Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Televizoare cu tuner DVB-T2

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#1
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
hai sa facem o lista cu televizoarele care se gasesc la noi pe piata si care stiu si standardul DVB-T2 !!!
acum majoritatea care sunt la vanzare au dvb-t printr-un update se poate face sa fie compatibile si cu dvb-t2?
eu am intrebat de model de tv la o reprezentanta sony si tipul de acolo habar nu avea si nici nu auzise de dvb-t2..:(.
asa ca daca stiti modele de tv cu DVB-T2 enumeratile..!!!  ps: sper ca si la noi viitoarea licitatie sa fie pe standardul DVB-T2 care e mai bun decat dvb-t

Edited by djmaxx, 14 January 2011 - 16:59.


#2
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-In prezent, nu se comercializeaza in tara noastra  insa lucrurile se vor schimba probabil din vara/toamna care vor urma...

#3
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
daca au aparut modele de tv care stiu dvb-t2 si care se vand la noi in tara va rog postati !
cica seria es7000 si es8000 2012 de la samsung stiu si dvb-t2

#4
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
este putin probabil ca poti converti un TV cu tuner DVB-T intr-unul DVB-T2

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Mai oamenii buni numai visati "Cai verzi pe pereti" , noi nu santem in stare sa avem un dvb-t optim ( conditii normale de emisie - receptie in Bucuresti, tara ) si voi vreti deja dvb-t2
Credeti ca asa peste noapte se poate face transferul de la un standard la altul ?
Hai sa fim realisti totusi

#6
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- Pentru amatorii interesati de televizoare cu tuner siliconic T2/T - C recomand si linkul de mai jos :

http://geizhals.at/e...8_DVB-T2#xf_top

Edited by marluck, 02 April 2012 - 21:24.


#7
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Are cineva cumparat in Romania, TV cu DVB-T2 incorporat ? Ce model?

#8
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Philips-urile cu T sau S in coada au DVB-T2, dar nu stiu daca au aparut in Romania, si parca la Panasonic erau ceva modele de LED cu DVB-T2...

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Oricum , cine cumpara un astfel de device cu tuner dvb-t2 , nu poate sa il foloseasca in prezent , cat despre viitor , acesta este in ceata
Deci nu cred ca deocamdata are rost achizitionarea unui astfel de device , poate din toamna daca...........
Pana atunci macar sa putem receptiona/vizualiza prg. tv sd/hd din actualul dvb-t , macar pe 50% din suprafata RO

#10
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013
Daca un televizor are tuner DVB-T2, poate receptiona si DVB-T?

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Daca respectivul model are doar unul dintre cele 2 standarde , NU
Daca insa le are pe amandoua ( DVB-T/T2 ) , atunci DA
Deja exista tv tunere externe pe usb DVB-C/T/T2 , insa deocamdata este valabila situatia scrisa anterior/mai sus de mine

#12
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
In mod normal orice tuner DVB-T2 trebuie sa fie compatibil cu precedentul stadard DVB-T

#13
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postlupull, on 14 aprilie 2013 - 07:54, said:

Oricum , cine cumpara un astfel de device cu tuner dvb-t2 , nu poate sa il foloseasca in prezent , cat despre viitor , acesta este in ceata
Deci nu cred ca deocamdata are rost achizitionarea unui astfel de device , poate din toamna daca...........
Pana atunci macar sa putem receptiona/vizualiza prg. tv sd/hd din actualul dvb-t , macar pe 50% din suprafata RO
Exceptie facand cei care sunt in apropiere de Serbia, Turcia(DX), Moldova, Ukraina.

#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , insa in acele exceptii cred ca mai indicat ar fii ca cumperi plasma/lcd/led cu tuner dvb-t2 si alte standarde de la vecinii nostri
Asa ai sanse mult mai mari sa poti receptiona/memora si respectivele prg. tv de la vecini in dvb-t2
Insa cum este vorba de ce astfel de plasme/lcd/led cu dvb-t2 s-ar gasi in comertul nostru mioritic , raman la parerea mea scisa in topicul 9
Stiu foarte bine ca romanul este obisnuit mai mult cu ''capra vecinului'' decat a lui , numai ca in aceste situatii ''caprele veciniilor'' sunt...........
Nu pot sa nu imi aduc aminte cand si pe vremea ''impuscatului'' tot cu vecinii faceam ''treaba'' , noroc ca in prezent exista dvb-c-ul/cablu analogic , fiindca cred ca in prezent daca mergem ca in trecut dvb-t-ul o sa ''moara'' sigur , la cum se misca in prezent lucrurile
Sa revin ontopic , intr-adevar astfel de tv-uri cu tunere dvb-t2 sunt valabile/folositoare doar pt. cei care locuiesc pe langa granitele tarii si stiu sigur ca pot receptiona de pe la vecini prg. tv in dvb-t2 , fiindca in restul tarii , actualul dvb-t lasa mult de dorit si nu stiu ce sanse sunt intr-un viitor apropiat sa se treaca la noul dvb-t2 si in tara

#15
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Poimaine e BF si mi s-a tras sarcina sa cumpar doua televizoare cu un buget de maxim 1500lei unul de 47-50 cm si unul de 80-81cm. Am cablu analogic de la RDS. Sunt nelamurit in legatura cu tunerul si cat de important este acest DVB-T2. Ma pot lipsi de el?

Edited by sirius208, 19 November 2014 - 23:41.


#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postsirius208, on 19 noiembrie 2014 - 23:41, said:

Poimaine e BF si mi s-a tras sarcina sa cumpar doua televizoare cu un buget de maxim 1500lei unul de 47-50 cm si unul de 80-81cm. Am cablu analogic de la RDS. Sunt nelamurit in legatura cu tunerul si cat de important este acest DVB-T2. Ma pot lipsi de el?
Ambele cu 1500lei?

#17
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

View PostDIVX2006, on 20 noiembrie 2014 - 18:59, said:

Ambele cu 1500lei?
Da

#18
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005

View Postdjmaxx, on 14 ianuarie 2011 - 16:57, said:

hai sa facem o lista cu televizoarele care se gasesc la noi pe piata si care stiu si standardul DVB-T2 !!!
acum majoritatea care sunt la vanzare au dvb-t printr-un update se poate face sa fie compatibile si cu dvb-t2?
eu am intrebat de model de tv la o reprezentanta sony si tipul de acolo habar nu avea si nici nu auzise de dvb-t2..Posted Image.
asa ca daca stiti modele de tv cu DVB-T2 enumeratile..!!!  ps: sper ca si la noi viitoarea licitatie sa fie pe standardul DVB-T2 care e mai bun decat dvb-t


suntem in 2014 si noi inca nu avem dvb-t2 nici macar in teste. urat nu ma asteptam la asa ceva !!!cred ca se inventeaza dvb-t3 pana o sa avem noi dvb-t2....:(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate