Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Panasonic AG-HMC151

- - - - -
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
O variantă bună ar fi ăsta pînă în 200$ cu patern cardioid+XLR. http://www.bhphotovi...rt_Shotgun.html
http://www.mediacoll...cteristics.html

#20
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Vin și eu cu o idee:
http://www.soundcrea...-h1-id7719.html

Puteti sa vedeti review-uri si pe bh. Nu cred ca (mai) este o problema sincronizarea in post pro.

#21
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

View PostGunX, on 15th January 2011, 13:00, said:

Deschid topicul pentru posesorii de Panasonic AG-HMC151, pentru ca de ieri am intrat si eu in randul lor :)

Felicitari! Sa o stapanesti sanatos si "inundat" de imaginatie!  :thumbup:
Evident, are plusuri si minusuri, ca orice camera de altfel.
Dar vorbim aici de criteriile de selectie ale fiecaruia, raportate la scopuri si pretentii, personale sau ale unor terte persoane, in speta destinatarii productiilor realizate.
Minusurile sunt insa usor de tolerat si depasit, intr-un raport cu plusurile pe care trebuie sa admitem ca le are (culorile, contrastul, zoom manual, "noise" mult mai putin vizibil cand crestem gain-ul, focus assist, lentila wide, greutatea scazuta, etc).

Poate sunt putin subiectiv, pentru ca eu insumi o am in posesie din octombrie 2010.
Dar pana m-am hotarat asupra ei, am analizat cu obiectivitate, pe acest forum si pe altele, caracteristicile mai multor camere, am aflat pareri si impresii, unele foarte avizate, iar intr-un final am cumparat-o.
Din pacate nu am avut ocazia unor comparatii in plan fizic, dar faptul ca utilizam deja, la serviciu, de mai mult de 3 ani, o camera Panasonic DVX 100B (in conditiile in care HMC 151 este practic varianta HD a acelei camere), a avut un rol determinant.
Cu siguranta este o camera formidabila pentru ceea ce ofera la acel pret. Nu-i putem contesta calitatile!
Iar daca tu ai zis PAS unor camere precum EX1, EX3, NX5, Z5, AX2000 si te-ai oprit la Panasonic HMC 151, tu care ai avut ocazia sa le si verifici performantele, atunci asta spune multe :P


View PostGunX, on 17th January 2011, 12:49, said:

Spre exemplu, daca e vorba de clipul FHM cu Antonia de la http://www.fhm.ro/fe...making-of-video nu stiu cine a editat sau cum a ajuns pe site video-ul, dar este subexpus grav.
Iti atasez o poza cu levels la original si deasupra mai aproape de "ok". Sunt convins ca daca sun acum la FHM nimeni n-o sa recunoasca "da, avem un clip cu imagine cam stearsa si fara contrast". Si ei or sa zica ca e cel putin "foarte ok" :)

In acest clip, se observa intr-adevar subexpunerea, dar in afara de asta lipseste contrastul !
Iar acest lucru se poate datora urmatoarelor situatii:

1. Fie operatorul nu a stiut sa seteze contrastul (sau nu a stiut ca trebuie sa il seteze), sau nu a vrut - in concluzie lipsa contrastului se datoreaza filmarii
2. Fie in post-productie (editare, montaj), editorul a observat ca imaginea este subexpusa si a incercat sa ii adauge brightness, dar nu a stiut sau nu a tinut cont ca atunci cand umbli la brightness este vital sa aranjezi si contrastul, simultan, in tandem.
De asta este imaginea usor spalacita, fara contrast, pe alocuri, dar mai ales la inceputul clipului.
In rest, ca si definitie, Panasonic HMC 151 a oferit o imagine de exceptie.

#22
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Uiti un lucru foarte important, gustul, te`ai gandit putin ca asa a vrut sa arate ?:) si normal ca se poate seta din camera o imagine cu un contrast mai bun, etc .. dar presetul facut in camera si lucrul in post a scos imaginea finala, totul e de gustul fiecaruia ... si cum am mai zis si mai sus .. totusi filmu acela nu e bun de luat in considerare ca arata diferit fata de fisierul initial din care a fost transcodat. Nu am idee cine a facut transcodarea si ce codecuri a folosit.

#23
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ohim, nici o compresie nu afecteaza alevels. Codecurile lucreaza la nivel de macroblocuri pe imagine, nu se apuca sa modifice ele de nebune luminozitatea video. Oricum nu stiu de ce bateti un cal mort, acolo am vrut doar sa demonstrez ca in video, exprimarile verbale de genul "ok" sunt fix-pix. Ce e ok pt tine, pt altul e dezastru, da...chestie de gusturi. Si pretentii, experienta, know-how, ochi, atentie samd.

bydedem, SGM PDII din cate vad este microfon Cardioid - adica concetrat pe fata, daca filmezi cu spatele sau din lateral ofiterul starii civile, te-ai ars.
Trebuie un microfon cat mai omnidirectional (care sa auda la fel de bine si lateralele).

>Daca esti un cameraman cu capul in nori si nu observi ca in LCD nu`ti sar indicatorii de volum ....Problema camerei, ca nu are autogain este majora, daca preotul la un botez vorbeste incet si copilul se pune pe tipat, ORICUM e setata camera, ai rupt-o in fericire. Sau stai cu un canal mai sus, altul mai jos si la editare pierzi timp sa alegi de unde iei si inlocuiesti...bleah...nu stiu cine plateste pt timpul ala...

Solutiile gen reportofon mi se par aiurea. Nu ai cum sa inchizi si deschizi simultan camera si aparatul ala...iar resincronizari daca tragi ca mine 5-7 rec-uri in 3 min...la 2h mori cu zile.

Se mai plange lumea pe drept cuvant ca inelul de focus la HMC151 este FOOOARTE fin. Adica de la un capat la altul al intervalului de focalizare, rotesti cam de 4 (PATRU, deci P A T R U) ori de el!!!! E bine cand vrei finete, dar nu e uniform accelerat, daca smucesc de el oricat de rapid, tot asa fin e raspunsul. De la un plan la altul ca sa plimb focalizarea trebuie sa dezlipesc mana de pe el si sa-l apuc din nou, iar asta e absolut dezastru....

Edited by GunX, 19 January 2011 - 01:06.


#24
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
?La local sunetul tras din mixer iar aduce o falsitate evenimentului ... lipsesc aplauzele tipetele etc .?

Salutare
de ce sa lipseasca aplauzele si tipetele....tragi pe un canal din mixer, si pe celalalt lasi microfonul de pe camera. Asa nu pierzi nimic.
Am vazut si eu clipu FHM. Prost de tot sunetul...trebuia sa-i pui in brate un microfon reporteritei, si iesea altceva.

Edited by GunX, 19 January 2011 - 02:31.


#25
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View PostGunX, on 19th January 2011, 00:45, said:

bydedem, SGM PDII din cate vad este microfon Cardioid - adica concetrat pe fata, daca filmezi cu spatele sau din lateral ofiterul starii civile, te-ai ars.
Trebuie un microfon cat mai omnidirectional (care sa auda la fel de bine si lateralele).


Solutiile gen reportofon mi se par aiurea. Nu ai cum sa inchizi si deschizi simultan camera si aparatul ala...iar resincronizari daca tragi ca mine 5-7 rec-uri in 3 min...la 2h mori cu zile.

Eu folosesc ce-i drept, un omnidirectional sennheiser g3 în tandem cu microfonul camerei și la asta m-am gândit când am propus Zoom H1 (tot in tandem - nu pe cameră, ci pus pe lîngă sursele de sunet, nu și lângă boxe . Așa poți avea o căruță de mișcări de cameră. Mai mult, are intrare de microfon care ar putea fi omni (poate e ceva ca H1, dar cu microfoane omni).   E drept ca ia nițel timp sincronizarea in post pro, dar aste e singura idee care mi-a venit pt 100 Euro și ceva, dacă e să punem și alt microfon... (îmi amintesc că mai e un thread cu microfoane (mai ieftine) pt PD 170 și chiar m-am gândit la ceva acceptabil pt banii ăștia). Oricum, am posibilitatea și voi testa soluția asta la următoarea filmare.
PS Mie mi se pare aiurea când alerg să recuperez lavaliera de prin locurile pe unde o las (biserica, stare civila - sunt miri care nu accepta sa poarte lavaliera  :deadtongue:  )...Dacă am si o nunta pe fast forward...m-am scos!

#26
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Eu folosesc ce-i drept, un omnidirectional sennheiser g3
Poti sa dai un link, un pret? Multumim.

#27
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Sennheiser G3.  De aici am luat ?i eu.
Recomand cu încredere varianta cu mic omni. Cu un full de acumulatori te ?ine garantat toată nunta, acolo unde ai nevoie (c.civilă, c religioasă + local (din mixer)). Sfat: daca folose?ti la mixer, recomand ie?irea din că?ti, altfel pe RCA REC OUT, po?i avea distorsiuni, chit că tu po?i avea atenuare pe transmitter de până la 60 db...(de obicei se folosesc mixere Dynacord).

Un test po?i vedea aici, de?i nu e cel mai bun exemplu al meu (naiul e suprasaturat - de regulă ?i vocea...asta e...) - Stânga: microfonul uni de pe PD 170, ?i dreapta e sennheiserul.

Edited by bydede, 19 January 2011 - 03:37.


#28
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Buna. Si eu sunt mandrul posesor al unui Panasonic 151E inca din vara- fost posesor de Vx 2100.  Am filmat cateva evenimente cu el (sunt amator avansat, pt. mine este un hobby, filmez in cercul prietenilor). Mai detin si un Panasonic SD707 pe care o folosesc ca back-up si pt. excursii. Chestia cu viewfinder-ul care ramane aprins- m-ati linistit- am crezut ca ii ceva cu camera mea.
  Imi place camera, culorile sunt placute, am filmat o nunta cu lumini de discoteca in loc de lumina normala si imaginea a fost multumitoare, wide-ul ii grozav, ergonomia ii buna, zoom-ul manual ii super OK- dc. vrei sa te joci un pic.
  Sunetul pe manual mi-a dat un pic de bataie de cap- filmez continuu cu castile pe urechi. (pt. cei care nu vreau prea multa bataie de cap -lasa-ti camera pe antipenultima liniuta afara si la mijloc in sala si sunetul o sa fie ok.- asa s-a filmai la sf. lui august la propria-mi nunta cu un cameraman mai amator decat mine si credeti-ma ca a iesit mai mult decat bine) Am un proc. core 2 duo E7500 cu 4G DDR3 si formatul AVCHD mi-l cam pune in nas- intentionez sa-l schimb cu un Procesor Intel® CoreTM i5-2300 SandyBridge cu 4 miezuri.
Referitor la sunet- intentionez sa-l comand pe asta: http://www.bhphotovi...ophone_for.html. Cu faptul ca-i directional ok, am inteles. Insa cand il folosesti, il lasi pe un singur canal iar pe celalalt canal lasi mic. camerei, nu? Si atunci poáte sa stea ofiterul starii civile in spate, nu?

#29
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postmumumare, on 20th January 2011, 11:02, said:

Am un proc. core 2 duo E7500 cu 4G DDR3 si formatul AVCHD mi-l cam pune in nas- intentionez sa-l schimb cu un Procesor Intel® CoreTM i5-2300 SandyBridge cu 4 miezuri.
Referitor la sunet- intentionez sa-l comand pe asta: http://www.bhphotovi...ophone_for.html. Cu faptul ca-i directional ok, am inteles. Insa cand il folosesti, il lasi pe un singur canal iar pe celalalt canal lasi mic. camerei, nu? Si atunci poáte sa stea ofiterul starii civile in spate, nu?


1. Atentie la sandibridge. E un handi(cap)bridge. Cauta pe net si ai sa vezi ca are dezvoltata o protectie la copiere...Daca il iei exclusiv pt editare atunci e bun. Totuși mai așteaptă niște review-uri despre procesoare.
2. Daca ai pus microfonul tot pe camera, n-ai rezolvat nimica la starea civila. Tot vei avea variatii de sunet fată de sursa de sunet la 180 grade.

#30
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Un alt model de microfon 2 în 1, mai broadcast aici http://www.proaudio....roducts_id=4510 http://www.proaudio....ath=140_141_260

Edited by vgabi, 20 January 2011 - 12:08.


#31
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
nu este dedicat pt video, necesita Phantom 48V pe XLR dar eu am fost multumit de el pe PD-ul meu Behringer ecm8000 si nici pretul nu te sperie
ECM8000 BEHRINGER microfon omnidirectional de masura


BEHRINGER ECM8000 microfon omnidirectional de masura. Impedanta: 600 ohmi. Sensibilitate: -60dB. Banda de frecvente: 15 HZ-20 kHZ. Conector: XLR. Phantom power - +15 V to +48 V. Greutate: 0.12kg.
Pret: 237,55 RON (cu TVA)


iar pt cine vrea stereo tot de la behringer C2 (2 bucati microfon XLR imperecheata in fabrica) la un pret de 254RON
Aceste microfoane condenser pentru inregistrari in studio si aplicatii live au toate trasaturile necesare incorporate intr-un pachet extrem de compact. Sunt vandute ca pereche, perfecte pentru inregistrari stereofonice, la un pret la care nu te-ai astepta sa gasesti nici unul. C-2 utilizeaza o diafragma foarte usoara pentru raspuns in frecventa larg, reproducere a sunetului excelenta  pot fi suspendate deasupra capului. Modelul campului de receptie cardioid elimina efectiv feedbak-ul, plus au roll-off comutabil pentru frecventele joase si atenuare de -10 dB.

Edited by glido, 21 January 2011 - 10:10.


#32
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
am si eu cateva intrebari/nelamuriri

- cum fac sa am la rand numerotarea clipurilor pe carduri, astfel incat atunci cand termin un card, pe urmatorul sa o iau de la numarul ramas pe cardul anterior?
stiu ca in premiere e ok sa importi mai multe clipuri cu acelasi nume, dar m-ar ajuta sa tin evidenta cardurilor.

- in ce carduri sa mai avem incredere inafara de panasonic si SanDisk? Voi ce alte carduri folositi si nu ati avut probleme?
eu personal am 3 sandisk extreme, clasa 6, 16 GB + un kingmax clasa 6 de 8 GB, pe care-l tin de backup. am tras pe el de cateva ori, de proba si nu am avut probleme cu el, dar la un eveniment nu stiu cat de mult sa ma bazez pe el.
medile de stocare portabile, gen hardurile externe, care citesc direct SDHC-uri sunt o solutie?

- ce acumulatori/bateri folositi? mergeti numai pe original? eu vreau sa achizitionez cateva bateri replecement pt. VBG6. Sunt mai ieftine si pot cumpara mai multe, decat un singur panasonic original.

- cum sterg o scena de care nu mai am nevoie? recunosc ca nu m-am lovit de problema asta pana acum, si nici nu am consultat manualul ca sa aflu. daca nu e greu poate scrie cineva aici.

MULTUMESC

#33
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
1. nu cred ca exista asa ceva, foloseste redenumirea la toate fisierele in functie de card, Select all > rename > Disk1 [enter] si pune windows`ul automat Disk1 (1).MTS
2. eu am doar Sandisk extreme 16 GB class 6
3. acumulatori am IDX de 5400 mAh si mi`am comandat unu chinezesc de pe ebay de 6800 .. urmeaza sa`l primesc sa vad ce`i de capul lui.
4. nu am incercat sa sterg vre`o scena


Pentru cei curiosi cum arata zgomotul la +18 db pe camera

http://www.megaupload.com/?d=ZWHB9LB9

#34
izarescu

izarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.03.2006
[quote name='Ohim' date='23rd January 2011, 18:56' post='9353052']
1. nu cred ca exista asa ceva, foloseste redenumirea la toate fisierele in functie de card, Select all > rename > Disk1 [enter] si pune windows`ul automat Disk1 (1).MTS

ma gandeam ca poate exista din camera un mod de a redenumi, sau continua enumerarea cadrelor cand introduci un card nou. nu e nevoie sa redenumesc fisierele. le pun in foldere separate si le import asa in premiere.

3. acumulatori am IDX de 5400 mAh si mi`am comandat unu chinezesc de pe ebay de 6800 .. urmeaza sa`l primesc sa vad ce`i de capul lui.

IDX-ul iti arata si in minute cat mai are pana se termina? sau doar liniutele care se termina pe rand? sa ne spui cum e chinezaria. cat a costat?

4. nu am incercat sa sterg vre`o scena

am sters eu pana la urma. intri in modul vcr, selectezi delete, selection, si alegi clipul ce vrei sa-l stergi. complicat. mai este si butonul user 2, setat din fabrica cu delete last clip/scene.

BAFTA

#35
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View PostOhim, on 23rd January 2011, 18:56, said:

1. nu cred ca exista asa ceva, foloseste redenumirea la toate fisierele in functie de card, Select all > rename > Disk1 [enter] si pune windows`ul automat Disk1 (1).MTS

Pentru cei curiosi cum arata zgomotul la +18 db pe camera
http://www.megaupload.com/?d=ZWHB9LB9

1.Remarc in acest caz ca Panasonic nu au fost inspirati. La camerele Sony cu card exista soft care organizeaza destul de bine fisierele. Astfel pot sa trag pe oricate carduri vreau si in orice ordine, chiar pot sa amestec inregistrari vechi cu noi pe card si sa le transfer in orice ordine, pe PC ajung redenumite cu "data si ora exacta".m2ts

La testul ala trebuie sa spui ce setari ai folosit pe camera, mai ales daca ai folosit profil customizat. Am facut un test rapid cu Sony NX5 la 18 gain, pe setare default de profil arata mai zgomotos decat Pana, dar cu un profil custom  arata relativ mai bine. binenteles testul e subiectiv, deoarece nu e aceeasi locatie in acelasi timp.

#36
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Am folosit profil B-str din camera care umbla la chroma level +3 si curba de gama aferenta B-str o sa fac iar daca e pe neutru.

@Izarescu , nu, IDX`ul nu arata minutele, arata doar analogic dar pot spune ca tine cam in jur de 3 ore +/- n`am stat sa`l verific prea atent. La capitolul asta Panasonic sta mai prost decat Sony ... Sony cu un NPF-970 tragi o nunta de 6 ore lejer cu VX`ul si mai si ramane.

Edited by Ohim, 24 January 2011 - 10:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate