Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

C++ vs Pascal

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Haras

Haras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2011
Buna. Pana in prezent am lucrat in Pascal si vreau sa invat C++. Puteti sa-mi spuneti care e diferenta dintre cele doua inafara de limbaj?
As avea nevoie si de ceva idei cum sa invat si din ce

#2
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
La modul didactic eu zic ca citesti cartea creatorului: http://www2.research...om/~bs/3rd.html
La modul practic in functie de ce vrei sa programezi (platforma) vei da de diferente de implementare si de aceea e bine sa inveti ce te intereseaza.

#3
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Pascal si atat e un pic fortat cred sa il compari cu C++. Poate sa il compari cu C si atat.

Daca imi aduc bine aminte, POO (programarea orientata pe obiecte) in pascal se poate compara oarecum cu C++, adica e vorba de unele chestii cu incapsulare date, clase etc etc. Restul e programare liniara si din anumite motive pe care nu mi le aduc bine aminte acum, C e superior.
Cred ca era o chestie cu tipuri de variabile, intervale alea alea.

Edited by ear1976, 14 January 2011 - 00:35.


#4
opc0de

opc0de

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2003
Dupa parerea mea pascalul este superior Cului simplificand lucrul cu stringurile, fiind mult mai usor de invatat si de lucrat...C produce un cod mai compact este bun ptr scrierea de drivere sau sisteme de operare.Nu exista chestie care se poate face in C si sa nu se poata face in pascal sau invers.Pascalul incearca sa ascunda pe cat posibil tipul pointer care in C este foarte folosit.Daca cunosti bine pascalul iti va fi usor sa inveti C singura problema o sa fie lucrul cu stringurile si o sa intalnesti pointeri destul de des, cunosc ambele limbaje asa ca daca ai nevoie de o mana de ajutor imi poti face un PM.

#5
Bayerische

Bayerische

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2008
Reinvii putin topicul pentru ca e o discutie interesanta. Din afirmatiile facute de colegul de mai sus, reiese ca NU prea cunoaste nici unul dintre cele 2 limbaje.
Rutinele de "lucru cu stringurile" nu sunt integrate in limbaj ci sunt puse la dispozitie niste librarii care implementeaza aceste rutine lasand programatorului libertatea de a-si defini propriile functii in acest scop. Este valabil pentru ambele limbaje. Deci nu asta face Pascalul superior.

"C produce cod mai compact" - nimic mai fals de atat. Ca programator, ar fi trebuit sa stii ca C si Pascal sunt doar niste unelte de abstractizare ca sa ne faca munca mai usoara. Cat de compact / optimizat / eficient / rapid este un program scris intr-un limbaj compilat ca C / Pascal, depinde strict de compilator si linker. Exista FALSA convingere ca daca C foloseste o sintaxa mai compacta decat Pascal, compilatorul produce cod mai compact. Deci fals total. Exemplu clasic de incrementare:
C ->  a++;
Pascal -> a:=a+1;
Ambele rezultate se vor traduce printr-o singura instructiune de incrementare, desi Pascal foloseste 3 caractere in plus (in codul sursa).
Pascal este folosit cu succes pentru a produce drivere atat kernel mode cat si user mode pentru Windows.
Exista diverse comunitati care si-au creat propriile compilatoare Pascal pentru sisteme embedded cu microcontrollere de mai toate natiile.
Sa mai spun ca exista zeci de variante de kerneluri si sisteme de operare construite integral in Pascal, chiar si boot-loadere ?

La faza cu pointerii ai dreptate. C-ul este nevoit sa-i foloseasca mult mai des. Ceea ce Wirth (inventatorul Pascal) a integrat in limbajul sau in anii '70 vis-a-vis de pointeri, concept numit mai nou "managed pointers", au integrat si marii sustinatori ai familiei C (C/C++/C#) si Java dupa zeci de ani de suprematie.

In concluzie, C nu este cu nimic mai special decat Pascal, ba dimpotriva. Motivul pentru care C a devenit asa de popular a fost norocul. Exista motive sa cred ca popularitatea se va schimba in favoarea Pascal in urmatorii ani, mai ales datorita existentei super-comunitatii FreePascal & Lazarus. Si sper ca programatorii sa invete programarea in sine, nu o sintaxa si un limbaj anume.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBayerische, on 12th December 2011, 04:22, said:

Exista motive sa cred ca popularitatea se va schimba in favoarea Pascal in urmatorii ani, mai ales datorita existentei super-comunitatii FreePascal & Lazarus.
Eu nu vad tendinta de care vorbesti ! Dar poate am placa video stricata.

#7
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005

View PostBayerische, on 12th December 2011, 04:22, said:

C ->  a++;
Pascal -> a:=a+1;
Ti=ai pus problema ca in afara de "noroc", inclusiv diferenta intre "a++" si "a:=a+1" e unul din motivele care au facut C mai popular? Varianta pascal e cu 100% mai lunga ca numar de caractere...

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

Reinvii putin topicul pentru ca e o discutie interesanta. Din afirmatiile facute de colegul de mai sus, reiese ca NU prea cunoaste nici unul dintre cele 2 limbaje.
Frumos, frumos  :coolspeak:

Se vede că nici tu nu prea știi despre ce vorbești, și îți voi demonstra asta

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

Reinvii putin topicul pentru ca e o discutie interesanta. Din afirmatiile facute de colegul de mai sus, reiese ca NU prea cunoaste nici unul dintre cele 2 limbaje.
Rutinele de "lucru cu stringurile" nu sunt integrate in limbaj ci sunt puse la dispozitie niste librarii care implementeaza aceste rutine lasand programatorului libertatea de a-si defini propriile functii in acest scop. Este valabil pentru ambele limbaje. Deci nu asta face Pascalul superior.
Corect până aici.

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

"C produce cod mai compact" - nimic mai fals de atat. Ca programator, ar fi trebuit sa stii ca C si Pascal sunt doar niste unelte de abstractizare ca sa ne faca munca mai usoara. Cat de compact / optimizat / eficient / rapid este un program scris intr-un limbaj compilat ca C / Pascal, depinde strict de compilator si linker. Exista FALSA convingere ca daca C foloseste o sintaxa mai compacta decat Pascal, compilatorul produce cod mai compact. Deci fals total. Exemplu clasic de incrementare:
C ->  a++;
Pascal -> a:=a+1;
Ambele rezultate se vor traduce printr-o singura instructiune de incrementare, desi Pascal foloseste 3 caractere in plus (in codul sursa).
Ookay, de acord :)

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

Pascal este folosit cu succes pentru a produce drivere atat kernel mode cat si user mode pentru Windows.
Exista diverse comunitati care si-au creat propriile compilatoare Pascal pentru sisteme embedded cu microcontrollere de mai toate natiile.
Sa mai spun ca exista zeci de variante de kerneluri si sisteme de operare construite integral in Pascal, chiar si boot-loadere ?
Există asta deoarece Pascal a fost folosit masiv în mediul academic în deceniile trecute. Și cum cercetarea s-a făcut cu pascal, tradiția s-a perpetuat.

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

La faza cu pointerii ai dreptate. C-ul este nevoit sa-i foloseasca mult mai des. Ceea ce Wirth (inventatorul Pascal) a integrat in limbajul sau in anii '70 vis-a-vis de pointeri, concept numit mai nou "managed pointers", au integrat si marii sustinatori ai familiei C (C/C++/C#) si Java dupa zeci de ani de suprematie.
Cercetarea mereu a fost înaintea industriei. Cercetarea a dat tonul în noile trenduri, apoi industria a preluat ideile și le-a făcut robuste și din punct de vedere financiar. O fi fost el Bell Labs un departament de cercetare, dar AT&T urmărea totuși monetizarea invențiilor.

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

familiei C (C/C++/C#) si Java
De când e C# în "familia C" și Java nu?  :rolleyes: Corect era C/C++, Java sau C# ... Te-a derutat "C"-ul din "C#"  :console:

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

In concluzie, C nu este cu nimic mai special decat Pascal, ba dimpotriva. Motivul pentru care C a devenit asa de popular a fost norocul. Exista motive sa cred ca popularitatea se va schimba in favoarea Pascal in urmatorii ani, mai ales datorita existentei super-comunitatii FreePascal & Lazarus. Si sper ca programatorii sa invete programarea in sine, nu o sintaxa si un limbaj anume.
Uite cum stă treaba: tehnologiile/limbajele nu sunt ca vinurile, cu cât sunt mai vechi, cu atât sunt mai bune. Adică pascal, fiind din punctul de vedere al industriei un limbaj mort, nu are nicio șansă în fața lui C.

Bineînțeles că și C/C++, C# sau Java vor muri, făcând loc direcției indicată de academicieni cu programarea funcțională și distribuită. Haskell de exemplu, folosit în mod tradițional în mediul academic, nu prea va prinde momentum în industrie, la fel cum nici pascal nu și-a luat avânt la vremea lui.

Golang în schimb da, pentru că are susținerea unei companii.

Deci da, pascal a fost foarte important - cu el s-a făcut multă cercetare care e acum relevantă pentru industrie. La fel cum și bunicii tăi au luptat în război pentru ca tu să poți produce acum ceva pentru țara asta.

View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

Deci nu asta face Pascalul superior.
Deci pascal nu e superior, e doar relevant din punct de vedere istoric  :console:


View PostBayerische, on 12th December 2011, 05:22, said:

Si sper ca programatorii sa invete programarea in sine, nu o sintaxa si un limbaj anume.
Mă tu ești vr-un profesor vechi și frustrat, că dacă erai programator, nu mai apărai cu așa ardoare un limbaj MORT  :lol:

Trăiești în trecut, revino în prezent!

Edited by OriginalCopy, 12 December 2011 - 14:14.


#9
Bayerische

Bayerische

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2008
Observ ca ingamfarea tipic moderatoriceasca te-a indemnat sa faci unele comentarii total irelevante iar unele chiar aberante. Daca cunosteai istoria C-ului ai fi stiut de ce a devenit popular peste noapte, dar parca putina aroganta da mai bine pe forum.
Vezi ce a intrebat individul care a deschis topicul. In caz ca nu ai observat de nas, i-am aratat omului ca C-ul si C++-ul nu sunt super-puterile care au format Universul. C-ul inca mai traieste deoarece exista un codebase urias de C pe planeta, cu Unix si derivate in frunte.
Cu treaba cu analogia dintre vin si tehnologie ai dat-o de gard. Tehnologia se imbunatateste, nu dispare. Conform analogiei tale nici microprocesorul n-ar mai trebui sa existe. Dar din pacate, astea din zilele noastre, tot din siliciu ala de acum juma' de secol sunt facute si tot cu aceleasi componente de baza. Sper ca ai inteles ideea. C si Pascal au fost contemporane dar au suferit imbunatatiri pe parcurs. Evident... Nici nu mai vorbesc de C++ care odata cu noul standard chiar ca a ajuns o varza. Mai bine invat "Brainfuck". :))

Ce vreau sa intelegi tu este ca mie imi place sa programez si prin programare inteleg ca vorbim despre definitia programarii. Imi place si C-ul care totusi a ramas un limbaj destul de usor de stapanit dupa mine si C++ care iti ofera niste facilitati in plus, dar intotdeauna o sa prefer Pascal. Si cand zic Pascal, ma refer la Pascalul modern, nu la cel definit in standardul ISO 7185.
Si prieteneste iti zic nu, nu sunt profesor, nici macar n-am apucat anii de glorie ai Pascalului. Doar imi place ca a ramas un limbaj foarte bine definit, construit si implementat.
Te salut si sper sa avem discutii mai inteligente.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ooo da, acum proiectează realitatea pe care am spus-o: pascal e MORT și nu va mai învia, ever, pe "îngâmfarea moderatoricească". Mere și pere :lol:

Problema lui esențială era

Quote

As avea nevoie si de ceva idei cum sa invat si din ce
și sfatul tău era să învețe un limbaj mort. Da, limbajul nu contează, dar de ce să învețe un limbaj mort?

Ai cam ratat pragmatismul la vreo 10-20 de ani distanță, nu crezi?

View PostBayerische, on 12th December 2011, 17:26, said:

Conform analogiei tale nici microprocesorul n-ar mai trebui sa existe.
Ești un simpatic. Din păcate nu prea stai bine cu logica. Conform analogiei mele, microprocesoarele de acum 40 de ani nu mai sunt folosite. Sunt moarte. La fel cum și limbajele de acum 40 de ani sunt ... MOARTE.

Poți să te dai tu peste cap de oricâte ori vrei, e o realitate simplă și nu se va schimba, indiferent de gusturile tale (fie că-ți place pascal sau nu).

E superb, ca turist, să faci o călătorie în trecut cu mocănița, nu spun că nu. Dar mocănița pur și simplu nu se mai pretează la nevoile noastre de zi cu zi. Chiar dacă poți să ridici mocănița în slăvi (și pe bună dreptate) că a fost ceva inovativ la vremea sa.

Acum mocănița e "piesă de muzeu", și e bine așa. Te duci în trecut, înveți din trecut, și preiei lucrurile bune de atunci. Restul argumentelor tale sunt fanatism religios.

Edited by OriginalCopy, 12 December 2011 - 17:21.


#11
Kanghu

Kanghu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.03.2011

View PostBayerische, on 12th December 2011, 04:22, said:

Reinvii putin topicul pentru ca e o discutie interesanta. Din afirmatiile facute de colegul de mai sus, reiese ca NU prea cunoaste nici unul dintre cele 2 limbaje.
Rutinele de "lucru cu stringurile" nu sunt integrate in limbaj ci sunt puse la dispozitie niste librarii care implementeaza aceste rutine lasand programatorului libertatea de a-si defini propriile functii in acest scop. Este valabil pentru ambele limbaje. Deci nu asta face Pascalul superior.

"C produce cod mai compact" - nimic mai fals de atat. Ca programator, ar fi trebuit sa stii ca C si Pascal sunt doar niste unelte de abstractizare ca sa ne faca munca mai usoara. Cat de compact / optimizat / eficient / rapid este un program scris intr-un limbaj compilat ca C / Pascal, depinde strict de compilator si linker. Exista FALSA convingere ca daca C foloseste o sintaxa mai compacta decat Pascal, compilatorul produce cod mai compact. Deci fals total. Exemplu clasic de incrementare:
C ->  a++;
Pascal -> a:=a+1;
Ambele rezultate se vor traduce printr-o singura instructiune de incrementare, desi Pascal foloseste 3 caractere in plus (in codul sursa).
Pascal este folosit cu succes pentru a produce drivere atat kernel mode cat si user mode pentru Windows.
Exista diverse comunitati care si-au creat propriile compilatoare Pascal pentru sisteme embedded cu microcontrollere de mai toate natiile.
Sa mai spun ca exista zeci de variante de kerneluri si sisteme de operare construite integral in Pascal, chiar si boot-loadere ?

La faza cu pointerii ai dreptate. C-ul este nevoit sa-i foloseasca mult mai des. Ceea ce Wirth (inventatorul Pascal) a integrat in limbajul sau in anii '70 vis-a-vis de pointeri, concept numit mai nou "managed pointers", au integrat si marii sustinatori ai familiei C (C/C++/C#) si Java dupa zeci de ani de suprematie.

In concluzie, C nu este cu nimic mai special decat Pascal, ba dimpotriva. Motivul pentru care C a devenit asa de popular a fost norocul. Exista motive sa cred ca popularitatea se va schimba in favoarea Pascal in urmatorii ani, mai ales datorita existentei super-comunitatii FreePascal & Lazarus. Si sper ca programatorii sa invete programarea in sine, nu o sintaxa si un limbaj anume.

Adu niste argumente pro in favoarea lui Pascal fata de C. Mai sus ai spui doar ca exista zeci de OS-uri, boot-loadere, kerneluri scrise in Pascal, sa-ti reaminesc cate mii sunt scrise in C ?

Edited by Kanghu, 12 December 2011 - 20:03.


#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostBayerische, on 12th December 2011, 04:22, said:

In concluzie, C nu este cu nimic mai special decat Pascal, ba dimpotriva. Motivul pentru care C a devenit asa de popular a fost norocul. Exista motive sa cred ca popularitatea se va schimba in favoarea Pascal in urmatorii ani, mai ales datorita existentei super-comunitatii FreePascal & Lazarus. Si sper ca programatorii sa invete programarea in sine, nu o sintaxa si un limbaj anume.
Pai tocmai ca C/C++ sunt speciale prin prisma largii utilizari! De pe la sfarsitul anilor '90 utilizarea pascal a scazut constant. Si e in continua scadere, atat cat mai poate fi, ca e aproape "terminat". Locurile de munca sunt de cel putin 10 ori mai multe pentru c++. Iar in mediul open source sunt preferate Java si C/C++ iar mai nou si C# a luat avant si are mai multi adepti decat Pascal/Delphi.

View PostOriginalCopy, on 12th December 2011, 12:57, said:

Bineînțeles că și C/C++, C# sau Java vor muri, făcând loc direcției indicată de academicieni cu programarea funcțională și distribuită. Haskell de exemplu, folosit în mod tradițional în mediul academic, nu prea va prinde momentum în industrie, la fel cum nici pascal nu și-a luat avânt la vremea lui.
C/C++ si Java cred ca vor ramane la varf pentru urmatorii 20-30 de ani cel putin. C/C++ sunt preferatele de departe pt. low level si nimic nu sugereaza ca s-ar putea schimba situatia, iar Java e adoptat masiv de niste grei ai industriei care isi schimba greu obiceiurile(e adoptat pe o scara mult mai larga decat COBOL de ex., care inca mai rezista nitel din acelasi motiv), plus directia de dezvoltare e dictata direct de cei interesati prin Java Community Process. Datorita acestui lucru Java ar putea deveni cel mai longeviv limbaj/plaforma din istorie. C# are potential, dar depinde de Microsoft, care acu' se pare ca are chef sa promoveze programarea in Javascript si HTML5. Inclusiv pt. desktop. :lol:

Haskell e una dintre cele mai mari ineptii din lumea limbajelor de programare. Asta e special pt. matematicienii tampiti (da, exista) care nu pot invata programare obisnuita si care vad "frumusete" si "eleganta" in notatia matematica - grosier implementata/translatata in Haskell, pe care majoritatea o gasesc oribila si tupida.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgtk, on 12th December 2011, 21:33, said:

Haskell e una dintre cele mai mari ineptii din lumea limbajelor de programare. Asta e special pt. matematicienii tampiti (da, exista) care nu pot invata programare obisnuita si care vad "frumusete" si "eleganta" in notatia matematica - grosier implementata/translatata in Haskell, pe care majoritatea o gasesc oribila si tupida.
Păi spunem același lucru, numai că eu i-am numit academicieni. :) Mă rog, haskell in sinea lui e mai puțin relevant, la fel cum și pascal a fost puțin relevant pe vremea când era folosit de academicieni. Importante sunt conceptele inventate cu haskell & co care vor fi asimilate de industrie.

#14
Bayerische

Bayerische

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2008

View PostOriginalCopy, on 12th December 2011, 18:09, said:

Ooo da, acum proiectează realitatea pe care am spus-o: pascal e MORT și nu va mai învia, ever, pe "îngâmfarea moderatoricească". Mere și pere :lol:
In comunitatile programatorilor "naturali" ca sa zic asa (spre deosebire de programatorii industry-driven ca tine probabil si ca multi altii), Pascal e departe de a fi mort. Da, din punct de vedere al industriei, Pascal este pe moarte. Nu asta era ideea, dar voi ca niste romani autentici de la tara, nu vedeti esentialul dintr-o discutie.

View PostOriginalCopy, on 12th December 2011, 18:09, said:

și sfatul tău era să învețe un limbaj mort. Da, limbajul nu contează, dar de ce să învețe un limbaj mort?
Nu asta era discutia domnule "moderator". Conform carui post de-al meu am sfatuit ceva legat de asta ? Topicul are denumirea colorata de "C++ vs Pascal".
Si ca fapt divers, nu se pune problema de a face un efort sa inveti Pascal. Limbajul asta se invata din mers si te invata sa aplici tehnicile de programare intr-un mod clar, structurat si coerent in orice alt limbaj.

View PostOriginalCopy, on 12th December 2011, 18:09, said:

Ești un simpatic. Din păcate nu prea stai bine cu logica. Conform analogiei mele, microprocesoarele de acum 40 de ani nu mai sunt folosite. Sunt moarte. La fel cum și limbajele de acum 40 de ani sunt ... MOARTE.
Logica este cea folosita de tine, deci te-ai insultat singur. Microprocesoarele de acum 40 de ani au fost continuu imbunatatite si s-a ajuns la ce avem astazi.
La fel si limbajele, care unele au ramas sub aceeasi forma si denumire iar altele s-au reinventat incercand sa ia ce e mai bun din fiecare. Exemplul care imi vine cel mai clar in minte este C# ale caror baze au fost puse de acelasi om care a construit, culmea, compilatorul Turbo Pascal si a fost arhitectul implementarii Pascalului OOP, denumit Delphi.

Si inca ceva: ai spus ca limbajele de acum 40 de ani sunt moarte. C-ul tau cam cat de tinerel este ? :))

Edited by Bayerische, 12 December 2011 - 23:54.


#15
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
offtopic. toata lumea stie ca php e limbajul viitorului.

strict ca limbaj  prin care iti poti exprima gandurile PASCAL-ul este superior C-ului.

#16
Bayerische

Bayerische

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2008
De acord cu tine, dar PHP-ul nu este considerat un limbaj general purpose, desi este foarte puternic.  Plus ca este un limbaj interpretat. Cred ca daca ar face cineva un compilator de cod nativ pentru el, ar iesi un fel de C++ cu Perl :)) .

Uite ceva de care nu stiam:

Quote

HipHop PHP compiler, developed at Facebook and now available as open source, which transforms the PHP Script into C++, then compiles it, reducing server load up to 50%.
Interesant...

Edited by Bayerische, 13 December 2011 - 09:16.


#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostOriginalCopy, on 12th December 2011, 17:09, said:

Ești un simpatic. Din păcate nu prea stai bine cu logica. Conform analogiei mele, microprocesoarele de acum 40 de ani nu mai sunt folosite. Sunt moarte. La fel cum și limbajele de acum 40 de ani sunt ... MOARTE.
Uite că C, care va face 40 de ani anul viitor nu e mort.

View Posttrident, on 13th December 2011, 00:38, said:

offtopic. toata lumea stie ca php e limbajul viitorului.


strict ca limbaj  prin care iti poti exprima gandurile PASCAL-ul este superior C-ului.
Pe php nu se va face niciodată software complex; și softwareul devine tot mai complex.


De aia primele 5 cele mai folosite limbaje din lume (Java, C, C++, C#, Objective-C) au modul de expriamre din C...
Ref: http://www.tiobe.com...tpci/index.html

View Postgtk, on 12th December 2011, 20:33, said:

Haskell e una dintre cele mai mari ineptii din lumea limbajelor de programare. Asta e special pt. matematicienii tampiti (da, exista) care nu pot invata programare obisnuita si care vad "frumusete" si "eleganta" in notatia matematica - grosier implementata/translatata in Haskell, pe care majoritatea o gasesc oribila si tupida.
Yep; ML e mult mai tare.

#18
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Din pacate Pascal-ul in proiectele comerciale a inceput sa fie tot mai putin folosit cand Borland-ul a inceput sa o ia la vale.
Sigur, exista si acum, sub forma Delphi Prism si XE2 de la Embarcadero, dar e folosit de tot mai putina lume, comparativ cu popularitatea Delphi 5 prin in anii '99 de ex., cand rivaliza cu Visual Basic in aplicatii comerciale.. Motive sunt destule, si nu neaparat de ordin tehnic.

Restul variantelor moderne de Pascal, oricat de bune ar fi din punct de vedere tehnic, raman intr-o nisa si sunt folosite mai mult in proiecte hobby, open source etc..

Ca limbaj didactic, Pascal-ul e cat se poate de ok, cat timp cineva nu ramane pe el forever, si invata si alte limbaje..

Edited by dani.user, 16 December 2011 - 18:18.
post dublu


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate