 1.04 Euro/luna.

Detalii suplimentare despre aceasta optiune reprezinta informatii publice si pot fi regasite accesând gratuit site-ul oficial Vodafone, accesând adresa _www.vodafone.ro sectiunea personal- internet-oriunde- internet-pe-mobil - promotii.

In ceea ce prive?te solicitarea dumneavoastr? de încetare a contractului, pentru a putea porta numarul catre operatroul Cosmote este necesar sa mergeti intr-o reprezentanta Cosmote unde sa completati o cerere speciala de portare.

Speram ca informatiile pe care vi le-am oferit raspund solicitarii dumneavoastra si va stam la dispozitie pentru orice alte detalii.

In incheiere, va anunt cu drag ca am creat un forum Vodafone, unde gasiti raspunsuri pentru intrebarile dumneavoastra despre telefoane, serviciile Vodafone, internet mobil si multe altele, ori de cate ori aveti nevoie. Intrati pe www.forum.vodafone.ro si fiti un membru activ in comunitatea Vodafone!



Multumesc,
Crina Platon
Reprezentant Relatii cu Clientii
Vodafone Romania


VoIP e servicu ABUZIV?!?!?!?!?!?

#35
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Niste mizerabili imputiti de care m-am saturat de 12 ani incoace. Le platesc o circa de bani pe 3 abonamente de ani de zile. Motiv pentru care in septembrie voi rezilia si voi pleca in Orange cu unul din numere, in martie cu cel de al doilea. Am renuntat sa mai cumpar telefoane la prelungire de abonament de la ei tocmai ptr ca sunt niste mizerabili: 1. sunt mai scumpe decit la liber iar firmware-urile sunt custom si total aiurea 2. nu iti deblocheaza telefonul gratuit dupa ce iti termini perioada contractuala. Abia astept sept a.c resp martie 2013 si le-am spus PA! Sunt exact abonamentele babane - al meu si al sotiei ca cel de-al treilea e al mamei si e 3 EUR/luna - cu o promotie speciala de 150min retea + 30 nationale + 30 retea din vechime - pe care oricum NU le face. Gainari!

Ori negociez la singe cu ei ca sa taie din codita si eventual un pret custom pe un tel din oferta lor de sarbatori la prelungire pe 2 ani dar NU preturile afisate pe site - nesimtite de-a dreptul (am cumparat SGS2 in dec 2011 si un E72 in ianuarie 2011 la liber ambele si m-a costat MUULT mai putin decit mizeriile lor de oferte la prelungire de abonament pe 2 ani cu mii de minute inutile).


FUCK Vodafone. Si pot adauga ca urinez pe forumurile lor oficiale si pe pagina de FB unde chiar acum imi voi lua like-ul inapoi. Pacat ca nu se poate da dislike sau HUO!!!!

#36
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postalexdonc, on 14th March 2012, 12:24, said:

Niste mizerabili imputiti de care m-am saturat de 12 ani incoace. Le platesc o circa de bani pe 3 abonamente de ani de zile. Motiv pentru care in septembrie voi rezilia si voi pleca in Orange cu unul din numere, in martie cu cel de al doilea. Am renuntat sa mai cumpar telefoane la prelungire de abonament de la ei tocmai ptr ca sunt niste mizerabili: 1. sunt mai scumpe decit la liber iar firmware-urile sunt custom si total aiurea 2. nu iti deblocheaza telefonul gratuit dupa ce iti termini perioada contractuala. Abia astept sept a.c resp martie 2013 si le-am spus PA! Sunt exact abonamentele babane - al meu si al sotiei ca cel de-al treilea e al mamei si e 3 EUR/luna - cu o promotie speciala de 150min retea + 30 nationale + 30 retea din vechime - pe care oricum NU le face. Gainari!

Ori negociez la singe cu ei ca sa taie din codita si eventual un pret custom pe un tel din oferta lor de sarbatori la prelungire pe 2 ani dar NU preturile afisate pe site - nesimtite de-a dreptul (am cumparat SGS2 in dec 2011 si un E72 in ianuarie 2011 la liber ambele si m-a costat MUULT mai putin decit mizeriile lor de oferte la prelungire de abonament pe 2 ani cu mii de minute inutile).

Buna,

Pretul telefoanelor comercializate poate diferi in functie de abonamentul ales, insa este mai avantajos sa cumperi un telefon cu prelungire fata de unul achizitionat independent de serviciile Vodafone. Intr-adevar, poti gasi acelasi telefon la un alt pret in oferta altor distribuitori. Preturile telefoanelor depind de mai multi factori, cum ar fi pretul de achizitie, costurile de depozitare, etc.

Cat despre decodare, in cazul in care telefonul a fost achizitionat la prelungirea sau activarea unui contract, taxa de deblocare este 52.10 € (inclusiv TVA), daca te afli in perioada contractuala sau 10.42 € (inclusiv TVA) daca contractul respectiv a expirat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate