Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Panasonic AG-HMC151

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#181
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Dunga iti apare constant pe filmare, sau doar cand o indrepti spre o sursa de lumina (bec, candelabru,etc.) ?

#182
atomikid99

atomikid99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2012
Dunga apare constrant pe filmare, cand o indrept spre sursa de lumina atunci dispare, sau nu se mai distinge.

Edited by CristianAdrian, 08 March 2012 - 16:53.
scos citat inutil


#183
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

massaro1978 said:

Astazi am facut o gafa in incercarea de a opta pt. un microfon extern - am cumparat acest model: http://www.f64.ro/pr...X_10/index.html

Intrebarea mea este daca mai pot repara ceva... il pot pastra? poate functiona ok cu un adaptor XLR (daca exista asa ceva) ?

Adaptor XLR tata - Jack 3,5 mama

Edited by c_anicai, 25 February 2012 - 19:28.


#184
massaro1978

massaro1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.01.2007
Am citit manualul de utilizare Panasonic HMC151 si nu am gasit nimic referitor la formatele de inregistrare.

Optiunile sunt:

PH 1080/50i
PH 1080/25p
PH 720/50p
PH 720/25p
HA 1080/50i
HG 1080/50i
HE 1080/50i


Rugamintea mea este daca-mi puteti spune la ce se refera acele initiale PH, HA, HG, HE si care este cel mai recomandat format pentru a scoate standard definition pt. Dvd in urma compresarii ulterioare intr-un program de editare.

Multumesc!

#185
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
PH este calitatea maxima in care se poate filma, 21Mbps daca nu ma insel. HA=17Mbps, HG=13Mbps si HE=6Mbps la doar 1440x1080 parca. Cel mai bine este sa filmezi in modul care ofera calitatea maxima, PH in cazul Panasonic AG-HMC151.

#186
lazarvili

lazarvili

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2010
Am trimis eu la reparat in garantie la engezi , in Cardiff parc e centrul de reparatii , am urmat formularul de pe site , toul a fost ok , in 5 zile a fost inapoi , am avut ceva la blocul optic ,  foarte promti englezi , au raspuns instant la toate mail urile .

#187
massaro1978

massaro1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.01.2007
Salutare!

Rog daca se poate sa impartasiti ce suporti sau sisteme de stabilizare folositi/recomandati pt. aceasta camera...

Sunt multe modele pe piata insa n-as vrea sa fac o gafa cumparand ceva despre care sa constat ulterior ca nu-mi este de prea mare ajutor.

Multumesc!

#188
sorinpower

sorinpower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2012

View PostOhim, on 11th February 2011, 12:01, said:

Problema de care zici tu se loveste orice camera care filmeaza in 24p sau 25p, e vorba de o sacadare a imaginii foarte vizibila in momentul cand faci un pan (miscare stanga dreapta) cu camera, asta datorita cadrelor pe secunda destul de putine, dispare total cand filmezi 50p 60p sau 50i, de aceeasi problema se lovesc daca nu ma insel si camerele de cinema doar ca acolo sunt calculate miscarile in asa fel sa nu iasa in evidenta problema asta, cel putin asa zicea cineva pe forumul la http://www.dvxuser.com .

@bizare vision , nici eu nu apelez la trepied pentru a filma , doar din cand in cand mai folosesc monopied dar cam atat. Despre focus mai lent cand filmezi progresiv sincer uite ca nu m`am gandit la asta si nu am testat, dar sincer nu prea inteleg ce ar avea p sau i cu auto focus, teoretic in p ar trebui sa faca un AF mai bun ca e imaginea intreaga dar daca procesorul care se ocupa cu compresia imaginii se ocupa si de AF atunci apare intarzierea asta in AF .. sunt doar niste teorii ...

Problema mea care ramane arzatoare asupra camerei e ca nu am vazut inca pe net un microfon care as putea sa`l pun pe camera si sa`l folosesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HIlkAweOC_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  dar NTG2 cred ca`i unidirectional ceea ce nu`l face recomandat pentru evenimente gen nunti/botez.
  RECOMAND AKG CU CAPSULA OMNIDIRECTIONALA!! O SA FII SATISFACUT LA MAXIM!!!

#189
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
salut..
am o intrebare..foloseste careva modelul HMC150, pe NTSC?
Care ar fi, la noi in Ro, dezavantajele folosirii acestui model, cu exceptia ca trage in sistem NTSC?
Au aparut camerele astea la un pret ff bun in SUA.

#190
vlase_alex

vlase_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2009
Salut ! Sunt posesor al acestei camere de aproximativ 1 an si in urma cu putin timp am sesizat ceva probleme pe sunet in sensul ca sunt niste intreruperi foarte scurte. Problema nu afecteaza si imaginea. Am facut proba pe doua carduri si problema persista. A mai intalnit cineva aceasta problema? Si daca da cum ati rezolvat?
Multumesc anticipat!

Edited by vlase_alex, 03 October 2012 - 10:26.


#191
vlase_alex

vlase_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2009
Se pare ca nu sunt singurul cu aceasta problema. Am vorbit cu un alt posesor de 151 si mi-a spus ca a sesizat aceleasi dropuri pe sunet. Daca cineva a mai intampinat aceasta problema rog foarte mult sa ne spuna daca si cum a rezolvat.

#192
vlase_alex

vlase_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2009
Salutare tuturor !  Problema era din softul de editare si anume Pinnacle Studio 16. In orice alt program nu sunt probleme pe sunet. La fel si fisierul brut redat in media player este ok. Asadar atentie cei care folositi acest soft care se misca bine dar are ceva bug-uri se pare.

Edited by vlase_alex, 03 October 2012 - 23:34.


#193
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Cînd foloseşti Pinnacle orice e posibil.
Cunosc şi eu persoane care se complică cu softul ăsta care dă blocaje şi erori inimaginabile chiar pe sisteme puternice.
Cînd am văzut cum face pe nişte chestii simple am zis ca oltenii- aşa ceva nu există! :)))

#194
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare...vad ca nu a mai scris nimeni de mult pe aici, dar poate vede cineva totusi.
Va rog sa ma ajutati. A descarcat cineva imagini de pe cardul SHC direct din HMC151 via USB? Si daca da cu ce program, de unde-l pot descarca? Eu am luat AVCCAM Viewer, dar nu merge decat pe W 32bits...
Am cardul blocat in camera, si pana duc camera la reparat trebuie sa salvez imaginile. Multumesc

#195
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Simplu, descarci pe un sistem pe 32 biti.
Varianta 2- nu ai nevoie de vreun soft special pt a copia nişte fişiere de pe un card pe pc.
Cum ai reuşit să blochezi un card în slot şi să nu îl mai poţi scoate???!!!

Edited by vgabi, 17 June 2013 - 18:20.


#196
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006

View Postvgabi, on 17 iunie 2013 - 18:19, said:

Simplu, descarci pe un sistem pe 32 biti.

Varianta 2- nu ai nevoie de vreun soft special pt a copia nişte fişiere de pe un card pe pc.

Cum ai reuşit să blochezi un card în slot şi să nu îl mai poţi scoate???!!!

Nu am nici un computer pe 32bits, dar la asta lucrez acum, pt. ca alta solutie nu gasesc...o sa instalez virtual cu speranta ca se va deschide programul

cableaza si tu camera via USB la computer sa vezi daca o recunoaste...nu o vede, si din cate am inteles o vede doar mizeria aia de program, AVCCAM Viewer
am vrut dimineata sa scot cardul din camera si nu mai iese...este blocat...cred ca s-a indoit vreun pin de plastic sau de metal...nu vreau sa trag prea tare pt. ca sigur se rupe dceva pe acolo. Este card sandisk extreme, deci nu o mizerie.

Ma gandeam ca poate are cineva AVCCAM Viewer pt. 64bits

Edited by izarescu, 17 June 2013 - 19:13.


#197
mortodox

mortodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.05.2011

View Postgavroche83, on 12 aprilie 2012 - 22:43, said:

salut..
am o intrebare..foloseste careva modelul HMC150, pe NTSC?
Care ar fi, la noi in Ro, dezavantajele folosirii acestui model, cu exceptia ca trage in sistem NTSC?
Au aparut camerele astea la un pret ff bun in SUA.


diferenta consta in frecventa curentului electric (50 Hz in zonele pal si 60 Hz in ntsc). Programele de editare pot accepta in aceeasi secventa framerate-uri diferite (ex- 25 fps in pal si 30 fps in ntsc) fara probleme. Problemele cu ntsc-ul apar in momentul in care filmezi la lumina artificiala. Din cauza diferentei de frecventa a curentului intre zonele pal si ntsc,vei avea lumina "flickerita" si nu se rezolva in postproductie, cel putin eu, cu cs6, nu am reusit sa rezolv multumitor aceasta problema. Marele avantaj este, atunci cand NU ai lumina artificiala in cadru, ca beneficiezi de cateva frameuri/secunda in plus si asta se vede cand filmezi progresiv (jello effect redus - http://en.wikipedia....Rolling_shutter) sau cand vrei sa faci slow motion din software.

Acum, camera mea, 151, poate fi setata din menu in 50 Hz (adica pal) sau 60Hz (adica ntsc). Sunt sanse de 99,99% ca si 150 sa poata fi setata in pal, la randul ei. Poti sa intrebi la Panasonic sau la BHPhoto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate