Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Suplimente Nutritive

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
85 răspunsuri în acest subiect

#19
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

shumilica, on Aug 24 2005, 19:58, said:

creatina ( am uitat ca se scrie asa ) iti umfla muschiul depozitand mai multa apa in el ( parca ), deci e logic ca daca nu te tii de ea si de antrenament sa-ti scada si daca ti-a crescut prea mult si pielea s-a intins si apoi te lasi, o sa ai o piele fleoscaita, dar totusi vreau sa stiu in cat timp isi face creatina efectul ? o iau azi fac 30 de flotari iau maine alta pastila mai fac 30 de flotari poimaine alta si inca 30 de flotari, se intampla ceva sau trebuie minim o luna or somethin ?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, deci mai bine nu. :D

#20
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 12.04.2005
nush cat de nociva e creatina dar eu am luat si stiu cum e ... am facut 2 luni de sala in ziua in care ma duceam la sala luam asa 4 capsule 10 mg creatina doua inainte si doua dupa , faceam cam 4 zile saptamana ... acum nu mai fac sala si nu mai iau creatina de vreo 3 luni si nu am nimik muschii nu mi s-au atrofiat sau m-am ingrasat sau ce bazaconii mai exista pe net sau circula din vorba in vorba ... cel mai bine i-a de proba cateva zile si vezi daca iti face rau ... te ajuta cam cu 20-30% asta din experienta mea ... incercati si vedeti  :peacefingers:

#21
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 12.04.2005

cprogrammer2005, on Aug 24 2005, 19:48, said:

Si eu vreau sa ma apuc de sala si vreau sa cumpar ceva scump si bun,exclus creatina si steroizi.Imi puteti spune ce sa cumpar?

<{POST_SNAPBACK}>



vezi pe culturism.ro produsele de la weider sunt f bune ... dar au si preturi pe masura

#22
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004
daca citeati bine pe cutiile de creatina - va recomand creapur- ati fi vazut ca sunt doua faze, una dintre ele fiind de incarcare...

Da, suplimentele ajuta.

eu cam in un an de zile, cu sala de 3 ori pe saptamana si cu o gramada de bani bagati in suplimente am crescut de la 75 la 110. acum, la aproximativ 2 ani de cand nu am mai pus gura pe nici un supliment, oscilez intre 85-90kg, si datorita sedentarismului, am inceput sa fac burtica :D

nu dau sfaturi nimanui, dar as recomanda mai intai sa faca fara suplimente, sa-si testeze limitele, si abia atunci cand vrea sa depaseasca un prag, sa apeleze la ele.

oricum "mintea conduce pumnul", dar nu e nimic rau in a avea un corp armonios....
momentan am sistat sala din motiv de comoditate si timp aproape inexistent.

#23
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.219
  • Înscris: 02.01.2005
sint foarte bune nutrimentele.Iti omoara si ultimul neuron ;)

#24
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004

ebola23, on Aug 25 2005, 23:24, said:

sint foarte bune nutrimentele.Iti omoara si ultimul neuron ;)

<{POST_SNAPBACK}>


e adevarat. stiu cazuri cand au devenit paranoia, cu cantaritul mancarii &stuff. :naughty: extremisti sunt in toate taberele :peacefingers:

#25
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 290
  • Înscris: 21.12.2004
suplimente

#26
ala_negru

ala_negru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 252
  • Înscris: 22.06.2005
MAI OAMENI!! Nu va mai bagati in vorba daca nu stiti despre ce e vorba sau cel putin nu vreti sa dati un sfat... (aviz amatorilor).

@El-Vis & cei care vor informatii:

Inainte de a te "apuca de suplimente" trebuie sa-ti pui o intrebare: "Ai sa iti permiti sa iei suplimente doar 1 luna sau vrei sa incepi sa traiesti o viata calculata (somn, alimentatie si antrenament)??" Daca vrei doar sa incerci sa stii ca sunt bani aruncati pe geam. Trust me... Am trecut prin asta. Dar daca te dau banii afara din casa... :coolspeak: nu e rau sa iei o luna :)

Valentynus, on Aug 28 2005, 18:28, said:



Informeaza-te si ai sa vezi! Sporul asta este 90% informatie si restul practica  ;)

Pentru suplimente bune iti recomand sa te uiti aici  

Si inca ceva : Excesul este intotdeauna daunator!!

Mult succes!

#27
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 28.12.2002
Ma dupa ceva timp de sala fara suplimenet vii in sala si nu ai chef, nu ai vlaga , practic vii degeaba. Sunt bune pt efort atat timp ca le iei in dozele recomandate si nu exces. Si sa fii sigur ca trebuie sa gasesti o combinatie buna intre aminoacizi si carbohidrati.
Pt ceva mai ieftin si destul de bun suplimete

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

bogdanan, on Aug 25 2005, 03:20, said:

eu cam in un an de zile, cu sala de 3 ori pe saptamana si cu o gramada de bani bagati in suplimente am crescut de la 75 la 110. acum, la aproximativ 2 ani de cand nu am mai pus gura pe nici un supliment, oscilez intre 85-90kg, si datorita sedentarismului, am inceput sa fac burtica :D

<{POST_SNAPBACK}>


35 de kile de slana  :coolspeak: am reusit si io fara creatina si slana. :roflmao:

#29
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.722
  • Înscris: 30.03.2004
Am încercat câteva antrenamente pe baza unui regim vegetarian. :coolspeak:.Pentru proteine și alte elemente nutritive am folosit soia, mazăre, suplimente Spirulină și Ginseng și în rest o alimentație diversificată. Eu am simțit efecte vizibile chiar dacă cantitatea de proteine ingerată nu a fost extrem de mare însă nu am avut răbdare să continui mai mult de o lună, fiindcă sunt și foarte ocupat.Aștept reply de la alte persoane care au încercat același lucru.
Tare faza cu cheratina/creatina. :D

#30
TonyS

TonyS

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 25.08.2005
Salut baieti ....din greseala imi cautam creatina lichida pe net si am ajuns aici pe forum unde deja avem cont ( postez la alte subiecte ) si am citit si credeti-ma ca era sa lesin de ras ?

cateva "perle" de la voi :

-cum sa imi creasca muschi daca nu fac efort
- daca iau creatina ma "umflu" ?
- vreau sa ma fac mare dar sa nu trag de fiare
- creatian iti omoara orice neuro
- suplimentele sunt nocive

( mai pot continua dar nu are rost )

Bai baieti , eu nu va scriu astea sa va imperesionez si nici pe departe nu ma pasioneaza ce veti crede voi .....eu fac sala de 3 ani de zile ...si ma duc de 6 ori pe saptamana 1 zi fac numai aerobic ...in prima mea zi de sala avem 48 de kg la 1,68 inaltime si imi dedeam cu barile alea olimpica in cap si mi se parea incredibil de grele barile goale dapai sa mai pun si ceva greutati pe ele .....
n-am avut pe nimeni sa ma ajute /invete , am sitit singur despre antrenamente despre exerciti etc , incet incet am inceput sa folosesc si eu suplimente printre care si creatina .
DA creatina in momentul cand o administrezi iti retine apa in corp dar iti da si mai multa energie cand nu mai ieie creatina apa se elimina din corp dar ramane ce ai muncit ...adika ea iti da folta cand o adminsitrezi si atunci tu impingi mai mult , fibrele muschilor se rup si muschiul se mareste ...
orice sprt in lumea asta , incepand cu fotbalul , rugby-ul , inotul , etc in aceste sporturi antrenori recomanda sau de la club sportivilor li se da creatine ( stiu pt ca am facut si fac anumite sporturi ) cum sa fie nociva ? da e nociva daca iei 50 g pe zi si bei juma de kg de apa ....totusi creatina trece prin rinichi , fiat etc ....dar daca urmezi o doza normala ..cum sa fie nociva ?
nu mai vorbiti ca niste copii de 12-13 ani ca va face rau ca va nush ce !

MERGETI LA SALA si trageti de fiare tare , antrenati-va greu , mancati bine si dormiti la fel ...creatina este un alt nivel nu inseama ca fara creatina nu vei creste in masa musculara ...cresti pana la un plafon ,pana la maximul tau ...vreai mai mult ...ok creatina + proteine + etc sunt f multe tipuri de suplimente .

eu personal am ajuns de la 48 de gk si 28 cm in brat la 70 kg si 41 in brat fara nici un supliment !!
acum am 83 de kg si 46 in brat !

depinde de voi unde vreti sa ajungeri cu sala si la ce va foloseste in viitor !

bafta si numai bine !

Editat de TonyS, 07 septembrie 2005 - 21:53.


#31
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.219
  • Înscris: 02.01.2005

TonyS, on Sep 7 2005, 22:52, said:

Salut baieti ....din greseala imi cautam creatina lichida pe net si am ajuns aici pe forum unde deja avem cont ( postez la alte subiecte ) si am citit si credeti-ma ca era sa lesin de ras ?

cateva "perle" de la voi :

-cum sa imi creasca muschi daca nu fac efort
- daca iau creatina ma "umflu" ?
- vreau sa ma fac mare dar sa nu trag de fiare
- creatian iti omoara orice neuro
- suplimentele sunt nocive

( mai pot continua dar nu are rost )

Bai baieti , eu nu va scriu astea sa va imperesionez si nici pe departe nu ma pasioneaza ce veti crede voi .....eu fac sala de 3 ani de zile ...si ma duc de 6 ori pe saptamana 1 zi fac numai aerobic ...in prima mea zi de sala avem 48 de kg la 1,68 inaltime si imi dedeam cu barile alea olimpica in cap si mi se parea incredibil de grele barile goale dapai sa mai pun si ceva greutati pe ele .....
n-am avut pe nimeni sa ma ajute /invete , am sitit singur despre antrenamente despre exerciti etc , incet incet am inceput sa folosesc si eu suplimente printre care si creatina .
DA creatina in momentul cand o administrezi iti retine apa in corp dar iti da si mai multa energie cand nu mai ieie creatina apa se elimina din corp dar ramane ce ai muncit ...adika ea iti da folta cand o adminsitrezi si atunci tu impingi mai mult , fibrele muschilor se rup si muschiul se mareste ...
orice sprt in lumea asta , incepand cu fotbalul , rugby-ul , inotul , etc in aceste sporturi antrenori recomanda sau de la club sportivilor li se da creatine ( stiu pt ca am facut si fac anumite sporturi ) cum sa fie nociva ? da e nociva daca iei 50 g pe zi si bei juma de kg de apa ....totusi creatina trece prin rinichi , fiat etc ....dar daca urmezi o doza normala ..cum sa fie nociva ?
nu mai vorbiti ca niste copii de 12-13 ani ca va face rau ca va nush ce !

MERGETI LA SALA si trageti de fiare tare , antrenati-va greu , mancati bine si dormiti la fel ...creatina este un alt nivel nu inseama ca fara creatina nu vei creste in masa musculara ...cresti pana la un plafon ,pana la maximul tau ...vreai mai mult ...ok creatina + proteine + etc sunt f multe tipuri de suplimente .

eu personal am ajuns de la 48 de gk si 28 cm in brat la 70 kg si 41 in brat fara nici un supliment !!
acum am 83 de kg si 46 in brat !

depinde de voi unde vreti sa ajungeri cu sala si la ce va foloseste in viitor !

bafta si numai bine !

<{POST_SNAPBACK}>




am ramas sincer impresionat "ba baiatule"de performantele tale.Exact despre asta vorbeam cind am zis despre ultimul neuron,nu"orice neuron".Vad ca te cam pricepi:"creatina trece prin rinichi",prin "fiat"(sper ca nu era reclama mascata si vroiai sa zici prin ficat).
Cind ai zis orice sport m-am gindit imediat cam cita creatina a bagat in el Kasparov la viata lui.(nu cauta prea mult:e multiplu campion de sah: ;) )
Am auzit-o si pe asta:"doza normala" de creatina.
Stiu ca nu ai vrut sa ne impresionezi,dar pe mine unul cu "perlele" tale ai reusit.
1.68 si 84 de kg zici?
Acu treb sa fug.Ma duc la sala sa ma fac si eu mare,desi mi-e frica de ceva:"fibrele muschilor se rup si muschiul se mareste ."Esti sigur de ce ai zis,sau aberezi? ;)
Daca mai ai de gind sa postezi la topicu asta (ca tot ai cont) as fi curios sa aflu si alte substante care mai trec prin rinichi si ficat.Eu banuiesc de ceva vreme ca ne cam fenteaza creatina si ca nu face altceva decit se balaceste prin Henle tocmai pt a fi reabsorbita in contortul distal.(fara un suport real).Bafta si ai grija cu glomerulu'.

#32
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002
Recomand Liv 52 și Septilin de la Himalaya..
Liv 52 este hepato-protector.
Septilin stimulează sistemul imunitar.
Ambele sunt excelente si sunt naturale, nu sunt medicamente ci fac parte din categoria suplimentelor nutritive..

#33
TonyS

TonyS

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 25.08.2005
ebola23 dupa nici nu trebuie sa stau sa ma gandesc bine de ce suferi ca si boala ...

baietule cati ani ai tu ? ce pregatire ai ? esti cumva medic ? ai studiat medicina ?
sti cum se converteste in corp creatina monohidrata ? ai macat idee ?

presupun ca esti un pusti de vreo 16 ani pe care nu stau hainele si vrei sa te umfli si tu putin ca te lasa prietena pentru altu pe are tricourile nu stai ca pe gard ...

astept sa-mi spui ce pregatire ai tu in domeniu medical de sti exact cum se absoarbe acesta creatina si care este calea ei de trece prin organism , in cazut in care nu prea ai idee , iti sugerez search pe google poate ajuta cumva !

#34
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.219
  • Înscris: 02.01.2005
din topica frazelor ...hmmm. :P

Asa tare te-am suparat ca nu te-ai mai uitat ce ai scris:de ex "i-ul" e linga "k" si probabil de aia a iesit "nici" in loc de "nick".Plus ce ai mai papat pe acolo.Ma rog.Poate e de la creatina ;)

Cu tricourile ai dreptate.Nu-mi stau de nici o culoare.Credeam ca din vina lor,dar acum,ca zici si tu,sa stii ca s-ar putea sa fie si din vina mea.Suspectam eu ceva.

Prietena.Hmmm.Aici ai atins un punct sensibil.Si doare.Se cam uita dupa musculosi.Hmm.Da are 1.74.Ai zis ca ai 1.68  si deci...hmmm.Eu o intreb da nu cred... :nonobad:

Eu zic asa:miine merg la un baschet si daca vrei,cu cea mai mare placere.Vorbim si de creatina si de ce vrei tu.

Am dat pe google sa vad si eu ce e creatina dar nu inteleg nimic.Poate ma ajuti cind ne vedem.

Si ca sa aiba lumea idee de ce vorbim dau si eu un link la intimplareaici


Tony-dupa avatar pari sensibil si am ales abordarea asta.Scrisesem altceva dar m-am razgindit.Vezi ce facem cu baschetul.Am uitat:si matur.(tot din exprimare)

Daca citesc  tzepi sau AlexRmF-Respect :P

Spor

Editat de ebola23, 17 septembrie 2005 - 14:31.


#35
TonyS

TonyS

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 25.08.2005
looooooooooooooooool

esti funny :D

cred ca am gresit cand am postat aici ..nu imi inchipuiam ca o sa ma contrazic cu niste pusti care nici macar nu au cea mai mica idee de ce inseamna suplimentarea organismului cu creatina ! nu sunt eu expertul , poate daca ne intalnim la "baschet" o sa intelegi mai bine multe lucruri .

una peste alta nu am timp/chef sa ma cert/contrazic cu tine aiurea si nici sa ma apuc sa scriu zeci de pagini ca intelegi tu ceva .

uite, este vorba de creatina incerca asta daca vrei rezultate :

AICI

iti pot aduce la 18 € ( tva inclus ) / flacon

lasa rautatile deoparte , in viata nu te vor ajuta !

#36
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.219
  • Înscris: 02.01.2005
da tony.Vreau sa arat ca tine.Dar nu stiu ce sa fac.Fratele-meu(care nici lui nu-i prea vin bluzele) a zis ca la descrierea pe care ti-ai facut-o esti umflat cu pompa.(aia cu 1,68 si 84 de kg si 46 in brat)

Plus ca  fraza aia cu "fibrele muschiului care se rup si muschiul creste" a zis ca merge la "citate celebre".Nu vrei sa ne-o explici?Pentru cultura noastra generala Tony.

Imi pare bine ca ti-ai dat seama ca ai gresit postind aici. ;)

Eu tot te astept miine la un baschet sau un fotbal.Poti sa alergi la fizicul tau?Nu mi-o lua in nume de rau dar cred ca ....hm ;)

As cumpara vreo doua flacoane din alea minune da' prefer sa merg cu tzepi (culturist si el) la o shaorma sa pun soriciu pe mine.Poate asa sa stea si bluzele alea.

Noroc tony,Si vezi ca nu te contrazici decit cu un pusti,nu cu mai multi. ;)

Spor la sala :peacefingers:

P.S.:nu stiu de ce baschet e intre ghilimele.Vorbeam serios.Miine la 11. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate