Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Fructele Goji

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Pai nu-i bazat pe nebunie ci pe cognitia gresita, oamenii nu au cunostinte de biochimie si nu stiu cum sa se documenteze sau sa-si verifice informatia, publicitatea agresiva cu trimitere la efecte miraculoase genereaza cerere si daca produsul e rar si e si scump devine o buna afacere de nisa, adica functioneaza pe vanatorii de miracole. Pe masura ce cumpara si se conving ca nu-i nici un miracol vin alte generatii din urma care nu stiu si nu asculta si cererea se pastreaza constanta. Adica profit iese nu-i problema, in cursul secolelor multi au facut profit pe apa de trandafiri vanduta in targ ca leac pentru ciuma si orice alta boala atunci cand medicina nu exista. Si alchimistii au stors mult profit pretinzand ca transforma orice metal in aur, catolicii vindeau mantuire la superoferta, etc. In secolul 21 merge cu goji/miere/oua de strut/tarot/aparate de curentat ca sa faci muschi/ceaiuri de slabit/ etc etc.
Afacerile sunt afaceri, cata vreme ai cerere si eventual concurenta putina poti sa scoti si argintul viu ca de mers va merge.

#38
sonic3

sonic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.10.2010
Buna ziua, am cumparat si eu minunata planta goji asta primavara si sunt eram asa de mandru de ea cum creste si ca are si fructe inca din primul an, pana cand am vazut si gustat fructul, gustul nu m-a dat pe spate seamana cu floarea soarelui cand e cruda dar altceva am descoperit ca renumita planta goji e aici de cand ma stiu pe plaiurile noastre numai ca la noi se cheama garduranita sau zgardalnita prin alte parti si creste prin toate vaile margini de drum. Poate nici eu nu imi dadeam seama daca nu imi spunea un prieten care are si o casa la tara la marginea satului si unde pe gardul din spatele casei creste renumita planta garduranita si avand si goji a observat ca e una si aceeasi planta, goji le-am cumparat de la Dedeman si eu si el. Acum o saptamana am fost la cineva in alta zona la 5 km de Buzau, intamplator sta tot la margine de sat, in drum spre el dupa ce am parasit asfaltul paralel cu drumu era un canal, la jumatatea drumului am zarit garduranita am oprit masina si m-am dus sa vad fructele de pe planta si surpriza semanau perfect cu ce le de goji pe care le am am acasa, semanau si la gust cele de goji sunt o idee mai mari, deci avem goji in romania de cand lumea cercetati informativa nu mai luati totu ca atare vin tot felu de smecheri si fac publicitate si ne vand cai verzi pe preti.Atat am avut de spus i mi cer scuze ca am intervenit si eu asa dar am vrut sa stie lumea ca dupa parea mea e o mare teapa, asa ca ducetiva la tara si cautati pe la marginea satelor, vai sau dealuri, si nu mai dati banii degeaba la magazine.Va salut o seara buna.

#39
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Goji e ruda cu catina... Catina de gard i se mai spune.

#40
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Va salut!
Iata descrierea plantei   Catina de garduri-Gardurarita, Poate ca in  strainatate se numeste Goji.http://www.horticultorul.ro/arbori-arbusti-ornamentali-peisagistica/catina-de-garduri-sau-gardurarita/
Atentie! tructul este toxic.
Este interesant de citit si asta  http://elibereazabes...-ca-goji-berry/

Edited by Arhangelul, 05 November 2014 - 18:39.


#41
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Astia de faceti reclama dati-ne si compozitia alimentelor, in grame de macronutrienti si mg de micronutrienti ca sa stim despre ce vorbim. Fructele uscate - pentru ca li s-a eliminat o buna parte din apa - sunt de fapt carbohidrati concentrati in volum mic si trebuie mancate cu discernamant. Fructele uscate si sucurile de fructe nu fac decat sa intretina excesul caloric si problemele cu greutatea in lipsa informatiilor detaliate.

Edited by DKN1, 25 November 2014 - 19:39.


#42
andreicanae

andreicanae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2015
Buna seara am si eu o plantatie de goji. cu ce pot sa stropesc plantatia este bio .soluti bio de stropit
0727734955

Attached Files



#43
diana0745

diana0745

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.12.2015
Buna, vreau si eu sa-mi comand fructele astea minune. Care e diferenta dintre ele? Ca am gasit si mai ieftine si mai scumpe..

Edited by diorama, 04 April 2016 - 18:32.
Editat link extern. Stim si noi sa cautam pe google.


#44
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sper ca le iei pentru ca iti place gustul. Efectele minunante nu exista in realitate.

#45
jan1999

jan1999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2014
Si fructele de acai sunt bune la gust

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate