Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Fructele Goji

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
"Cunoscute in Tibet si China de peste 2500 de ani aceste fructe miraculoase au o istorie si traditie indelungata. Sunt amintite in anii 475 in medicina traditionala ca fiind un remediu pentru ficat, rinichi, ochi, imbunatatesc circulatia sangelui, intaresc muschii si oasele si asigura longevitate.

O legenda din anii 800 D.C spune ca, calugarii din Tibet au baut apa dintr-o fantana langa care crestea un tufis. Fructele de pe acest tufis - Goji - cadeau in apa. Calugarii au observat ca cei care au baut apa din aceasta fantana au trait mai mult si mai sanatos. "

Sursa http://www.sfatulmed...-din-tibet_7606

mi-au atras atentia toate laudele indreptate catre fructul acesta si deoarece in ultimul timp sunt obsedata de alimente sanatoase si naturale m-ar interesa sa le incerc.

ideea e ca nu sunt multi cei care le comercializeaza si nu as sti exact de la cine sa le achizitionez. Am gasit un importator in Bucuresti, site-ul lor fiind primul ce apare in google.In cluj am dat de un singur comercializant. Ce am observat este ca aceste fructe seamana cu macesele (mai ales cand sunt uscate) Mi-e sa nu imi iau teapa si sa cumpar un kil de macese cu 100 lei.

A incercat cineva? daca da de unde e mai bine sa le achizitionez?

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAngelina1986, on 8th February 2011, 10:59, said:

A incercat cineva? daca da de unde e mai bine sa le achizitionez?
Am văzut la Plafar (magazinele Plafar care țin de Centrofarm, nu vechile dughene de cartier) și ăia par oameni serioși.
Nu sunt identice cu măceșele, m-am uitat prin punga transparentă.

#3
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMoaca, on 8th February 2011, 11:16, said:

Am văzut la Plafar (magazinele Plafar care țin de Centrofarm, nu vechile dughene de cartier) și ăia par oameni serioși.
Nu sunt identice cu măceșele, m-am uitat prin punga transparentă.

pe mine ma intereseaza un consum de lunga durata. M-am interesat si am gasit la plafar (plafar.net nu vreau sa le fac reclama) dar 250g costa 50 lei.E destul de mult... pe site-ul mentionat in postul anterior (am voie sa postez?) aveau un kg la 95 lei... e mai convenabil totusi. Eram curioasa daca cineva a cumparat de acolo?

daca spui ca nu seamana cu macesele atunci cam ce teapa pot lua daca e sa comand de undeva si nu din plafar :D ?

#4
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAngelina1986, on 8th February 2011, 11:30, said:

pe mine ma intereseaza un consum de lunga durata. M-am interesat si am gasit la plafar (plafar.net nu vreau sa le fac reclama) dar 250g costa 50 lei.E destul de mult... pe site-ul mentionat in postul anterior (am voie sa postez?) aveau un kg la 95 lei... e mai convenabil totusi. Eram curioasa daca cineva a cumparat de acolo?

daca spui ca nu seamana cu macesele atunci cam ce teapa pot lua daca e sa comand de undeva si nu din plafar :D ?
Nu știu exact, că nu am luat, dar sunt și eu curioasă; seamănă mai degrabă cu niște stafide mari și rosii.
Cred că într-o primă fază poți lua o pungă mică dintr-o sursă mai serioasă, ca să știi cum sunt, și apoi să te aventurezi să comanzi mai convenabil, dar mai puțin sigur, ca să poți face comparația. Eu cel puțin așa am de gând să fac.

#5
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
uite ce am gasit http://www.superalim...ies-crud-102331. 250gr la 25 lei e perfect. nu stiu nimic despre superalimente.ro dar macar vad ca, comercializeaza multe alimente raw. Eu cred ca am sa comand de la ei mai ales ca au si boabe de cacao crude (si din astea cautam, asa ca impusc doi iepuri dintr-o lovitura) ma enerveaza doar transportul care e de 30 lei... hmmmm... ma mai gandesc dar pare cea mai buna alegere.

Tu ce crezi?

Edited by Angelina1986, 08 February 2011 - 12:15.


#6
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Poate te ajuta linkul acesta.
Preturile sunt mari, insa se pot cumpara si plante.
Interesant e faptul ca se gasesc doar uscate, sunt curios daca mai au aceleasi efecte asupra organismului ca si cele proaspete.

Cam asa arata:
[ http://blog-goji.pharmanath.com/wp-content/uploads/2008/03/photos-goji.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca se pot deosebi usor de macese, intrucat macesele au acele "iesiri" (imi scapa termenul) negre la capat.
[ http://www.ziuaonline.ro/images/stories/082010/macese.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Charger, 08 February 2011 - 13:01.


#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu sunt chiar ca stafidele, sunt acrisoare. Si nu arata nici ca macesele.
Eu le mananc cu iaurt si cereale (adica foarte rar pen'ca nu prea ma omor dupa graunte in alimentatie :D). Foarte bune la gust sunt.

N-am idee de unde sa le achizitionezi, vezi insa sa fie fara zahar adaugat (sau conservanti) ca n-ai facut nimic...

#8
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View PostCharger, on 8th February 2011, 12:57, said:

Poate te ajuta linkul acesta.

mersi de sugestie. inca nu sunt hotarata dar am sa imi cantaresc bine decizia. Vroiam mult si boabele de cacao, gasite pe superalimente  (poate intra cineva care a comandat de la ei si ne lamureste daca sunt seriosi sau nu).

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Am folosit eu, am luat prin toamna 1 kg cu aproape 1 mil.
La gust sunt un pic ciudatele, sotiei nu-i plac, eu nu sunt asa mofturos (ceva amestec de macese cu curmale si inca ceva, un pic neplacut). Le-am mancat si asa si in cereale cu lapte.

In sfarsit...

Nu pot sa spun ca am inceput sa merg pe pereti dupa ele... in opinia mea sunt niste fructe ca toate celelalte, foarte bune pentru organism, insa din motive publicitare se bate apa in piua ca sunt din Tibet, ca de-aia traiesc aia 200 de ani ca le cadeau Goji in fantana si ei beau din apa fara sa stie, ca au fost descoperite recent si alte mofturi... ca sa faca lumea sa dea milionu' pe 1kg. Nu m-ar mira sa le aclimatizeze careva pe aproape.

Eu cred ca se face prea mare tam-tam pe baza miracolelor din Tibet, cred ca foarte bine ne-am simti cu mere , caise , nuci si alte chestii ce cresc prin gradinile romanilor.

#10
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Fara legatura cu fructele astea, fructele uscate (deshidratate) isi mai pastreaza din proprietatile nutritive ?

#11
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postvp-emanuel, on 11th February 2011, 11:51, said:

Fara legatura cu fructele astea, fructele uscate (deshidratate) isi mai pastreaza din proprietatile nutritive ?

eu stiu ca da. eu consum 3 prune uscate zilnic (de fapt, le rehidratez de cu seara si beau si apa de pe ele)

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Da, suna a teapa.
Daca era cum scrie in articol mancam cu totii si traim sute de ani.
Au niste B-uri p-acolo , ceva antioxidanti , toate probabil in cantitati foarte mici mai ales la pretul imens (100-200lei/kg).
Daca tot esti dispusa sa investesti in antiaging , pe langa o alimentatie sanatoasa , poti incerca ceva mai de incredere :Resveratrol, Astaxanthin, Noni ,Q10 etc..

#13
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
"cred ca foarte bine ne-am simti cu mere , caise , nuci si alte chestii ce cresc prin gradinile romanilor."

  Foarte mare dreptate ai . In Tibet se traieste mai mult fiindca nu exista poluare, stres si alte avantaje ale civilizatiei moderne.

#14
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postbadsica, on 11th February 2011, 17:17, said:

Da, suna a teapa.
Daca era cum scrie in articol mancam cu totii si traim sute de ani.
Au niste B-uri p-acolo , ceva antioxidanti , toate probabil in cantitati foarte mici mai ales la pretul imens (100-200lei/kg).
Daca tot esti dispusa sa investesti in antiaging , pe langa o alimentatie sanatoasa , poti incerca ceva mai de incredere :Resveratrol, Astaxanthin, Noni ,Q10 etc..

ce ma distreaza prezentarea suplimentelor astora (cele mentionate de tine, chiar si fructele goji si cate si mai cate) : ''cel mai puternic antioxidant!''
totusi pe un blog am gasit o descriere foarte detaliata a Resveratrol-ului. Interesant daca stie sa faca atatea :).  Am vazut si ceva suplimeste ce il contin. De asta cine ce stie? (si astea au un pret piperat)

#15
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca ai un stil de viata sanatos , adica ti o dieta ,mergi la sala sau ma rog, faci un sport, apoi te poti gandi la un astfel de supliment care nu-i ieftin deloc si nici nu esti sigur ca functioneaza .
Eu de exemplu nu dau banii pe astfel de minuni ci ma limitez la un complex bun de vitamine si minerale, niste omega 3 si lecitina care vin peste o alimentatie echilibrata.

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu exista minuni. mai ales in tibet. ati vazut ce URITI is aia in tibet? uriti ca moartea, da totusi sint vii. brrrrrrrrrr

no fucking miracle here

[ http://www.presscluboftibet.org/UserFiles/Tibetan_people.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostMosotti, on 14th February 2011, 15:29, said:

nu exista minuni. mai ales in tibet. ati vazut ce URITI is aia in tibet? uriti ca moartea, da totusi sint vii. brrrrrrrrrr

no fucking miracle here

Si de unde stii ca tanti aia nu are 122 de ani? :naughty:

#18
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Ce-mi place cand mai apare unu p'aci si intreaba de raritati, gen zeama de fund de maimuta din Pakistan , PLUS ca, mai intreaba daca merita...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate