Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#1171
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 20:03, said:

Și care sunt de fapt textele iudaice, din care citați cu fervoare, tu și neo-geo protestanții tăi? Nu cele masoretice? Nu alea sunt recunoscute oficial, de evrei?

Eu am citat si din traduceri facute dupa Septuaginta.

#1172
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnovember_soul, on 30 aprilie 2014 - 20:05, said:

Eu am citat si din traduceri facute dupa Septuaginta.
De fapt în general, nu. Nen-tu Cornilescu, ce scrieri a folosit? Dar neo-protestanții, în genere? Recunoști scrierile deutero-canonice?

Edited by mario_bril, 30 April 2014 - 20:16.


#1173
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 20:16, said:

De fapt în general, nu. Nen-tu Cornilescu, ce scrieri a folosit? Dar neo-protestanții, în genere? Recunoști scrierile deutero-canonice?

De aia nu m-am limitat sa postez versete doar din Cornilescu, ci am folosit diverse versiuni de traducere, fapt ce tu insuti l-ai blamat chiar astazi.

#1174
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostThinkAbout, on 30 aprilie 2014 - 08:55, said:

nu sunt
legatura dintre traducerea de catre evrei a scripturii fiind care?

Lipseste cel putin un termen al legaturii, il astept, odata cu reformularea intrebarii.

Edited by barbu78, 30 April 2014 - 20:22.


#1175
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 19:22, said:

Moise nu a scris nimic. Tu nu ai aflat, încă?
Am aflat că ortodocșii ar pretinde asta, dar am luat-o ca pe o glumă.


View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 19:22, said:

Septuaginta este mai veche, cu aproape un secol. Manuscrisele de la Marea Moartă nu reprezintă credința mozaică ci mai degrabă o sectă a acestora, esenienii.
Da, s-a păstrat Septuaginta. Nici asta nu știi?
Nu te-am întrebat dacă respectivele suluri (probabil te referi la scrierile proprii sectei eseniene) reprezintă sau nu credința mozaică, ci ți-am pus cu totul alte întrebări. Pe care evitându-le mi-ai demonstrat că habar nu ai despre sub-tema propusă. Ba încă mai faci afirmații năucitoare în ce privește logica și smintitoare în ce privește teologia.
Păi cum să fie Codex Sinaiticus mai vechi decât sulul cărții Isaia (păstrat integral) de la Marea Moartă?

#1176
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postbarbu78, on 30 aprilie 2014 - 20:22, said:

Lipseste cel putin un termen al legaturii, il astept, odata cu reformularea intrebarii.
legatura dintre traducerea de catre evrei a scripturii si cultele neo fiind care?

#1177
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostThinkAbout, on 30 aprilie 2014 - 20:36, said:

legatura dintre traducerea de catre evrei a scripturii si cultele neo fiind care?

Cum crezi ca ar traduce Biblia niste evrei neoprotestanti?Posted Image

#1178
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnovember_soul, on 30 aprilie 2014 - 20:21, said:

De aia nu m-am limitat sa postez versete doar din Cornilescu, ci am folosit diverse versiuni de traducere, fapt ce tu insuti l-ai blamat chiar astazi.
Toate bazate pe scrierile masoretice, de altfel.

View PostDidymus, on 30 aprilie 2014 - 20:27, said:

Am aflat că ortodocșii ar pretinde asta, dar am luat-o ca pe o glumă.
Confunzi istoricii, cu ortodocșii. Nici măcar evreii, nu susțin asta. Observ însă cu tristețe, că adventiștii sunt niște aiuriți, care habar nu au de nimic. Nici măcar de istorie.

View PostDidymus, on 30 aprilie 2014 - 20:27, said:

Nu te-am întrebat dacă respectivele suluri (probabil te referi la scrierile proprii sectei eseniene) reprezintă sau nu credința mozaică, ci ți-am pus cu totul alte întrebări. Pe care evitându-le mi-ai demonstrat că habar nu ai despre sub-tema propusă. Ba încă mai faci afirmații năucitoare în ce privește logica și smintitoare în ce privește teologia.
Păi cum să fie Codex Sinaiticus mai vechi decât sulul cărții Isaia (păstrat integral) de la Marea Moartă?
Vezi istoria manuscriselor de la Qumran. Și pe cea a Septuagintei. Apoi, ca lectură suplimentară, îți sugerez Conciliul de la Iamnia.

#1179
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 20:53, said:

Vezi istoria manuscriselor de la Qumran. Și pe cea a Septuagintei. Apoi, ca lectură suplimentară, îți sugerez Conciliul de la Iamnia.
Nu mă mai trimite la sala de lectură, asta trebuia făcută (și de mine și de tine) până acuma! Răspunde concret la ce te-am întrebat, ori las-o așa. Vorba românească: dacă tăceai, filosof rămâneai!

#1180
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 30 aprilie 2014 - 21:02, said:

Nu mă mai trimite la sala de lectură, asta trebuia făcută (și de mine și de tine) până acuma! Răspunde concret la ce te-am întrebat, ori las-o așa. Vorba românească: dacă tăceai, filosof rămâneai!
Dacă nu vrei să citești, asta e. E mai important adventismul ca istoria, desigur.

#1181
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postbarbu78, on 30 aprilie 2014 - 20:43, said:

Cum crezi ca ar traduce Biblia niste evrei neoprotestanti?Posted Image
:roflmao:

#1182
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 21:51, said:

Dacă nu vrei să citești, asta e. E mai important adventismul ca istoria, desigur.
Am înțeles, abia acum te-ai lămurit care manuscris existent e mai vechi. Am spus s-o lași așa, nu să creezi perdele de fum...

#1183
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 30 aprilie 2014 - 20:53, said:

Toate bazate pe scrierile masoretice, de altfel.

Ti-am pus si din Septuaginta, traducerea ortodoxa, chiar ieri.

#1184
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 01 mai 2014 - 06:34, said:

Am înțeles, abia acum te-ai lămurit care manuscris existent e mai vechi. Am spus s-o lași așa, nu să creezi perdele de fum...
Nu ai înțeles nimic. Ca de obicei, dar nu mă mai miră. Se pare că e o tară mai veche de a adventiștilor să nu priceapă nimic care le contrazice teoriile. Repet, pentru ultima oară:
Septuaginta a fost scrisă în secolele III-II î.Hr.
Manuscrisele de la Qumran, în secolele II î.Hr.-I d.Hr.

#1185
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 01 mai 2014 - 12:16, said:

Nu ai înțeles nimic. Ca de obicei, dar nu mă mai miră. Se pare că e o tară mai veche de a adventiștilor să nu priceapă nimic care le contrazice teoriile. Repet, pentru ultima oară:
Septuaginta a fost scrisă în secolele III-II î.Hr.
Manuscrisele de la Qumran, în secolele II î.Hr.-I d.Hr.
De ce mai insiști? Nu era vorba de data la care au fost scrise, ci de cel mai vechi exemplar păstrat astăzi. În ce privește Vechiul Testament, manuscrisele de la Marea Moartă sunt în avas cu cel puțin trei secole față de cel mai vechi exemplar al Septuagintei. Dacă nici acum n-ai înțeles ideea, eu renunț.

#1186
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDidymus, on 01 mai 2014 - 13:12, said:

De ce mai insiști? Nu era vorba de data la care au fost scrise, ci de cel mai vechi exemplar păstrat astăzi. În ce privește Vechiul Testament, manuscrisele de la Marea Moartă sunt în avas cu cel puțin trei secole față de cel mai vechi exemplar al Septuagintei. Dacă nici acum n-ai înțeles ideea, eu renunț.

Orice documentar despre manuscrisele de la Marea Moarta, cu asta incepe: cu valoarea lor inestimabila. Dar Mario_bril, de obicei are treaba prin gradina, cand se dau astfel de emisiuni.

#1187
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnovember_soul, on 01 mai 2014 - 13:16, said:

Orice documentar despre manuscrisele de la Marea Moarta, cu asta incepe: cu valoarea lor inestimabila. Dar Mario_bril, de obicei are treaba prin gradina, cand se dau astfel de emisiuni.
În ce constă valoarea asta a lor, inestimabilă, mă rog?

View PostDidymus, on 01 mai 2014 - 13:12, said:

De ce mai insiști? Nu era vorba de data la care au fost scrise, ci de cel mai vechi exemplar păstrat astăzi. În ce privește Vechiul Testament, manuscrisele de la Marea Moartă sunt în avas cu cel puțin trei secole față de cel mai vechi exemplar al Septuagintei. Dacă nici acum n-ai înțeles ideea, eu renunț.
Da' despre ce este vorba? :D

Și ca să-ți verifici cultura vastă, uite aici:

Manuscripts
Main article: Septuagint manuscripts
The oldest manuscripts of the LXX include 2nd century BCE fragments of Leviticus and Deuteronomy (Rahlfs nos. 801, 819, and 957), and 1st century BCE fragments of Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers, Deuteronomy, and the Minor Prophets...


#1188
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
<p>

View Postmario_bril, on 01 mai 2014 - 15:25, said:

În ce constă valoarea asta a lor, inestimabilă, mă rog?

Contin texte ce formeaza Biblia, astazi.

Edited by november_soul, 01 May 2014 - 16:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate