Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Televizoare cu tuner DVB-T2

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#145
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
cred ca exista posibilitatea folosirii unui sumator sau multiplexor montat pe intrarea de antena a TV...cele cu dvbt2 au separata mufa pentru dvbs2 !

#146
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Ha, ha, ha...

Am cumparat joi un televizor nou care stie DVB-T2 si DVB-S2 si ieri l-am dus inapoi la magazin...

Televizorul se numeste LG 43 LF 540V LED FHD...de 108 cm diagonala

L-am dus inapoi pentru ca atat T-ul cat si S-ul se vedeau mai prost decat cu receiver-ele mele (Alien Smart 100 si Sunny AT-14009 FTA Plus) exterioare la TV-ul vechi (Watson FHD) de 80 cm diagonala ...

Diferenta de calitate a imaginii poate aparea si datorita diferentei de marime a diagonalei insa in mod cert exista si o diferenta in calitatea receptiei.

L-am cumparat de la Auchan si dupa returnare am primit un bon valoric de retur cu care astept niste promotii peste cateva zile cu ocazia a cinci ani (parca) de la deschiderea magazinului Auchan - Iulius Mall din Timisoara...


Problema mare este ca nu stiu ce sa iau data viitoare pentru ca la magazin nu ti-l testeaza nicicum iar in S2 si T2 cu atat mai putin. Nici n-au antene puse in acest scop!!!
Ceea ce mi se pare total inadmisibil!
Practic te duci sa iei un loz in plic!
Nu sti niciodata ce iei!

#147
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 03 octombrie 2015 - 12:00, said:

Problema mare este ca nu stiu ce sa iau data viitoare pentru ca la magazin nu ti-l testeaza nicicum iar in S2 si T2 cu atat mai putin. Nici n-au antene puse in acest scop!!!


Vorbesti cu vanzatorul ...le duci acasa pentru testare si poate iti alegi vreunul !

Edited by qazwsxqazwsx, 03 October 2015 - 12:08.


#148
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postmiile, on 03 octombrie 2015 - 12:00, said:

...la magazin nu ti-l testeaza nicicum iar in S2 si T2 cu atat mai putin...
Din cauza asta cumperi online, de la magazine cunoscute la care returul nu este o problema.
Chiar ieri cineva a luat un LG 32LF592U, pe care l-am testat pe DVB-C, DVB-T2, DVB-S2 si internet. Mi s-a parut ca functioneaza ok. Poate diagonala mica sa il ajute, nu mi-am dat seama, dar l-am privit si de foarte aproape si parea foarte ok. Pe DVB-S2 nu l-am testat decat pe Eutelsat 9E... asa s-a nimerit sa infig antena Posted Image Nu am avut pana acum asa ceva, am instalat antena de satelit special pentru acest test. Cel care l-a cumparat nu are deocamdata acces la nici un semnal tv acolo unde il va folosi (frizerie). Pentru ca are internet wifi, a ales "smart". Il va folosi deocamdata pe programele transmise de DIGI Online si TVR plus Posted Image Probabil ca va sta toata ziua pe un singur program, de stiri sau de muzica. L-am verificat ieri pe Digi24 si UTV, transmise online, si de la distanta de 2m se vede foarte bine, iar de la 3m juri ca imaginea e HD Posted Image

Edited by pif_foto, 03 October 2015 - 13:40.


#149
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Nici aici n-am avut probleme cu returul doar ca mi s-a "sugerat" bon valoric de retur. Probabil ca daca insistam putin primeam si banii. In acelasi timp vanzatorul mi-a spus ca urmeaza o campanie de reduceri de care pomeneam mai sus.

Ideea este ca vreau sa-mi iau untelevizor cu receiver-ele incorporate si cu care sa vad cel putin la fel de bine ca si cu TV-ul de acasa cu receiver-ele exterioare...

Iar pe on-line tot loz in plic este. Una este sa-ti iei o mobila on-line care are niste cote si pe care le pastreaza si dupa livrare si alta e un televizor care poate reda imagini mai calitative, clare, placute ochiului, sau imagini slab calitative, sterse, fara viata...


Poate este vreun coleg care-mi poate recomanda un model, nu neaparat smart, cu diagonala de maxim 100 cm, pentru a nu pierde din calitatea imaginii si din acest motiv.

Deci interesul meu este pentru un TV dotat cu T2 si S2 cu receptie de calitate...si imagine stralucitoare...

#150
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012
Salut.Anul trecut am cumparat un led samsung cu DVBT si DVBC,pe care il folosesc prin cablu.Prind si vreo 7 canale HD.Acum vreau sa mai iau unul tot samsung si care are tot DVBT,DVBC si as vrea sa stiu daca se mai merita,exista sansa ca in viitorul apropiat sa nu-l mai pot folosi si sa-l agat pe perete pe post de tablou :D .Astia vad ca tot standardele astea le folosesc desi  e model 2015.Tv-ul o sa-l folosesc pe cablu nu pe antena digi etc.

#151
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostLysergide, on 12 octombrie 2015 - 11:32, said:

.Acum vreau sa mai iau unul tot samsung si care are tot DVBT,DVBC si as vrea sa stiu daca se mai merita,exista sansa ca in viitorul apropiat sa nu-l mai pot folosi
Chiar daca are si DVB-T2 poate sa scrie doar T ...l-ai incercat pe canalul 30 ?

#152
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012

View Postqazwsxqazwsx, on 12 octombrie 2015 - 11:38, said:

Chiar daca are si DVB-T2 poate sa scrie doar T ...l-ai incercat pe canalul 30 ?
Pai nu l-am cumparat inca :D .Care e faza cu canalul 30,daca nu te superi :D.

#153
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostLysergide, on 12 octombrie 2015 - 11:45, said:

Pai nu l-am cumparat inca Posted Image .Care e faza cu canalul 30,daca nu te superi Posted Image.

Pe cel de anul trecut ...daca merge pe 30 inseamna ca are DVB-T2 !
Acum depinde daca esti intr-o zona cu receptie digitala terestra T2 .
Presupun ca asta vrei sa afli inainte de a mai cumpara unul !

#154
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012

View Postqazwsxqazwsx, on 12 octombrie 2015 - 11:49, said:

Pe cel de anul trecut ...daca merge pe 30 inseamna ca are DVB-T2 !
Acum depinde daca esti intr-o zona cu receptie digitala terestra T2 .
Presupun ca asta vrei sa afli inainte de a mai cumpara unul !

O sa ma uit diseara,acum sunt la munca.Sincer nu am remarcat,eu stau mai mult pe HD-uri,100,101.....
Legat de receptie in zona mea,nu stiu, o sa ma interesez.Sunt din Urziceni.
Vroiam sa stiu daca se mai merita,eu il folosesc pe cablu de la nextgen.

#155
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostLysergide, on 12 octombrie 2015 - 11:58, said:



Vroiam sa stiu daca se mai merita,
Cred ca nu santem pe aceeasi lungime de unda ...pentru ce sa se merite ?

#156
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012

View Postqazwsxqazwsx, on 12 octombrie 2015 - 12:02, said:

Cred ca nu santem pe aceeasi lungime de unda ...pentru ce sa se merite ?

Sa achizitionez inca un tv cu DVBT DVBC. Daca la anul se muta pe T2 C2,eu o sa mai pot folosi tv-ul daca are T si C? sau imi trebuie receivere si zeci de telecomenzi :D .Nu prea ma pricep,scuze.

#157
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Daca te intereseaza doar DVB-C  nu-i nici o problema ...il potzi cumpara si pe-al doilea tv !Posted Image

#158
Lysergide

Lysergide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.01.2012

View Postqazwsxqazwsx, on 12 octombrie 2015 - 12:13, said:

Daca te intereseaza doar DVB-C  nu-i nici o problema ...il potzi cumpara si pe-al doilea tv !Posted Image

Bun,deci pot sa il cumpara.Eu folosesc tv-urile doar prin cablu.nu antene sau alte chestii.Multumesc.Si inca ceva :D,daca se muta transmisia pe C2(daca e posibil asa ceva) e vreo problema.Le pot folosi,fara receivere etc.

#159
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
C2 doar prin Germania parca am auzit ...Romania inca foloseste analogic prin cablu ...Posted Image

#160
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 15.07.2005
televizorul lg lb730 receptioneaza fara probleme semnalul dvb-t2 ! testat

#161
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Am scanat si eu C21 cu un TV Utok si folosind o antena de camera. Televizorul indica semnal variabil, dar nu gaseste posturile. Daca as pune o antena pe balcon poate le-ar memora.
Intentionez sa returnez televizorul, dar nu din cauza testelor pe DVB-T2.

#162
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 11.03.2014
Atentie! Evitati marcile Philips si Sharp. Departamentul TV al acestor marci a fost vindut catre  companii chinezesti care produc  televizoare sub aceste brand-uri dar de calitate indoielnica.Ma refer la modelele produse dupa iunie 2014.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate