Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

A MURIT ISUS PE O CRUCE SAU PE UN STÂLP?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
962 replies to this topic

#55
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostBen_Gal_1, on 14th February 2011, 13:54, said:

Incep cu un off-topic:
Evreii nu cred in rai/iad. Cineva m-a intrebat ce motiv au ei sa fie OK daca nu exista speranta/frica celor de mai sus. Raspunsul meu este constiinta. Aceasta scinteie de bine dobindita prin spirit Dumnezeiesc, sau prin intelepciunea necesara traiului in societate. Acel "dupa fapta si rasplata" venit/primit de la ceilalti oameni. Daca ar fi altfel, atunci ateii ar trebui sa fie cu totii oameni rai.
învățăturile lui Cristos - nu au facut sa nu fie razboaie. Dimpotriva. Crestini au luptat contra crestinilor de alt crez si in fruntea fiecarei armate a pasit tantos un popa cu ustensilele obisnuite, cruce mare de aur inclusa. Daca nu mureau oameni, as fi putut scrie o comedie burleasca.

Ideea este că creștinii nu au luptat doar contra creștinilor de alt crez, ci și contra creștinilor de același crez.  Exemplu, cele două războaie mondiale în care au fost implicați apartenenți ai majorității religiilor lumii.  

Referitor la conștiință, acest lucru este adevărat.  Nu neapărat avem întotdeauna nevoie de o lege care să ne conștientizeze că unele lucruri sunt greșite.
Vezi (Romani 2:14–15) . . .Fiindcă ori de câte ori oamenii națiunilor, care nu au lege, fac din fire lucrurile legii, aceștia, deși nu au lege, își sunt ei înșiși lege. 15 Ei arată că au conținutul legii scris în inima lor, în timp ce conștiința lor depune mărturie împreună cu ei, iar gândurile lor, când reflectează la aceasta, îi acuză sau chiar îi scuză. . .

#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 14th February 2011, 13:52, said:

Ce te face să crezi că Sharli Rasăl a fost un mincinos?  L-ai cunoscut personal?
Nici pe Hitler nu l-am cunoscut personal si pot spune ca a fost un cretin obsedat.

Sharli Rasăl a fost dat in judecata pentru pedofilie, am mai expus proba in PROFETII FALSE si gasit mincinos cand a declarat ca stie greceste si nu stia nicio boaba insa comenta articolul "ho" din Ioan 1:1, pe care tu il stii pe de rost, desi nu cred ca stii koine.
Am observat ca doctrina bisericii tale o stii foarte bine si o consideri adevarul absolut, la fel cum fac ceilalti bisericosi cu doctrinele lor. Tipic. Iar cand va dau ceva care contrazice doctrina voastra....gheata la mal. Liniste sau "se refera la altceva".....
Nu stia Dumnezeu ca vinul nou nu se pune in burdufuri vechi?

Edited by zexelica, 15 February 2011 - 00:56.


#57
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
eu nu inteleg de ce trebuie sa iti faci cruce daca isus a fost rastignit pe una. nu e o dovada de lipsa de respect?
ca si cum iti taie cineva capul cu un topor, si dupa aia vezi ca prietenii tai se fac ca taie lemne ori de cate ori trec pe langa casa ta  <_<

#58
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postzexelica, on 15th February 2011, 00:48, said:

Iar cand va dau ceva care contrazice doctrina voastra....gheata la mal. Liniste sau "se refera la altceva".....
Daca ai cauta intr-adevar adevarul despre aspectele pe care la aduci in discutie, ai vedea ca sursele tale se dovedesc unele oarecum adevarate/veridice pana la un anumit punct, dupa care se impotmolesc la mal mi ceva ca un X5 bagat in mare.
Insa Eugen3 e prea simtit ca sa-ti spuna asta verde-n fata.

Edited by Hider141, 15 February 2011 - 07:37.


#59
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

învățăturile lui Cristos - nu au facut sa nu fie razboaie. Dimpotriva. Crestini au luptat contra crestinilor de alt crez si in fruntea fiecarei armate a pasit tantos un popa cu ustensilele obisnuite, cruce mare de aur inclusa. Daca nu mureau oameni, as fi putut scrie o comedie burleasca.

Pai hai sa citim catvea din invataturile lui Cristos ;

Matei 5:43
Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău, și să urăști pe vrăjmașul tău."
Lev 19.18; Deut 23.6; Ps 41.10;
Matei 5:44
Dar Eu vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc, și rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă prigonesc,
Luc 6.27-35; Rom 12.14-20; Luc 23.34; Fapt 7.60; 1Cor 4.12-13; 1Pet 2.23; 1Pet 3.9;
Matei 5:45
ca să fiți fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi și peste cei buni, și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
Iov 25.3;
Matei 5:46
Dacă iubiți numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai așteptați? Nu fac așa și vameșii?
Luc 6.32;
Matei 5:47
Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Matei 5:48
Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.

Ce zici ,a indemnat Isus la razboaie religioase sau politice ?

#60
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 15th February 2011, 08:13, said:

Pai hai sa citim catvea din invataturile lui Cristos ;

Matei 5:43
Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău, și să urăști pe vrăjmașul tău."
Lev 19.18; Deut 23.6; Ps 41.10;
Matei 5:44
Dar Eu vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc, și rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă prigonesc,
Luc 6.27-35; Rom 12.14-20; Luc 23.34; Fapt 7.60; 1Cor 4.12-13; 1Pet 2.23; 1Pet 3.9;
Matei 5:45
ca să fiți fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi și peste cei buni, și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
Iov 25.3;
Matei 5:46
Dacă iubiți numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai așteptați? Nu fac așa și vameșii?
Luc 6.32;
Matei 5:47
Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Matei 5:48
Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.

Ce zici ,a indemnat Isus la razboaie religioase sau politice ?

Unora le trebuie o bună măsură de umilință ca să vadă și să accepte realitatea.  Trebuie să învățăm că adevărata închinare la Dumnezeu trebuie dovedită prin fapte, nu doar prin cuvinte.  Cei care doar pretind că i se închină Creatorului au doar o formă de devoțiune sfântă, cum spunea apostolul Pavel.
(2 Timotei 3:5) . . .având o formă de devoțiune sfântă, dar negându-i puterea. . .

#61
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postobadia, on 15th February 2011, 08:13, said:

Ce zici ,a indemnat Isus la razboaie religioase sau politice ?
Nu prea stim ce a spus sau facut Yeshua caci nu a lasat nimic scris si niciun istoric din vremea aceea nu a auzit de el.
Razboaie au fost, asa ca nu prea vad ce importanta au tzitatele.

#62
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostBen_Gal_1, on 16th February 2011, 01:20, said:

Nu prea stim ce a spus sau facut Yeshua caci nu a lasat nimic scris si niciun istoric din vremea aceea nu a auzit de el.
Razboaie au fost, asa ca nu prea vad ce importanta au tzitatele.

Pai atunci cum au scris una si fac alta ,era normal sa-si faca citate ptr a purta un razboi sfant ,precum au facut islamistii.Nu pusca varianta ta nicicum.

#63
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 16th February 2011, 07:47, said:

Pai atunci cum au scris una si fac alta ,era normal sa-si faca citate ptr a purta un razboi sfant ,precum au facut islamistii.Nu pusca varianta ta nicicum.

Dacă suntem sinceri, ar trebui să nu ne mai ascundem după degete.  "Faptele" apartenenților majorității religiilor lumii nu arată că sunt cu adevărat creștini.  
Inchiziția, participarea la războaiele mondiale și nu numai, au dovedit că nu au urmat îndeaproape învățăturile lui Cristos.  

Nu degeaba în cartea Apocalipsa, femeia (imperiul mondial al religiei false), este prezentată ca fiind beată de sângele sfinților .....
(Apocalipsa 17:6) . . .Și am văzut că femeia era beată de sângele sfinților și de sângele martorilor lui Isus.. . .

(Iacov 2:18–24) . . .Dar cineva va zice: „Tu ai credință, iar eu am fapte. Arată-mi credința ta fără fapte, iar eu îți voi arăta credința mea prin faptele mele!“ 19 Tu crezi că există un singur Dumnezeu și bine faci. Dar și demonii cred și se cutremură. 20 Vrei să știi tu, om neștiutor, că credința fără fapte este neroditoare? 21 N-a fost Avraam, tatăl nostru, declarat drept prin fapte după ce l-a oferit pe Isaac, fiul său, pe altar? 22 Vezi că credința lui lucra împreună cu faptele lui și că prin faptele lui credința a ajuns perfectă 23 și că s-a împlinit cuvântul Scripturii care spune: „Avraam a crezut în Iehova, iar lucrul acesta i s-a socotit ca dreptate“ și a ajuns să fie numit „prietenul lui Dumnezeu“. 24 Vedeți că un om va fi declarat drept prin fapte, nu doar prin credință. . .

#64
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Dacă suntem sinceri, ar trebui să nu ne mai ascundem după degete. "Faptele" apartenenților majorității religiilor lumii nu arată că sunt cu adevărat creștini.
Inchiziția, participarea la războaiele mondiale și nu numai, au dovedit că nu au urmat îndeaproape învățăturile lui Cristos.

Fiule ,tu nu intelegi ca porcul nu poate devenii oaie ?Crezi ca cioara daca isi lipeste niste pene de porumbel e porumbel ?Doar niste neaveniti cred ca inchizitia sau cruciadele au fost initiate de catre crestini .Te comporti ca si islamistii....

#65
nimrod_II

nimrod_II

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.12.2010
nu m-am documentat prea mult asupra subiectului. nu consider ca ar avea prea mare importanta daca a fost o cruce in sensul ineles azi sau ar fi fost doar un stilp vertical. am citit mai demult ca printre experimentele facute in lagarele naziste ar fi fost si unul cruce vs stilp. cel de pe stilp a plecat in walhala mai repede. avind in vedere timpul in care a murit isus se pare ca ar fi fost doar un stilp vertical. totusi se pare ca pontius pilat ar fi fost uimit de timpul scurt in care a murit isus asa ca ........dezbaterea poate continua. :D

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 16th February 2011, 20:31, said:

Fiule ,tu nu intelegi ca porcul nu poate devenii oaie ?Crezi ca cioara daca isi lipeste niste pene de porumbel e porumbel ?Doar niste neaveniti cred ca inchizitia sau cruciadele au fost initiate de catre crestini .Te comporti ca si islamistii....

Dacă ai observat, eu nu mă refeream doar la cruciade.  Mă refeream și la cele două războaie mondiale în care au luptat oameni din aproape toate religiile existente.  
La urma urmei, nu pentru că Dumnezeu le-a cerut să participe la acea risipă de vieți omenești, ci pentru că au sprijinit ideile politice ale unor oameni bolnavi și însetați de putere.


View Postnimrod_II, on 16th February 2011, 22:14, said:

nu m-am documentat prea mult asupra subiectului. nu consider ca ar avea prea mare importanta daca a fost o cruce in sensul ineles azi sau ar fi fost doar un stilp vertical.

Dacă ai încerca să stai de vorbă cu "susținătorii crucii", ai observa că pentru ei crucea are "o mare importanță".  Dacă acest simbol păgân a fost "creștinat" în timpul împăratului Constantin, de ce conducătorii religioși au intoxicat populația cu învățătura că Isus a murit pe o cruce?

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostHider141, on 15th February 2011, 07:36, said:

Daca ai cauta intr-adevar adevarul despre aspectele pe care la aduci in discutie, ai vedea ca sursele tale se dovedesc unele oarecum adevarate/veridice pana la un anumit punct, dupa care se impotmolesc la mal mi ceva ca un X5 bagat in mare.
Insa Eugen3 e prea simtit ca sa-ti spuna asta verde-n fata.
Referior la Scriptura gresesc? Te rog arata-mi o concluzie care contrazice orice altceva din Scriptura.
Aaa, refritor la sarlatanul iehovist.....e altceva. Eu iau articolele cu stenogramele procesului d epe net. Daca alea sunt false.....si toti cei care au scris articolele alea despre el sunt mincinosi... nu mai stiu.
Insa unul care spune ca Hristos a venit in 1914 si nu se corecteaza e un nemernic, cu siguranta.

#68
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Chiar n-am de gand sa-ti mai raspund la intrebarile adresate mie, sau la insultele adresate altor useri.
Imi cer scuze daca te vei supara, dar din punctul meu de vedere asa e mai bine pentru mine.

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostHider141, on 17th February 2011, 12:35, said:

Chiar n-am de gand sa-ti mai raspund la intrebarile adresate mie, sau la insultele adresate altor useri.
Imi cer scuze daca te vei supara, dar din punctul meu de vedere asa e mai bine pentru mine.
Poate imi arati si mie postul unde am jignit vreun user vreodata. Eram banat demult, stimabile. Eu jignesc idolii. Niciodata userii. Poate avem idei diferite, insa nu am nimic cu cei care cred diferit. Am cu idolii si institutiile respective (unde exista). Insa, alea nu sunt jigniri ale userilor.
Cu Leoluke sunt in discutii contradictorii de ani de zile, cu obadia la fel, cu sorin la fel. Nu am nimic cu ei. Mai fac misto cand ne permitem, e altceva.

Edited by zexelica, 17 February 2011 - 12:40.


#70
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 15th February 2011, 14:28, said:

Cei care doar pretind că i se închină Creatorului au doar o formă de devoțiune sfântă,  dar negându-i puterea


Este definitie a scripturi cu inchinarea:

Psalmi 50:23  Cine aduce mulțămiri, ca jertfă, acela Mă proslăvește,și celui ce veghează asupra căii lui,aceluia îi voi arăta mîntuirea lui Dumnezeu.  

Deci nu tagaduieste puterea lui Dumnezeu dimpotriva o evidentiaza.

16:13   Cînd va veni Mîngîietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi dela El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.
    
16:14   El Mă va proslăvi pentrucă va lua din ce este al Meu, și vă va descoperi.


Da nu stim cum sa ne rugam dar Duhul clarifica.

Slava este a lui Dumnezeu si inchinatorii adevarati deasemenea se inchina in Duh.

N-au cum gresi. Au Duhul Sfant.


Ezechiel 37:14  voi pune Duhul Meu în voi, și veți trăi ,

Adevarul sustine ca slava este a LUI.

Isaia 42:8  Eu sînt Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea mea idolilor.  


Apocalipsa 5:12  Ei ziceau cu glas tare: vrednic este Mielul, care a fost jungheat, să primească puterea, bogăția, înțelepciunea, tăria, cinstea, slava și lauda!

Edited by husand, 17 February 2011 - 13:01.


#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 17th February 2011, 12:31, said:

Referior la Scriptura gresesc? Te rog arata-mi o concluzie care contrazice orice altceva din Scriptura.
Aaa, refritor la sarlatanul iehovist.....e altceva. Eu iau articolele cu stenogramele procesului d epe net. Daca alea sunt false.....si toti cei care au scris articolele alea despre el sunt mincinosi... nu mai stiu.
Insa unul care spune ca Hristos a venit in 1914 si nu se corecteaza e un nemernic, cu siguranta.

Ce îți dă certitudinea că inforațiile de pe net sunt demne de încredere?  Știi tu cine le-a postat?  Cum le poți verifica?  
Oricine, oricând poate posta despre mine sau despre tine orice.  Ar trebui să și credem?  
De exemplu, enciclopedia on-line Wikipedia atrage atenția că unele articole postate pe propriul site "conțin numeroase informații eronate, subiectele abordate într-o manieră neacademică sau modificări făcute cu rea voință", adăugând că "utilizatorii trebuie să fie precauți".  

Internetul este doar un mare container de "gunoi", unde, dacă vei căuta intens s-ar putea să găsești și ceva bun.  Așa că exemplul ăla cu stenogramele procesului de pe net este cu dus și întors.  Informațiile trebuie verificate înainte să le luăm de bune de la sine înțeles.

Edited by Eugen3, 17 February 2011 - 14:59.


#72
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postobadia, on 16th February 2011, 20:31, said:

Fiule ,tu nu intelegi ca porcul nu poate devenii oaie ?Crezi ca cioara daca isi lipeste niste pene de porumbel e porumbel ?Doar niste neaveniti cred ca inchizitia sau cruciadele au fost initiate de catre crestini .Te comporti ca si islamistii....
Atunci ce anume exact a fost initiat de crestini?
Hitler a fost crestin? Nu a spus el ca Dumnezeu l-a insarcinat sa distruga pe evrei?
Nu a invinovatit el evreii ca l-au ucis pe Yeshua?
Fratii Grimm au fost crestini?
Comunistii au fost crestini? Doar astazi se duc la biserica.
Poate ei nu au fost "adevarati crestini"?
Care este definitia unui "adevarat crestin"?

View PostEugen3, on 14th February 2011, 14:05, said:

Nu neapărat avem întotdeauna nevoie de o lege care să ne conștientizeze că unele lucruri sunt greșite.
In acest caz poate ca religia este inutila. Poate ca e chiar bine sa nu amestecam religia cu statul. Sa avem doar legi facute in cadrul unui stat laic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate