Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Panasonic AG-HMC151

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am si eu o intrebare:care e pretul cel mai mic la negustorii din tara? Camerele sunt in cutii sigilate, cu toate accesoriile si garantie?Intreb ca sa ma pot raporta la B&H.Am vazut ca acolo nu e modelul 151, au doar 150.
Stiti vreo lampa pentru camera asta, la care sa se potriveasca acumulatorii de VX ?
p.s. pe langa microfonul cu control manual, nu-mi mai place nici capacul care acopera parasolarul...treaba de mantuiala. :thumbdown: Dincolo(la Sony) e super.

Edited by nirosbog, 01 February 2011 - 17:00.


#38
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Manualul în limba românã.

#39
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
@nirosbog - Te`ai legat si tu de ce`i mai neinteresant lucru al camerei ... capacul :)

Cat despre acumulatori, mi`am luat de curand acesta: http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MEWNX:IT
Inca nu am apucat sa`l testez sa vad  cat tine exact dar am fost placut surprins cand am vazut ca acesta afiseaza si in minute cat mai are fata de IDX`ul care l`am cumparat de la westbuy care arata doar analogic si care costa de peste 5 ori mai mult.

6800 mAh si timer`ul la prima incarcare arata 259 minute , ramane de vazut mai tarziu daca tine atat sau mai mult.

35.94$ acumulatorul +12$ shipping - la cursul valutar al Paypal dolar-ron m`a costat 158 RON si mi`a venit acasa in 14 zile.

Edited by Ohim, 03 February 2011 - 15:17.


#40
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostOhim, on 3rd February 2011, 15:12, said:

@nirosbog - Te`ai legat si tu de ce`i mai neinteresant lucru al camerei ... capacul :)
E o chestiune banala, bineinteles, insa m-a frapat aspectul ala ... zici ca-i capacul de la borcanul cu magiun. :confuzzled: Pentru o camera care se respecta, de la o firma asisderea, era greu sa fi facut un capac ca la VX?
Asteptam raspunsuri de la posesori, la intrebarile mele de mai sus.

#41
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Daca tu ai parerea asta despre capacul la panasonic .. sunt curios ce parere ai despre capacele la obiectivele de la aparatele foto :) . Da ai dreptate e un lucru in plus de care trebuie sa ai grija unde sa`l pui ... dar nu poti sa zici ca iti alegi camera sony in favoarea panasonic pentru capacul de la lentila.

#42
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Fac un apel posesorilor de Panasonic HMC 151 si ii rog sa-mi raspunda la cateva intrebari.
Pot raspunde si cei care nu o au in posesie, dar au fost indeajuns de curiosi si/sau interesati de ea in mod special, prin urmare ar fi posibil sa detina informatia de care am nevoie.

Este intr-adevar o camera excelenta cu o imagine superba, dar spuneti-mi va rog, in ce conditii aceasta camera ajunge la fluxul de 21 Mbps ???
A fost vreodata cineva curios sa observe acest flux? Orice player ofera aceasta informatie, atunci cand rulati un clip, orice player are un Media Info, mai mult sau mai putin sub aceasta denumire. Dar discutand despre aceasta camera, ne referim exclusiv la formatul .mts.

Cand rulati un clip .mts, neprelucrat, nativ, ati observat vreodata fluxul de informatie video?
Eu niciodata nu l-am vazut sa ajunga la 21 Mbps, oscileaza intre 16 Mbps si 19-20 Mbps, pentru ca este un flux variabil. Dar de ce nu atinge valoarea de 21 Mbps?
Ma refer desigur la inregistrarile in modul PH (1080i, 1080/25p, 720/50p si 720/25p), pentru ca doar modul PH este destinat sa ajunga la 21 Mbps.
Curios este ca la toate celelalte moduri de inregistrare, coincid datele specificate de producator, dar la PH nu ajunge la 21 Mbps si ma intreb de ce.

Stie cineva in ce conditii? Are legatura cu sursa de lumina? Nu as zice, pentru ca la filmari exterioare, pe timp de zi, este acelasi lucru, nu se schimba nimic.
Sunt setari care imi scapa? Timpul de expunere (Shutter Speed) cumva? Vorbesc chiar si de filmari cu diafragma deschisa maxim (Open) si Gain 0.

Mult mai confuz sunt cand vad pe unele review-uri foarte avizate, cum este cel al lui Nigel Cooper, adica acesta, dar si pe multe forumuri, romanesti sau straine, ca aceasta camera poate ajunge chiar si pana la 24 Mbps. Este posibil? Chiar reuseste asta? Cum?
Are vreo legatura cu frecventa?
Adica pe frecventa de 59,94 Hz fluxul de informatie video ar fi mai mare decat pe frecventa de 50 Hz? Nu as crede, dar lamuriti-ma si voi, cei care stiti mai bine toate aceste lucruri.

Asadar, in ce conditii atinge Panasonic HMC 151 un flux de 21 Mbps?

#43
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Fluxul MAXIM banuiesc ca se atinge in conditiile cele mai GRELE de compresie, adica ceva gen 18dB pe o imagine cat mai diferita de la o secunda la alta (gen valuri de apa micute, sclipi de soare reflectati in ea, iarba in vant pe tot cadrul sau fundaluri video de scena la concert). In nici un caz in conditii de iluminare buna si suprafete netede, zone simple. Compresia cu bitrate variabil prespune un nivel constant de calitate video, atins printr-un nivel de compresie REZULTAT din tipul de imagine filmat. In momentul in care ai atins 21Mbps, este un lucru rau/neplacut, nu vad de ce ti-ai dori asta...inseamna ca algorimtul de compresie este stresat la limita si deja din acel punct, calitatea imaginii incepe sa sufere din cauza formatului de inregistrare pe sdcard.

Gandeste-te ca la un motor care poate functiona pana la 100 de grade celsius, de la temperatura aia in sus apa din instalatia lui de racire sare punctul de fierbere si masina explodeaza. Cum ar fi sa te plangi ca motorul tau nu merge decat la 50-70 de grade, oricat de mult l-ai chinuit?

Daca era un bitrate constant, din care rezulta calitatea video (adica pe dos) da, atunci vroiai un bitrate cat mai mare. Dar ecuatia este invers la VBR.

Edited by GunX, 05 February 2011 - 11:31.


#44
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
[quote name='glido' date='21st January 2011, 10:07' post='9342873']
nu este dedicat pt video, necesita Phantom 48V pe XLR dar eu am fost multumit de el pe PD-ul meu [url="http://www.duffroomcorrection.com/wiki/Behringer_ECM8000"]Behringer ecm8000[/url] si nici pretul nu te sperie
ECM8000 BEHRINGER microfon omnidirectional de masura

exista undeva ceva filmat cu "microfonul" asta? Sa ascultam si noi cum se aude?
MERCI

#45
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postizarescu, on 6th February 2011, 12:28, said:

exista undeva ceva filmat cu "microfonul" asta? Sa ascultam si noi cum se aude?
MERCI

sorry NU, am vandut PD-ul si microfonul de mai bine de 3 ani ....

#46
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
o simpla cautare pe you tube ..http://www.youtube.com/watch?v=dfCybkfB5xQ

#47
o_productie_hongkong

o_productie_hongkong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2011
salut,

o intrebare pentru cei care aveti panasonic hmc 151
vi se intampla sa pierdeti sharf-ul cand faceti zoom foarte rapid pana la cadrul cel mai strans (focala cea mai lunga, zoom maxim), cu focusul pe automat?
cand decuplez zoom-ul de la servo si il las pe manual, la un zoom foarte rapid se defocalizeaza... ma intreb, la fel patiti si voi, ceilalti posesori de panasonic hmc 151?
stim cu totii ca zoom-ul manual este foarte rapid la camera asta, este un mare avantaj pentru un anumit gen de filmari, dar se pierde focusul foarte repede atunci cand este pe automat
asta ma incurca uneori pentru ca nu stau mereu sa fac focus manual cu cadrul strans maxim pentru ca apoi sa nu mai am probleme cu defocalizarea
voi patiti la fel? indeosebi la filmarile progresive patesc asta.

sau, cu focusul tot pe automat, tot cadru strans cu zoom maxim, dupa ce isi face focusul intr-un punct si mutati camera brusc spre alt punct, eventual situat la alta distanta fata de camera decat precedentul, cat de lent isi face focusul? uneori la mine isi face focul foarte lent si uneori chiar se blocheaza, pana nu misc putin de inelul de focus (pentru ca la camera asta putem ajusta focusul din inel chiar daca e pe automat) nu-si revine, ramane defocalizata, in blur.
misc inelul putin sau deschid putin cu zoom, sau misc putin camera, ca sa-si faca focusul. la fel se intampla si la voi?

#48
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006

View Postnicu201, on 6th February 2011, 15:27, said:

o simpla cautare pe you tube ..http://www.youtube.com/watch?v=dfCybkfB5xQ

ma interesa sunetul neprelucrat in studio si cum se aude microfonul pus pe camera

Edited by GunX, 07 February 2011 - 15:36.


#49
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Chiar nu stie nimeni sa raspunda intrebarilor adresate mai sus de o_productie_hongkong?
Ok, atunci repet intrebarile :D
Stiam ca sunt posesori de Panasonic HMC 151, ma gandeam ca sunt situatii de care v-ati lovit, am intrebat in speranta ca nu are camera mea o problema.

Intentionez sa pun curand niste filmari, material brut, nemontat absolut nimic.
Filmari pe timp de seara (se intunecase bine chiar), realizate in Cismigiu inainte de Craciun, in zona patinoarului, cu lumina asigurata doar de stalpii de pe alei si reflexia zapezii, cu gain 0 si gain 6, cu miscari foarte bruste (dar foarte sigure) si cu zoom-uri foarte rapide, pentru a testa cat de repede isi stabileste focusul lasat pe manual.
Am facut si cateva teste de focus manual printre crengile luminate doar de un stalp de lumina, apoi cateva filmari si pe bulevardul I.C. Bratianu (zona Sf. Gheorghe, Lipscani, Cocor).

#50
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Din modul cum pui o intrebare, uneori tradezi ca nu prea te pricepi :)

>dar se pierde focusul foarte repede atunci cand este pe automat

focusul nu se pierde ca nu este o piatra pe care o iei in buzunar. distanta si campul de focalizare varieaza de la cadru la cadru pt ca depinde de mai multi factori, iar cand tu smucesti sub o secunda zoom-ul pe manual, AF-ul nu are cum sa reactioneze atat de rapid/prompt..ii trebuie putin timp, daca nu ai norocul sa te aflii intr-o situatie mai favorabila. in unele situatii de pacaleste si ramane blocat, da. e normal
apoi...daca un amator cu diaframga deschisa la maxim sesizeaza "probleme", in timp ce alt amator  cu diafragma la minim zice ca la el e ok...un al treilea amator ar putea crede ca o camera e buna si alta e de dus la garantie...cand de fapt ambele aparate sunt ok, dar cei trei nu stiu bazele optice
in plus, oricat de instant ar fi algoritmul de auto-focus (vezi functia de pe camerele Canon), el nu are de unde sa ghiceasca daca tu vrei focusul pe fundal sau pe prim plan. poate el saracu reactioneaza ok si tu consideri ca "s-a pierdut" ca nu a citit in stele ce vroiai tu.

rafurile de zoom se dau de obicei in sistem "regizat" fie pe manual cu focusul deja setat pe cadrul de final, fie "ajutand" camera si riscand un pic daca e moment unic si irepetabil... de obicei nici la camere super profi nu prea ies, de aia deseori cand se intampla asta, se lasa la montaj ca un fel de exercitiu de skill/maestrie al operatorului, nu dovada de ce buna e camera...

in timp,  un cameraman cu experienta "invata" camera si reuseste sa prezica atat timpul cat si rezultatul manevrei. dupa o perioada incepi si "simti", ca si cand stii dinainte, in functie de cata lumina cade pe fundal/subiect, raportul de suprafata si pozitia relativa la cadru.

prin absurd, daca exista o camera care sa faca asta singura, cameramanul nu mai trebuia sa invete nimic si nici nu-si mai merita banii :)

In alta ordine de idei, am scos camera la produs. F misto culori, rezolutie OK, stabilizare cam praf...asta e un stop cadru bmp (fara compresie)

Attached Files


Edited by GunX, 07 February 2011 - 16:20.


#51
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
GunX, sa fii convins ca stiu diferentele intre focus manual si automat, sa fii convins ca lucrez foarte bine cu focusul manual, lucrez de foarte mult timp cu focusul manual :D
Spre surprinderea si probabil dezamagirea ta, am evoluat foarte mult, de acum 5 ani de cand incercai sa ma cooptezi spre NBC, desi drumul meu era altul.
Am evoluat mult, dragul meu coleg de forum, altfel nu aveam filme de fictiune si documentare prin festivaluri, altfel nu regizam emisiuni in direct si concerte, altfel nu faceam videoclipuri pentru artisti precum Andreea Balan, Keo si Parazitii  :D
Dar nu despre asta discutam acum, nu acesta este contextul, ti-am amintit doar unde ma situez, desi unora le place sa creada si chiar adora sa spuna ca nu ma pricep.
E adevarat, sunt inca multe la care nu ma pricep, dar aici am supus atentiei situatii firesti.

Urmareste-ma te rog cu atentie:

Postul meu de mai sus s-a referit exclusiv la TESTE!
Adica am testat camera cat de repede isi stabileste focusul lasat pe automat, in conditii de "mare stres" pentru ea (sunt curios daca vei fi la fel de ironic legat de "stresul" camerei asa cum ai fost cand m-am exprimat "se pierde focusul", cand era atat de simplu sa intelegi ca vorbim in nuante, ai inteles exact ce am vrut sa exprim, dar pe viitor voi avea grija sa pun ghilimele ca sa nu mai fi supus confuziilor sau nevoii de a ironiza, tipice tie), in conditii de miscari foarte bruste ale camerei, de la un cadru "in focus, in sharf", la alt cadru, spre alt subiect, folosind aceeasi focala maxima, dar cu subiectul aflat la distanta diferita fata de camera (fie mai mica, fie mai mare).

Din moment ce vorbeam de distanta focala maxima (zoom maxim), cat de greu era sa iti dai seama ca imaginea este "umpluta", iar focusul automat nu mai poate fi pacalit de diferitele obiecte aflate intermediar, in adancimi de camp diferite.
Era vorba doar de cat de lent isi regleaza DIN NOU focusul. Atat.
Macar acum sper ca ai inteles ce am vrut sa exprim? Ok, imi ramane doar sa sper, pentru ca de la tine aveam unele pretentii :D

Iar despre raff-uri, ca se dau regizat, evident ca stiam, dar nu despre asta era vorba. Ai inteles mai sus despre ce era vorba. Despre teste si intrebari adresate celorlalti posesori de Panasonic HMC 151, pentru a afla cum se comporta camerele lor, pentru a exclude varianta ca doar camera mea ar avea ceva in neregula sau acest model de camera in general.

Mai bine am renunta la "intepaturi" si am atasa amandoi (dar ii asteptam si pe altii) cateva teste, despre cum filmeaza camera in diferite conditii de luminozitate si chiar sub incidenta unor miscari mai bruste, pentru a mentine in discutie situatiile amintite de mine mai sus.

Incearca te rog sa lasi focusul pe automat, sa lasi camera sa focalizeze intr-un punct, cu focala maxima, apoi misca brusc spre alt punct si hai sa vedem cat de repede face focusul.
Subliniez (trebuia sa intelegi si tu de la inceput), vorbim despre potentialul camerei, nu despre abilitatile operatorului.
Sigur ca experienta si abilitatile isi spun cuvantul si fiecare trebuie sa ajunga la stadiul in care isi cunoaste foarte bine camera, pentru utilizarea cea mai optima.

Edited by Bizarre_Vision, 07 February 2011 - 19:54.


#52
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu i-am raspuns lui o_productie_hongkong, tu nu ai zis nicaieri "se pierde focusul"

In alta ordine de idei, mi-0am comandat si eu un chinezesc din ala de pe ebay (merci Ohim), deci cine vrea un acumulator IDX de PanasonicHMC la 500ron, pm me.

Edited by GunX, 08 February 2011 - 09:34.


#53
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Merita incercat acest microfon..http://www.soundcreation.ro/microfoane-de-broadcast-video-pentru-aplicatii-radio-tv-cid203_1663/audio-technica-pro24-cm-id6024.html
Il folosesc pe un FX1 si in ceea ce priveste calitatea sunetului e mult peste cel al camerei(care e oribil comparativ cu al uni vx nesupramodulat) ;il folosesc doar pe manual  si oricum pe auto are un nivel cam scazut .Sta foarte bine la volume mari si verificat se incadreaza f bine in prinderea de microfon de la un pd170 Care nu cred ca difera in diametru de cea de la panasonic pt auxiliar(bineinteles dupa ce il scoti din suportul lui cu patina).Am testa si eu un hmc151 pt ca am vandut vxul si treb sa-l inlocuiesc cu ceva macar pt rezerva.Concluziile sunt cam aceleasi cu ce citesc pe aici .O sa testez si un ax2000 totusi.Pe masura ce ma documentez si vizionez teste imi dau seama ca FX1 la vremea ei a fost o mare realizare care din anumite puncte de vedere se bate cu ,,NOUTATILE DE LA SONY CU SENZOR CMOS '' Daca nu aveau acest senzor FOARTE ZGOMOTOS la lumina slaba camerele erau chiar ok.Acesta este motivul pt care am mers sa testez si un hmc .E prima data cand vad culorile de panasonis si sunt destul de ok comparativ cu sony.Lipseste totusi parca finetea imaginii ;sau poate era camera setata pe un sharp mare.

#54
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
GunX, sunt unul si acelasi cu o_productie_hongkong, ma rog, eram.
Pentru ca nu puteam scrie de pe acest cont, mi-am creat altul, temporar. Evident ca acum il voi anihila pe acela, nu mai am nevoie de el.
La fel si comentariul scris de mine, "Bizarre_Vision", cel legat de fluxul de informatii maxim de informatii, de bitrate variabil, cel la care mi-ai raspuns foarte bine si foarte pertinent, fusese initial postat de un prieten, copiat intocmai cum i l-am trimis, din acelasi motiv, ca nu putea scrie de ce acest cont. Ma rog, poveste lunga, s-a rezolvat, totul este ok acum.

Am crezut ca reiesea, in primele fraze, ca sunt unul si acelasi cu o_productie_hongkong, pentru ca am facut o aluzie acolo. Nu mai conteaza.

Referitor la acumulatori replace, daca intereseaza pe cineva, se pot gasi si aici.

Cand mi-am cumparat camera asta, am cautat pe net si m-am oprit la acestia, pentru ca acumulatorii originali de capacitate mare sunt ingrozitor de scumpi, deocamdata.
Ulterior, citind pe aici, am vazut chiar si alte variante, de pilda pe ebay, dar la vremea aceea eu m-am oprit la varianta aceea.
Site romanesc, firma olandeza, produsele vin din Hong-Kong - ca tot vorbeam mai sus de o_productie_hongkong  :lol: - ajung in 10 zile lucratoare (asta inseamna deci 2 saptamani calendaristice) daca se apeleaza la posta clasica, sau mai repede daca se apeleaza la o varianta de curierat rapid.

Eu mi-am cumparat doi astfel de acumulatori si sunt oarecum multumit.
Afisajul pe LCD este in minute, cu un acumulator incarcat full si filmat apoi cu LCD deschis continuu, fara pauza (am testat lasand camera deschisa, cu un acumulator full in ea, cu LCD-ul deschis), durata este de aproximativ 2 ore si 40 de minute.
Intr-adevar, cu unul singur, cei care filmati NBC nu v-ati descurca, nici macar cu doi. V-ar trebui 3 astfel de acumulatori, sa zicem.
Mie doi acumulatori imi sunt de ajuns, pentru ceea ce filmez, pentru ca nu filmez continuu, am cadre si lumini de aranjat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate