Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Provocare pentru atei: Ritualul de Exorcizare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

Poll: Aveti curajul sa va supuneti unui ritual de exorcizare? (22 member(s) have cast votes)

Aveti curajul sa va supuneti unui ritual de exorcizare?

  1. Da (15 votes [68.18%])

    Percentage of vote: 68.18%

  2. Nu (7 votes [31.82%])

    Percentage of vote: 31.82%

Vote

#55
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010
De ce te-ai supune la exorcitare daca nu esti posedat?

#56
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postarchaeus5, on 15th January 2011, 12:34, said:

Oamenii = masele. ;)

Mda ... Si mai vorbesti de rationament obiectiv cand toate afirmatiile tale sunt, in mod frapant de evident, bazate pe judecati emotionale. Ai dreptate, ciobanul din munti poate sa dea lectii lui Lawrence Maxwell Krauss in orice privinta. Chiar si in materie de cosmologie.  :thumbup:

Nu conteaza din care categorie fac parte.

Am inteles. Masele de sus si masele de jos.

Nu-s de ce am impresia ca te certi cu "cel" pe care-l vezi in oglinda...

Ba conteaza. Astfel eu as sti cam in ce fel te poti privi pe tine insuti. De aceea te-am si intrebat.


View PostBlueSky2009, on 15th January 2011, 13:03, said:

1.Bine ai spus.  :thumbup:

2. Asa este, teoretic. Nu oricare are acest "dar" . Dar, am 2 intrebari pt tine, karuna :

a. Cum poti sti care preot / calugar are "darul" si care nu ? Cum poti sti ca "darul" lui e autentic ? Pe ce baza ?
b. Daca tu spui ca ( citez ) "Nu orice preot se baga la facut exorcizari." , atunci, in cazul de la Tanacu, ce a fost ? Ala nu era preot, ci calugar. Intrebare :

Cum poate un calugar sa faca asta ?  :naughty:



3.Corect, bine ai spus.



4.Si, mai sunt niste lucruri sa spun :

a. BOR intretine acest mit, mai ales datorita faptului ca astfel tin oamenii in "control" si superstitii. Cum poate cineva sa spuna despre altcineva ca "esti posedat" si ca trebuie sa te "vindeci" ? Un exemplu : mult timp s-a crezut ca epilepsia este dovada de "posedare" .

b. Nu neg "posedarea" , insa, cred ca fiecare om care traieste are 2 ingeri cu el : unul rau si unul bun. Insa, pt ca majoritatea nu asculta pe Dumnezeu, aceste asa-zise posedari, pot fi date si de starile naturale ale indivizilor respectivi, de exemplu, dependenta de anumite lucruri. Cred ca majoritatea "posedatilor" , sunt de fapt robi ai unor vicii, care ii fac sa para ca sunt "posedati" .

c. Si, mai e un lucru, pe care vreau sa-l citez din Biblie ( te rog sa nu-l stergi, eu_unul ) :

In cartea Faptele Apostolilor, capitolul 19, incepand cu versetul 13, citez :

v. 13 : "Niste exorcisti Iudei, cari umblau din loc în loc, au încercat sã cheme Numele Domnului Isus peste cei ce aveau duhuri rele, zicand : 'Vã jur pe Isus, pe care-L propovãduieste Pavel, sã iesiti afarã !' "
v. 14 : "Cei ce fãceau lucrul acesta, erau sapte feciori ai lui Sceva, un preot Iudeu din cei mai de seamã."
v. 15 : "Duhul cel rãu le-a rãspuns : 'Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel îl stiu ; dar voi, cine sunteti ?' "
v. 16 : "Si omul, în care era duhul cel rãu, a sãrit asupra lor, i-a biruit pe amîndoi, si i-a schingiuit în asa fel, cã au fugit goi si rãniti din casa aceea."
v. 17 : "Lucrul acesta a fost cunoscut de toti Iudeii, de toti Grecii care locuiau în Efes, si i-a apucat frica pe toti."


5.Asadar, karuna, tie ma adresez acum, vezi ce crezi si ce idei ai, sau, ce superstitii crezi, pt ca, din acest text clar, reiese ca multi asa zisi "exorcisti" , sunt doar niste falsi, niste indivizi care doar pretind ca au acest "dar" , in realitate, inseland oamenii si luandu-le banii. Sau, ducandu-i la deces, precum la Tanacu.


In locul tau, as fi mult mai circumspecta in a crede despre "inzestrarea" popilor cu acest "dar" . ;)

1. De ce a spus bine? Aia nu-i decat o afirmatie fara niciun argument. Asadar, treci la treaba si argumenteaz-o tu daca zici ca-i bine spusa.

2.1.. Mey draga, tu te-ai uitat la filmele alea? Da ori ba? Tu crezi ca exista vreun actor care sa joace atat de bine rolul de posedat, la cat de urat se manifesta respectivii?

2.2. a.Ei, cum?... Te scapa sau nu de drac, asa iti dai seama.

2.2.b. Cu curaj! De asta trebuie mai intai. Acela de la Tanacu s-a prins sa scoata dracii cu riscul de a ajunge la inchisoare; asta-i tot.

3.Ce-i corect?... Ce treaba ai tu cu preferinta omului? Daca el vrea sa se duca la preot sa se exorcizeze, macar asa, ca sa dea dovada de curaj, ca toti ateii care au votat in chestionar  DA, ce te amesteci tu sau altul? Lasati, mey, oamenii sa traiasca cum le place, sa faca bungee jumping, sa sara cu parasuta, sa bea agheazma, sa mearga la exorcist! De ce trebuie permanent sa va simtiti unii deranjati, nu stiu...

4.a. Nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar, ai cumva epilepsie, sau, de ce aduci vorba?... Daca ai observat, eu pana acum nu am vorbit decat despre anumite ciudatenii ale posedatilor, si anume, se comporta deosebit de rau doar in prezenta lucrurilor  socotite sfinte sau sfintite. Nu incep a se agita decat la semnul crucii si nu la cel al impartirii, cand simt agheazma in preajma si nu berea, cand aud de Dumnezeu si nu de seful mafiei italiene, samd.

4.b. Inca o data te intreb, tu te-ai uitat la filmuletele respective?... Ai vazut ce privire tulbure avea fata aceea musulmana? S-a intamplat sa vad odata pe real asa ceva si am crezut ca lesin de frica...

4.c. Ca sa vezi ca nu degeaba ziceam ca e nevoie de curaj... Orisicum e bine ca respectivii din povestire au scapat cu viata.

5. Carevasazica tu nu esti de acord ca omul e dator sa incerce...

6. Tu esti doar circumspect sau stii sigur?

View Postmonyca17, on 15th January 2011, 18:09, said:

De ce te-ai supune la exorcitare daca nu esti posedat?

Intotdeauna e loc de aflare in treaba, de aia...

#57
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostCelest, on 15th January 2011, 17:55, said:

Vreau si eu din ce fumezi tu, ca pare de calitate :bigwhitegrin:

Iti dau pe pm, aici, mai intra si minori, si, nu e buna reclama. :bigwhitegrin: :lol:

View Postkaruna, on 15th January 2011, 19:00, said:

4.a. Nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar, ai cumva epilepsie, sau, de ce aduci vorba?...

Aduc vorba despre asta, nu pt ca as "suferi" eu de ea, ci, pt ca, in evul mediu se considera asta ca fiind "posedare" . :P Si in prezent mai exista superstitia asta stupida. :D

Dar, ce ar fi sa raspunzi la textul pe care ti l-am citat acolo ?

#58
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
gata cu distractia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate