Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cum sa obtii benzina la pret ieftin

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010
Stateam si ma gandeam in Venezuela de exemplu pretul pentru un "gallon" de benzina este de $0.12,iar la noi pretul este de $4.09/gallon puteti vedea lista aici http://money.cnn.com...obal_gasprices/ astea erau preturile prin 2005,oricum diferenta mare.
Nu ar fi misto ca de exemplu "un milion" de conducatori auto sa se stranga intr-o cooperativa,asociatie ceva si sa faca cheta de 80 RON fiecare si 30 Ron Transportu e un exemplu  si sa cumpere singuri direct din Venezuela sau o tara cu pret scazut si sa depoziteze combustibilul in proprile rezervore etc ale asociatiei facute  tot din banii membrilor etc,iar apoi sa isi faca plinul de la benzinariile asociatiei,cooperativei etc...?Sper ca intelegeti ce vreau sa spun,nu sunt sofer dar e o idee,ar fi pacat sa o tin numai pentru mine:) Ce parere aveti?

Edited by secretdestat, 27 January 2011 - 16:58.


#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsecretdestat, on 27th January 2011, 16:57, said:

Stateam si ma gandeam in Venezuela de exemplu pretul pentru un "gallon" de benzina este de $0.12,iar la noi pretul este de $4.09/gallon puteti vedea lista aici http://money.cnn.com...obal_gasprices/ astea erau preturile prin 2005,oricum diferenta mare.
Nu ar fi misto ca de exemplu "un milion" de conducatori auto sa se stranga intr-o cooperativa,asociatie ceva si sa faca cheta de 80 RON fiecare si 30 Ron Transportu e un exemplu  si sa cumpere singuri direct din Venezuela sau o tara cu pret scazut si sa depoziteze combustibilul in proprile rezervore etc ale asociatiei facute  tot din banii membrilor etc,iar apoi sa isi faca plinul de la benzinariile asociatiei,cooperativei etc...?Sper ca intelegeti ce vreau sa spun,nu sunt sofer dar e o idee,ar fi pacat sa o tin numai pentru mine:) Ce parere aveti?

Nu te vor lasa "baietii destepti" :)

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Tu ai auzit de CAP-uri? Ideea era nobila, dar rezultatele au fost dezastruoase pentru membrii de rand.  B)

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Dar voi ati auzit de accize si TVA?

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsecretdestat, on 27th January 2011, 16:57, said:

Stateam si ma gandeam in Venezuela de exemplu pretul pentru un "gallon" de benzina este de $0.12,iar la noi pretul este de $4.09/gallon puteti vedea lista aici http://money.cnn.com...obal_gasprices/ astea erau preturile prin 2005,oricum diferenta mare.
Nu ar fi misto ca de exemplu "un milion" de conducatori auto sa se stranga intr-o cooperativa,asociatie ceva si sa faca cheta de 80 RON fiecare si 30 Ron Transportu e un exemplu  si sa cumpere singuri direct din Venezuela sau o tara cu pret scazut si sa depoziteze combustibilul in proprile rezervore etc ale asociatiei facute  tot din banii membrilor etc,iar apoi sa isi faca plinul de la benzinariile asociatiei,cooperativei etc...?Sper ca intelegeti ce vreau sa spun,nu sunt sofer dar e o idee,ar fi pacat sa o tin numai pentru mine:) Ce parere aveti?

Haidi bre ... :angry:

#6
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View Postmister_rf, on 27th January 2011, 17:01, said:

Tu ai auzit de CAP-uri? Ideea era nobila, dar rezultatele au fost dezastruoase pentru membrii de rand.  B)

Atunci era altceva eu zic acum in vremurile nostre prin Italia si alte tari din Occident sunt cooperative si chestii de genu asta si merg foarte bine....

View PostAlice, on 27th January 2011, 17:04, said:

Dar voi ati auzit de accize si TVA?
Tot iesi mai ieftin aici e vorba de cantitate....

#7
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
am impresia ca nu poti pastra mult timp carburant pt ca isi pierde din putere

#8
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View Postiulik17d, on 27th January 2011, 17:07, said:

am impresia ca nu poti pastra mult timp carburant pt ca isi pierde din putere
nici eu nu stiu ce sa spun acum nu ma pricep ,dar daca stai sa te gandesi companiile astea mari cum fac?:)Oricum bat pariu pe casa ,astea o sa ieftineasca si ei pretul daca ar exista asa ceva,tot noi am iesi in castig....Win Win situation cum ar spune un american :thumbup:

Edited by secretdestat, 27 January 2011 - 17:14.


#9
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
e mai simplu sa faci trafic de droguri din Venezuela, sa te imbogatesti si sa ti se rupe cu cat cumperi benzina  :coolspeak:
ontopic : anul trecut ma uitam la cele 2 rezervoare din curte de 2500 l si cand era benzina 3.7 parca ma batea gandul sa le umplu (ok blocam aproape 20000 lei) eram baiat destept daca faceam asta, aveam si acum si inca vreo cativa ani   :coolspeak: - din pacate dobanda bancara e anemica fata de cat scumpesc astia benzina, da e mai safe asa in caz de incendiu  :naughty:
Socru-miu a avut motorina in aceste depozite de pe vremea lui Ceasca si a folosit-o pana anul trecut cand s-a terminat

Edited by rvic77, 27 January 2011 - 17:13.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum transporti ma asa ceva de acolo? Prin cate granite si cate oceane treci?
A stai, n-ai permis, n-ai transportat un capat de ata macar.

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postiulik17d, on 27th January 2011, 17:07, said:

am impresia ca nu poti pastra mult timp carburant pt ca isi pierde din putere
problema cred ca e inevitabilul condens, in fiecare depozit au ramas peste 50 l de apa

Edited by rvic77, 27 January 2011 - 17:14.


#12
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Lasati ideile astea. Va spun eu care e solutia: cumparati ultimul model de VW, care consuma sub un litru la suta de kilometri.

#13
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View Postdon_dannielo, on 27th January 2011, 17:13, said:

Cum transporti ma asa ceva de acolo? Prin cate granite si cate oceane treci?
A stai, n-ai permis, n-ai transportat un capat de ata macar.

Cu "Vaporasul" e simplu:) Sunt companii de transport pentru asa ceva.....Gandeste-te ca nu eu sau tu facem chestiile astea ...Cum ar veni ca tu cumperi actiuni la o companie si tu obtii profit....sau se poate face o companie care sa le faca concurenta la astea mari ,cred ca le-ar crapa inima de ciuda ,ar face tot ce e posibil sa nu se intample asa ceva....:)

View PostPetrache_Lupu, on 27th January 2011, 17:18, said:

Lasati ideile astea. Va spun eu care e solutia: cumparati ultimul model de VW, care consuma sub un litru la suta de kilometri.
Cat costa un Vw din ala ?:)

Edited by secretdestat, 27 January 2011 - 17:24.


#14
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
si de la noi din rafinarie pleaca cu un pret derizoriu dar ajunge cu 80% mai mult alea insemnand taxe si accize. acum daca importi benzen crezi ca o sa fi scutut de acele taxe?

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Nu, dar daca faci un calculul la pretul din Venezuela ($0.06/galonu', adica moca) o sa vezi ca iti iese undeva sub 2.5lei/litru de benzina, cu toate taxele, accizele, transportul si TVA-ul.
Totusi, acel pret de $0.06 e din cauza subventiei. Nu cred ca Venezuela ar privi cu ochi buni cumpararea de catre o tara straina a zeci de mii de tone de combustibil subventionat.

Dezvoltand un pic ideea, daca o scoti la mai mult de 3 lei "pe hartie din Venezuela in Romania", e mult.
Mai trebuiesc platite asigurari, transportul la/de la vapor, mai o spaga, mai o depozitare, mai o pierdere, etc.

Edited by Alice, 27 January 2011 - 17:37.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
venezuela e republca comunista si acolo pretul benzinei e cat vrea muschiul lui nea Chávez sa fie. dar ala-i pret pt consumul intern, daca vii tu cu vaporul si-l tragi la o benzinarie, apoi vrei sa-l scoti din tara nu cred ca baietii o sa fie de acord. nici ei nu-s tampiti si stiu ca pe plan international pot sa-l vanda la cat este cotat la bursa capitalista. si daca ti-l dau la cat e cotat la bursa si mai adaugi accize, tva si transport nu cred ca mai faci mare afacere.

L.E. Alice, gand la gand cu bucurie. :)

Edited by Fane, 27 January 2011 - 17:40.


#17
secretdestat

secretdestat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.01.2010

View PostAlice, on 27th January 2011, 17:32, said:

Nu, dar daca faci un calculul la pretul din Venezuela ($0.06/galonu', adica moca) o sa vezi ca iti iese undeva sub 2.5lei/litru de benzina, cu toate taxele, accizele, transportul si TVA-ul.
Totusi, acel pret de $0.06 e din cauza subventiei. Nu cred ca Venezuela ar privi cu ochi buni cumpararea de catre o tara straina a zeci de mii de tone de combustibil subventionat.

Dezvoltand un pic ideea, daca o scoti la mai mult de 3 lei "pe hartie din Venezuela in Romania", e mult.
Mai trebuiesc platite asigurari, transportul la/de la vapor, mai o spaga, mai o depozitare, mai o pierdere, etc.
Cum la noi stiu sa ia mita astea ,aia nu ar putea si ei sa o faca :)Sau mai bine spus se poate face "lobby" etc e usor daca stai sa te gandesti dar trebuie doar sa vrei....:)

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da bai, ce usor e sa faci o companie.

Cum de nu vrea toata lumea, trebuie doar sa vrea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate