Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Fructele Goji

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
a aparut si concurenta: fructele Acai (prima data am crezut ca intreaba careva de vreo scula Akai si nu stie cum se scrie) , cele mai bune, mai cunoscute si mai performante din lume pentru slabit.
Marturisesc ca eu unul n-am auzit in viata mea de ele.

Evident ca nu pot fi decat din padurile amazoniene, acolo unde nu prea gasesti persoane obeze (QED). Acum, ca aia nu stiu ce inseamna hamburgerul si mac-ul si n-au televizor in fata caruia sa-si petreaca ziua (atunci cand nu umfla matzu')... asta e alta poveste.

#20
deMOD9

deMOD9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2009
goji e catina tibetana. exista catina alba/rosie romaneasca mult mai accesibila si potenta http://www.agenda.ro...atina-alba.html.

#21
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View Postakeem, on 24th March 2011, 13:03, said:

a aparut si concurenta: fructele Acai (prima data am crezut ca intreaba careva de vreo scula Akai si nu stie cum se scrie) , cele mai bune, mai cunoscute si mai performante din lume pentru slabit.
Marturisesc ca eu unul n-am auzit in viata mea de ele.

Evident ca nu pot fi decat din padurile amazoniene, acolo unde nu prea gasesti persoane obeze (QED). Acum, ca aia nu stiu ce inseamna hamburgerul si mac-ul si n-au televizor in fata caruia sa-si petreaca ziua (atunci cand nu umfla matzu')... asta e alta poveste.

Pai, pe acolo, ca sa gasesti ceva de mancat, trebuie sa consumi ceva energie, normal ca nu gasesti obezi pe acolo.

Edited by kosty91, 23 May 2011 - 21:04.


#22
u2luci

u2luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.10.2006
Am eu  o planta din asta...Am cumparat-o in toamna anului trecut, arata destul de rau cand am primit-o. Pe parcursul iernii am crezut ca s-a uscat, asa ca am dat ghiveciul afara, prin ianuarie cred. Inutil sa precizez ca nu am mai udat-o si a prins-o si niste geruri serioase afara. In primavara am zis sa mai fac o incercare, sa o plantez in gradina, desi nu mai dadea nici un semn de viata - parea uscata complet. Si...surpriza, dupa 2 saptamani a inceput sa inverzeasca. Acum a crescut destul de mult, are o gramada frunze si a inceput sa dea si ramuri din el.
Parerea mea e ca ar fi ceva cu planta asta..in conditiile in care era uscata complet sa se revigoreze asa repede si bine. Astept sa faca fructe acum, cand am primit-o avea ceva fructe mici, rosii, gen macese, dar pareau destul de anemice. O sa o las in gradina, se pare ca se adapteaza foarte bine la clima noastra.

#23
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Cătina românească e mai ieftină și mai bogată în elemente benefice.
Nu o zic eu, o zice Ion Brad.

#24
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
un film interesant pe youtube despre efectele fructului goji puteti urmari aici. Pentru mine a fost relevant si convigator.

O zi buna,

#25
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postadi55, on 1st July 2011, 16:47, said:

un film interesant pe youtube despre efectele fructului goji puteti urmari aici. Pentru mine a fost relevant si convigator.

O zi buna,


ce interesant... eu tot nu am cumparat. Insa le vad tot mai des in farmacii si plafaruri  chiar si la gramaj de 1 kg si pret apropiat de ce gaseam pe site-uri. Cred ca o sa incerc totusi. Prea multa lume spune ca sunt cu adevarat bune si ca te simti minunat dupa ele.

#26
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Nu as da foarte mult pe ele, insa mi-as cumpara si eu o plantuta de asta in ghiveci.

Mie imi place sa am acasa in ghiveci tot felul de verdeturi (menta, busuioc, rozmarin) si nu mi-ar strica si o planta din asta. Pacat ca livrarea pana la mine ar costa mai mult decat produsul asa ca o sa vad daca gasesc pe aici. Dar pt cei interesati, o plantuta de 5-10 ron imi pare chiar convenabila :)

Edited by adelinar, 29 September 2011 - 09:51.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pur si simplu reclama. Atat.
E ceva nou si imediat apare si reclama ptr a o putea vinde.
E benefic, tot ce se poate, ca si alte fructe. Dar nu e un miracol.

Maine poimaine apare un alt fruct de care n-a auzit nimeni si care are proprietati si mai antioxidate si 1-2 flavonoizi sau mai stiu eu ce in plus.
Ce are in minus evident nu se va spune.

#28
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Se poate fermenta si face tuica din fructe Goji? Altfel nu are succes in RO

De curand am primit cereri masive sa exportam corcoduse si prune in Tibet, ma gandeam ca poate o pun de un barter

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai nou vad ca au ajuns si prin supermarketuri... Cred ca cineva produce serios :D

Partea proasta e ca numai naturale nu prea sunt. M-am uitat pe ambalaje si au cel putin 2-3 E-uri. Ca altfel nu rezista la ambalarea in puncgi de plastic :)

#30
marc_imarc

marc_imarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2013
buna ziua ..sunt nou pe aces forum..si as dorii sa ma ajutati ...am pus seminte goji la germinat..au crescut pana a dat 2 frunze mici ..au o inaltime de 2 cm..iar acum incep sa se ofileasca..ce e de facut...????

#31
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@marc_imarc  cam devreme te-ai trezi, plantele de goji sun pretentioase la lumina, daca nu au lumina suficienta se dezvolta prost sau chiar mor.
Eu as propune sa te apuci de germinat din martie cand e mai multa lumina si ziua e mai mare.  Mult succes.

#32
descoperireamea

descoperireamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.03.2013
Am vazut la Dedeman, niste surcele vandute pe post de "pomi Goji"

#33
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostAngelina1986, on 08 februarie 2011 - 10:59, said:

"Cunoscute in Tibet si China de peste 2500 de ani aceste fructe miraculoase au o istorie si traditie indelungata. Sunt amintite in anii 475 in medicina traditionala ca fiind un remediu pentru ficat, rinichi, ochi, imbunatatesc circulatia sangelui, intaresc muschii si oasele si asigura longevitate.

O legenda din anii 800 D.C spune ca, calugarii din Tibet au baut apa dintr-o fantana langa care crestea un tufis. Fructele de pe acest tufis - Goji - cadeau in apa. Calugarii au observat ca cei care au baut apa din aceasta fantana au trait mai mult si mai sanatos. "

Sursa http://www.sfatulmed...-din-tibet_7606

mi-au atras atentia toate laudele indreptate catre fructul acesta si deoarece in ultimul timp sunt obsedata de alimente sanatoase si naturale m-ar interesa sa le incerc.

ideea e ca nu sunt multi cei care le comercializeaza si nu as sti exact de la cine sa le achizitionez. Am gasit un importator in Bucuresti, site-ul lor fiind primul ce apare in google.In cluj am dat de un singur comercializant. Ce am observat este ca aceste fructe seamana cu macesele (mai ales cand sunt uscate) Mi-e sa nu imi iau teapa si sa cumpar un kil de macese cu 100 lei.

A incercat cineva? daca da de unde e mai bine sa le achizitionez?

Eu le-am incercat la un targ, dar gustul e infiorator, nu le-am putut inghiti. Parca ti se intide untura pe cerul gurii. N-as mai repeta experienta

#34
Navligu88

Navligu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2013
Eu am cumparat in jur de 20 000 de seminte de goji aclimatizate cu cetificat de calitate. Mi-au iesit undeva la 95% din ele. Am fost foarte uimit de evolutia lor au crescut foarte mult in timp foarte scurt. Momentan am undeva la 2500 de puieti, 1500 pentru plantatia propie si 1000 pentru vanzare. Legat de gust, am incercat si mi-au placut dar nu cele cumparate din magazin.

#35
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Fructele astea au fier destul de bine dar care se poate lua si din spanac, vitamina c care oricum e pe toate drumurile si e ieftina, precursorul de  vitamina A (beta caroten) care-i si-n morcovi din abundenta, proteina doar 4 grame la 100 de grame si bineinteles ca orice fruct uscat e o bomba calorica cu 400kcal si 75 de grame de zahar, drept comparatie ciocolata are vreo 50 de grame de zahar pe 100 de grame de produs. Beneficiile sunt vrajeala publicitara, se poate trai 100 de ani si combinand fructe si legume locale fara a da milioane pe miracole de import.

#36
Navligu88

Navligu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDKN1, on 27 august 2013 - 17:20, said:

Fructele astea au fier destul de bine dar care se poate lua si din spanac, vitamina c care oricum e pe toate drumurile si e ieftina, precursorul de  vitamina A (beta caroten) care-i si-n morcovi din abundenta, proteina doar 4 grame la 100 de grame si bineinteles ca orice fruct uscat e o bomba calorica cu 400kcal si 75 de grame de zahar, drept comparatie ciocolata are vreo 50 de grame de zahar pe 100 de grame de produs. Beneficiile sunt vrajeala publicitara, se poate trai 100 de ani si combinand fructe si legume locale fara a da milioane pe miracole de import.

Poate ai dreptate,dar eu am hotarat sa arunc milioanele alea de care vb pe o plantatie de goji atat pentru mine cat si pentru vanzare, asta e, pierderea mea.totusi nu inteleg un lucru, poate ca suntem noi romanii mai "incuiati" dar si in restul tarilor pretul e la fel ca la noi,chiar si mai scumpe.A inebunit toata lumea? Poate e vreo conspiratie la nivel mondial?😳

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate