Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

S-ar putea să fim singuri în Univers

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
97 răspunsuri în acest subiect

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAstro-Liv, on 11 iulie 2015 - 15:52, said:

Cumparati cartea si aveti dovada.
Cine are de redat omenirii ceva nu vinde, sunt atatea metode de a spune si prezenta.

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.989
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAstro-Liv, on 11 iulie 2015 - 16:11, said:

A...pai daca mergem asa...o sa credem ca si mama noastra, tot trucata este!!! Nici in halul acesta.

Tu crezi in omuletii verzi? Posted Image

#75
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postneagu_laurentiu, on 11 iulie 2015 - 17:08, said:

Cine are de redat omenirii ceva nu vinde, sunt atatea metode de a spune si prezenta.

Am invatat din viata asta, ca toate au un PRET si un TERMEN de garantie (pina si noi oamenii). Pret in tema...vinzare. Deci de ce sa nu vinde, mai ales cind vorbim de persoane inteligente pe acele posturi? Asa cum exista si alte metode, exista si...vinzarea. Indiferent ca ne place noua sau nu.


View Postdark, on 11 iulie 2015 - 17:27, said:

Tu crezi in omuletii verzi? Posted Image

Atita timp cit NU puteti dvs. sa imi demnostrati ca NU exista, bineinteles ca am sa cred.
Sa inteleg ca sinteti in partea opusa. Atita timp cit nu pot eu sa va demostrez ca exista, o sa credeti ca NU exista. Dar la cit e de MARE acest Univers, care este oare mai ...plauzibil? Posted Image

Dealtfel cred foarte mult in matematica, in destin, in a ierta si in...mine!!! Posibil sa ma considerati nebuna, dar cred ca o nebunie, o are fiecare. Ca sa vezi ce interesanta specie e....OMUL! Cu respect.

#76
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.989
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAstro-Liv, on 12 iulie 2015 - 11:46, said:

Dealtfel cred foarte mult in matematica, in destin, in a ierta si in...mine!!!

Eu incerc sa cred in Dumnezeu, ingeri, Isus, spirite rele (draci), mantuire, viata vesnica, fericire, Rai.

View PostAstro-Liv, on 12 iulie 2015 - 11:46, said:

Posibil sa ma considerati nebuna

Nu, de unde pana unde? Posted Image
nu-mi permit sa gandesc asa ceva despre nimeni, decat daca imi da motive clare.

Fenomenul OZN e mult prea abundent ca sa mai fie ignorat. Numai ca nu stim exact cu ce avem de-a face.

#77
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAstro-Liv, on 12 iulie 2015 - 11:46, said:

Am invatat din viata asta, ca toate au un PRET si un TERMEN de garantie (pina si noi oamenii). Pret in tema...vinzare. Deci de ce sa nu vinde, mai ales cind vorbim de persoane inteligente pe acele posturi? Asa cum exista si alte metode, exista si...vinzarea. Indiferent ca ne place noua sau nu.
Una-i una si alta-i alta iar eu nu condamn comercialul luat in ansamblul sau. Dar cand ai de spus un astfel de adevar nu asa-l faci public fiindca risti sa fii catalogat in fel si chip. Apoi nu doar o persoana a avut acces, omu'-i dracu' pe pamant, nu poti tine astfel de intamplari invaluite de mister.

View PostAstro-Liv, on 12 iulie 2015 - 11:46, said:

Atita timp cit NU puteti dvs. sa imi demnostrati ca NU exista, bineinteles ca am sa cred.
Una e sa crezi si alta ca nu excluzi posibilitatea.

Editat de neagu_laurentiu, 12 iulie 2015 - 15:04.


#78
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.989
  • Înscris: 16.03.2004

View Postneagu_laurentiu, on 12 iulie 2015 - 14:57, said:

Una e sa crezi si alta ca nu excluzi posibilitatea.

bine spus!
Cred ca in ceea ce priveste fenomenul OZN, putem sa nu excludem posibilitatea, insa credinta este ceva cu totul aparte.
[ http://s17.postimg.org/cqjl3fvyz/gandeste.gif?noCache=1436681737 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postneagu_laurentiu, on 12 iulie 2015 - 14:57, said:

Una-i una si alta-i alta iar eu nu condamn comercialul luat in ansamblul sau. Dar cand ai de spus un astfel de adevar nu asa-l faci public fiindca risti sa fii catalogat in fel si chip. Apoi nu doar o persoana a avut acces, omu'-i dracu' pe pamant, nu poti tine astfel de intamplari invaluite de mister.

Una e sa crezi si alta ca nu excluzi posibilitatea.

CInd ai de spus un adevar....nu asa il faci public? Da ce ati fi vrut sa faca...sa tina steagul si sa urle pe muntele stiu eu care, pentru tema respectiva? Omul a iesit de ceva timp a spus ce dosare a avut in mina si a scris si o carte...ce bunica e rau in asta? Poate ne spuneti ce ar fi trebuit sa faca? Orice alta metoda eu o numesc, o nebunie....cred ca altfel nu ar mai fi fost crezut. Parerea mea pentru si ca un om serios.

Cum adica una e sa crezi si alta sa excluzi posibilitatea? Pai, am exclus o posibilitate atita timp cit cred acel altceva.....si excluderea mea este exact ce am spus aici

Quote

Atita timp cit nu pot eu sa va demostrez ca exista, o sa credeti ca NU exista.
Pentru toti e la fel....depinde in care parte se afla, ca exludere. Daca excluzi ceva...inseamna ca sigur crezi altceva.

Editat de Astro-Liv, 12 iulie 2015 - 18:35.


#80
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 696
  • Înscris: 29.01.2008
What can you tell us about the ET presence?
Look up the movie Wavelength. It’s based on a totally true story. Have you seen it? It's based on an incident that took place at Hunter Liggett. This is a hot one.
You shot down a disk?
[shaking head] We should never have done it. It wasn't me personally, but the group did. Between us we had all this gizmo weaponry and I guess they panicked and thought they were in a movie or something. The disk was disabled and it was captured, and so were the occupants, and I saw these very briefly. They were small child-like humanoids, with no hair. And they had small eyes, not large almond-shaped eyes. I don’t think anyone knows about this. As far as I know it’s not on the internet.
This is incredible. I've never heard of this incident.
Most of the other witnesses ended up in Vietnam and many were killed. I may be the only living witness to what happened... I don’t know. The rest of the story is in a sci-fi movie called Wavelength, which was released in the early '80s. I’d never heard of it until I ran into it years later, in Arizona. Did I just say this? [laughs, for the first time]When I saw the video, I was expecting some, you know, light entertainment with a beer or two, but I mean, my mouth just hung wide open. The beginning of the film just completely clearly and accurately describes the incident, and the film is very close to the rest of the story, including the use of an abandoned Nike base in Southern California to store them. Go find it. It’s all basically true. I was just amazed when I saw it. The person who wrote it must have been there, or knew someone who was there. But I don’t know who.
I'd never heard of the film Wavelength, which is strange since I had my ear quite low to the ground in 1983, being a regular Starlog reader. Anything vaguely scifi or fantasy and I was there. I used to go see genre films I couldn't get my friends into by myself. It probably never got released in the Boston area. It was an independent film, shot in 1981 but not released until the middle of 1983. Critics at the time compared to E.T., but it could be not less similar.
After re-watching the film and doing some research, I would most definitely say it was based on a true story, one that's popped up in allegorical form in some other venues, including The X-Files . But although it does have something to do with aliens and the area around Hunter Liggett, I would venture to guess it has nothing to do with a crashed flying saucer or recovered alien pilots. Rather it has to do with a dark and disgraceful chapter in postwar America.

#81
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.094
  • Înscris: 04.07.2015
Bullshit :D

#82
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostBlackDay, on 23 ianuarie 2011 - 15:39, said:

Graţie unor filme precum "Star Trek" sau "2001: Odiseea spaţială" sau a milioane de cărţi SF, omul a crezut mereu în extratereştri. Dar şansele de a găsi fiinţe de pe alte planete scad chiar în ciuda faptului că omenirea descoperă noi planete, scrie Daily Mail.

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201101/full/et_57651400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astronomii se tem că am putea fi singuri în Univers şi se îndoiesc că ar putea exista planete cu viaţă inteligentă atât de aproape de pământ încât chiar să stabilim un contact cu acestea. Sute de planete au fost descoperit dar toate au un mediu ostil civilizaţiei.

Howard Smith, astrofizian la Universitatea Harvard, declară pentru Sunday Times: "Noile informaţii pe care le primim sugerează că s-ar putea să fim efectivi singuri în univers. Există foarte puţine sisteme solare precum cel al nostru".

http://www.realitate...ard_794754.html


Asta e o mizerie . Marile puteri ale lumii vor sa credem ca asta pentru ca adevarul ne-ar panica , ne-ar face sa pierdem credinta sau alte chestii de genul .Exista de fapt 2 universuri , cel cunoscut ( care e cunoscut doar pentru ca satelitii nostrii bat pana acolo , existand foarte multe intrebari fara raspuns sau cu raspunsuri ipotetice despre el ) si universul necunoscut ( unde se opreste satelitu , si care se banuieste a fi infinit ) . Sa fim chiar singuri intr-o infinitate , da-o naibii. Americanii au negat pana in 2011 existenta zonei 51 , pana atunci spunand ca sunt bazaconii SF. Tehnologia noastra e asa de primitiva inca incat ne-ar lua milioane de ani sa parcurgem o mica parte din universul pe care il cunoastem azi . Noi sa comunicam cu ei sau ei cu noi?

In mod sigur , ei cu noi , dar asa cum spunea Neil deGrasse , s-ar putea sa fie atat de inteligenti si avansati incat sa nu doreasca acel lucru . E ca si cum vezi un vierme pe sosea , ce faci , te apuci sa vorbesti cu el? Sau poate au si comunicat cu noi , dar guvernul ascunde din motive doar de el stiute . Nu vreau sa o dau in teoria conspiratiei , dar totusi.

#83
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.702
  • Înscris: 24.09.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VmeOgWXbgD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HEheh1BH34Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 696
  • Înscris: 29.01.2008
Nu stiu cat e de real, l-am ascutat de mai multe ori si concluzia ar fi ca fie ne aflam in fata celui mai mare cover-up din istorie sau Bielek e pur si simplu un mare escroc cu o imaginatie exceptionala si spontana.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0a9qEwcZZqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.919
  • Înscris: 22.01.2008
Trebuie plecat de la cateva chestii de baza:

- Sistemul solar e plin de planete nelocuite!
- Noi inca nu facem minerit spatial!
- Nu exista un numitor comun si toate tarile din lume sa se uneasca pentru a investi in tehnologii de varf!
- Tari precum Rusia, China sau Statele Unite nu fac altceva decat sa se perfectione militar de teama ca o va ataca cealalta!


Problema nu se pune daca exista civilizatii extratereste, ci daca noi vom fi in stare sa devenim o civilizatie! Unde sunt oamenii care au trait in secolul XV? Dar cei din secolul XVI? S-au facut oale si ulcele! Universul a "tors" in continuare, in timp ce fizica, matematica si chimia au colaborat pentru ca lucrurile sa functioneze perfect in univers fara ca cineva nascut sa poata modifica ceva! Universul e un laborator si e plin de eprubete! Suntem limitati intentionat pentru a nu atinge performante uluitoare, din contra, in organismul nostru sunt informatii care ne duc spre prapastie si nu putem opri acest proces! Dumnezeu nu e prezentat corect, a devenit o utopie in ochii oamenilor (nu de 2-3 zile, ci de mii de ani) si acesta e si scopul! Stiti cand vom ajunge sa cunoastem civilizatia care a creat viata pe Pamant? Cand vom ajunge sa-l convingem pe Creator sa se intoarca acasa!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0p6ZyDXb9TE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
"Căutaţi pe Cel care a făcut Orionul şi Pleiadele, ... Domnul este numele Lui! (Amos 5-8) El a zidit Carul Mare, Raliţa, Pleiadele şi cămările stelelor demiazăzi. (Iov 9-9)31. Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului? Poţi să scoţi la vreme cununa Zodiacului şi vei fi tu cârmaci Carului Mare şi stelelor lui? (Iov - 38)... El este Domnul lui Sirius." (LIII Sura stelei – 50)

#86
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.401
  • Înscris: 14.12.2008
Datele din astronomie indica existenta a cel mult inca 1-2 supercivilizatii in galaxia noastra si cca. cateva zeci-sute de subcivilizatii ET, pana la caateva mii de planete habitabile si sau semihabitabile in Calea Lactee.

Asadar sunt ET-ii in proximitatea sistemului solar, dar cei cu tehnologie suntem cam doar noi cei de pe Pamant, tot noi ii vom descoperi pe ei si nu invers.

View Postfavoritul, on 02 septembrie 2015 - 22:57, said:

Trebuie plecat de la cateva chestii de baza:

- Sistemul solar e plin de planete nelocuite!
- Noi inca nu facem minerit spatial!
- Nu exista un numitor comun si toate tarile din lume sa se uneasca pentru a investi in tehnologii de varf!
- Tari precum Rusia, China sau Statele Unite nu fac altceva decat sa se perfectione militar de teama ca o va ataca cealalta!


Problema nu se pune daca exista civilizatii extratereste, ci daca noi vom fi in stare sa devenim o civilizatie! Unde sunt oamenii care au trait in secolul XV? Dar cei din secolul XVI? S-au facut oale si ulcele! Universul a "tors" in continuare, in timp ce fizica, matematica si chimia au colaborat pentru ca lucrurile sa functioneze perfect in univers fara ca cineva nascut sa poata modifica ceva! Universul e un laborator si e plin de eprubete! Suntem limitati intentionat pentru a nu atinge performante uluitoare, din contra, in organismul nostru sunt informatii care ne duc spre prapastie si nu putem opri acest proces! Dumnezeu nu e prezentat corect, a devenit o utopie in ochii oamenilor (nu de 2-3 zile, ci de mii de ani) si acesta e si scopul! Stiti cand vom ajunge sa cunoastem civilizatia care a creat viata pe Pamant? Cand vom ajunge sa-l convingem pe Creator sa se intoarca acasa!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0p6ZyDXb9TE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
"Căutaţi pe Cel care a făcut Orionul şi Pleiadele, ... Domnul este numele Lui! (Amos 5-8) El a zidit Carul Mare, Raliţa, Pleiadele şi cămările stelelor demiazăzi. (Iov 9-9)31. Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului? Poţi să scoţi la vreme cununa Zodiacului şi vei fi tu cârmaci Carului Mare şi stelelor lui? (Iov - 38)... El este Domnul lui Sirius." (LIII Sura stelei – 50)

Crezul meu este că ne gasim intr-un univers prea tanar pentru a exista o aglomeratie de supercivilizatii, iar originea noastra este una strict accidentala de pe un alt Pamant dintr-un univers paralel, de unde din timp in timp ajung intamplator aici animale, plante, oameni primitivi sau altii cu nave spatiale avansate.

Consider acest caracter ca fiind intamplator deoarece niciunii care au ajuns aici nu au reusit sa isi duplice tehnologia si singura sansa de supravietuire a fost sa o ia de la capat in trupuri carnale, ...

#87
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 02.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kWEDiaSYkKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Ideea ca omul ar putea fi singura fiinta inteligenta in Univers cand el saracul nu e in stare sa parcurga nici macar o infima parte a Universului (atat cat este cunoscut acum ; pana acum 50 de ani se confunda Caleea Lactee cu Universul ; plus ca ar putea fi si alte universuri paralele) mi se pare pura prostie.

#89
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012
Plus că Universul  este într-o continuă mărire.

Totuși nu înțeleg, de ce trebuie ca extratereștrii să fie neapărat superiori nouă? Poate că și noi suntem așteptați de alții.

#90
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 594
  • Înscris: 23.12.2015

View PostVelaxa, on 08 februarie 2016 - 11:53, said:

Plus că Universul  este într-o continuă mărire.

Totuși nu înțeleg, de ce trebuie ca extratereștrii să fie neapărat superiori nouă? Poate că și noi suntem așteptați de alții.
O specie care a construit propulsie avansata, necesara pentru a parcurge uriasele distante dintre sistemele stelare trebuie sa fie cu minim cateva milenii mai avansate ca specia noastra. Chiar si ceea ce noi am putea azi realiza in teorie, in speta o nava cu propulsie nucleara Orion tot ar fi impractica  de transpus in practica datorita costurilor uriase aferente( undeva la un sfert din PIB-ul Americii). Cauta despre Kardashev si modelul sau teoretic de diferentiere a civilizatilor in functie de consumul de energie, noi inca suntem la baza lantului trofic.

Editat de solerastar, 09 februarie 2016 - 23:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate