Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#829
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Fulgii aia se numesc "Perle" . Ai un lutino perlat :) . Asa am si eu :)
Da, shadow , cei ancestrali(grey) sunt cei mai usor de deosebit. Masculul are fata galbena,obrajii colorati cu portocaliu intens, spre rosu. Femelele au cateva peticele galbene pe cap , cu obrajii colorati in portocaliu sters. :)

#830
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 MassimoBoy, on Sep 3 2008, 20:17, said:

Fulgii aia se numesc "Perle" . Ai un lutino perlat :) . Asa am si eu :)
Da, shadow , cei ancestrali(grey) sunt cei mai usor de deosebit. Masculul are fata galbena,obrajii colorati cu portocaliu intens, spre rosu. Femelele au cateva peticele galbene pe cap , cu obrajii colorati in portocaliu sters. :)

oo Massimo dreamkiller ce esti! :)) am doi masculi:((( asa ma enervez imediat si ii duc la un test endoscopic x(( :cursing:


femela mea e mai cenusie, obrajii sunt portocalii (nu prea sters) (masculul meu are obrajii rosii deci se vede diferenta) si mai are si pete galbene pe piept, dungi in interiorul aripilor si pe coada si tipa-asta nu e comportamentul si penajul corespunzator femelei ?



sper ca stiti engleza:))
The lutino is a yellowish to white bird with an orange cheek patch, some yellow pigment, pink feet and red eyes. Some individuals vary with a light to heavy dark yellow wash over part or most of the body and in recent years. Baldness occurring behind the crest, as an inherited trait and has been successfully bred out by many top aviculturists.  Attached File  lutino_pearl.jpg   50.24K   31 downloads

The primary factor when judging pieds will be the degree of symmetry and clarity of markings over the actual percentage of pied wash. Ideally, a desirable pied will carry a clear mask, free from extraneous grey feathers or "bleeding" from the orange cheek patch, clear tail and wing flights and a perfect balance of markings. Attached File  Epied.jpg   45.96K   26 downloads

asta e diferenta dintre lutino si pied :) sper sa iti fie de ajutor black









http://www.cockatiel...e.net/main.html

orice aveti nevoie sa aflati :)

Edited by shadowfax, 03 September 2008 - 21:10.


#831
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
shadow, de ce nu pui o poza cu ei ?:D  La ora asta mi-e lene sa caut , plus ca ma duc la somn... :D

#832
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
am facut si eu niste poze nimfelor mele si mam gandit c nu e bine sa le vad numai eu. leam dat si drumul prin camrea dar nu stau sai prind si niciin cusca nu intra. cum ias putea invata? shadow ms mult pt descriere.

scuzati mizeria din cusca, adik salata, varza, patrunjel, sfecla si alte ierburi....

Attached Files



#833
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Black, cauta si pune-le mai multe bete in colivie ! O sa aiba probleme cu picioarele daca nu le pui. Am observat ca au doar 3 bete, dar sunt prea mici ca sa fie de ajuns...

Edited by MassimoBoy, 04 September 2008 - 16:11.


#834
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
am bete pe care nu leam pus pt k mam gandit k le ocupa tot locul. o sa le pun in curand.

#835
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
cusca mea e foarte mica (pentru un perus) de aceea ii las mai mult liberi , de obicei iau acoperisul jos si merg in cusca sa doarma sau sa manance ,chiar e enervant pentru ca de fiecare data trebuie sa strang dupa ei(noroc ca in camera au locul lor si nu zboara peste tot)

black, scoate-i afara din cusca si lasai asa pana li se face foame si o sa vezi ca intra singuri fara sa trebuiasca sa ii prinzi-toti fac asta pana la un moment dat cand li se face foame, altfel cu cat ii prinzi mai mult cu atat o sa le fie mai frica de tine.
eu nu reusesc sa ii fac sa mearga singuri sa faca baie:| sugestii? :peacefingers:

ah siiii nu mananca nimic inafara de mancarea speciala pentru nimfe . morcov sau alte legume-nici vorba, fructe nici atat . faptul ca legumele si fructele lipsesc cu desavarsire din alimentatia lor zilnica le poate dauna? oricum le iau vitamine -nu stiu cat sunt de bune-prin vitamine zic mancarea aia speciala pentru pene , cu miere sau mai stiu eu ce , care vin la plicuri , Vitacraft ii spune.
Voi ce mancare le luati la nimfele voastre? eu le-am incercat pe toate:)) am dat o gramada de bani pe nush ce mancare speciala cu nush ce fructe si ati vazut ce probleme am avut cu Arianna si a trebuit sa o duc la vet (sper sa nu treceti niciodata prin asa ceva:|)

Edited by shadowfax, 04 September 2008 - 22:36.


#836
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
Attached File  collage.jpg   338.27K   45 downloads acesta este unicul magnificul incredibilul Orlando ;;) voi reveni cu mai multe poze!

astazi era sa se spanzure :| am ajuns la timp.

Edited by shadowfax, 05 September 2008 - 01:12.


#837
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
in legatura cu mancarea, eu leam luat mancare de porumbei dare fara prea mult porumb si grau pt k nu il mananca , mancare de perusi formata in mei in proportie de 70% si mancare de nimfe. ei mai mai manaca si chilly si aredei. este o mancare speciale care le contine dar in cutie sunt mai multi coloranti decat mancar si e foarte daunatoare. eu leam luat si baton pentru perusi cu kivi pt k este bogat in vitamina C. eu am dat 4,5 pe doua batoane. incerca sa eviti alte firme ce produc mancare in afara de  Vitakraft pt k are multe vitamine si este si natuarala. am sa incerc sa le dau drumul dar cred k de marti incolo k astazi seara plec vreo 2-3 zile de akasa. ms mult pt sfat.
    am vazut pe o pagina anterioata k massimo a spus de papagalii kre scuipa isi manifesta nervozitatea si neplacerea. as vrea sal contrazic.  nimfele ce scuipa stapanul isi exprima astfel entuziasmul, placerea si supunerea. este asemanat cu regurgitatul  (hranirea puilor lor cand sunt mici si inca le dau mancare din propriul cioc). cei pe care ii scuipa papagalii ar trebui sa fie cei mai fericiti deoarece inseamna k acesta te aseamana cu puiul lor :) .

P.S. papagalilor mei le mai dau si zarzavaturi cum ar fi sfecla rosie, varza, patrunjel, telina, dar fructe proaspete nu mananca si nici morcov. de la zarzavaturi, cine doreste sa le dea,  datile mai mult cozile lor pt k le rod. nu le mananca; le rup , lig seva de pe ele apoi le arunca. mai mananca din cand in cand frunze cu totul dar rar.

#838
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Shadow - ce haios e cu creasta aia :lol: nu e chiar dreapta :lol:
Cum era sa se spanzure ?! :o
Vitaminele alea nu sunt bune ... ia-le vitamine lichide, de pus in apa ... Multivitaminico , produse de Padovan.
Black - Eu as zice sa le dai numai mancare de nimfe, nu si de porumbei si de perusi. A...si cu ardeii aia ...aia is mai mult coloranti.
Batoane - am mai zis , le dati pe riscul vostru! Boabele alea sunt lipite cu ceva foarte toxic. Stiu pe cineva care i-au murit doi perusi de la asta! Aveau inima si plamanii explodate. Acum e problema ta daca le mai dai ...
In legatura cu vitakraft - te contrazic... au si coloranti , etc. Pt mine, cea mai buna firma e Padovan. Asta le dau de la inceput,si cu asta voi continua.
Black , nu , ei nu scot sunetul ala ca te plac , te avertizeaza , ca trece la atac daca nu il lasi in pace. Incearca sa apropii degetul de el sa vezi cum face.

#839
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
massimo, icerc sa ma iau dupa tn. dak u ai experienta si sti atunci aia o sa fac. dar te contrazic cin legatura cu mancarea. si aia de porumbei tot din mei, seminte de floarea soarelui si alte tipuri de seminte e formata. in legatura cu batonul, te cred si no sa le ami iau. alea ai dreptate - sunt energizante si a facut infarct papagalu k a mancat multe, cum era sa fac si eu k am mancat o cutie de cereale cu energizante dimineata si la scoala era sa mor. nu le mai iau batoane dalea. pana acum nu am vazut pe nicaieri produse de la padovan asa k daia leam luat de la vitakraft

#840
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 black5, on Sep 5 2008, 17:56, said:

massimo, icerc sa ma iau dupa tn. dak u ai experienta si sti atunci aia o sa fac. dar te contrazic cin legatura cu mancarea. si aia de porumbei tot din mei, seminte de floarea soarelui si alte tipuri de seminte e formata. in legatura cu batonul, te cred si no sa le ami iau. alea ai dreptate - sunt energizante si a facut infarct papagalu k a mancat multe, cum era sa fac si eu k am mancat o cutie de cereale cu energizante dimineata si la scoala era sa mor. nu le mai iau batoane dalea. pana acum nu am vazut pe nicaieri produse de la padovan asa k daia leam luat de la vitakraft

ai mei adora vitakraft sincer.
cum era sa se spanzure? l-am lasat afara din cusca si am stins lumina sa ma uit la film(se pune in capul meu de obicei si se uita cu mine)dar de data asta a zburat si cum ei nu vad pe intuneric si-a prins gatul in sfoara de la jaluzele, a fost o adevarata misiune de salvare, a trebuit sa il calmez si sa ii eliberez gatul usor (stii cat de fragil e) ..asa m-am speriat.
Black si eu te contrazic in ceea ce priveste comportamentul ala al nimfelor-a mea face asa doar cand se simte amenintata(deci cand ma apropii de ea) si apoi trece direct la atac cum zicea massimo...acum depinde de nimfe:)) al meu isi manifesta dragostea prin pupaturi..poate al tau si-o manifesta muscandu-te:))
si chilli ala..esti sigur ca e bun pentru nimfe? adica..e totusi..chilli si stiu ce efecte devastatoare are la mine.:D

eu le iau minunata mancare denumita (foarte original) "kiri kiri" ..am incercat si eu cu figuri credeti-ma:)) cu fructe uscate si miere si alte 32423 de vitamine la 10 lei si ceva cutia ,dar pana la urma tot asta basic e cea mai buna..
massimo esti sigur ca batoanele sunt toxice? pe cutie spune ca sunt lipite cu miere..but then again..cine crede ce scrie pe cutii?

imi place acest topic.e fara limite:)) intotdeauna avem ceva de dezbatut:))

Edited by shadowfax, 05 September 2008 - 18:01.


#841
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Shadow , sa zicem ca tu detii firma Vitakraft. Bun ... ai scrie pe cutii ca semintele sunt lipite cu ceva foarte toxic ? NU! Ai scrie ca sunt lipite cu miere, cu ou , bla bla bla. Asta e doar de ochii lumii. De fapt cantitatea admisa si cantitatea letala sunt foarte apropiate...
Bine ca ai reusit sa il salvezi ... daca nu ... :o
Black , faci cum vrei , eu ti-am zis ca ar fi mai bine sa le dai numai de nimfe... ca ei nu sunt porumbei , acum ..sunt ai tai , nu ai mei , poti sa le dai orice... eu iti zic ce si cum sa dai ca sa le fie cat mai bine ...

Edited by MassimoBoy, 05 September 2008 - 19:13.


#842
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
cred k incep sal enervez pe massimo :cursing:  :lol: . gata tac de acum in colo

#843
black5

black5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2008
cred k incep sal enervez pe massimo :cursing:  :lol: . gata tac de acum in colo

#844
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Ceva de genul :lol: . Din cauza mancarii de porumbei  <_< .

#845
shadowfax

shadowfax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007

 MassimoBoy, on Sep 5 2008, 23:07, said:

Ceva de genul :lol: . Din cauza mancarii de porumbei  <_< .
:))

#846
KickMe182

KickMe182

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.10.2007
am o nimfa de ceva timp, doar una. si azi mi-a depus un ou...asa aflu ca e femela eu care credeam k e mascul  :death: ...neavand mascul oul nu va scoate pui nu?...ma poate ajuta cineva pls:D..ce e de facut acum?? sunt total pe dinafara la subiiectul imperecheara papagalilor pt k totdeauna am avut cate unul singur...help pls  :worthy:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate