Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Ce sa aleg Lcd sau Led ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010
Caut un tv. diagonala mare 107cm  sau peste , ma intereseaza in primul rand calitatea imaginii !!!!!!!!!!! si ungiul de vizualizare , il folosesc prin media player Eboda pt. filme (HD,Full HD) si cablu digital . In calitate Hd oricum se vede bine ,orice jeg de tv ai avea. Pe cablu(digital sau analog ,in special analog) aici este cu adevarat  greu sa gasesti o imagine buna pe un Tv (Lcd sau Led) fata de tv vechiul  Crt (tub ) am schimbat pana acum doua Lcd-uri ,am trecut de la Lg 42LH7020 -107CM la Samsung LE46C653 -117cm(4000 ron. pe emag ), in speranta ca voi gasi o imagine mai buna , efectul a fost invers din pacate pe Lg se vedea un pic mai bine ,mai clar , dar tot nu am gasit o imagine buna pe cablu,tot nu am scapat de efectul bluur ,imagine tulbure si destul de pixelata , in Hd se vede bine , din ce am citit am inteles ca, Plasma ar avea mai buna calitate a imagini, ma tenteaza sa iau un led Panasonic 106cm, FullHD, TX-L42D25E  sa trec la led pt . imagine mai buna ,dar inca nu m-am hotarat daca-l iau .din ce am simtit pana akum pe piele mea :confuzzled:  ,LG au contrast slab si nivel negru la fel,doar cele din gama de lux LG fac exceptie(f. scumpe) iar la Samsung mergi la noroc ,depinde ce panel primesti ,eu am primit ceva la mijloc cu destule probleme,Philips am inteles ca nu sant rele de loc, ai o imagine destule de buna  pe ele ,dar nu prea am gasit aprope deloc review-uri despre ele . Aveti ceva sfaturi ? ,ce sa iau un tv  cu imagine  buna in special pe cablu,STANDARD DEFINITION? sau digital ,in Hd orikum se vede bine  , asta caut in primul rand,calitatea imaginii !!!!!!!!!! Lcd sau led ?  . Astept sugestii ,sfaturi. Mersi frumos

Edited by inthemix, 17 January 2011 - 18:30.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Led.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 inthemix, on 17th January 2011, 18:25, said:

am schimbat pana acum doua Lcd-uri ,
[/b]
adica ,ai avut si nu ti-au placut ? si acum vrei ceva mai bun
sau doar le-ai vazut in magazin
ca daca doar le-ai vazut e greu sa faci diferenta de imagine

as zice LED

Edited by petre69, 17 January 2011 - 18:31.


#4
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 eug3n92, on 17th January 2011, 18:29, said:

Led.
E diferenta mare intre LCd si LED la calitatea imagini ? scapi de imaginea blurred -tulbure si in Standard defintion ,pe cablu digital sau analog, banuiesc ca doar la modele mai scumpe ai o imagine clara si pe cablu .

#5
nchipn

nchipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 15.12.2006
Din cate stiu, singura difernta majora dintre Led si Lcd e ca la Led negrul e mai ... negru, si nu un fel de gri ca la lcd.

#6
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 petre69, on 17th January 2011, 18:31, said:

adica ,ai avut si nu ti-au placut ? si acum vrei ceva mai bun
sau doar le-ai vazut in magazin
ca daca doar le-ai vazut e greu sa faci diferenta de imagine

as zice LED
am vandut  Lg 42LH7020 (107 cm) si am luat samsung LE46C653( pe care L-AM RETURNAT PE EMAG)ai 30 zile in care poti sal dai inapoi daca nu esti multumit de el ,speram sa gasesc imagie mnai buna ,am vrut sa faca un upgrade ,de imagine ,diagonala

#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
Ca sa ai o imagine clara trebuie sa fie si cablul de o calitate mai mare. Nu cred ca se simte vreo diferenta intre modele mai scumpe si cele mai ieftine sa zic asa, tinand cont ca este un cablu standard.

Edited by eug3n92, 17 January 2011 - 18:41.


#8
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 eug3n92, on 17th January 2011, 18:41, said:

Ca sa ai o imagine clara trebuie sa fie si cablul de o calitate mai mare. Nu cred ca se simte vreo diferenta intre modele mai scumpe si cele mai ieftine sa zic asa, tinand cont ca este un cablu standard.
Cablul e HDMI ,deci maxim ce poti scoate , la Samsung creD  k am avut si ghiniin am primit un panal de calitate medie AA01, nu este facut de Samsung ,este ceva mai ieftin ,am citit pe net cum este cu Samsung ,si au dreptate mare , la ce am avut se putea vedea doar din unghiuri f. scurte. daca te uitai putin din lateral deja se pierdea f. mult din calitate,vedeai imagine in ceata si pixelata rau ,parca se scurgeau fetele pe ecran, asta insemna sa primesti ceva de calitate mai slaba , nu este finisat cum trebuie ,plin ge bugurii,  practic mergi la noroc la Samsung am aflat asta dupa ,ce l-am achizitoinat :confuzzled:

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
LED e clar peste LCD, dar pt SD cablu analogic Plasma ramane sfanta.

#10
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010
aici gasesti cum e cu Samsung , practic dai cu zaru ,mergi la noroc ,la aceiasi bani poti sa primesti ceva ce este super ok,se vede super ,sau ceva plinde buguri facut in Congo :thumbdown:  http://www.digitalve...74_9615_93.html

 Courage, on 17th January 2011, 18:55, said:

LED e clar peste LCD, dar pt SD cablu analogic Plasma ramane sfanta.
In Hd cum e  imaginea pe plasma ? sub led sau peste, ?

Edited by inthemix, 17 January 2011 - 18:59.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007
Ptr SD doar plasma poate oferi cea mai buna imagine.

LED au LCD afiseaza la fel de prost semnalul SD.

#12
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 atupi, on 17th January 2011, 19:09, said:

Ptr SD doar plasma poate oferi cea mai buna imagine.

LED au LCD afiseaza la fel de prost semnalul SD.
Asta am inteles , dar in HD cred ca este invers

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca ar fi asa de simplu de ales, 'LED'/LCD/Plasma, toata lumea ar cumpara un singur tip de televizor...
Noi  de fiecare data  ajungem sa simplificam lucrurile, in maxim doua elemente, probabil ca sa fie  cat mai simplu de tinut minte, ca la camerele foto, cu cat are mai multi pixeli, cu atat mai bine.  :rolleyes:
Mai bine mergi pe varianta financiara: cu cat un produs costa mai mult, cu atat vei avea o sansa  mai mare sa cumperi produsul cel mai bun.
Asa cel putin nu trebuie sa mai pui in balanta procesarea semnalului, numarul de biti ai panoului LCD, facilitati de conectare, operare, etc. :D

Edited by mister_rf, 17 January 2011 - 19:17.


#14
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010
situ asta mi se pare cel mai profesionist , daca vrei sa afli date despre un TV, sant testate super profesional, LED, LCD plasma,numai ca nu prea se gasesc in Romania chiar toate modele testate colo ,daca vrei sa ti- l ei dupa ce la-i vazut testat acolo ::: http://www.digitalve...evision-10.html

#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
LED-ul e tot LCD ;) doar ca e ilmuminat din spate de leduri. Pt. unghiuri bune si timp scazut de raspuns, singura optiune e PLASMA. Si sa mai spun ceva, decat un LCD-LED din seriile entry level mai bine un LCD-CCFL din seriile middle level care este cam la acelasi pret.

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
PS: repet, procesarea semnalului SD nu are treaba cu tipul de panou folosit. B)

#17
inthemix

inthemix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.11.2010

 mister_rf, on 17th January 2011, 19:16, said:

Daca ar fi asa de simplu de ales, 'LED'/LCD/Plasma, toata lumea ar cumpara un singur tip de televizor...
Noi  de fiecare data  ajungem sa simplificam lucrurile, in maxim doua elemente, probabil ca sa fie  cat mai simplu de tinut minte, ca la camerele foto, cu cat are mai multi pixeli, cu atat mai bine.  :rolleyes:
Mai bine mergi pe varianta financiara: cu cat un produs costa mai mult, cu atat vei avea o sansa  mai mare sa cumperi produsul cel mai bun.
Asa cel putin nu trebuie sa mai pui in balanta procesarea semnalului, numarul de biti ai panoului LCD, facilitati de conectare, operare, etc. :D
Am dat 4000 ron si am primitr ceva nefinisat cum trebuie de o calitate slaba, dupa cum am expicat inainte cu panelurile, nu conteaza neaparat cat de multi bani dai ,in special la Samsung patesti asa ceva cu panelurile facute de alte firme DE O CALITATE MAI SLABA. daca nu ai noroc sal primesti pe cel original de la Samsung - SQ01 este cel original  facut de SAMSUNG de buna calitate F. bugurii

 mister_rf, on 17th January 2011, 19:19, said:

PS: repet, procesarea semnalului SD nu are treaba cu tipul de panou folosit. B)
Citeste aici ,si eu am zis la fel. http://www.digitalve...74_9615_93.html

ma intereseaza LED-ul asta Panasonic ,am inteles ca se vede chiar bine din ce am citit despre el, atat in in SD cat  si  hd . :http://www.emag.ro/televizoare/televizor-led-panasonic-106cm-fullhd-tx-l42d25e--pTX-L42D25E  .pot gasi ceva mai bun chiar daca nu are acelasi dotari ,numa i sa aiba o calitate mai buna a imagini in Sd -cablu analogic sa u digital.?

sau  LED-u asta - LG 42LE8500 INFINIA 106cm, desi de LG nu mai vreau sa aud din cauza contrast ,scazut ,negru

Edited by inthemix, 17 January 2011 - 19:46.


#18
robb

robb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.11.2006
Salut,
Scuze ca ma bag in seama dar cam aceeasi problema o am si eu. Am avut 42LH5000 la care am primit negatia din cauza sunetului cu decodorul HD de la RCS. Am luat un Samsung 40C653 de la emag dar avea panoul cel mai slab (CN). Nu stiu daca era placebo dar mie chiar mi se parea ca se vede mai prost la el decit la LG. L-am returnat si pe acesta si acum sunt in cautari.
La LG-urile astea mai noi mai este problema cu sunetul pe HDMI?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate