Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

NIKON D50 vs. CANON 350D

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
De RAW format zice Uncompressed NEF la D50 si Compressed la D70, daca D50 nu face nici o compresie, io cred ca ies nishte fishiere destul de mari, nu mi-ar conveni sa-mi incapa vreo 30 de poze maxim pe un card de un giga. Sper sa nu fie cazul, dar oricum, merita de investigat pentru care vrea sa-shi cumpere :)

#56
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Auto ISO   Yes, with min shutter speed selection

Asta mi se pare o chestie foarte faina, imi lipseshte foarte mult. Si nu cred ca ar fi greu de implementat de Canon, numai ca la ei camerele is facute de ingineri, nu de fotografi.

#57
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
autoISO, adica cum? shi la canon ishi pune iso automat intre 100-400 pe nush ce mode... P sau ala cu patratul - Full Auto

intrebarea e: la ce ai nevoie de auto ISO ala?

Edited by arty, 02 September 2005 - 08:34.


#58
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Eh, Xt-ul pe auto e intotdeauna 400.
Eu cum imaginez ca merge ala de pe D50, si mi se pare foarte fain asha, itzi pui min shutter sa zicem 1/30, si daca masoara el mai putzin ridica din iso. Si atunci stii ca intotdeauna foloseshti cel mai mic iso posibil, fara sa tot setezi tu din mana, mai ales ca nu vezi in viewfinder sau pe monolcd la astea.

#59
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Un hack pt xt care sa faca dinastea, ceva?  :naughty:

#60
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

atika, on Sep 1 2005, 23:35, said:

Eh, Xt-ul pe auto e intotdeauna 400.
Eu cum imaginez ca merge ala de pe D50, si mi se pare foarte fain asha, itzi pui min shutter sa zicem 1/30, si daca masoara el mai putzin ridica din iso. Si atunci stii ca intotdeauna foloseshti cel mai mic iso posibil, fara sa tot setezi tu din mana, mai ales ca nu vezi in viewfinder sau pe monolcd la astea.

<{POST_SNAPBACK}>

atunci ar trebui sa ai valoarea iso in viewfinder, ca sa vezi la cat s'a dus...

oricum, cand fotografiezi, trebuie sa shti ce faci, doar nu te iei DOAR dupa ce itzi spune camera ca e expus corect.. mai mishca un pic, pe zone mai intunecate shi vezi care e treaba. masurarea e oricum o chestie de noroc controlat oarecum, asha ca bracketingul shi trasul in raw e sfant.

mie nu'mi trebuie autoISO

#61
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu nu inteleg ce atata filozofie cu masuratul asta.
Masori pe highlights cu spot (spot d-ala adevarat de 1%), scazi expunerea cu o treapta si aia e, nu?

#62
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

strainu_altfel, on Sep 1 2005, 23:27, said:

la calitatea imaginii e bun, cum sa fie. cica mai putin zgomot decat 350D (nu ca mi-ar pasa).

nu stiu cum e obiectivul din kit si nici nu ma intereseaza. aparatul meu o sa aiba Tokina 12-24/4 si 50/1.8 (1.4 eventual).

ce-i lipseste fata de D70? uite aici http://www.dpreview....views/nikond50/
acum ca ai aflat ce-i lipseste, incearca sa afli daca mori sau nu fara ce-i lipseste.

<{POST_SNAPBACK}>




ce nu scrie acole e ca 3D Matrix Metering II e varianta mai slaba a lui 3D Matrix Metering I. vreo 400 de segmente fata de 1000.

#63
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Si mie mi s-a parut meserias "min shutter speed selection".
La fel, nu stiu cat e de mare compresia la nef, si daca poate fi problema.
aici da un exemplu de nef + jpeg, ca fiind de aprox 6M, prin alte locuri ziceau ca nef necomprimat e cam dublu fata de cel comprimat, insa mult mai rapid la scriere.
De asemenea nu imi place ca nu poate declansa blitz-uri remote.

#64
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

arty, on Sep 2 2005, 10:25, said:

atunci ar trebui sa ai valoarea iso in viewfinder, ca sa vezi la cat s'a dus...

oricum, cand fotografiezi, trebuie sa shti ce faci, doar nu te iei DOAR dupa ce itzi spune camera ca e expus corect.. mai mishca un pic, pe zone mai intunecate shi vezi care e treaba. masurarea e oricum o chestie de noroc controlat oarecum, asha ca bracketingul shi trasul in raw e sfant.

mie nu'mi trebuie autoISO

<{POST_SNAPBACK}>


tzie nu dar ia in considerare ca Xt-ul si D50 sunt destinate amatorilor, la o excursie n-o sa stau sa fac bracketing, masurare cu exponometru extern & stuff.

#65
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Pai daca in excursie unde ai diferente mari de luminozitate la peisaje nu faci bracketing, cand faci?
La nevoie eu zic ca poti face si din mana si potrivite in photoshop. Doar daca nu le mai poti potrivi bine, tot ce ai pierdut e doar niste spatiu pe card. Dar daca iese, rezultatul merita. Eu aproape la toate peisajele de la munte am facut bracketing, ca altfel ieseau cam naspa la cum era vremea si situatiile in care pozam.

#66
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
Am vazut review-uri la nikon d70s si canon 20d...si nu inteleg diferenta de pret care e relativ mare.Si de ce multa lume fuge de nikon pentru canon, si aici dau exemplu nikon d50/canon 350d.

#67
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pt adaptoarele EOS - M42, vezi si exemplul.  :lol:

#68
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

foxulante, on Sep 18 2005, 12:08, said:

Am vazut review-uri la nikon d70s si canon 20d...si nu inteleg diferenta de pret care e relativ mare.Si de ce multa lume fuge de nikon pentru canon, si aici dau exemplu nikon d50/canon 350d.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu din review-uri iti poti da seama de unde vine diferenta de pret. Fa-ti odata timp sa bei o bere cu gashka prime si o sa ai posibilitatea de a pipai ambele aparate. In felul asta ti-este mai usor sa intelegi. 20D a ramas cred, aparatul cu cel mai bun raport calitate/pret.

#69
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
merci frumos de invitatie...cu siguranta nu am sa ratez iesirea la o bere voi+aparatele...sper numai sa imi fac timp pana plec din tara.

#70
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005

Rigid Aurel, on Sep 19 2005, 14:50, said:

20D a ramas cred, aparatul cu cel mai bun raport calitate/pret.

<{POST_SNAPBACK}>

dar 10D?diferenta (ma refer la ce poate oferi aparatul) pana la 20D nu mi se pare asa mare pt cat tam-tam sa facut referitor la cel din urma...poate ma insel

Edited by foxulante, 01 October 2005 - 01:26.


#71
mju

mju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.07.2005

ambvision, on Sep 2 2005, 10:57, said:

Pai daca in excursie unde ai diferente mari de luminozitate la peisaje nu faci bracketing, cand faci?
La nevoie eu zic ca poti face si din mana si potrivite in photoshop. Doar daca nu le mai poti potrivi bine, tot ce ai pierdut e doar niste spatiu pe card. Dar daca iese, rezultatul merita. Eu aproape la toate peisajele de la munte am facut bracketing, ca altfel ieseau cam naspa la cum era vremea si situatiile in care pozam.

<{POST_SNAPBACK}>

cum se face bracketingul la s2? ca am incercat sal fac si nu merge!

#72
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
La S2 nu stiu cum se face, ca n-am pus mana. Intr-un review zice ca are:
"The S2 supports both exposure and focus bracketing, which helps you ensure properly exposed or focused shots. Exposure bracketing takes three shots in a row each with a different exposure. You can adjust the interval between shots in 1/3EV increments (the available range is -2EV to +2EV).", de aici.
Eu la al meu l-am pus pe +/- 2, imi face 3 poze, una normala, una subexpusa si una supraexpusa pe care pe combin in PS, despre compunere cauta cu g dupa "exposure blending", sau vezi poate poti folosi HDR din PS CS2, eu nu il am, asa ca nu stiu cum e, dar teoretic asta ar trebui sa faca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate