Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

ATEII vs PUSCARIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#289
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007

 The_Listener, on 17th April 2011, 21:34, said:

juri pe conmstiinta si pui mina pe biblie ? e intr-adevar foarte laic .....TU GINDESTI ?

Amice, tu ai o mare problema in a procesa informatii simple. Hai sa o luam incetisor ca sa nu fii depasit din nou de informatii si sa te faci iarasi de ras, uite in prima faza ce spun eu:

Quote

Vezi ca la faza aia cu juramantu' nu esti destul de bine informat. Esti si o chestie laica pe acolo, adica juri pe constiinta.

.... la care tu raspunzi:

Quote

juri pe conmstiinta si pui mina pe biblie ? e intr-adevar foarte laic .....TU GINDESTI ?

Zi-mi unde vezi cuvantu' "biblie" in postarea mea???

Quote

esti ateu , da sau nu? si crezi in teoria ecvolutiei DA SAU NU ? asadar daca elimini creatia( designer ) automat esti in cealalta tabara .... asadar ai tu alta teorie in afara de cea a evolutiei ?

Ateu. Da. Nu.
Hai sa-ti explic din nou, asa incetisor. Vezi tu, io nu ziceam absolut nimic de teoria evolutiei. Tu, in schimb o fredonezi in continu da' nu inteleg de ce.

 mrproper, on 17th April 2011, 21:36, said:

In Romania este legal si simplu sa ceri un avort inainte de 12 saptamani (3 luni). Tineti minte copii, o ghinda nu este un stejar.

14 saptamani.

#290
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 The_Listener, on 17th April 2011, 21:47, said:

uiti de la mina pina la gura ?  :thumbup:
asadar reciteste de ce anume ma acuzai si apoi demonstreaza ... :w00t:
Am recitit, dar nu stiu la care din ele te referi. Ce vrei sa demonstrez?

#291
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 Mount_Yermom, on 11th February 2011, 18:30, said:

Concluzie - in UK, sansele ca un ateu sa ajunga in puscarie pentru delicte penale sunt de 2.5 ori mai mari decat ale concetatenilor sai crestini


:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
Logica beton :lol:

#292
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 edy_wheazel, on 17th April 2011, 21:52, said:

14 saptamani.
Vream sa ma corectez, dar... http://misterelestii...5311_653_1.html
In Romania, avortul este legal pina la 12 saptamini de sarcini. Doar in cazurile in care mama sau fatul sint in pericol perioada se prelungeste pina la 14 saptamini.

Am spus ca 12 saptamani fara efort suplimentar. Dar intr-adevar daca ai acordul medicului (si ca in Romania nu ar fi greu sa iei un astfel de acord), poti si la 14 saptamani.

#293
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,062
  • Înscris: 31.07.2007

 mrproper, on 17th April 2011, 21:59, said:

Vream sa ma corectez, dar... http://misterelestii...5311_653_1.html
In Romania, avortul este legal pina la 12 saptamini de sarcini. Doar in cazurile in care mama sau fatul sint in pericol perioada se prelungeste pina la 14 saptamini.

Am spus ca 12 saptamani fara efort suplimentar. Dar intr-adevar daca ai acordul medicului (si ca in Romania nu ar fi greu sa iei un astfel de acord), poti si la 14 saptamani.

Nu stiam explicatia medicala, in codul penal este incriminat avortul in cazul in care fatul depaseste 14 saptamani, excluzand bineanteles cazurile extreme.

#294
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 edy_wheazel, on 17th April 2011, 22:01, said:

Nu stiam explicatia medicala, in codul penal este incriminat avortul in cazul in care fatul depaseste 14 saptamani, excluzand bineanteles cazurile extreme.
In ambele cazuri ma gandesc la foarte putine motive personale intemeiate ce ar determina decizia avortului la un termen atat de inaintat. Personal sustin evitarea avortului prin contracceptive si minimizarea numarului de avorturi (care nu inseamna decat oops, am gresit, dar mi-a fost lene sa-mi misc curu mai repede ca sunt o toanta cretina), dar nici nu sustin scoaterea copiilor pe banda rulanta fara a tine cont de posibilitatie materiale si sociale ale familiei si comunitatii in care traiesti, obligand pe altii sa-si consume copii pe care tu in mod iresponsabil te doare in cur de ei si cand ii faci si dupa ce ii faci.

Spuneti nu avorturilor, educati-va tineretul!

 edy_wheazel, on 17th April 2011, 21:52, said:

Da.
Crezi in Teoria Evolutiei? Nu inteleg ce este de crezut acolo. Credinta se face la biserica si la babele superstitioase. :)

#295
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

 edy_wheazel, on 17th April 2011, 21:52, said:

Amice, tu ai o mare problema in a procesa informatii simple. Hai sa o luam incetisor ca sa nu fii depasit din nou de informatii si sa te faci iarasi de ras, uite in prima faza ce spun eu:
.... la care tu raspunzi:
Zi-mi unde vezi cuvantu' "biblie" in postarea mea???
se subintelege amice ....
PE CARE CONSTIINTA juri ? pe aia a unui criminal ? sau a unui violator in serie ? asadar care constiinta ? si singurul raspuns este pe cea universala din biblie ..... asadar  scuza-ma ca nu stau sa te astept cind gindesti .....nu exista constiinta laica ...
asadar esti cam incet in procesarea informatiei si asta nu e vina mea ....
multa iubire





 edy_wheazel, on 17th April 2011, 21:52, said:

Ateu. Da. Nu.
Hai sa-ti explic din nou, asa incetisor. Vezi tu, io nu ziceam absolut nimic de teoria evolutiei. Tu, in schimb o fredonezi in continu da' nu inteleg de ce.
aha ... adica crezi in teoria   evolutiei   si asta DETERMINA comportamente   :naughty: asadar ateismul este bazat pe teoria evolutiei si bb ... iti dai seama de ce ?  :naughty:
ai inteles ?
multa iubire

#296
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 The_Listener, on 17th April 2011, 22:33, said:

:naughty:
Am o intrebare, esti cumva cocalar? De ce folosesti smileys in fiecare post? Stii ca este considerat un act de imaturitate folosirea excesiva a smiley-urilor?

#297
soleil_ro

soleil_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 11.08.2008
Oare de ce trebuie neaparat sa credem in ceva?

#298
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

 edy_wheazel, on 17th April 2011, 22:01, said:

Nu stiam explicatia medicala, in codul penal este incriminat avortul in cazul in care fatul depaseste 14 saptamani, excluzand bineanteles cazurile extreme.
asta imi place cu excluzind cazurile extreme ... adica e omor intr0un caz , dar in altul e ok..... cita nerozie ILOGICA exista ..... si sufera un copil nenascut inca si nevinovat ......
multa iubire
ps tu gindesti?ca aia din codul penal sigur nu o fac .... :thumbup:
multa iubire

#299
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 mrproper, on 17th April 2011, 22:30, said:

Crezi in Teoria Evolutiei? Nu inteleg ce este de crezut acolo. Credinta se face la biserica si la babele superstitioase. :)


Nu trebuie sa crezi nimeni nu iti spune sa crezi orbeste, trebuie doar sa te documentezi, sa vezi argumentele si dovezile aduse si sa iti dai seama daca e adevarata teoria sau nu.

#300
soleil_ro

soleil_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 11.08.2008
Exista vreo religie care aduce argumente?

#301
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 soleil_ro, on 17th April 2011, 22:36, said:

Oare de ce trebuie neaparat sa credem in ceva?
4 PICIOARE BUN, 2 PICIOARE RAU!!! 4 PICIOARE BUN, 2 PICIOARE RAU!!! 4 PICIOARE BUN, 2 PICIOARE RAU!!! 4 PICIOARE BUN, 2 PICIOARE RAU!!! 4 PICIOARE BUN, 2 PICIOARE RAU!!!

Da soleil_ro, trebuie sa credem ceva, altfel teistii si-ar da seama ca sunt inferiori in timp ce credeau ca un defect in plus fata de necreduli ii face superiori. Fi compatimitor fata de ei, si crezi si tu ceva. ORICE.

E de ajuns sa crezi orice, si castigi respectul garantat al oricarui teist.  :thumbup:

#302
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 soleil_ro, on 17th April 2011, 22:36, said:

Oare de ce trebuie neaparat sa credem in ceva?

Bun intrebare. Eu am pus-o adesea. De trebuie neaparat sa credem ca exista ceva acolo undeva care actioneaza in mod misterios asupra realitatii? Pentru ca ne da speranta ca o sa faca eventual ceva bun pentru noi? Nu putea sa facem singuri ceva bun?

#303
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 soleil_ro, on 17th April 2011, 22:36, said:

Oare de ce trebuie neaparat sa credem in ceva?
Crezi ca nu trebuie sa credem in nimic?

#304
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 soleil_ro, on 17th April 2011, 22:38, said:

Exista vreo religie care aduce argumente?

Pai ...argumentul suprem : Crezi si vei primi argumentele.
Desi asat suna cam a tentativa de inselaciune .. dar la unii cica merge.  :whistling:


 Billy, on 17th April 2011, 22:42, said:

Crezi ca nu trebuie sa credem in nimic?

De ce sa nu crezi in tine insuti? Sau te simti nedemn de asemenea incredere? :)

#305
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

 mrproper, on 17th April 2011, 22:30, said:

In ambele cazuri ma gandesc la foarte putine motive personale intemeiate ce ar determina decizia avortului la un termen atat de inaintat. Personal sustin evitarea avortului prin contracceptive si minimizarea numarului de avorturi (care nu inseamna decat oops, am gresit, dar mi-a fost lene sa-mi misc curu mai repede ca sunt o toanta cretina), dar nici nu sustin scoaterea copiilor pe banda rulanta fara a tine cont de posibilitatie materiale si sociale ale familiei si comunitatii in care traiesti, obligand pe altii sa-si consume copii pe care tu in mod iresponsabil te doare in cur de ei si cand ii faci si dupa ce ii faci.

Spuneti nu avorturilor, educati-va tineretul!

amice iara nu gindesti se pare ... ce sunt anticonceptionalele si din ce sunt facute si mai ales CUM FUNCTIONEAZA stii? exista vreo diferenta intre avort si anticonceptionale la nivel de esenta ? ( atentie mare ce scrii si sa gindesti inainte , da ? ) este o capcana si sa nu cumva sa pici in ea , te avertizez sa  vad daca gindesti ... de restul ma ocup dupa ce raspunzi

multa iubire

 mrproper, on 17th April 2011, 22:30, said:

Crezi in Teoria Evolutiei? Nu inteleg ce este de crezut acolo. Credinta se face la biserica si la babele superstitioase. :)
iti trebuie multa credinta ca sa vezi '' valabilitatea '' ei
multa iubire
ps o sa ma ocup de voi maine , daca am timp
acum ma voi delecta cu niste filme
mjulta iubire

#306
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 soleil_ro, on 17th April 2011, 22:38, said:

Exista vreo religie care aduce argumente?


Ele (religiile) doar cred ca aduc argumente, insa ce aduc sunt doar minciuni si lucruri care nu pot fi dovedite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate