Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Istoria romanilor : anii 1200 - 1918

- - - - -
  • Please log in to reply
942 replies to this topic

#937
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View Postneafloricadinobor, on 09 ianuarie 2017 - 13:29, said:

Cum sa comparam mere cu pere? Comparam epocile, deci comparam lucruri de acelasi fel, adica mere cu alte mere.
Ce mai e si asta...atestare unitara?
Eu nu vad nici un progres civilizator datorita minastirilor.

Asa de josnic esti?

de ce neaflorica ?  Ca am spus ca acele ordine au avut un rol important in raspandirea civilizatiei ? Posted Image

#938
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postseeker_of_truth, on 09 ianuarie 2017 - 15:15, said:

de ce neaflorica ?  Ca am spus ca acele ordine au avut un rol important in raspandirea civilizatiei ? Posted Image

Era pt Infinitty "asa de josnic esti". Am scris  in aceeasi postare pt tine si pt Infinitty. Nu stiu cum de a sarit acolo afirmatia asta. Nu am fost eu atent. Te rog sa ma ierti.

#939
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View Postneafloricadinobor, on 09 ianuarie 2017 - 15:36, said:

Era pt Infinitty "asa de josnic esti". Am scris  in aceeasi postare pt tine si pt Infinitty. Nu stiu cum de a sarit acolo afirmatia asta. Nu am fost eu atent. Te rog sa ma ierti.

a nu face nimic ,  ca si uitat :)

#940
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
http://www.identitat...-denumirea-leu/

Istoria leului românesc începe cu secolul al XVII-lea când în Principatele dunărene se foloseau ca monedă taleri olandezi, löwenthaler, care aveau gravat pe ei un leu rampant, locuitorii denumindu-l generic “leu”. Această monedă a fost folosită în Țările Române până în a doua jumătate a secolului XVIII şi chiar după ce talerul fusese scos din uz, el încă reprezenta o unitate de calcul imaginară sub numele de “leu”, la care se raportau toate preţurile în anii ce au urmat.
Leu-300x199Mai este de menţionat că moneda naţională a vecinilor noştri de peste Dunăre este leva care în traducere înseamnă tot “leu”, trădând aceeaşi origine ca cea a leului românesc. De la löwenthaler, pronunțat daler, vine și denumirea monedei SUA, dolar. Din cauza lipsei unor legi monetare bine definite la noi au început să fie folosite câteva zeci de tipuri de valută străină. Prin Regulamentele Organice din 1831 şi 1832 s-a hotărât utilizarea unui număr restrâns de monede, printre ele aflându-se una austriacă, numită zwanziger. La noi era cunoscută drept sfanţul de argint, sau mai simplu, doar şfanţ. Taleri-olandezi-istoria-leului-300x151Putem vedea astfel de unde se trage celebra expresie “nu am nici un şfanţ”. O altă monedă era paraua otomană. Expresia de rigoare ”nu face două parale” vine de la faptul că moneda avea o valoare redusă și era confecționată din material prost, astfel că o folosire intensă o tocea și monezile chiar se lipeau unele de altele.

Edited by Daco_Get, 24 January 2017 - 16:35.


#941
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Amu că știm, când se schimbă iar leul, îi putem numi cosoni :)

#942
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
In sfarsit un proiect bun terminat
http://arhivamedieva...ate=rtmlmap35_4

#943
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Cum am avut ceva treaba prin Plevna vreau sa va prezint o bucatica din istoria romanilor asa cum este ea prezenta la Plevna. Osuarul ostasilor rusi si romani. Un localnic povestea ca acolo sunt si 30 de ostasi finlandezi.

La aproae un kilometru de osuar exista un mic parc cu exponate din razboi:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate