Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#1189
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnovember_soul, on 01 mai 2014 - 16:29, said:

Contin texte ce formeaza Biblia, astazi.
:roflmaofast:

#1190
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 01 mai 2014 - 15:25, said:

Și ca să-ți verifici cultura vastă, uite aici:

Manuscripts
Main article: Septuagint manuscripts
The oldest manuscripts of the LXX include 2nd century BCE fragments of Leviticus and Deuteronomy (Rahlfs nos. 801, 819, and 957), and 1st century BCE fragments of Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers, Deuteronomy, and the Minor Prophets...

Ca să-ți verifici buna credință când ești prins cu mâța-n sac, citește și continuarea:

Relatively complete manuscripts of the LXX postdate the Hexaplar rescension and include the Codex Vaticanus from the 4th century CE and the Codex Alexandrinus of the 5th century. These are indeed the oldest surviving nearly complete manuscripts of the Old Testament in any language” sursa: http://en.wikipedia....wiki/Septuagint (ca să poată verifica și alții buna ta credință)

#1191
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 01 mai 2014 - 17:05, said:

Ca să-ți verifici buna credință când ești prins cu mâța-n sac, citește și continuarea:

Relatively complete manuscripts of the LXX postdate the Hexaplar rescension and include the Codex Vaticanus from the 4th century CE and the Codex Alexandrinus of the 5th century. These are indeed the oldest surviving nearly complete manuscripts of the Old Testament in any language” sursa: http://en.wikipedia....wiki/Septuagint (ca să poată verifica și alții buna ta credință)
Așa, și? Ce dorești să arăți?

#1192
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 01 mai 2014 - 17:07, said:

Așa, și? Ce dorești să arăți?

Ca ai fost prins cu mata in sac. Sau cu prazul in sac, alege.

#1193
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Faptul ca Duhul Sfint are o componenta energetica ea nu exclude automat calitatea de a fi spirit desigur unul simbiotic subsumat sau alaturat cu si la Dumnezeu asa cum e si Hristosul ca parte din caracterul complex al singurului Dumnezeu .
In vechime cind se refereau la singurul Dumnezeu nu se referea la comparatia in cadrul trinitatii in numele careia se facea botezul ci comparativ cu alti dumnezei nebiblici destul de cunoscuti in aria evreiasca amintiti partial si in VT.

#1194
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postmihao37, on 02 mai 2014 - 08:09, said:

Faptul ca Duhul Sfint are o componenta energetica ea nu exclude automat calitatea de a fi spirit desigur unul simbiotic subsumat sau alaturat cu si la Dumnezeu asa cum e si Hristosul ca parte din caracterul complex al singurului Dumnezeu .
In vechime cind se refereau la singurul Dumnezeu nu se referea la comparatia in cadrul trinitatii in numele careia se facea botezul ci comparativ cu alti dumnezei nebiblici destul de cunoscuti in aria evreiasca amintiti partial si in VT.

Total de acord.

#1195
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 08 mai 2014 - 18:32, said:

Total de acord.

Pai tu esti cam singurul care intelege ce scrie mihao07.

Edited by november_soul, 08 May 2014 - 19:00.


#1196
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Eu nu înţeleg ce nu înţelegi din postul lui.

#1197
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postterrarossa, on 13 iunie 2014 - 13:58, said:

Greșit, asta vine din latină...numele rusalka, adică Rusaliile..Rusalka era o sărbătoare slavă păgână care celebrau ziua duhurilor apei...am învățat asta la teologie...
Și dacă vrei să știi, Rusaliile sunt o sărbătoare creștină! Creștinii nu au luat nimic din mitologia slavă, au împrumutat doar numele de Rusalka, în rest, Rusaliile sunt creștine, doar originea numelui e păgână!

Deci Rusaliile sunt crestine, dar Rusaliile sunt pagane, caci reprezinta o sarbatoare pagana. Te contrazici! Apoi, de ce nu spuneti : sarbatoarea Pogorarii Duhului sfant. Nu era mai potrivit asa? Pentru ce sa perpetuezi o denumire pagana? Voi care va numiti crestini? Sunteti crestini? Vai de capul vostru !

#1198
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View PostEugen3, on 11 februarie 2011 - 16:56, said:

Hmmm ... Explicaţia asta nu va fi pe placul tuturor.  Şi eu o împărtăşesc, în sensul înţelesului corect din scripturi.  Este mai degrabă forţa lui Dumnezeu în acţiune ...
Forţa activă a lui Dumnezeu, nu o persoană spirituală .... Fa 2:2, 3, 33; Ioa 14:17
Folosit la creare, a inspirat Biblia etc. .... Ge 1:2; Eze 11:5

Dragul meu, Duhul Sfânt e diferit de Tatăl, chiar dacă aparţine Tatălui şi Fiului El este o Persoană diferită de ei.... Nu e  o forţă activă....
Spune-mi dragul meu, poate o forţă activă vorbi?

#1199
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postterrarossa, on 14 iunie 2014 - 12:00, said:

Dragul meu, Duhul Sfânt e diferit de Tatăl, chiar dacă aparţine Tatălui şi Fiului El este o Persoană diferită de ei.... Nu e  o forţă activă....
Spune-mi dragul meu, poate o forţă activă vorbi?


ce "dragastos" esti !Posted Image

#1200
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdark, on 17 iunie 2014 - 12:36, said:



ce "dragastos" esti !Posted Image
Eiii.
A tastat gresit.
Vroia sa scrie:...dracul meu!!

#1201
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014
Va invit la o discutie despre personalitatea si divinitatea Duhului Sfant pe topicul despre Sfanta Treime, aici.

#1202
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdmas, on 17 iunie 2014 - 14:27, said:

Va invit la o discutie despre personalitatea si divinitatea Duhului Sfant pe topicul despre Sfanta Treime, aici.

Pai tema asta o poti dezbate chiar pe acest topic.

#1203
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdmas, on 17 iunie 2014 - 14:27, said:

Va invit la o discutie despre personalitatea si divinitatea Duhului Sfant pe topicul despre Sfanta Treime, aici.
Ai găsit undeva în Sfintele Scripturi expresia "Sfânta Treime", sau "Trinitate"?

Despre Spiritul Sfânt Biblia afirmă că "îi aparţine" lui Iehova

(Numerele 11:29) De-ar fi toţi din poporul lui Iehova profeţi, pentru că Iehova şi-ar pune spiritul peste ei!.
(Judecătorii 3:10) Spiritul lui Iehova a venit peste el şi el a devenit judecătorul lui Israel.
(Luca 4:18) „Spiritul lui Iehova este peste mine, pentru că el m-a uns să le anunţ săracilor vestea bună.

Că poate fi turnat
(Isaia 44:3) Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi.
(Isaia 32:15) până când spiritul va fi turnat peste noi din înălţime şi pustiul va deveni o livadă, iar livada va fi socotită o adevărată pădure.
(Faptele 2:17) «Şi în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise

Că mai multe persoane pot fi umplute în acelaşi timp cu el
(Luca 1:41) Elisabeta s-a umplut de spirit sfânt,
(Faptele 2:4) Toţi s-au umplut de spirit sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească.

Isus ne-a îndemnat să ne rugăm ca Dumnezeu să ne dea Spirit Sfânt
(Luca 11:13) ...dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl din cer le va da spirit sfânt celor care i-l cer!“

Isus a spus că Spiritul Sfânt este puterea lui Iehova în acţiune
(Luca 24:49) Şi iată că eu trimit peste voi ce a promis Tatăl meu. Însă voi rămâneţi în oraş până veţi primi putere de sus“.
(Luca 1:35) .„Spiritul sfânt va veni peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va acoperi cu umbra sa.

Deşi uneori i se atribuie caracteristici umane, nu este altceva decât ceea ce aţi învăţat şi la şcoală, PERSONIFICAREA.
În Scripturi nu doar Spiritul Sfânt este personificat, ci şi MOARTEA şi ÎNŢELEPCIUNEA.

Despre moarte se spune că "a domnit", asemenea unui rege
(Romani 5:14) ...moartea a domnit de la Adam până la Moise....

Despre înţelepciune Biblia spune că "are copii"
(Luca 7:35) ...înţelepciunea este dovedită dreaptă de toţi copiii ei.“

Studiaţi atent Scripturile, nu filozofiile şi interpretările personale ale unor oameni ....

Edited by Eugen3, 05 October 2014 - 18:47.


#1204
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Eugene, la 4 clase primare cat ai reusit tu sa termini, ar fi trebuit sa pricepi ca PERSONIFICAREA este o figura de stil ce se foloseste numai in context liric.
Atunci cand se descriu faptic anumite evenimente de maxima importanta, nu se mai fac personificari si nu se apeleaza la metafore ori simboluri.
In vorbirea concreta, de zi cu zi, nu au loc figurile de stil, ca aici:

Fapte 13:2. Pe cand slujeau Domnului si posteau, Duhul Sfant a zis: "Puneti-Mi deoparte pe Barnaba si pe Saul, pentru lucrarea la care i-am chemat."

Cine a vorbit aici? Daca vorbea Isus, ar fi trecut: "Isus a zis: "puneti-Mi deoparte pe Barnaba si Saul", daca vorbea Tatal, asa ar fi scris: "Tatal a zis: puneti-Mi deoparte pe Barnaba si Saul".
Deci e clar ca a vorbit Duhul sfant si nu poate fi vorba de nicio personificare, fiindca textul nu e unul de inspiratie poetica.

#1205
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Nu stiu iehovistii chestii de acestea!

#1206
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdulgherul, on 05 octombrie 2014 - 19:22, said:

Nu stiu iehovistii chestii de acestea!

ei nu stiu decat ce scrie in brosurelele lor stupide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate