Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Amenda pentru zapada aruncata pe carosabil

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
La noi se trece cu plug d-ala de mana (gen motosapa) si deszapezeste trotuarul, dar tot in sosea o arunca.

Edited by scrisit, 30 January 2011 - 12:25.


#56
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
soferul e de vina ca nu a adaptat viteza la conditiile de drum. asta e parerea mea ca va spune politia.
cum ziceam, nu cred ca le este greu sa vina cu o bascula si sa ridice gramezile de zapada stranse la marginea drumului, in caz ca s-au dezapezit drumurile si binevoitorii au curatat si trotuarul.
parerea mea e ca in continuare e un abuz din partea autoritatilor sa iti dea amenda ca nu le-ai curatat domeniul lor proprietate.

#57
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003

 polizei, on 29th January 2011, 23:16, said:

Astazi ora 14 in localitatea Lilileci-E85 , niste gospodari de la un supermarket/bar (cu portocaliu) de pe partea stanga(urziceni-buc) aruncau zapada pe carosabil (este si putina curba). Nu este prima data cand arunca....i-am mai claxonat de 2-3 ori . Daca ai depasit putin limita de viteza ,e seara si mai ai si anvelope de vara , le iei magazinu in ....

Chiar si la 59km/h cu anvelope de iarna, tinuta masinii poate fi afectata ,iar un sofer neexperimentat poate pierde controlul

Desi asfaltul era uscat , in zona respectiva stratul de zapada masura mai mult de 3-4 cm.

Pui mana frumos pe telefon si suni la politie.
Le spui ca din cauza lor ti-a derapat masina si ca ii astepti.
Opresti masina la 100m distanta de locul cu pricina si astepti pana cand vine echipajul. Daca vrei sa fii si mai convingator spune ca anunti si o televiziune.
Distractia se termina cu amenda pentru cei ce arunca zapada si cu un exemplu pentru ceilalti inteligenti.

Stiu ca unii dintre forumisti nu sunt de acord cu metoda legala dar in caz de accident soferul ar fi cel acuzat si nu este corect.

Problema aruncarii zapezii isi are radacinile in comunism si in trecutul rural al majoritatii.
Taranii au fost adusi cu forta la orase, au fost invatati ca spatiul public este al nimanui, asa ca urmasii lor s-au ales cu o educatie pe cinste.

#58
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Da am vrut sa sun ieri dar din pacate  ramasem fara bacterie. Am vrut sa opresc la politistii de la Sinesti, dar nu mai erau in parcare (unde stau de obicei ....si unde dimineata erau)

Totusi am reclamat aceasta situatie la CNADNR (sa anunte organele competente , pentru solutionarea problemei )

Edited by polizei, 30 January 2011 - 20:56.


#59
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 terratec, on 27th January 2011, 09:54, said:

In mod normal, zapada din curti si de pe trotuare ar trebui depozitata la marginea drumului ca sa poata fi luata de firmele de salubrizare.

 terratec, on 27th January 2011, 15:01, said:

Evergreen, stiu cum e la casa. Cunosc bine problema.

 terratec, on 30th January 2011, 20:33, said:

Stiu ca unii dintre forumisti nu sunt de acord cu metoda legala dar in caz de accident soferul ar fi cel acuzat si nu este corect.
Problema aruncarii zapezii isi are radacinile in comunism si in trecutul rural al majoritatii.
Taranii au fost adusi cu forta la orase, au fost invatati ca spatiul public este al nimanui, asa ca urmasii lor s-au ales cu o educatie pe cinste.
pai nu vrei sa ii inveti cum sa procedeze si pe aia care nu-s nascuti pe Calea Victoriei???

 terratec, on 26th January 2011, 17:20, said:

Din nou se arunca zapada pe strazi.
Tot romanul gospodar ia zapada din curte, din fata casei si o arunca direct pe drumuri.
Rationamentul lui nu este rau, drumul este mai cald si exista posibilitatea ca zapada sa se topeasca dar de cele mai multe ori ea se intareste.
In acest fel munca firmelor de salubrizare devine inutila.

Pentru Bucuresti, prin Hotararea 147 din 2005 sunt prevazute amenzi pentru cei ce arunca zapada pe strazi.
Cei ce dau aceste amenzi sunt politistii comunitari.

Asa ca daca aveti niste vecini harnici si nesimtiti le puteti face o bucurie chemand comunitarii.
nu mai bine amendeaza comunitarii firmele de salubritate ?!?!?

PS: din prima zi eu ma uitam cu jind de la geamul maternitatii la aia de pe Calea Victoriei  (vedeam prea putine pt ca e ceva distanta intre maternitate si inceputul C.V.)

Edited by Evergreen, 30 January 2011 - 21:04.


#60
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

nu mai bine amendeaza comunitarii firmele de salubritate ?!?!?
asta astept si eu sa se intample, insa nu o sa vezi niciodata asta. doar primaria le-a dat dreptul la firmele de salubrizare sa presteze. probabil dupa ce au incasat niste comisioane faine de la acestea.
asa ca e mai bine sa amendeze oamenii si firmele ca nu curata ei acea zapada.

Edited by bubus8, 30 January 2011 - 22:35.


#61
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ieri m-au sunat de 3 ori cei de la CNADNR (mai concret Directia Regionala de Drumuri si Poduri Bucuresti)de pe nr de telefon 021.318.66.84 .Numai ca nu am avut telefonul la mine, o sa incerc sa-i sun astazi daca nu uit ,sa vad ce vroiau sa-mi spuna. :D

Edited by polizei, 03 February 2011 - 00:22.


#62
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

 polizei, on 3rd February 2011, 00:19, said:

Ieri m-au sunat de 3 ori cei de la CNADNR (mai concret Directia Regionala de Drumuri si Poduri Bucuresti)de pe nr de telefon 021.318.66.84 .Numai ca nu am avut telefonul la mine, o sa incerc sa-i sun astazi daca nu uit ,sa vad ce vroiau sa-mi spuna. :D

Poate ai viespari in pod si vor sa te avertizeze,

#63
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 scrisit, on 30th January 2011, 12:24, said:

La noi se trece cu plug d-ala de mana (gen motosapa) si deszapezeste trotuarul, dar tot in sosea o arunca.

poate sa importam niste tehnologie japoneza .. aici dovada

#64
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Si primarul Sibiului s-a trezit ieri sa indrume cetatenii care se cad pe trotuarele necuratate sa dea in judecata asociatia de proprietari respectiva. :w00t:
De ce nu spune acelasi lucru si cand e vorba de gropile din sosea sau trotuare? Sau se asteapta astuparea lor de catre aceleasi asociatii?

#65
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

 stephanatsea, on 5th February 2011, 09:52, said:

Si primarul Sibiului s-a trezit ieri sa indrume cetatenii care se cad pe trotuarele necuratate sa dea in judecata asociatia de proprietari respectiva. :w00t:
De ce nu spune acelasi lucru si cand e vorba de gropile din sosea sau trotuare? Sau se asteapta astuparea lor de catre aceleasi asociatii?

pai normal, daca gropile sunt in vecinatatea imobilelor  :notangel: , sau stai, se aplica masuri diferentiate atunci cand e vorba de primarie/firme de salubritate/drumari?

#66
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
mie unul imi place sa matur la poarta si la rigola si apoi sa dau cu furtunul cu apa, nu trebuie sa vina primaria cu lege in ideea asta.
idem cu zapada, desi nu prea agreez lopatatul...

#67
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 Evergreen, on 5th February 2011, 21:06, said:

mie unul imi place sa matur la poarta si la rigola si apoi sa dau cu furtunul cu apa, nu trebuie sa vina primaria cu lege in ideea asta.
idem cu zapada, desi nu prea agreez lopatatul...
Evergreen, si mie-mi place sa ies si sa dau zapada, frunze, etc. Am iesit si de 6 ori intr-o zi cand tot ningea, numai sa nu se faca gheata. Si asta la bloc.
Ca sunt singurul din bloc care face asta....asta e. M-am resemnat.
Faza este ca sunt super gauri prin sosele/trotuare/etc, nu ai voie nici sa tunzi copacii din fata blocului decat cu aprobare/alergatura, au mai pus si niste semne de circulatie fara logica(pe care le-au scos dupa o luna-doua) si lista poate continua. Nu am vazut inca o solutie sa vina de la ei.
-Bai frate, gradinile vi le dam voua(asociatiilor de locatari/proprietari) pe o perioada de n ani, dar sa aveti grija de ele(conform unui standard, nu ceapa si rosii)si de trotuarele aferente.
Bine aici poate exagerez putin, dar sa vina cu ceva concret. Da' ei nu, ca batman ca batman.
Adevarul este ca noi asteptam ca primaria sa miste ceva si viceversa.

#68
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Firmele de salubritate au cam tras chiulul anul asta. In afara de zonele de interes gen Nordului / Mircea Eliade / Dorobanti / Primaverii, unde am vazut legiuni de salubristi care dadeau la lopata, in restul Bucurestiului cam pauza.

Caz concret, intamplat mie.

Stau la casa. In fata casei, cam 2 m de trotuar, apoi strada.

Acum vreo 2-3 saptamani, cand a dat ninsoarea, cobor cu lopata sa dau zapada. Strategia mea era sa incep cu locul de parcare din fata casei (loc de parcare neamenajat, pe carosabil, paralel cu bordura), apoi sa dau zapada de pe trotuar. Nu sunt adeptul aruncarii zapezii in strada, asa ca planul era sa arunc zapada stanga-dreapta formand doua mormane la limita dintre casa mea si imobilele stanga-dreapta.

M-apuc sa dau zapada de pe carosabil, moment in care observ un grup de vreo 5-6 salubristi cu lopeti care stationau la vreo 10 metri de mine, fumand. Nu sunt genul care sa planga sa vina altii sa-i rezolve problemele, asa ca mi-am continuat treaba linistit.

Dupa ce termin cu carosabilul, m-apuc de trotuar. Moment in care unul din salubristi se simte si-mi spune "Baiatu'! Lasa trotuarul ca de-acolo o dam noi!". Zic "bun, termina si ei pauza si trec la treaba". Intru in casa.

Trece jumatate de ora, trece o ora. Trece o zi, trece o saptamana. Nimic. Absolut nimic.

Pana la urma, tot eu am dat si de pe trotuar. Lichele   :thumbdown:

#69
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

Adevarul este ca noi asteptam ca primaria sa miste ceva si viceversa.
cred ca eu am mai mari asteptari de la ei, din moment ce platesc niste impozite. ei daca ar avea niste asteptari, ar fi la nivel de simt civic. dar e mult mai simplu sa dai o lege, prin care sa obligi. in loc sa vi cu niste idei.

#70
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Nu stiu de ce ziceti voi ca trebuie alertate autoritatile. Vineri in intersectia Colentina cu Fundeni (la aeroplan) erau ditamai muntii de zapada luati de pe trotuar si aruncati in mijlocul strazii, pana in statia de tramvai. Cine se ocupa cu asta? Pai oamenii cu uniforme portocalii. Banuiesc ca nu seful lor de echipa a decis asta, nu?

#71
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
acelasi lucru am vazut si eu ieri in Titan
omuletii in portocaliu aruncau zapada de pe trotuar in strada, sub rotile masinilor
partea prosta ca nu mai era zapada moale proapat cazuta ci bolovani de gheata si noroi maricei

astia nu au sef? nu au regulamente? fac ce-i taie capul?

Edited by aeon, 07 February 2011 - 16:09.


#72
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

fac ce-i taie capul?
normal, deoarece pentru ei nu exista o lege care sa ii olbige sa ridice gramezile si sa le arunce altundeva decat pe carosabil.
doar nu s-or amenda ei pe ei. si cand am zis ca eu am o treaba cu firmele de salubrizare, unii batman batman.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate