Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Panasonic AG-HMC151

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Deschid topicul pentru posesorii de Panasonic AG-HMC151, pentru ca de ieri am intrat si eu in randul lor :)

Practic alegerea a fost facuta pana la urma din cauza senzorilor. Am testat/rastestat tot ce misca (pana la EX1r/EX3) si desi CMOS-urile sunt viitorul, din punctul de vedere al zgomotului la lumina slaba, mie mi se pare ca nu sunt inca :) Am stat la fel si cu un CRT profesional pe birou multa vreme, pana cand LCD-urile au ajuns la un timp mai normal de raspuns, inainte sa fac pasul spre noua tehnologie....

Pe CMOS-urile video, puricii sunt mult prea accentuati si foarte "diferiti" de la un cadru la altul, lucru care face ca orice algoritm de compresie (indiferent ca e MPEG2, AVCHD sau chiar XDCAM (!)), detaliile sa fie distruse laolalalta cu "fierberea" culorilor. Pe CCD inca zgomotul este mult mai fin, mai putin pregnant, mai tolerabil atat de ochiul uman cat si de codecul H264... Mi se pare de toata jena sa ai o camera HD doar la lumina buna, iar de la 6-9dB deja sa devina la loc SD... M-a influentat la fel de mult zoom-ul manual, curba cromatica total diferita de Sony (m-am cam saturat de tenta aia spalacita si rosiatica) iar wide-ul extrem al obiectivului incorporat fara alt adaptor necesar pe camera e un mare plus la evenimente inghesuite.

Camera are in schimb multe alte probleme, dar voi reveni cu detalii mai tarziu. Momentan e liber la discutii, plusuri, minusuri, pareri, intrebari.

Edited by GunX, 15 January 2011 - 13:04.


#2
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Poate faci, cum iti este obiceiul si un review complet. Cum sta in lumina scazuta, zoom, stabilizator si tot ce inseamna camera. Eu personal m-am gandit anul asta sa cumpar tot Panasonic, in special pentru faptul ca omul cand vine la tine nu-l intereseaza detaliile tip "sony" ci este impresionat de cromatica "pana". Daca in low light filmeaza macar ca un FX1000 cu 6db gain, filmare "respectabila", cred ca merita.
Astept sa-ti faci timp sa ne luminezi un pic si pe noi si poate ai ocazia sa faci un test in low light cu ceva de la Sony din modelele acum la moda.

#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
GunX, ai cumparat-o din tara?
Sunt in cumpana, nu stiu spre ce model mai accesibil sa ma indrept.
Cateva teste.

#4
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Bravo și sã o stãpânești sãnãtos!
Ești în asentimentul meu. Vei face treabã bunã cu ea aka vei scoate untul din ea :) .
Aștept cu nerãbdare testele și impresiile tale.

#5
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Pun aici un doc cu setãri Scene Files care ar putea sã vã ajute sã scoateþi untul din camerã.

Attached Files



#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Primele impresii sunt aceleasi de la http://forum.softped...howtopic=647034
Pana la un review complet trebuie sa "descoper" camera la modul serios, folosind-o la evenimente...prin casa constat ca nu mai am "rabdarea si pasiunea tineretii" sa fac un milion de teste, in principal lipsa de timp fiind cea mai vinovata. Oficial, camera face parte din gama "broadcast" de la Panasonic (o gasiti pe site la http://www.panasonic...s/overview.php), deci daca un client va intreaba cu ce dracu ii filmati si de ce par asa ieftine butoanele pe ea, aveti macar argumentul asta :P

Da, am luat-o din Buc @ westbuy. Sistemul de garantie 3 ANI de la Panasonic promite ca daca ai probleme cu camera, inclus/gratuit, printr-un parteneriat semnat intre ei, un curier DHL ti-o ia de la usa iar daca in 5 zile nu e reparata, primesti alta la schimb pe perioada prelungita a reparatiei. Oamenii spun ca daca nu mai ai cutia de carton a camerei, sa bifezi in formular sa vina omul la usa cu una special pt tine :) Atasez fisierul cu conditiile de garantie (unele chestii de ex nu sunt acoperite ca de ex senzorii CCD, LCD-ul...)

Cand vii de pe Sony, multe lucruri par "alandala" pe Panasonic. Imi dau seama cate am "sacrificat" :
1. camera nu are auto pe audio (!). Are doar un limitator de nivel (ALC), in rest trebuie sa monitorizezi si reglezi (din rotite de pe camera) nivelul de audio permanent... iar microfonul de pe ea e cam praf calitativ
2. camera nu are gain decat pana la 12dB. mai departe, exista doar posibilitatea sa setezi un "user buton" cu 18dB pe care sa-l apesi in conditii critice. O sa fac niste teste de lumina slaba comparativ cu VX inainte sa-l vand :P Apropo, cine vrea sa cumpere VX2100-ul meu, dau autograf pe el :P
3. Viewfinderul sta mereu aprins, nu exista posibilitatea de nicaieri din meniu sa-l "inchizi" cand se deschide LCD-ul...deci baterie consumata aiurea
4. Meniul e INGROZITOR de enervant de navigat prin el cu joystickul ala super fragil...o banala setare, in loc sa o selectezi si modifici direct, trebuie dupa ce intrii in ea, sa o mai re-selectezi odata sa o si schimbi...gizas!!

Cu toata groaza trecerii de pe casete (am tras pana acum numai cu DSR-uri, FX-uri, si Z-uri), am facut totusi pasul cumparand carduri Panasonic, clasa 10. Scumpe, dar cele mai bune la ora actuala. Demonstrezi la clienti ca ai facut tot posibilul sa iei cele mai calitative si garantate "made in japan" carduri recomandate de producator, mai departe e noroc/ghinion de la D-zeu...

Ca prima impresie, pe langa culori mult diferite de SONY (pt multi poate sa fie ca o gura de aer proaspat)...camera supraexpune! Are tendinta sa cam "arda" suparafetele luminoase...acuma cine e mai "auto" de felul lui...s-ar putea sa constate ca la nunta e de bine. Multi operatori priceputi de obicei cam supraexpun figurile pt a le "curata" de imperfectiuni...mai ales in HD unde de obicei la femei machiajul trebuie sa fiu mult mai "tencuit" pt ca orice problema se vede mai evident. Exista insa buton de Wave pe camera (verificare levels in timp real) si asta te poate ajuta mult sa te decizi la ce diafragma sau gain e mai bine sa lucrezi...

Rezolutia este slabuta. Este clar sub un CMOS de Sony. Dar pe mine nu ma deranjeaza asa mult, nu am pretentii de "cristal" de la ea, atata vreme cat cu un senzor mai clar, ajuns in lumina slaba (80-90% dintr-un eveniment) incepe sa se vada clar diferenta ;) Plus...blitzurile sau linii drepte care devin diagonale cand tragem din masina in mers pe geam limuzina :D

Atasez manualul, brosura si specificatiile oficiale ale camerei pt cei care intentioneaza sa treaca "on the dark gama side" :)

Attached Files


Edited by GunX, 17 January 2011 - 11:04.


#7
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Tu inca ai probleme cu meniul si butonul :) , sincer eu nu m`am lovit de asta ... navighez in meniu destul de lejer. Faza cu viewfinder`ul mereu on mi se pare si mie foarte stupida din punctul asta de vedere, nu stiu de ce te plangi ca nu are gain peste 12 .. eu si in cazurile unde aveam lumina foarte slaba nu am sarit cu ea peste 9 db, nu vad rostul.

Legat de expunere ... vreau sa zic ca nu am intalnit problema mentionata de tine ... mereu am avut expunerea foarte ok, chiar si afara unde batea soarele de nu puteam sa`mi dau seama in LCD ce vad ma luam dupa ce zicea  camera si a fost foarte ok.

Sunetul .. da e sters ce`i drept dar sincer mi se pare peste VX (asta si in cazul in care VX`ul e pe manual) ca nu prea "sparge" la volume tari ... si ca sa`l rezolv eu pun efect pe sunet egalizator unde ridic inaltele si mediile si deja ajung la calitatea de la Sony. Ma gandeam la un Rode Video Mic desi se aude superb e unidirectional si nu prea ma incanta asta, probabil varianta mai scumpa Stereo video mic e mai ok din ce teste am vazut pe youtube la cele doua.

Cromatica ... videoclipul FHM cu Antonia a fost filmat cu HMC`ul meu .. am si MP4`ul original in calculator dar nu stiu sigur daca am voie sa`l postez pe net in afara de cel de pe site`ul lor, intradevar .. o gura de aer fata de culorile de pe sony.

Carduri eu folosesc Sandisk Extreme 16 GB class 6 ~ 90 min video.

Rezolutia, da pe PC se vede diferenta intre HMC si ce am filmat eu cand am avut ocazia cu un EX3 ... dar m`am uitat pe TV de 82" full HD ... sincer .. nu se mai observa diferente decat daca esti nebun si stai sa alergi dupa pixeli la 1m de ecran. La un client de rand nici o sa vada diferenta de rezolutie in senzori.. si asta nu ai cum sa o observi decat daca ai cu ce sa compari face 2 face ... altfel nu o sa simti asa ceva.

#8
cornel76m

cornel76m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2007
Sa-ti fie cu folos GUN X. Sustin ca este o alegere inteleapta HMC 151. Am lucrat cu VX2100, FX1, Z5, Z7 si in ultima perioada cu HMC 151. Este o camera care ofera foarte multe raportat la costul de achizitie. O chestie utila care o diferentiaza fata de celelalte enumerate de mine este faptul ca trage pe carduri SD care sunt relativ ieftine fata de CF-uri sau SxS-uri. Pot sa-ti spun ca stocarea pe carduri SD nu e chiar asa de "nesigura" cum te gandeai. La eveniment mi- s-a terminat cardul singura modalitate rapida de a-mi continua filmarea fiind sa scot cardul SD din ap foto care avea poze pe el sa-l bag in camera si sa continui filmarea. Acasa surpriza... Atat fotografiile cat si fisierele video erau intacte. La alta filmare mi s-a terminat acumulatorul si nu mai aveam altul de schimb. Fisierele video nu au suferit nici o stricaciune achiar daca eram pe rec cand mi s-a oprit camera.
In alta ordine de idei intr-adevar camera in modurile standard de filmare supraexpune zonele lucioase. Lucrul asta m-a deranjat si pe mine. Insa se pot creia profile personalizate care arata foarte bine. Pe mine cel ma tare m-a deranjat ecranul LCD. Are aspect de 4/3 rezolutia este ceva mai buna ca la VX insa mai slaba ca la Z7. Cea mai nasoala chestie este la balansul de alb. Acolo poti sa te pacalesti cel mai rau si asta ma "doare" cel mai mult legat de ecranul LCD.
Sunetul, la starea civila, biserica si locurile unde sunetul este scazut, intr-adevar este sub VX insa la restaurant sau in locurile unde e galagie multa cu un mic reglaj pe partea de treble la montaj mi se pare superior VX-ului.
Obiectivul este foarte generos pe partea de wide. Practic nu mai simti nevoia unui convertor. In zona cu focala minima este echivalent unul 28mm pe FF. Insa la zoom maxim nu ar fi stricat un 2mm in plus.
Din punct de vedere al greutatii si distributiei acesteia camera este foarte bine balansata si nu obosesti repede.
Una peste alta mi se pare o camera buna.

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>nu stiu de ce te plangi ca nu are gain peste 12 .. eu si in cazurile unde aveam lumina foarte slaba nu am sarit cu ea peste 9 db

e foarte relativa exprimarea ta "lumina foarte slaba". ce e pt tine lumina foarte slaba, daca zici ca nu ai trecut de 9dB, pt mine e lumina foarte ok.
pt mine "lumina foarte slaba" este cand ai nevoie de peste 12dB+ la VX! plus ca atunci cand iei un detaliu si zoomezi, diafragma se inchide...deci pierzi cateva trepte serioase, adica din 9dB aia suficienti, ajungi deodata brusc sa ai nevoie de 15 ;) acuma recunosc ca majoritatea cameramanilor considera ca daca tragi totul la general (wide), si-au facut treaba si pot pleca acasa...

>mereu am avut expunerea foarte ok
din nou...ce e pt tine foarte ok, pt mine poate sa fie foarte non-ok :)

Spre exemplu, daca e vorba de clipul FHM cu Antonia de la http://www.fhm.ro/fe...making-of-video nu stiu cine a editat sau cum a ajuns pe site video-ul, dar este subexpus grav.
Iti atasez o poza cu levels la original si deasupra mai aproape de "ok". Sunt convins ca daca sun acum la FHM nimeni n-o sa recunoasca "da, avem un clip cu imagine cam stearsa si fara contrast". Si ei or sa zica ca e cel putin "foarte ok" :)

Attached Files


Edited by GunX, 17 January 2011 - 12:54.


#10
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Compresia de net e de vina , fisierul care`l am eu in calculator e apropiat de poza modificata de tine. Pe VX nu am filmat niciodata la peste 12 db, o am blocata din custom preset pe 12 maxim. Daca e nevoie de peste inseamna ca mi`am uitat lampa acasa. La fel si la panasonic, daca e nevoie de peste am pe custom la butoane 18 db dar prefer sa fac ceva cumva sa nu folosesc  extremele.
Da , stiu ca la zoom pierzi trepte , e logic , dar daca nu fac fata incerc cumva sa ma apropii de subiect sa nu mai fie nevoit zoom`ul chiar la maxim. Acum nu stiu .. si culori etc e totul la ochiul fiecaruia .. ce imi place mie nu`i place fratelui meu si tot asa :) Si nu vorbim aici de extreme unde ai imaginea neagra sau supra expusa de nu mai reusesti sa vezi decat ochii de pe fata miresei.

Edited by Ohim, 17 January 2011 - 13:22.


#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu urasc lampa pe camera, datorita felului cum face imaginea sa arate si cum "altereaza" realitatea filmata, in sensul ca cei "iluminati" reactioneaza imediat intr-un fel cand in bezna, le bagi lampa in ochi... iar cadrul numai cadru nu mai se poate numi cu grimase sau reactii faciale provocate strict de lumina ta.

#12
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostGunX, on 17th January 2011, 10:44, said:

Primele impresii sunt...
1. camera nu are auto pe audio (!).
Pana acum asta mi se pare cel mai grav defect.Faptul ca oricand poti uita de ultima setare la microfon e de rau...
Faptul ca supraexpune ma face sa cred ca e un "defect" al camerelor HD.La FX7 pateam la fel.
Asteptam impresii in continuare. :rolleyes:

Edited by nirosbog, 17 January 2011 - 22:41.


#13
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Daca esti un cameraman cu capul in nori si nu observi ca in LCD nu`ti sar indicatorii de volum ....atunci da e un defect.

#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Sper ca a fost o referire la modul general...
Din experienta stiu ca, e destul de delicat reglajul pe manual,mai ales cand e formatie si esti nevoit sa schimbi repede unghiul de filmare sau distanta fata de formatie.
Dar...nevoia te invata.

Edited by nirosbog, 17 January 2011 - 22:56.


#15
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Era in general, si nu ai probleme cu sunetul la formatii pe manual. Un VX daca`l lasi auto la un concert o sa ai sunetul spart cap coada. Eu am filmat cateva evenimente cu ea si pot zice ca in manual sunetul nu e la fel de spart ca la vx in manual, doar ca trebuie sa ridici inaltele/mediile in post. Toata inconvenienta apare ca in momente in care teoretic ai fi mers pe auto cu camera , gen stare civila sau biserica, cu HMC`ul trebuie sa fii atent la sunet.

#16
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Faza e ca la VX, cu blana sintetica pe microfon, nu am avut distorsiuni pe auto.Niciodata.
Nu am gasit ceva mai relevant pe net, insa aici mi-ar fi placut sa vad un peak level mai avansat, daca tot a fost castrata functia auto level.

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Mi se pare aiurea sa tragi imaginea la calitate HD si sunetul sa-l lasi auto de pe camera (sa varieze cu pozitia ta in sala, relativ la boxe).
Dar, nu reusesc sa gasesc nici un microfon omnidirectional bun, in cca 100Eur... tot ce recomanda lumea sunt shotgun directionale, unde daca esti cu spatele la ofiterul starii civile, salutare si la gara!

#18
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
De aceeasi problema m`am lovit si eu la faza cu microfonul. Sunt shotgun`uri care se aud senzational dar sunt unidirectionale ... total nefolositor la o nunta, stare civila/biserica. Problema ar putea fi rezolvata cu un reportofon profesional lasat fix sa inregistreze si sincro facut cu ajutorul la programul celor de la singural software , Pluraleyes. La local sunetul tras din mixer iar aduce o falsitate evenimentului ... lipsesc aplauzele tipetele etc .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate