Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Istoria romanilor : anii 1200 - 1918

- - - - -
  • Please log in to reply
942 replies to this topic

#19
Andrein123

Andrein123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.01.2011
A murit IPS Bartolomeu Anania, fost informator al Securitatii cu numele de cod Apostu conform CNSAS. Poate se va reface Mitropolia Ardealului asa cum era inainte de 2005 cu ocazia asta.

Dumnezeu sa-l odihneasca.

http://www.hotnews.r...omeu-anania.htm

Scuze de off-topic.

Edited by Andrein123, 31 January 2011 - 21:42.


#20
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
pe langa date si cifre, istoria trebuie privita si din alte puncte de vedere.
stefan cel mare se baza pe o armata formata din razesii liberi; tarani instariti care-si aparau pamanturile si agoniseala cu arma si nu ezitau la chemarea domnului; surpinzaror, insa in moldova acelor ani exista acea "patura de mijloc" dupa care jinduiesc acum politicienii nostri.
fara o buna administrare a tarii stefan n-ar fi avut sprijinul larg al populatiei.
ptr. o mai buna intelegere a starii sociale a populatiei, recomand celor pasionati de istorie studierea monografiilor targurilor si asezarilor... surpriza va fi mare.

Edited by buleala, 31 January 2011 - 22:09.


#21
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCharger, on 31st January 2011, 19:09, said:

View Postdoctore, on 31st January 2011, 18:54, said:

Au incercat turcii o smecherie din asta de care zici tu, dar le-a bagat Vlad un atac de noapte si s-au kkt ei. Vorbesti din povesti,amice!
Frumos manualul de istorie de clasa a IV-a, nu?
Ok, vad ca manualul de a 4-a il cunosti. E bine.
Dar de Chalcondyles ai auzit?  Probabil ca nu. Pentru ca daca ai fi auzit de el si de cronica lui in care relateaza de atacul de noapte al lui Vlad - n-ai mai fi facut referire la Istoria de a 4-a.

#22
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View PostMount_Yermom, on 31st January 2011, 20:56, said:

Deci, de proprietati va doare pe voi inima...

Curat crestineste!

Aia e. La catolici se fură mai puțin, și nici nu acceptă să fie furați. Nu e chiar curat creștinește, dar e pe aproape.

#23
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postlupu2, on 31st January 2011, 21:40, said:

:rolleyes: logica ta e cutremuratoare  :lol:
Daca ocupau Tarile Rom^ne si le transformau in provincii nu crezi ca le era mult mai usor sa ia tot ce le trebuie, cand le trebuie, fara a risca sa se pomeneasca brusc fara sa mai primeasca tributul, fara a fi nevoiti sa ridice armate chiar mari, fara a risca sa sfarseasca trasi in teapa sau ucisi?

Poate era mai usor, dar Dunarea era un aliat foarte bun, in acel moment.
Logica ta e si mai cutremuratoare.
De cate ori Moldova si Tara Romaneasca au fost nevoita sa plateasca tribut deoarece nu mai aveau armata cu care sa lupte?
Chiar crezi ca turcii nu puteau transforma tarile romane in pasalacuri turcesti?

View Postlupu2, on 31st January 2011, 21:40, said:

Patton a fost un geniu militar? Hannibal da, Alexandru mai mult un cuceritor, dar si un geniu sa zicem. Vlad insa a fost peste Patton cu certitudine. Imagineaza-ti ceva de genul Vietnam vs SUA, cam asta a fost comparatia dintre Tara Romaneasca (sau Moldova) si otomani. Exceptia e ca ai nostri nu au primit niciun ajutor extern.

Da, a fost un geniu militar iar comparatie cu Vietnamul este fortata.

View Postlupu2, on 31st January 2011, 21:40, said:

A folosit o combinatie de lupte de gherila, razboi psihologic (padurea tepelor cu mii si mii de turci trasi in teapa acolo - 20.000 conform scrierilor) si razboi biologic (oameni bolnavi de ciuma si holera infiltrati in tabara otomana).

Ma indoiesc ca stia foarte despre razboiul psihologic sau cel biologic. :naughty:


View Postlupu2, on 31st January 2011, 21:40, said:

Stefan a folosit si el armele de foc la greu, iar faptul ca in 47 de ani de domnie a avut 48 de batalii din care a castigat 46 (impotriva unora din marile forte ale vremii) spune foarte mult.

Asta in cronicile romanesti. In cronicile turcesti, situatia e complet diferita.
Am explicat mai sus cum sta treaba.

De exemplu atacul de noapte al lui Vlad: sursele romanesti spun ca a fost un atac uimitor, de mari daune de partea turcilor, alte surse spun ca pierderile turcilor au fost minime. Istoria e scrisa de partea invingatorilor.

View Postego_zenovius, on 31st January 2011, 21:56, said:

Spune sincer, asta cu copii luati pentru armata sultanului o mai stii si de altundeva decat din "Mihai Viteazu" al lui Sergiu Nicolaescu?

Nu am vazut filmul.
Vino cu argumente!

View Postego_zenovius, on 31st January 2011, 21:56, said:

Daca iti spun ca bancul e slabut - te superi, nu?
Daca iti spun ca bancul este cea mai inteligenta chestie din postarea ta, de asemenea te superi.
Mai bine nu spun nimic.

Nu ma supar, stiu ca nu ai simtul umorului (mi-am dat seama din postarile tale de pe aria de religie)!

Mai bine te rezumi doar la certurile cu mirceavoda!

View Postego_zenovius, on 31st January 2011, 22:11, said:

Dar de Chalcondyles ai auzit?  Probabil ca nu. Pentru ca daca ai fi auzit de el si de cronica lui in care relateaza de atacul de noapte al lui Vlad - n-ai mai fi facut referire la Istoria de a 4-a.

Dar de cronicile care spun ca pierderile turcilor au fost minime si ca turcii s-au intors cu o prada foarte bogata ai auzit?

View PostPollux, on 31st January 2011, 22:57, said:

balonashule, sa iti permiti sa zici asa despre mamicuta ta, despre surioara ta sau cine ti-o mai permite, dar sa nu mai zici asa despre mine si stramosii mei... ca ne luam suspend amandoi.  :peacefingers:
revenind on topic, mie mi se pare foarte misto perioada lui Neagoe Basarab.

De unde stii cine sunt stramosii tai?
De unde stii ca stra-stra-bunicul tau nu era neamt, altul rus, altul tatar?

Super-myshto!

View Postdoctore, on 31st January 2011, 21:24, said:

Vlad, pentru ca a obtinut independenta tarii! Imi sustin parerea, Vlad a fost un strateg militar. Dinca cauza au sarbatorit aia ca idiotii,pentru a "ingropa rahatul', populatia imperiului sa nu afle de infrangere umilitoare

Da, este o posibilitate.
La fel cum o posibilitate este si faptul ca au sarbatorit deoarece s-au intors cu prazi bogate.

View Postego_zenovius, on 31st January 2011, 21:56, said:

Si e normal sa fie asa - trebuie sa ne respectam si sa evitam insultele si jignirile.


Ar trebui sa luam cu totii lectii din discutiile tale cu mirceavoda si alti useri. :thumbdown:
Sau chiar din postul tau de mai jos. :nonobad:

ego_zonovius: Oricum, cel putin intr-un caz s-ar putea sa ai dreptate atunci cand spui ca romanii sunt curve - si anume, in cazul tau.

Edited by Charger, 31 January 2011 - 23:39.


#24
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:27, said:

Poate era mai usor, dar Dunarea era un aliat foarte bun, in acel moment.
Logica ta e si mai cutremuratoare.
De cate ori Moldova si Tara Romaneasca au fost nevoita sa plateasca tribut deoarece nu mai aveau armata cu care sa lupte?
Chiar crezi ca turcii nu puteau transforma tarile romane in pasalacuri turcesti?

:rolleyes: pai si de ce nu le-au transformat atunci, daca dupa mintea ta si puteau (si era desigur mult mai avantajos pentru ei)? Ca nu puteau trece Dunarea zici tu?  :lol:

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:27, said:

Da, a fost un geniu militar iar comparatie cu Vietnamul este fortata.

Este fortata, caci Vietnamul a primit ajutor masiv de la URSS si China, Tarile Rom^ne s-au luptat singure. Cat despre Patton, mai sunt o duzina de generali de acelasi calibru in toate armatele din al doilea mondial, nu vad de ce ar fi el ceva cu totul exceptional

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:27, said:

Ma indoiesc ca stia foarte despre razboiul psihologic sau cel biologic. :naughty:

Eu ma indoiesc ca tu stii prea multe despre istorie, sau ca poti gandi logic

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:27, said:

Asta in cronicile romanesti. In cronicile turcesti, situatia e complet diferita.
Am explicat mai sus cum sta treaba.

De exemplu atacul de noapte al lui Vlad: sursele romanesti spun ca a fost un atac uimitor, de mari daune de partea turcilor, alte surse spun ca pierderile turcilor au fost minime. Istoria e scrisa de partea invingatorilor.

Sursele romanesti, sarbesti (era un ienicer sarb in armata otomana, ar fi interesant sa citesti ce spune ala, nu biograful sultanului), vest europene poate, contra celor turcesti. Faptul ca turcii in frunte cu Mohamed au ajuns la Targoviste, au vazut ce e acolo, au facut stanga-mprejur si s-au mai oprit la Istanbul arata ca pierderile au fost chiar mari, si sansele de victorie niciuna.

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCharger, on 1st February 2011, 00:40, said:

De unde stii cine sunt stramosii tai?
De unde stii ca stra-stra-bunicul tau nu era neamt, altul rus, altul tatar?

Super-myshto!

poate ca imi stiu arborele genealogic mai bine decat crezi tu. :naughty:

in orice caz ideea era sa nu mai foloseasca cuvinte de-alea la adresa poporului din care eu fac parte.  :peacefingers:

Edited by Pollux, 31 January 2011 - 23:45.


#26
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:40, said:

Nu am vazut filmul.
Vino cu argumente!
Cred ca n-ai prins ideea. Cu ce argumente vrei sa vin? Argumente pentru ce afirmatie? Nu eu am afirmat ceva ci tu - fa un efort si adu-ti aminte ce. Iar eu te-am intrebat ceva legat de afirmatia ta - fa inca un efort ca sa-ti aduci aminte ce te-am intrebat. Iar apoi, eventual, mai fa un efort final si raspunde-mi la intrebare.


View PostCharger, on 31st January 2011, 23:40, said:

Ar trebui sa luam cu totii lectii din discutiile tale cu mirceavoda si alti useri. :thumbdown:
Sau chiar din postul tau de mai jos. :nonobad:

ego_zonovius: Oricum, cel putin intr-un caz s-ar putea sa ai dreptate atunci cand spui ca romanii sunt curve - si anume, in cazul tau.
N-am facut pe nimeni "curva", asa cum ne face pe toti (inclusiv pe tine) colegul caruia ii iei apararea.

Iar in afirmatia pe care o mi-o citezi faceam doar presupunerea ca el, cel care ne face pe toti "curve", s-ar putea sa aiba dreptate in cel putin un caz - al lui. Pentru ca, nu-i asa, pe el se cunoaste cel mai bine.

#27
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostPollux, on 31st January 2011, 23:44, said:

poate ca imi stiu arborele genealogic mai bine decat crezi tu. :naughty:

Te-ai trage din Stefan, presupun!

Serios vorbind, esti sigur ca stramosii tai sunt romani?
Pe meleagurile astea au trecut multe popoare: turci, rusi, nemti si cam toti ne-au calcat in picioare (acum ma injura Doctorul de toti sfintii  :naughty: ).

View PostPollux, on 31st January 2011, 23:44, said:

in orice caz ideea era sa nu mai foloseasca cuvinte de-alea la adresa poporului din care eu fac parte.  :peacefingers:

Nu a folosit cuvantul ca sa descrie neamul romanesc, ci o anumita situatie de atunci.



View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:00, said:

Cred ca n-ai prins ideea. Cu ce argumente vrei sa vin? Argumente pentru ce afirmatie? Nu eu am afirmat ceva ci tu - fa un efort si adu-ti aminte ce. Iar eu te-am intrebat ceva legat de afirmatia ta - fa inca un efort ca sa-ti aduci aminte ce te-am intrebat. Iar apoi, eventual, mai fa un efort final si raspunde-mi la intrebare.

Am prins ideea foarte bine.

Eu am zis ca turcii luau copii din tarile supuse pentru a-i baga in armata lor.
Tu ai facut o referire vaga, spanand intr-un fel ca n-am dreptate. Apropo, ai mai folosit placa asta cu Nicolaescu (in discutiile noastre despre dacii de care ti-e tie rusine), mai demult, si nu ti-a iesit nici atunci. Pe viitor, am vazut un singur film al lui Nicolaescu si nu era istoric! :thumbup:

Un argument era urmatorul.
Turcii nu luau vlahi in armata pentru ca ...

#28
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCharger, on 31st January 2011, 23:40, said:

Nu ma supar, stiu ca nu ai simtul umorului...
Hai, recunoaste ca ala nu e banc cu care sa-i testezi cuiva simtul umorului.
Si mai recunoaste ca l-ai auzit candva printr-a 7-a sau a 8-a, ti-a placut foarte mult atunci, ai ras de te-ai spart si ai ramas cu impresia ca e un banc bun.


View PostCharger, on 1st February 2011, 00:06, said:

Eu am zis ca turcii luau copii din tarile supuse pentru a-i baga in armata lor.
Ai vreo dovada a faptului ca luau copii din tarile romane?

#29
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:04, said:

N-am facut pe nimeni "curva", asa cum ne face pe toti (inclusiv pe tine) colegul caruia ii iei apararea.
Iar in afirmatia pe care o mi-o citezi faceam doar presupunerea ca el, cel care ne face pe toti "curve", s-ar putea sa aiba dreptate in cel putin un caz - al lui. Pentru ca, nu-i asa, pe el se cunoaste cel mai bine.

De unde stii ca el e roman?
Daca ne-ar face Marcuzzzo curve, te-ai simti mai bine?

Si nu m-a facut pe mine curva, nu te-a facut nici pe tine, i-a facut pe aia de atunci si a lor mentalitate.

#30
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Eu n-am injurat pe nimeni de toti sfintii! Mie imi place Vlad Tepes!


PS  Multa lume mi-a spus ca am fata de rusnac, poate ar trebui sa ma mut in Rusia :))))

Edited by doctore, 01 February 2011 - 00:12.


#31
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostDunareRhinRhone, on 31st January 2011, 23:09, said:

Aia e. La catolici se fură mai puțin, și nici nu acceptă să fie furați. Nu e chiar curat creștinește, dar e pe aproape.

:rolleyes:  :lol:  valeu, las-o mai bine cum ti-a zis munteanu ala, si nu mai insista

#32
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:08, said:

Hai, recunoaste ca ala nu e banc cu care sa-i testezi cuiva simtul umorului.
Si mai recunoaste ca l-ai auzit candva printr-a 7-a sau a 8-a, ti-a placut foarte mult atunci, ai ras de te-ai spart si ai ramas cu impresia ca e un banc bun.

Cred ca l-am auzit acum cativa ani, prin facultate, si nu m-am spart de ras.
Nu e cine stie ce banc dar, pentru situatia asta, a fost comic, cat de cat.
Poate il preferi pe ala cu "cum scoate Stefan sabia din fantana? Uda".

View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:08, said:

Ai vreo dovada a faptului ca luau copii din tarile romane?

De copiii de suflet ai lui Allah ai auzit?


View Postdoctore, on 1st February 2011, 00:11, said:

Eu n-am injurat pe nimeni de toti sfintii! Mie imi place Vlad Tepes!

Glumeam, doctore!

View Postdoctore, on 1st February 2011, 00:11, said:

PS  Multa lume mi-a spus ca am fata de rusnac, poate ar trebui sa ma mut in Rusia :))))

Si acolo e saracie, ca la noi. Nu ti-as recomanda!

#33
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCharger, on 1st February 2011, 00:08, said:

De unde stii ca el e roman?
Daca ne-ar face Marcuzzzo curve, te-ai simti mai bine?

Si nu m-a facut pe mine curva, nu te-a facut nici pe tine, i-a facut pe aia de atunci si a lor mentalitate.
N-ai citit cu atentie:

View Postbalonash, on 31st January 2011, 18:36, said:

...mai degrabă putem spune că am fost curve...
Se refera si la el, ca altfel ar fi spus "ati fost", nu "am fost". Se refera nu doar la "aia de atunci", ci si la noi cei de azi - daca s-ar fi referit doar la trecut ar fi spus "au fost".
Asa ca, daca esti roman, te-a facut si pe tine curva.


View PostCharger, on 1st February 2011, 00:14, said:

De copiii de suflet ai lui Allah ai auzit?
Iti repet intrebarea: Ai vreo dovada a faptului ca luau copii din tarile romane?

View PostCharger, on 1st February 2011, 00:14, said:

Cred ca l-am auzit acum cativa ani, prin facultate...
Bancuri din astea spuneati voi in facultate?
Pe vremea mea se spuneau bancuri mai bune.

#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCharger, on 1st February 2011, 01:06, said:

Te-ai trage din Stefan, presupun!

Serios vorbind, esti sigur ca stramosii tai sunt romani?
Pe meleagurile astea au trecut multe popoare: turci, rusi, nemti si cam toti ne-au calcat in picioare (acum ma injura Doctorul de toti sfintii  :naughty: ).

are mai putina importanta ce au fost stramosii mei.
exista doua posibilitati:
1. sunt urmas direct al daco-romanilor
2. un stramos de-al meu, strain fiind, a decis la un moment dat sa devina parte a acestui popor maret.
deci oricare ar fi situatia adevarata nu trebuie sa imi insulte stramosii.  :peacefingers:


View PostCharger, on 1st February 2011, 01:06, said:

Nu a folosit cuvantul ca sa descrie neamul romanesc, ci o anumita situatie de atunci.

ba io cred ca neamul l-a descris...
in orice caz, numai un prost considera ca echilibrul diplomatic este curvie.
nu este nimic mai glorios in lumea asta decat sa pastrezi pace si echilibru atunci cand te afli intre 2 sau 3 imperii, asa cum au facut mari principi de-ai nostri precum Neagoe Basarab sau Constantin Brancoveanu.

#35
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:17, said:

N-ai citit cu atentie:
Se refera si la el, ca altfel ar fi spus "ati fost", nu "am fost". Se refera nu doar la "aia de atunci", ci si la noi cei de azi - daca s-ar fi referit doar la trecut ar fi spus "au fost".
Asa ca, daca esti roman, te-a facut si pe tine curva.

A spus "am fost" adica "stramosii nostri".
Daca se referea si la noi doi, spunea "sunteti". Daca se referea la el si la noi doi spunea "suntem".


View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 00:17, said:

Iti repet intrebarea: Ai vreo dovada a faptului ca luau copii din tarile romane?

Luau copii de la toate popoarele supuse (greci, vlahi, bulgari, albanezi, sarbi, etc), mai putin de la evrei, pe care nu ii considerau buni soldati. Ar trebui sa stii asta!
Vrei dovezi? Nu ma apuc sa caut izvoarele istorice pe google!


View PostPollux, on 1st February 2011, 00:20, said:

are mai putina importanta ce au fost stramosii mei.
exista doua posibilitati:
1. sunt urmas direct al daco-romanilor
2. un stramos de-al meu, strain fiind, a decis la un moment dat sa devina parte a acestui popor maret.
deci oricare ar fi situatia adevarata nu trebuie sa imi insulte stramosii.  :peacefingers:

Are o mare importanta din moment ce i-ai cerut sa nu iti jigneasca stramosii.
1. corect
2. corect
3. poti sa ai un stramos strain (sau mai multi) care nu a facut parte din acest popor.

Crezii ca turcii, nemtii, rusii si restul cand treceau pe aici nu mai violau cate o romanca? La modul general, vorbesc, desigur. Sper sa nu tragi concluzii pripite! :peacefingers:

Eu nu imi cunosc stramosii (ma refer la cei cu stra-stra). Ma consider roman deoarece parintii mei sunt romani, bunicii mei au fost romani, si ei au trait in Romania, la fel ca mine.
Nu imi este rusine cu acest lucru si nici nu ma mandresc cu acest lucru.
Nu mi-ar fi rusine nici daca as fi francez si nu m-as mandri cu faptul ca as fi francez.
Nu mi-ar fi rusine nici daca as fi etiopian si nu m-as mandri cu faptul ca as fi etiopian.

Imi place sa ma mandresc cu lucruri pe care le-am facut eu, nu cu ceva ce am primit la nastere.
Am o parere foarte proasta despre societatea romaneasca actuala, insa asta nu inseamna ca mi-e rusine cu faptul ca sunt roman.

Eu ma pun la somn.
Sa visati frumos, dragi patrioti! Sa visati de Decebal, Traian, Mircea, Stefan, Vlad si compania. Nicidecum de Base, piticu-porno, Nikita, sexy-braileanca, EBA, Mutu si restul. :P

Noapte buna!

Edited by Charger, 01 February 2011 - 00:33.


#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMount_Yermom, on 31st January 2011, 19:56, said:

Desfiintarea BGC a fost un act samavolnic si ar trebui reparat in integrum.
Usor de zis, greu de facut.

Problema:
Se da un sat in care inainte de 1948 toti locuitorii erau greco-catolici.
Dupa 1989 10% au revenit la greco-catolicism iar ceilalti 90% vor sa ramana ortodocsi.
In sat exista o singura biserica, construita de greco-catolici inainte de 1948.
Se cere sa se spuna a cui trebuie sa fie biserica - a greco-catolicilor sau a ortodocsilor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate