Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#865
cioflingar12

cioflingar12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.06.2008
am inteles ... iti multumesc ....

#866
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
du repede ou la o clocitoare sa vedem ce iese


PS. sa racit? :boredlook:

Edited by sonykel, 19 September 2008 - 07:57.


#867
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Imi cer scuze ca intervin asa ..dar nimfa asta e un papagal ?  :mellow:

#868
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Da, nimfa e un papagal. Cauta pe net "Cockatiels" sau "nimfe" sa-ti dai seama despre ce e vorba :)

#869
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Faptul ca ti-a depus ou fara mascul e cat se poate de normal. Prezenta mascului determina doar fertilitatea oului.
Oul tau este nefertil, deci nu ai ce sa faci cu el.
Ti-as recomanda sa il scoti de acolo pentru ca altfel se va declansa instinctul de clocit si va fi fara rost.
In plus in aceasta perioada, ea va manca mai putin si poate chiar slabi mult sau imbolnavi.
In rest, nu-ti fa probleme de alimentatie, e recomandat sa ai o sursa de calciu, un bloc mineral, din care ea sa isi ia cat are nevoie.
Succese

#870
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,883
  • Înscris: 06.10.2003

View PostKickMe182, on Sep 6 2008, 17:43, said:

am o nimfa de ceva timp, doar una. si azi mi-a depus un ou...asa aflu ca e femela eu care credeam k e mascul  :death: ...neavand mascul oul nu va scoate pui nu?...ma poate ajuta cineva pls:D..ce e de facut acum?? sunt total pe dinafara la subiiectul imperecheara papagalilor pt k totdeauna am avut cate unul singur...help pls  :worthy:

E normal si se intampla si la gaini (e semnul maturitatii sexuale ). Oul e nefecundat, deci nu va iesi veci pui din el.

Btw, limbajul mIRC nu e tolerat pe acest forum!

#871
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
pe zi ce trece nimfele mele ma lasa din ce in ce mai mult sa ma apropi de ele. cat demult poate dura sama lase sa pun mana pe ele si sa le iau pe mana?

#872
rayon_de_lumiere

rayon_de_lumiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
de cat timp le ai?

Am si eu o nimfa...cica ar fi baiat, il chiama Paco.
S-a obisuit destul de repede, in primel zile se zbatea rau prin colivie, si ciupea, era speriat...am inceput sa-l iau in brate cu un prosop, si-l luam zilnic asa. I-am dat drumu sa zboare prin casa si dupa 2 saptamani, statea eja pe mine, pe deget...acum are 3 luni de cand o am si e foarte dragastoasa, pe unde ma duc eu...hop si ea. :)

Edited by rayon_de_lumiere, 27 September 2008 - 16:21.


#873
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
pai eu am 2 nimfe. cred k o fata si un baiat. ii am de vreo 2 luni aproape dar nu stau sa pun mana pe ei. le dau drumu prin casa, zboara, ii bag la loc alergandui prin camera si dirijandu-i spre cusca(intra repede). dar dak ma apropii la mai mult de 30 de Cm de ei fug

#874
rayon_de_lumiere

rayon_de_lumiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
incearca faza cu prosopul! si dupa 2-3-4 zile, dupa ce se mai obisnuiesc sa-i iei in brate, incearca sa-i mangai pe cap!
stau mult timp pe langa ei cand sunt in colivie. Incearca sa le dai sa manance din palma ta...solutii sunt, multa vointa si putin timp liber sa ai ;)
succes!

#875
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Nimfa mea nu se mai opreste din ouat, are deja 4 pui si tot face oua incontinuu. Nu stiu ce sa i fac caci am dus-o la o matusa de-a mea si ea n-are de gand sa isi faca crescatorie, mi-e ca nu o mai tine mult daca tot face pui mereu.

#876
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Scoate-i cuibul. Si sustine-o cu calciu (os de sepie , bloc de minerale , coaja de ou pisata, ou fiert) si vitamine (multivitaminico produs de padovan) .

#877
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
auna dintre nimfele mele (pe care la am de vreo 2 luni si ceva) nu am auzito in viata mea cantand. sunt unele momente cand mai urla, dar nu canta, in timp ce nimfa cealalta canta mai mereu. cea care canta stiu sigur k e baiat dar cea care nu canta e vreo posibilitate sa fie fata? cu toate astea se mai bat din cand in cad dar unul dintre ei cedeaza mereu. cam cat trebuie sa se acomodeze masculul cu femela?
P.S. cand le dau drumu prin casa sunt nedespartiti dar dak se apropie mult unul de altul incep sasi dea cu ciocul

#878
rayon_de_lumiere

rayon_de_lumiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
El este Paco. O adevarata pacoste cum ii alinta ai mei.  :lol: :lol:  

Face numai nebunii, ar manca orice...bea cafea si bere...  :huh:

Nu-i deloc galagios si e foarte iubaret. :)

Attached Files


Edited by rayon_de_lumiere, 01 October 2008 - 18:47.


#879
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Cafeaua si berea nu sunt bune pt ei ... sper ca stii ...
E frumos ...sa-ti traiasca..

#880
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View PostMassimoBoy, on Sep 30 2008, 18:01, said:

Scoate-i cuibul. Si sustine-o cu calciu (os de sepie , bloc de minerale , coaja de ou pisata, ou fiert) si vitamine (multivitaminico produs de padovan) .
Dar are puii inca mici cum sa i scot din cuib? Mi-e mila sincer. Si ea tot face oua incontinuu. Ma gandisem si eu la varianta asta dar deocamdata nu pot.

#881
rayon_de_lumiere

rayon_de_lumiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008

View PostMassimoBoy, on Oct 2 2008, 12:21, said:

Cafeaua si berea nu sunt bune pt ei ... sper ca stii ...
E frumos ...sa-ti traiasca..

stiu foarte bine ca nu au voie, dar daca nu suntem atenti e gramada in ceasca sau in pahar. :P
m-am documentat foarte mult in legatura cu papagalii in general dar si cu alte animale de companie  (dar in special cu nimfele si perusii pt ca am avut tot timpul perusi, acum am nimfa si pisica) pentru ca lucrez in domeniu. ;)

Edited by rayon_de_lumiere, 02 October 2008 - 15:35.


#882
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
:lol:
Cata vreme am ocolit topicul asta, din cauza numelui!  Mereu m-am gandit la acel stadiu de dezvoltare intre larva si adult la insecte... :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate