Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda pentru zapada aruncata pe carosabil

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Nu-i putem astepta pe cei de la salubritate/primarie sa curete trotuarele din fata blocurilor. Din multe motive... Personal putin,neinstruit si prost platit, suprafata imensa care ar trebui acoperita, etc.
Insa daca fiecare ar aloca 5 minute pe zi pentru spatiul din afara locuintei, tara asta s-ar schimba radical. In bine bineinteles.

#38
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
pai asa nu mai avem nevoie deloc de firme de salubrizare care se bat pe niste contracte grase...ca pot sa imi duc si eu gunoiul la groapa de gunoi, nu tre sa platesc sa vina ei sa mi-l ia din fata casei, nu? atunci daca au personal putin, prost instruit si platit, cum se face bataia intre firmele de salubritate pt fiecare din orasele mari? prost platiti sunt toti in tara asta, dar asta nu inseamna ca nu ne facem treaba fiecare la locul de munca.

#39
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 stephanatsea, on 27th January 2011, 18:02, said:

Nu-i putem astepta pe cei de la salubritate/primarie sa curete trotuarele din fata blocurilor. Din multe motive... Personal putin,neinstruit si prost platit, suprafata imensa care ar trebui acoperita, etc.
Insa daca fiecare ar aloca 5 minute pe zi pentru spatiul din afara locuintei, tara asta s-ar schimba radical. In bine bineinteles.

Pe multe strazi principale cei de la salubritate au prestat de zor cu utilaje si cu lopeti dar in urma lor vin inteligentii si arunca gheata in drum.
Se toaca niste bani de la bugetul local pentru deszapezire dar vin "gospodarii" si inzapezesc la loc.
Plus ca nu este deloc sanatos pentru masini ca sa escaladeze formele de relief nou create. Articulatiile se strica atat la turismele normale cat si la masinile de teren si SUV-uri.

#40
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 bubus8, on 27th January 2011, 10:56, said:

da de unde pana unde trebuie sa fie in stare? e proprietatea lor trotuarul aferent curtilor? sau domeniu public? cred ca e problema firmelor de salubrizare, dar stim cu totii cum se dau acele contracte de salubrizare, si cum isi fac ei treaba.

ce treaba ai tu cu firmele de salubritate?! ce om gospodar esti tu daca-i astepti pe ei?
adica tu nu iesi din casa, nu-ti scoti masina ptr. ca nu-ti vine salubritatea?
daca nu te gansesti la altceva, gandeste-te macar ca ai vreo belea si n-o sa-ti poata intra ambulanta sau masina pompierilor
in afara relei vointe trebuie sa ai si putin creier

 jay333, on 27th January 2011, 11:39, said:

PS: Eu stau la bloc si-s cam singurul care da zapada de pe alee. Altii sunt boieri, isi pun placa cu "nu parca" si numarul masinii pe trotuar dar nu-si curata nici macar bucata din domeniul public pe care s-au facut stapani.

aici ai spus intradevar ce trebuia spus

 Evergreen, on 27th January 2011, 14:43, said:

:D ...urata treaba ai cu inlaturatul zapezii.

 terratec, on 28th January 2011, 09:08, said:

Plus ca nu este deloc sanatos pentru masini ca sa escaladeze formele de relief nou create. Articulatiile se strica atat la turismele normale cat si la masinile de teren si SUV-uri.

da-le naibii de articulatii-problema-i riscul de a derapa.

circulam zilele trecute printr-o localitate de langa bucuresti- soseaua era deja curata, cu exceptia zapezii aruncata de prin fata curtilor- intr-o curba dosebit de periculoasa deja se formase un petic de ghiata din aceasta cauza...vine unul mai tare(soseaua curata-n rest) si ia acea ghiata in curba- nu se duce direct in gardul desteptului care a aruncat zapada in sosea?

#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
mie mi se freaspana de articulatiile masinilor atita timp cit ale mele sau celor ce mai trec in zona au de suferit (aluneca unu naibii pe la poarta si imi juleste vopseaua sau sare tencuiala de pe gard :D )
sentimentul cred ca e reciproc si din partea masinilor ca nu se impiedica ele de 10 lopeti de gheata sparta aruncate la rigola

iarna chiar daca e asfaltul negru, nu trebuie sa mergi ca vara; o treaba d-aia se poate intimpla si cind nu e zapada ;)

 terratec, on 28th January 2011, 09:08, said:

Pe multe strazi principale cei de la salubritate au prestat de zor cu utilaje si cu lopeti dar in urma lor vin inteligentii si arunca gheata in drum.
la pariu ca cantitatea de zapada de pe strazi e muuuult mai mare ca aia ce o scot inteligentii ?!?!?

#42
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Bubus8, pe acelasi principiu, ce rost are sa arunci hartia la cosul de gunoi sau ce rost are sa mergi pana la ghena sa arunci punga de gunoi cand poti foarte bine s-o arunci pe geam. Doar din banii tai platesti o armata de muncitori la salubritate pentru a face curatenie si firmele la care lucreaza iau bani grasi. Right?

#43
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

Doar din banii tai
nu doar din banii mei, din banii tuturor.

Quote

Pe multe strazi principale cei de la salubritate au prestat de zor cu utilaje si cu lopeti dar in urma lor vin inteligentii si arunca gheata in drum.
Se toaca niste bani de la bugetul local pentru deszapezire dar vin "gospodarii" si inzapezesc la loc.

din motivul asta prefer sa nu fiu "gosopodar", tocmai pentru ca este cineva care are o treaba de facut. si vreau sa o faca.
la noi pe strada, se strang gramezi mari de zapada, acopera cate un loc de parcare, tot din spirit gospodaresc.

Quote

pe acelasi principiu, ce rost are sa arunci hartia la cosul de gunoi sau ce rost are sa mergi pana la ghena sa arunci punga de gunoi cand poti foarte bine s-o arunci pe geam.

eu nu vorbeam de un astfel de principiu, vreau doar ca pe banii pe care ii dau sa se faca o treaba. asa cum si eu sunt platit la lucru pentru o treaba care trebuie sa o fac. si da, firmele de salubritate stau pe contracte grase.

cred ca lumea m-a inteles gresit, nu sunt impotriva celor care isi fac curat in curte si pe unde vor ei pe trotuarul din fata casei, blocului. sunt impotriva celor care ma obliga sa fac curat pe domeniul public, eu platind pe altii pentru treaba asta.

#44
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 bubus8, on 28th January 2011, 09:59, said:

cred ca lumea m-a inteles gresit, nu sunt impotriva celor care isi fac curat in curte si pe unde vor ei pe trotuarul din fata casei, blocului. sunt impotriva celor care ma obliga sa fac curat pe domeniul public, eu platind pe altii pentru treaba asta.
esti obligat fata de tine in primul rand;trebuie sa faci alee sa iesi din casa, trebuie sa cureti trotuarul- ce naiba le ai cu teleportatul?

#45
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010

Quote

esti obligat fata de tine in primul rand
a da, ajungem undeva acum. una e sa imi impun eu o chestie si sa o fac din proprie initiativa, si alta e sa ma oblige statul sa ii curat eu trotuarul.

#46
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Asta vi se pare voua o problema? Sa vedeti ce fun e cand iti blocheaza altul masina ptr ca trebuie sa faca cam 2 metri cu lopata plina cu zapada pana la spatiul verde si e mai simplu sa o arunce in mijlocul parcarii. Acum 2 ierni de nervi de la 6 dimineata pana la 8:30 aproape ca i-am ingropat unuia masina, asta in reciprocitate dupa ce cu o seara inainte in loc sa o dea in gradina m-a blocat pe mine. Unde stau eu legea nescrisa spune ca cei de la parter dau zapada din jurul blocului si daca tot o fac se apuca si de alee. Am avut vecin care m-a intrebat de ce nu am dezapezit si aleea de pe latimea blocului, daca cea de pe lungime am curatat-o. Si voi va plangeti ca sunt unii care curata ceva!

#47
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007

 bubus8, on 28th January 2011, 12:04, said:

a da, ajungem undeva acum. una e sa imi impun eu o chestie si sa o fac din proprie initiativa, si alta e sa ma oblige statul sa ii curat eu trotuarul.
Si daca doamne fereste, sotia/copilul/parinte isi rupe vreo mana/picior prin fata portii din cauza ca tu ai asteptat sa vin cineva sa-ti dea zapada din fata casei ?
Cand da zapada mare la mine, ies si arunc toata zapada din curte (pe cat posibil ) in fata portii in asa fel incat sa pot deschide poarta sa scot masina (zapada ajunge cam la jumatatea primului sens de circulatie ,pe care oricum nu se circula deloc daca e zapada mare ) .
Nu o sa stau sa ies pe burta din curte , cu gandul ca la intoarcere o sa gasesc zapada data de altcineva si eventual trotuarul uscat :) , consider ca asta e treaba fiecaruia , ca altfel ar trebui sa fie mii/zeci de mii de angajati la primarie  sa se ocupe de asta , si prefer mai bine sa se cheltuie altfel banii publici(da, suna ciudat ) si sa fac putina miscare ca nu-mi cad mainile 1-2 saptamani pe an cel mult .

#48
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
sotia/copilul/parinte isi poate rupe mana/picor/cap si pe trecerea de pietoni daca nu e curatat drumul. sau in orice alt context.
si daca eu curat trotuarul si jumate din sosea e cu zapada, asa e mai bine?
ma indoiesc ca le trebuie mii/zeci de mii de angajati la firmele de dezapezire, sa dezapezeasca si trotuarele, cum ziceai sunt doar

Quote

1-2 saptamani pe an cel mult
, mai ales ca e proprietatea statului, nu a mea.

astazi am vazut pe un bulevard mare din cluj 6 persoane si 1 excavator cu cupa in fata, ridicand gramezile de zapada de pe margine. 2 dadeau la lopata, si 4 stateau, si cu 2 gramezi umpleau cupa excavatorului.

Edited by bubus8, 29 January 2011 - 23:00.


#49
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 terratec, on 26th January 2011, 17:20, said:

Din nou se arunca zapada pe strazi.
Tot romanul gospodar ia zapada din curte, din fata casei si o arunca direct pe drumuri.
Rationamentul lui nu este rau, drumul este mai cald si exista posibilitatea ca zapada sa se topeasca dar de cele mai multe ori ea se intareste.
In acest fel munca firmelor de salubrizare devine inutila.

Pentru Bucuresti, prin Hotararea 147 din 2005 sunt prevazute amenzi pentru cei ce arunca zapada pe strazi.
Cei ce dau aceste amenzi sunt politistii comunitari.

Asa ca daca aveti niste vecini harnici si nesimtiti le puteti face o bucurie chemand comunitarii.

Astazi ora 14 in localitatea Lilileci-E85 , niste gospodari de la un supermarket/bar (cu portocaliu) de pe partea stanga(urziceni-buc) aruncau zapada pe carosabil (este si putina curba). Nu este prima data cand arunca....i-am mai claxonat de 2-3 ori . Daca ai depasit putin limita de viteza ,e seara si mai ai si anvelope de vara , le iei magazinu in ....

Chiar si la 59km/h cu anvelope de iarna, tinuta masinii poate fi afectata ,iar un sofer neexperimentat poate pierde controlul

Desi asfaltul era uscat , in zona respectiva stratul de zapada masura mai mult de 3-4 cm.

Edited by polizei, 29 January 2011 - 23:22.


#50
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 polizei, on 29th January 2011, 23:16, said:

Chiar si la 59km/h cu anvelope de iarna, tinuta masinii poate fi afectata ,iar un sofer neexperimentat poate pierde controlul
In cazul acela, daca se intampla vreun accident, este evident vina soferului (viteza peste limita legala). Daca se dovedeste ca e si vina "aruncatorilor de zapada", atunci vor fi si ei in culpa, pe langa soferul respectiv, nu?

#51
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
eu am 50 de m de dat zapada ca sa ies din curte-n strada; aleea mea are 50 de ml si-s singurul, deocamdata, care locuieste pe ea.
daca am norocul sa "prind" vreo masina cu lama, este bine, daca nu, lopata!

#52
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 strabun, on 29th January 2011, 23:21, said:

In cazul acela, daca se intampla vreun accident, este evident vina soferului (viteza peste limita legala). Daca se dovedeste ca e si vina "aruncatorilor de zapada", atunci vor fi si ei in culpa, pe langa soferul respectiv, nu?

vroiam sa scriu 49km/h ,dar am scris 59km/h  . Ma depaseste acest aspect, nu stiu cum procedeaza politia. Probabil chiar si in caz de accident cu viteza legala te va scoate vinovat , urmand ca in instanta ,prin expertize si etc sa dovedesti ca cei care au aruncat zapada au pus in pericol siguranta circulatiei .

(1) Fapta savarsita cu intentie de a sustrage, distruge, degrada ori de a  aduce in stare de neintrebuintare indicatoarele, semafoarele,  amenajarile rutiere sau crearea de obstacole pe partea carosabila se  pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

Edited by polizei, 30 January 2011 - 03:38.


#53
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
io am trecut ieri peste asa ceva, chiar cu viteza putintel mai mare intentionat (singur pe susea si spatiu de manevra) si nu s-a intimplat nimic chiar daca bucata respectiva era gheata lucioasa

acum da, daca respectivii arunca zapada in drum sub forma de cuburi, eventual o si cladesc ca un zid, e altceva :)

#54
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 polizei, on 30th January 2011, 03:20, said:

vroiam sa scriu 49km/h ,dar am scris 59km/h  . Ma depaseste acest aspect, nu stiu cum procedeaza politia. Probabil chiar si in caz de accident cu viteza legala te va scoate vinovat , urmand ca in instanta ,prin expertize si etc sa dovedesti ca cei care au aruncat zapada au pus in pericol siguranta circulatiei .

(1) Fapta savarsita cu intentie de a sustrage, distruge, degrada ori de a  aduce in stare de neintrebuintare indicatoarele, semafoarele,  amenajarile rutiere sau crearea de obstacole pe partea carosabila se  pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
Inainte zisesem ca era evident vina soferului (mergea prea repede).
Dar si la o viteza mica o sa-l scoata probabil vinovat pentru ca "n-a adaptat viteza bla-bla-bla...".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate