Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

S-ar putea să fim singuri în Univers

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Grație unor filme precum "Star Trek" sau "2001: Odiseea spațială" sau a milioane de cărți SF, omul a crezut mereu în extratereștri. Dar șansele de a găsi ființe de pe alte planete scad chiar în ciuda faptului că omenirea descoperă noi planete, scrie Daily Mail.

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201101/full/et_57651400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astronomii se tem că am putea fi singuri în Univers și se îndoiesc că ar putea exista planete cu viață inteligentă atât de aproape de pământ încât chiar să stabilim un contact cu acestea. Sute de planete au fost descoperit dar toate au un mediu ostil civilizației.

Howard Smith, astrofizian la Universitatea Harvard, declară pentru Sunday Times: "Noile informații pe care le primim sugerează că s-ar putea să fim efectivi singuri în univers. Există foarte puține sisteme solare precum cel al nostru".

http://www.realitate...ard_794754.html

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Ce naspa..

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Chiar vroiam sa joc o Fifa cu un extraterestru! :coolspeak:

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Viata nu poate lua doar forma care o are pe pamant.

Poate sunt forme inteligente de viata care nu se bazeaza pe carbon.

Sunt atatea posibilitati si noi (omenirea)  ne limitam la cat putem cuprinde cu mintea.

#5
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Si eu care vroiam sa-i intreb secretele universului...

#6
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBlackDay, on 23rd January 2011, 14:39, said:

.....
Astronomii se tem că am putea fi singuri în Univers .....
Da un ochi aici --->   http://antiiluzii.bl...tri-antici.html   sau aici ---> http://antiiluzii.bl...e...ratereƟtri

Edited by pirpy, 23 January 2011 - 16:39.


#7
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Cu cat mai singuri cu atat mai bine.
Nu mai impartim nimic cu nimeni.
Si ne platim datoriile.LUI.

Edited by drgroza, 25 January 2011 - 22:46.


#8
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Basescu sa fie presedintele Universului.

#9
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008
Trebuie sa fii tare ignorant sa crezi ca suntem singuri in Univers.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
numai un astrofizician complet imbecuit ar putea sa emita ipoteza ca sintem singuri in univers pe baza amaritelor de observatii pe care le pot face oamenii in acest moment. nu exista nici pe departe suficiente informatii care sa sugereze ceva

#11
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010
care din universuri?
ce-i aia univers?

parerile nedemonstrate sunt stiti voi ce !  :thumbup:

Edited by panaceu888, 07 February 2011 - 09:42.


#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Chiar daca imi place sa cred in continuare ca nu suntem singuri in univers si mai ales ca nu suntem cei mai avansati tehnologic ma chinuiesc cateva intrebari: de ce ET nu ne-a contactat inca? daca totusi ne-au contactat si marile puteri ascund asta de ce asculta de aceste "mari puteri"? oare ar mai fi asa un mare soc pt omenire daca s-ar anunta ca maine un ET va tine o conferinta de presa? va fi panica?

#13
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostEngineer_xxl, on 7th February 2011, 09:45, said:

Chiar daca imi place sa cred in continuare ca nu suntem singuri in univers si mai ales ca nu suntem cei mai avansati tehnologic ma chinuiesc cateva intrebari: de ce ET nu ne-a contactat inca? daca totusi ne-au contactat si marile puteri ascund asta de ce asculta de aceste "mari puteri"? oare ar mai fi asa un mare soc pt omenire daca s-ar anunta ca maine un ET va tine o conferinta de presa? va fi panica?

Nu ne-a contactat pb. din cauza ca oricat de vansati tehnologic ar fi distantele intercivilizationale sunt prea mari chiar si pentru aceste civilizatii extraterestre.  Tehnologia si stiinta au pb. limite, si nu ne vor transforma in dumnezei nici pe noi nici pe altii.

Cat despre cei ce vegheaza la calmul maselor ( :lol: ) parerea mea este ca esti putin cam naiv. Cei ce ne conduc planeta sunt niste egoisti, profitori, prostitori de mase; ei se numesc politicieni. Asadar, s-ar putea ca acestia sa aiba in agenda zilnica altceva decat siguranta ta fizica/psihica.  Ha.

Edited by panaceu888, 07 February 2011 - 10:04.


#14
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostEngineer_xxl, on 7th February 2011, 09:45, said:

oare ar mai fi asa un mare soc pt omenire daca s-ar anunta ca maine un ET va tine o conferinta de presa? va fi panica?



Da, adica oamenii nu ar mai crede in D-zeu...

#15
clemhem

clemhem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 23.02.2008

View PostEngineer_xxl, on 7th February 2011, 09:45, said:

Chiar daca imi place sa cred in continuare ca nu suntem singuri in univers si mai ales ca nu suntem cei mai avansati tehnologic ma chinuiesc cateva intrebari: de ce ET nu ne-a contactat inca? daca totusi ne-au contactat si marile puteri ascund asta de ce asculta de aceste "mari puteri"? oare ar mai fi asa un mare soc pt omenire daca s-ar anunta ca maine un ET va tine o conferinta de presa? va fi panica?
Nu m-ar mira ca mai marii lumii sa stie de prezenta ET si pur si simplu sa ascunda acest fapt. Lumea clar nu este pregatita sa afle ca exista viata in afara Terrei.

Sunt multi care nici nu concep asa ceva, nici prin cap nu le trece ca ar putea exista altcineva in afara de noi. Nu doar o data am intrebat persoane din jurul meu "Crezi ca exista extraterestri?", primind un raspuns de-a dreptul dispretuitor: "Normal ca nu. Cum naiba sa existe?!". Ca experiment, ia intreaba si tu cunostiinte, colegi etc. sa vezi ce raspunsuri primesti.

#16
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
bunica spune si de persoanele de culoare ca sunt urati si facuti de dracu'. ce ar zice daca ar aparea nisthe omuleti mici si verzi de pe marte? :lol:

#17
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu sintem deloc singuri in univers. Viata nu are nevoie de demonstratii sau justificarea in fata noastra ca exista sau nu.
Exista si fara noi. E cel mai etern fenomen.

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
E clar ca bunica va spune ca e blasfemie sa crezi ca exista si alte fiinte extraterestre, dar noi cei din generatiile mai tinere, mai informate si cu mai mult acces la "cerul albastru" ne putem permite luxul de a crede ca nu suntem singurii in universul asta.
Faza cu eternul e relativa...
Daca marile puteri sau societati secrete tin in secret existenta extraterestrilor nu inteleg de ce ET ar fi de acord cu aceasta secretomanie... iar apoi faza cu credinta in D-zeu imi vine greu sa cred ca ar crea panica deoarece exista atatea religii pe planeta asta incat omul s-ar obisnui repede cu idee si in mod sigur adevaratii credinciosi vor gasi o explicatie pt acesti ET :) mai mereu au gasit explicatii....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate