Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum sa obtii benzina la pret ieftin

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Cu acel "lobby" de la ei si cu "lobby"-ul pe care trebuie sa-l faci la noi o sa iesi mai scump decat la benzinariile noastre.

Intrebare serioasa - exista vapoare care sa transporte BENZINA? Nu petrol, ci benzina?

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAlice, on 27th January 2011, 17:43, said:

Intrebare serioasa - exista vapoare care sa transporte BENZINA? Nu petrol, ci benzina?
Nu. Dar construim unul special pentru afacerea asta.
Si cheltuielile de amortizare nu le bagam in pret, sa iasa cat mai ieftina benzina la pompa.

Edited by don_dannielo, 27 January 2011 - 17:47.


#21
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View PostFane, on 27th January 2011, 17:38, said:

venezuela e republca comunista si acolo pretul benzinei e cat vrea muschiul lui nea Chávez sa fie. dar ala-i pret pt consumul intern, daca vii tu cu vaporul si-l tragi la o benzinarie, apoi vrei sa-l scoti din tara nu cred ca baietii o sa fie de acord. nici ei nu-s tampiti si stiu ca pe plan international pot sa-l vanda la cat este cotat la bursa capitalista. si daca ti-l dau la cat e cotat la bursa si mai adaugi accize, tva si transport nu cred ca mai faci mare afacere.

L.E. Alice, gand la gand cu bucurie. :)


In lista de mai sus mai sunt vreo cateva tari in care pretul este scazut deci sunt alternative ....nu trebuie sa ne gandim numai la Venezuela ...Copperativa ar cumpara direct de la producator nu de la "benzinarie" :) Repet nu noi am face chestiile astea :) ar trebui angajati oameni pentru asa ceva....Mai bine spus un grup de  "un milion" de oameni fac o companie si importa direct de la producator produsul respectiv fara ca produsul sa treca prin zeci de intermediari.....Beneficiarii produsului respectiv vor fi actionarii sau membrii si castigurile se impart in mod egal la toti asociatii.:)

#22
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
haideti sa ne bagam in afaceri cu droguri. castigam mai mult decat cu benzina

#23
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View Postdon_dannielo, on 27th January 2011, 17:43, said:

Da bai, ce usor e sa faci o companie.

Cum de nu vrea toata lumea, trebuie doar sa vrea.


E chiar usor daca stii sa alegi un administrator bun :)
Trebuie doar sa nu ei exemplu de la astea care isi vand votul pe 2 mici si o bere si dupa aia 4 ani "mor de foame":)

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postsecretdestat, on 27th January 2011, 17:54, said:

E chiar usor daca stii sa alegi un administrator bun :)
Trebuie doar sa nu ei exemplu de la astea care isi vand votul pe 2 mici si o bere si dupa aia 4 ani "mor de foame":)
Nu e usor.

Cine isi asuma responsabilitatea, cine risca? Unde ai vazut tu companie condusa de 100.000 de oi cu puteri egale?
Pana si Google, care mergea cu 3 sefi, s-a hotarat sa lase unul, ca se duce de rapa.

Edited by don_dannielo, 27 January 2011 - 18:00.


#25
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010
Sunt oameni care isi asuma riscul ...Asa s-au facut cele mai mari averi ,daca nu risti nu castigi

Exmplu la chestia asta cu benzina tu trebuie doar sa ai drept de vot la pretul benzinii daca compania sa il  scada sau sa il creasca,Pe tine te intereseaza produsul final nu ce se intampla si cum e administrata,important e pe cine alegi si profitul tau.


View Postdon_dannielo, on 27th January 2011, 18:00, said:

Nu e usor.

Cine isi asuma responsabilitatea, cine risca? Unde ai vazut tu companie condusa de 100.000 de oi cu puteri egale?
Pana si Google, care mergea cu 3 sefi, s-a hotarat sa lase unul, ca se duce de rapa.

Edited by secretdestat, 27 January 2011 - 18:08.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsecretdestat, on 27th January 2011, 17:48, said:

In lista de mai sus mai sunt vreo cateva tari in care pretul este scazut deci sunt alternative ....nu trebuie sa ne gandim numai la Venezuela ...
petrolul e cotat la bursa internationala. nimeni nu-i prost sa ti-l dea sub pretul de la bursa. daca in anumite tari benzina e mai ieftina nu insemna ca oficialitatile din tarile respective or sa fie tampite sa-ti dea voie sa scoti din tara lor cantitati industriale de combustibil subventionat.

daca vrei combustibil ieftin, ia masina si te du pana la moldoveni sau ucraineni si alimenteaza si mai ia si cateva canistre cu tine. vreau sa-ti spun ca stau la vreo 30km de frontiera cu ucraina si stiu care-i situatia, in tara nu-ti dau voie romanii sa bagi mai mult decat rezervorul plus o canistra de 10 litri! si ai de trecut de vamesi, politia de frontiera si eventuale supracontroale de la accize. cum crezi ca ai sa te descurci cu vaporul de benzina? ce vrei tu sa faci nu-i deloc nou, se numeste trafic de benzina si e ilegal.

Edited by Fane, 27 January 2011 - 18:09.


#27
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Nu si daca platesti taxele.

#28
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostFane, on 27th January 2011, 18:08, said:

petrolul e cotat la bursa internationala. nimeni nu-i prost sa ti-l dea sub pretul de la bursa. daca in anumite tari benzina e mai ieftina nu insemna ca oficialitatile din tarile respective or sa fie tampite sa-ti dea voie sa scoti din tara lor cantitati industriale de combustibil subventionat.
Eh nu, uite ca se poate:

http://www.worldbull...il.php?id=68844

Yıldız arrived in the capital city of Caracas on Tuesday and first met with Venezuelan Foreign Minister Nicolas Maduro Moros. According to the Venezuelan Foreign Ministry, the country plans to discuss providing oil to Turkey in exchange for funding for housing and other infrastructure projects needed after devastating floods hit the country in December of last year. “This visit will allow us to discuss energy projects with a focus on Venezuela exchanging oil for funding for housing and infrastructure projects, areas where Turkey has made important achievements,” the Foreign Ministry said in a statement.

#29
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View PostFane, on 27th January 2011, 18:08, said:

petrolul e cotat la bursa internationala. nimeni nu-i prost sa ti-l dea sub pretul de la bursa. daca in anumite tari benzina e mai ieftina nu insemna ca oficialitatile din tarile respective or sa fie tampite sa-ti dea voie sa scoti din tara lor cantitati industriale de combustibil subventionat.

daca vrei combustibil ieftin, ia masina si te du pana la moldoveni sau ucraineni si alimenteaza si mai ia si cateva canistre cu tine. vreau sa-ti spun ca stau la vreo 30km de frontiera cu ucraina si stiu care-i situatia, in tara nu-ti dau voie romanii sa bagi mai mult decat rezervorul plus o canistra de 10 litri! si ai de trecut de vamesi, politia de frontiera si eventuale supracontroale de la accize. cum crezi ca ai sa te descurci cu vaporul de benzina? ce vrei tu sa faci nu-i deloc nou, se numeste trafic de benzina si e ilegal.


Repet nu eu sau alt om normal se ocupa cu chestiile astea, "tu" si eu facem o cotizatie si ne vine produsul la poarta pe noi nu ne intereseaza cum si prin ce metode nu e problema nostra doar treaba sa fie legala asta e important .Faza cu 10 litri etc si taxe vamale sunt greselile nostre platim pentru greseli .asta e:) Un stat e facut sa ajute cetateanul teoretic ,nicaieri in lume nu am auzit ca toata populatia acelei tari spun numai de bine despre guvernul statului respectiv sau despre cei care ii conduc intr-un fel cred ca ne-am decurca mult mai bine fara state si chestii de genu asta,ar trebuie sa existe ceva cara sa nu ne lase sa ne omoram intre noi si sa ne distrugem mediul ,pompieri ,profesori, doctori si cateva alte cadegorii de oameni de care avem nevoie , platiti de noi si restul sa fie ca noi sa nu existe conducere etc si alte institutii de doi bani.Sa fim cu adevarat liberi.
Exemplu : In ziua de azi un vagabond moare pe strada de frig .Se spune ca asa a fost sa fie .Dar daca acel vagabond ar fi dormit o noapte intr-o cladire ca de exemplu " Administratia Finantelor" sau un pat al armatei acel om ar fi mai murit ?Eu cred ca nu ,dar exista lege data de oameni care ne conduc ca nu e voie ca un vagabond sa doarma intr-o cladire publica.Stai sa te gandesti pentru ce "naiba" ii tinemi noi pe astea sus acolo ,suntem sadici sau ce avem probleme cu capul:)Eu cred ca o lume ideala ar fi o lume in care sa nu existe stat sa circuli liber unde vrei tu sa faci ce vrei tu atat timp cat nu faci rau celorlalti si mediului care te inconjoara.O lume ideala dar imposibila:)

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
acu devine si anarhist. eu ma retrag din discutie ca mi-e lene sa dau explcatii logice si pertinente pt a demonta niste aberatii.

#31
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
ĂĂă Venezuela nu e o republică comunistă.
Și da, combusibilii sunt subvenționați.
Am înțeles că mai demult niște senatori americani au cerut unor companii să ofere combustibil ieftin pentru încălzirea locuințelor unora care nu-și pemiteau altfel în US și compania din Venezuela a aceptat.

Există vapoare care transportă benzină.

Quote

Yıldız arrived in the capital city of Caracas on Tuesday and first met with Venezuelan Foreign Minister Nicolas Maduro Moros.
Au avut o înțelegere similară cu Cuba, doar că ăia n-au bani dar au medici, așa că un număr de medici au mers în Venezuela să trateze săracii de acolo.

#32
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View PostFane, on 27th January 2011, 18:37, said:

acu devine si anarhist. eu ma retrag din discutie ca mi-e lene sa dau explcatii logice si pertinente pt a demonta niste aberatii.


Iti recomand filmul "the Dark Knight" si sa te uiti in special la scena asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/khfhN0rKMkU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  are o replica ala tare de  tot "chaos is fair..." ,nebun cum e el daca stau sa ma gandesc "logic" cred ca are mai multe dreptate  :thumbup: :naughty:

Edited by secretdestat, 27 January 2011 - 18:56.


#33
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ok, deci s-a zis ca e subventionata benzina in venezuela... asta asa e, si e doar pt, cetatenii lor, nu ar da-o la pretul asta la export! alte tari... irelevant, mai ieftin decat o primim acum de la marile firme nu ai cum sa o faci, ci din contra... adaosul procentual al firmelor pe galon/litru sau ce unitate de masura vreti voi, e neglijabil... profitul se face din volum, nu din adaos mare... preturile mari sunt din cauza taxelor de stat si uneori din cauza preturilor la burse, adesea determinate de politicile tarilor producatoare de petrol... deci cand va deranjeaza pretul la benzina sau motorina, nu injurati petromul, omv-ul si mai stiu eu ce companii de genul asta - cum in mod imbecil fac foarte multi, ci in primul rand statul iar in al doilea rand state precum arabia saudita, iranul, samd...

#34
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Mai bine o Dacie veche si un distilat de porumb.

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsecretdestat, on 27th January 2011, 16:57, said:

Stateam si ma gandeam in Venezuela de exemplu pretul pentru un "gallon" de benzina este de $0.12,iar la noi pretul este de $4.09/gallon puteti vedea lista aici http://money.cnn.com...obal_gasprices/ astea erau preturile prin 2005,oricum diferenta mare.
Nu ar fi misto ca de exemplu "un milion" de conducatori auto sa se stranga intr-o cooperativa,asociatie ceva si sa faca cheta de 80 RON fiecare si 30 Ron Transportu e un exemplu  si sa cumpere singuri direct din Venezuela sau o tara cu pret scazut si sa depoziteze combustibilul in proprile rezervore etc ale asociatiei facute  tot din banii membrilor etc,iar apoi sa isi faca plinul de la benzinariile asociatiei,cooperativei etc...?Sper ca intelegeti ce vreau sa spun,nu sunt sofer dar e o idee,ar fi pacat sa o tin numai pentru mine:) Ce parere aveti?


nu iti vor vinde venezuelenii.
0.12$ este pentru piata lor interna. la export il vor da la pretul pietei internationale ca nu-s tampiti... :console:

#36
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
kerosen.


pt asta nu se plateste taxa la intrare in romania.

intrebare  :  punem kerosen in rezervor ? sau-l diluam cu apa ? :D

Edited by Hoarla, 27 January 2011 - 23:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate