Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Amenda pentru zapada aruncata pe carosabil

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
eu ma intreb daca voi stati la casa ....

#20
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Evergreen, on 27th January 2011, 09:04, said:

eu ma intreb daca voi stati la casa ....
da tata..si dau la zapada de-mi vine rau!

#21
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
si unde o dai ??

#22
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Evergreen, on 27th January 2011, 09:13, said:

si unde o dai ??
n-o bag in casa...ii gasesc loc-stiu unde vrei sa bati; ca n-ai loc sa o depozitezi-lasa ca eu ii injur pe aia care au unde sa o puna, insa-i mai usor de aruncat in sosea.

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Zapada se pune pe spatiul verde din fata casei (daca exista asa ceva) si se compacteaza acolo cu lopata.
Nu este normal ca sa se formeze cratere si dealuri pe strazi din cauza celor comozi.

In mod normal, zapada din curti si de pe trotuare ar trebui depozitata la marginea drumului ca sa poata fi luata de firmele de salubrizare.

#24
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 terratec, on 27th January 2011, 09:54, said:

In mod normal, zapada din curti si de pe trotuare ar trebui depozitata la marginea drumului ca sa poata fi luata de firmele de salubrizare.

ar trebui ridicata din acele locuri in care nu este loc de depozitare; unde are loc ar fi o cheltuiala inutula ridicarea ei.

#25
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu de exemplu curat zapada din fata curtii, si o depozitez pe marginea trotuarului. Alta solutie nu am gasit, nu e niciun spatiu verde in apropiere pe care sa o arunc. Oricum la ce cantitati au fost anul acesta se formeaza un morman cam de 30 cm latime, care nu deranjeaza.

#26
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

au copii mici pe care-i trimit la scoala si merg acum pe marginea soselei ptr. ca romanul nu-i in stare sa curete trotuarele aferente curtilor.

da de unde pana unde trebuie sa fie in stare? e proprietatea lor trotuarul aferent curtilor? sau domeniu public? cred ca e problema firmelor de salubrizare, dar stim cu totii cum se dau acele contracte de salubrizare, si cum isi fac ei treaba.

#27
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Se pare ca exista ceva legi sau macar reglementari ale consiliilor locale conform carora propritarii sunt obligati sa-si curete trotuarul propritate publica din fata propritatii lor private. Firmele alea cu contract de caratenie au in arenda partea neagra pe care se plimba titiurile si trotuarele altor locuri gen parcuri.
Romanu-i boier, crede ca daca da 2 lei impozit pe an pentru casa lui are dreptul ca statul sa-i puna si cafeaua-n fata dimineata, nu doar sa-i curete zapada din poarta.

PS: Eu stau la bloc si-s cam singurul care da zapada de pe alee. Altii sunt boieri, isi pun placa cu "nu parca" si numarul masinii pe trotuar dar nu-si curata nici macar bucata din domeniul public pe care s-au facut stapani.

#28
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

propritarii sunt obligati sa-si curete trotuarul propritate publica din fata propritatii lor private.

da, se pare ca numai mie mi se pare ceva ciudat cu chestia asta.
nu, nu astept sa imi aduca cafeaua dimineata, insa nu sunt nici de acord sa fac eu munca in locul altora, care sigur isi beau cafeaua dimineata. mai ales pe ceva ce nu e in proprietatea mea.
dar asa e in romania, unii au mai multe obligatii ca altii. invers proportional cu drepturile.

#29
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Prin curte fac pirtie ca sa trecem fara probleme unde e nevoie; surplusul iese in strada.
De la gard dau zapada in strada cale de vreo 2-2,5 latimi de lopata de zapada, tot in strada.
Zapada in plus aferenta intrarii pietonale si auto  se da tot in strada, stinga/dreapta.
Strada= jumate de trotuar si tot cam atit pe carosabil; daca viscoleste, la mine se face un curent timpit si aduce zapada aferenta vecinilor de vis-a-vis (bloc cu 2 scari)
Dupa ce ca sint niste pramatii ordinare, mai au parte si de strat de zapada de 5 6 cm...hai 10 treaca de la mine.
In cazul in care trec utilaje, astea dau zapada cu lama...tot la mine; remorci si incarcatoare ce vin ulterior, nexam.
Si uite asa, mormanul principal de zapada cam depaseste inaltimea masinii mele ; latimea la baza e un pic mai mare decit o masina, asa ca e in parametri si nu deranjeaza pe nimeni in trafic, mai putin pe autoritati :lol:

Fiind asa inalt, e atractiv pt sporturi de iarna ale progeniturilor vecinilor ce evident ca nu au pic de respect fata de munca altora (asa e cind unii stau la casa si altii se inghesuie la bloc 4 5 persoane intr-o camera)
Cum circulatia se desfasoara destul de ok, trecem la faza 2: zilnic se iau lopeti din morman si se arunca pe strada ca sa se topeasca si latim spatiul disponibil pe trotuar.
(faza 1, cu aruncatul la canal nu prea mai merge pt ca a crescut traficul si nu sint ruda cu Nicu Vlad)
Cind incepe dezghetul, nu putem sta cu balti in poarta asa ca trecem la partea 3: efectuare culoar de scurgere la rigola, ce e drept cu o lopata mai ingusta.
Zapada de aici se da pe morman, de unde se reiau procedurile de imprastiere (faza 2)

PS: este cit se poate de adevarat ca fiecare trebuie sa curete(maturat/spalat) trotuarul si rigola aferenta proprietatii; valabil de pe vremea impuscatului...
bine ca pe la mine au fost cam ultimele demolari din perioada lui si s-au rupt 2 copaci ce ii aveam in fata casei; altfel trebuia sa adun frunzele uscate prin cine stie ce metode (aspirator) si inlaturate in cel mai ecologic mod cu putinta, altfel garda de mediu s-ar fi sesizat ca poluez atmosfera daca dau foc la frunze, stropite cu nitel gaz.

#30
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu ai vrea sa afli cum e in alte tari daca nu-ti cureti trotuarul.  :naughty: La noi mai scapi de amenda, nu prea se uita inspectorii la case, marseaza pe firmei; "dincolo" te indoaie fara drept de apel.

#31
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

 jay333, on 27th January 2011, 11:39, said:

PS: Eu stau la bloc si-s cam singurul care da zapada de pe alee. Altii sunt boieri, isi pun placa cu "nu parca" si numarul masinii pe trotuar dar nu-si curata nici macar bucata din domeniul public pe care s-au facut stapani.
rusineee! pai nu aveti femeie de servici?!?!? aia de care aminteam eu aia fac: lasa batrinica sa presteze...

#32
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
naspa daca e doar pentru Bucuresti, o sa arunce toti zapada pe DN-uri, se va topi ziua si noaptea se va face patinuar - apoi oamenii se vor mira cand intra tir-ul in casa ....

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Evergreen, stiu cum e la casa. Cunosc bine problema.

Apropo de casa vs. bloc ma uimeste faptul ca dintr-o scara cu 100 de oameni nu se gasesc 10 barbati sa puna mana pe cate o lopata si sa rezolve rapid problema zapezii.
Comunismul i-a tampit rau pe oameni, i-a transformat in animale puturoase si solitare.

#34
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 bubus8, on 27th January 2011, 10:56, said:

da de unde pana unde trebuie sa fie in stare? e proprietatea lor trotuarul aferent curtilor? sau domeniu public? cred ca e problema firmelor de salubrizare, dar stim cu totii cum se dau acele contracte de salubrizare, si cum isi fac ei treaba.

Si in baza asta trebuie sa imi rup eu gatul cand ies din curte pentru ca mi-e lene sa dau de 3 ori cu lopata. Gandire specific romaneasca, ce pot sa spun.

#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La bloc simtul proprietatii a fost redus la dimensiunile cutiutei de chibrituri in care sta omul, pe principiul ca ce sunt eu prostul cartierului sa curat aleea? Intotdeauna strazile cu case sunt mai curate ca omul s-a obinuit ca si bucata de trotuar din fata lui e tot responsabilitate proprie. Cat despre aruncat pe drum zapada de pe trotuar, sunt cazuri si cazuri si nu e bine sa generalizezi. Zapada nu cred ca se ridica de pe margini in alta parte decat in centrul orasului, asa ca daca viscoleste 2-3 zile, n-ai ce sa faci cu ea decat sa mai arunci si pe sosea.

#36
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

mi-e lene sa dau de 3 ori cu lopata. Gandire specific romaneasca, ce pot sa spun.

sa dau la mine in curte, care e proprietatea mea, pe care platesc un impozit nu imi e lene sa dau.
sa dau la lopata pe trotuar care nu e proprietatea mea, ba sa ma si oblige sa fac asta, cand cei de la salubritate ar trebui sa faca asta, asta mi se pare gandire specific romaneasca. si anume, de ce sa facem noi care trebuie sa facem, cand se gasesc destui prosti sa faca asta in locul nostru.
cum am mai zis, a nu se confunda cu spiritul civic, care la unii este, la altii nu. dar macar la aia la care exista si fac treaba asta, macar acolo sa vina aia de la salubritate sa ridice gramezile de zapada. dar ei vin numa si imping zapada langa trotuar si de-amar. intr-o dimineata m-am chinuit sa pot deschide usa de la masina si sa pot pleca din parcare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate