Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

ATEII vs PUSCARIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#325
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postaltul, on 18th April 2011, 10:47, said:

Nici eu n-am inteles intrebarea ca erau prea multe semne de intrebare puse, asa ca reformulez raspunsul, nu se poate folosi termenul esti de acord cu teoria evolutiei, pentru ca asta ar insemna ca teoria sa fie prezenta in mijlocul nostru, pentru a putea sa se zica: asa e cum zici, sunt de acord
Restul e credinta: ca a trait o teorie oadata demult, ca inca mai traieste dar nu se vede, ca ar fi zis ceva etc.

Pai ai editat mesaju' ala de vreo 3 ori pana sa raspund.
Sunt de acord cu teoria evolutiei ca idee de baza.

#326
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Uite "altul", o mica ghicitoare logica pentru intelectu matale,...  sa zicem ca eu sunt bogat. Am milioane de euro. Daca iti spun asa direct, tu poti sa ma crezi sau nu. Daca iti arat insa un extras de cont, ai motive sa inclini ca spun adevarul. Cand insa te iau si te bag in seiful bancii cu milioanele mele de euro si toata lumea confirma ca aceia sunt baii mei, te intreb eu:

Tu crezi ca sunt bogat sau stii cu certitudine ca sunt bogat?

#327
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postedy_wheazel, on 18th April 2011, 11:07, said:

Pai ai editat mesaju' ala de vreo 3 ori pana sa raspund.
Sunt de acord cu teoria evolutiei ca idee de baza.
Este adevarat defapt problema mea era religia credinta si puscaria din "perspectiva" ateista
Da acuma daca tot am nimerit la evolutie, pot sa spun cu certitudine ca nu poti fi de acord cu evolutia pentru ca pe evolutie n-a auzit-o nimeni spunand ceva (sau facand ceva) deci cum ai putea fi de acord cu o piatra de exemplu. Nu se poate deloc, poti doar sa crezi ca evolutia sau piatra ar fi facut ceva.

#328
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postaltul, on 18th April 2011, 11:45, said:

Este adevarat defapt problema mea era religia credinta si puscaria din "perspectiva" ateista

Pai asta nu prea au legatura una cu alta. Si atei si teisti intra in puscarii fara discriminare.

#329
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmrproper, on 18th April 2011, 11:44, said:

Uite "altul", o mica ghicitoare logica pentru intelectu matale,...  sa zicem ca eu sunt bogat. Am milioane de euro. Daca iti spun asa direct, tu poti sa ma crezi sau nu. Daca iti arat insa un extras de cont, ai motive sa inclini ca spun adevarul. Cand insa te iau si te bag in seiful bancii cu milioanele mele de euro si toata lumea confirma ca aceia sunt baii mei, te intreb eu:
Tu crezi ca sunt bogat sau stii cu certitudine ca sunt bogat?
Deci exact asa e si cu evolutia, bogatii au mii de miliarde, nu exista banii astia in banca ca-s virtuali obtinuti prin speculatii la bursa, dar si daca ma duci si-mi arati sub saltea miliardele, pot doar sa zic ca este posibil sa fii bogat, ca poate deja s-a emis reforma monetara si toata bogatia nu valoreaza 2 bani. Ce ar putea face omul cu bogatia daca vin eu la putere si stabilesc pretul aurului la 0 bani.

View Postedy_wheazel, on 18th April 2011, 11:50, said:

Pai asta nu prea au legatura una cu alta. Si atei si teisti intra in puscarii fara discriminare.
Conform statisticii parlamentare engleze, la puscarie se intra discriminator, crestinii intra intr-un procentaj foarte mic, necrestinii (budisti, hindusi, MISA, musulmani atei si alte nereligii) intra intr-un procentaj de zeci de ori mai mare.

#330
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postaltul, on 18th April 2011, 11:52, said:

Deci exact asa e si cu evolutia, bogatii au mii de miliarde, nu exista banii astia in banca ca-s virtuali obtinuti prin speculatii la bursa, dar si daca ma duci si-mi arati sub saltea miliardele, pot doar sa zic ca este posibil sa fii bogat, ca poate deja s-a emis reforma monetara si toata bogatia nu valoreaza 2 bani. Ce ar putea face omul cu bogatia daca vin eu la putere si stabilesc pretul aurului la 0 bani.
Ei, uite vezi de ce imi permit sa te numesc incuiat la minte? Iti este asa greu sa spui da sau nu la o intrebare simpla. In loc sa spui sincer ca tu crezi sau esti convins ca eu sunt bogat, atunci cand iti arat banii (dovezi fizice solide), tu spui de fapt ca... crezi ca nu sunt bogat.

Asta sunteti voi teistii. Cand exista dovezi, voi refuzati informatia, cu cat mai multe dovezi, cu atat mai neadevarata. Cand nu exista dovezi, voi declarati informatia ca adevar absolut, cu cat lipsesc dovezile, cu atat mai intensa credinta ca e adevarata. Minunata logica voastra!

#331
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postaltul, on 18th April 2011, 11:55, said:

Conform statisticii parlamentare engleze, la puscarie se intra discriminator, crestinii intra intr-un procentaj foarte mic, necrestinii (budisti, hindusi, MISA, musulmani atei si alte nereligii) intra intr-un procentaj de zeci de ori mai mare.

E vorba in mod sigur de o coincidenta. La tribunal nu-i intreaba pe aia de orientarea religioasa. In principiu la un proces se tine cont, obiectiv, de fapte. Daca s-ar face genu' asta de discriminari in asa masura incat ar avea o influenta asupra unei statistici, unde vorbim de zeci de mii de persoane, ar fi un scandal imeeeeeeeeeeeeeeens.

#332
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmrproper, on 18th April 2011, 11:56, said:

Ei, uite vezi de ce imi permit sa te numesc incuiat la minte? Iti este asa greu sa spui da sau nu la o intrebare simpla. In loc sa spui sincer ca tu crezi sau esti convins ca eu sunt bogat, atunci cand iti arat banii (dovezi fizice solide), tu spui de fapt ca... crezi ca nu sunt bogat.

Asta sunteti voi teistii. Cand exista dovezi, voi refuzati informatia, cu cat mai multe dovezi, cu atat mai neadevarata. Cand nu exista dovezi, voi declarati informatia ca adevar absolut, cu cat lipsesc dovezile, cu atat mai intensa credinta ca e adevarata. Minunata logica voastra!
Pot spune cu certitudine ca nu esti bogat, din urmatorul motiv: scara ierarhica a bogatiei a fost stabilita preferential si habotnic. Sa-u strans un grup de oameni si au stabilit ca a fi bogat inseamna sa ai mai multe masini si mai mult aur.
Daca te muti pe luna de unul singur spune ce bogatie ai lua cu tine ca sa vad ce intelegi prin bogatie?
Evolutia este o teorema stabilita in mod fraudulos si habotnic.
Daca te muti pe luna spune ce varianta a evolutiei iei in considerare ca o sa se intample organismului tau ca sa supravietuiesti in noul mediu de viata, ca sa vad cat crezi in evolutie?

#333
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmrproper, on 18th April 2011, 11:56, said:

Ei, uite vezi de ce imi permit sa te numesc incuiat la minte? Iti este asa greu sa spui da sau nu la o intrebare simpla. In loc sa spui sincer ca tu crezi sau esti convins ca eu sunt bogat, atunci cand iti arat banii (dovezi fizice solide), tu spui de fapt ca... crezi ca nu sunt bogat.

Asta sunteti voi teistii. Cand exista dovezi, voi refuzati informatia, cu cat mai multe dovezi, cu atat mai neadevarata. Cand nu exista dovezi, voi declarati informatia ca adevar absolut, cu cat lipsesc dovezile, cu atat mai intensa credinta ca e adevarata. Minunata logica voastra!
Te rog sa nu generalizezi plecand de la un caz irecuperabil de retardare... Nu e cazul, intelegi?  :naughty:

#334
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postedy_wheazel, on 18th April 2011, 11:59, said:

E vorba in mod sigur de o coincidenta. La tribunal nu-i intreaba pe aia de orientarea religioasa. In principiu la un proces se tine cont, obiectiv, de fapte. Daca s-ar face genu' asta de discriminari in asa masura incat ar avea o influenta asupra unei statistici, unde vorbim de zeci de mii de persoane, ar fi un scandal imeeeeeeeeeeeeeeens.
Bine scandalagii pot fi pusi la respect, totul ar fi emiterea unei legi care sa ingradeasca organizatiile care dau cea mai mare rata a infractionalitatii, asa cum e si in cazul altor interdictii: betivi, drogati, huligani etc.

#335
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View Postaltul, on 18th April 2011, 12:20, said:

Bine scandalagii pot fi pusi la respect, totul ar fi emiterea unei legi care sa ingradeasca organizatiile care dau cea mai mare rata a infractionalitatii, asa cum e si in cazul altor interdictii: betivi, drogati, huligani etc.

No comment.

#336
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postmario_bril, on 18th April 2011, 12:18, said:

Te rog sa nu generalizezi plecand de la un caz irecuperabil de retardare... Nu e cazul, intelegi?  :naughty:
Corect, hai sa ne specificam atunci... sa zicem ca eu sunt bogat. Am milioane de euro (o suma considerata a apartine bogatilor). Daca iti spun asa direct, tu poti sa ma crezi sau nu. Daca iti arat insa un extras de cont, ai motive sa inclini ca spun adevarul. Cand insa te iau si te bag in seiful bancii cu milioanele mele de euro si toata lumea din sistemul bancar confirma ca aceia sunt baii mei si ca sunt bogat, te intreb eu:

Tu crezi ca sunt bogat sau stii cu certitudine ca sunt bogat?

#337
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmrproper, on 18th April 2011, 12:30, said:

Corect, hai sa ne specificam atunci... sa zicem ca eu sunt bogat. Am milioane de euro (o suma considerata a apartine bogatilor). Daca iti spun asa direct, tu poti sa ma crezi sau nu. Daca iti arat insa un extras de cont, ai motive sa inclini ca spun adevarul. Cand insa te iau si te bag in seiful bancii cu milioanele mele de euro si toata lumea din sistemul bancar confirma ca aceia sunt baii mei si ca sunt bogat, te intreb eu:

Tu crezi ca sunt bogat sau stii cu certitudine ca sunt bogat?
Bineinteles ca atunci poti afirma ca stii. Dar banuiesc ca nu era pentru mine intrebarea ci pentru cel care bate campii cu voiosie si cu care te-ai incumetat sa porti o discutie...

#338
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postedy_wheazel, on 18th April 2011, 12:27, said:

No comment.
Bine, dar daca interdictia ar purta numele de terapie, cum e in cazul drogatilor de exemplu?

Edited by altul, 18 April 2011 - 11:44.


#339
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postmario_bril, on 18th April 2011, 12:33, said:

Bineinteles ca atunci poti afirma ca stii. Dar banuiesc ca nu era pentru mine intrebarea ci pentru cel care bate campii cu voiosie si cu care te-ai incumetat sa porti o discutie...
Era pentru mine.

Asa si eu cand vad dovezile ce au indus expuenrea Teoriei Evolutiei Biologice si vad ca orice dovada noua corespunde modelului acesteia si niciuna, oricate as cerceta nu incalca modelul acesteia, ma pune in imposibilitatea de a crede concluziile teoriei, ci in situatia de a fi nevoit sa accept cu sinceritate validitatea dovedita a acelor concluzii.

Multi ma acuza ca eu "cred" sau "nu cunosc" despre ce e vorba, dar in toate cazurile o fac pentru ca au fost indoctrinati religiosi, nu inteleg teoria si le provoaca repulsie pentru ca totusi cateodata logica lor face scantei cand realizeaza ca ar putea fi adevarata. De ce e asta o problema, in a recunoaste adevarul? Simplu, doctrina religiasa se apara din toate puterile, preferand minciuni comfortabile decat adevaruri simple.

View Postaltul, on 18th April 2011, 12:38, said:

Bine, dar daca interdictia ar purta numele de terapie?
Bine, dar daca ar trebui sa completezi un test de IQ inainte sa poti scrie bazaconii pe forum?

#340
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmrproper, on 18th April 2011, 12:40, said:

Bine, dar daca ar trebui sa completezi un test de IQ inainte sa poti scrie bazaconii pe forum?
Pai ai fentat raspunsul la doua intrebari mari cat roata de car.
Ce bogatie ai cara pe luna? Ca sa se poata stabili ce inseamna bogatii.

Edited by altul, 18 April 2011 - 11:48.


#341
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmrproper, on 18th April 2011, 12:40, said:

Era pentru mine.

Asa si eu cand vad dovezile ce au indus expuenrea Teoriei Evolutiei Biologice si vad ca orice dovada noua corespunde modelului acesteia si niciuna, oricate as cerceta nu incalca modelul acesteia, ma pune in imposibilitatea de a crede concluziile teoriei, ci in situatia de a fi nevoit sa accept cu sinceritate validitatea dovedita a acelor concluzii.

Multi ma acuza ca eu "cred" sau "nu cunosc" despre ce e vorba, dar in toate cazurile o fac pentru ca au fost indoctrinati religiosi, nu inteleg teoria si le provoaca repulsie pentru ca totusi cateodata logica lor face scantei cand realizeaza ca ar putea fi adevarata. De ce e asta o problema, in a recunoaste adevarul? Simplu, doctrina religiasa se apara din toate puterile, preferand minciuni comfortabile decat adevaruri simple.
Nu e chiar asa... Teistii recunosc TE dar in acelasi timp afirma ca e limitata. Nu raspunde la toate intrebarile, de exemplu explozia cambriana.

Cu abiogeneza e si mai si...

#342
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmario_bril, on 18th April 2011, 12:49, said:

Nu e chiar asa... Teistii recunosc TE dar in acelasi timp afirma ca e limitata. Nu raspunde la toate intrebarile, de exemplu explozia cambriana.

Cu abiogeneza e si mai si...
Ce-s aia teisti? ca asa cum ii descrii par a fi atei.

Edited by altul, 18 April 2011 - 12:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate