Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Cand o sa invatam sa facem comert si servicii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
ospatarii sunt probabil cea mai "ciudata" specie de oameni... am patit la intamplari cu ei de nici nu le mai stiu pe toate...dar cateva sunt absolut remarcabile...
acu' vreo 5 ani am mers in paltinis...era pe acolo un resturant unde se manca bine si ieftin...nu tinea de nici un hotel...dar servire mai proasta nu am vazut nici in cele mai naspa bodegi...
1. un ospatar s-a asezat la masa si a incercat sa agate pe cineva...
2. o ospatara a ras cand, dupa ce a adus ciorba de vitel am cerut smantana... oricum nu ne-a mai adus, si cand a revenit, am intrebat-o de ce nu a adus smantana si a zis ca a crezut ca glumim...ca cine a mai pomenit ciorba cu smantana
3. dupa ce ne-a adus mancarea ne intrebat daca avem tacamuri...

undeva pe litoral...grup mai mare...la sfarsit face calculul...gresit...l-am chemat...a refacut calcul...tot gresit...dar mai putin..ok am zis...sa strnagem banii...unul dintre noi avea o bacnota mare...astepta cu banii in mana sa puna restul de oameni partea lor sa-si poata lua restul..de unde, a venit ospatarul si i-a smuls banii din mana...zicand...lasa ca va socotiti voi....restul nu l-am mai vazut decat dupa ce l-am chemat pe ospatar care uitase..

si una tare...la neptun...o terasa libera..cu 2 mese ocupate cred...era dupa amiaza...ne-am asezat...am stat 10 minute nu a venit nici o ospatara... ne-am ridicat noi...le-am cautat...erau intr-un colt la telenovele...am cerut sa vb cu patronul..sau seful lor...l-au chemat...i-am explicat de ce l-am chemat..la care raspunsul a fost remarcabil "daca nu va convine..plecati"...ceea ce am si facut, absolut socati...nevenindu-ne sa credem ca se poate intampla sa ceva...

mai sunt si altele...dar mi-e lene sa mai scriu..oricum eu care stau pe litoral nu observ nici o diferenta intre acum cativa ani si prezent...din punctul de vedere al servirii

#20
Cenarius

Cenarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.09.2005
Cand o sa invatam sa facem comert si servicii ?Atunci cand vom fi nevoiti sa o facem.Unii-niciodata pentru ca vor muri , recte falimenta , inainte sa invete ceva.
Cu cat mai repede mor ei cu atat mai bine pentru noi , marea masa de consumatori.Numai ca tot noi trebuie sa-i "omoram".Boicotand fiecare astfel de punct.Nu mai cumpar din magazinul in care am asteptat prea mult sa fiu servit sau unde mi s-a raspuns nepoliticos.Sunt in cazuri in care nu poti face asta(e singurul butic pe o raza de 10 strazi-shit happens..) .

In principiu cred ca suntem pe calea cea buna dar nu mergem suficient de repede.Mai exact nu mai suntem in situatia de a sta 2 ore in frig la coada , etc,etc(iepoca de aur) dar nici acolo unde clientul este alfa si omega,centrul universului afacerii mele.

#21
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 add, on Aug 22 2005, 15:48, said:

Am fost un weekend la mare acum. Sunt total dezamagit. Turism NU stim sa facem, Comert nici atat, Serviciile sunt la pamant.

Toata lumea e pusa pe tras in piept, toata lumea vrea sa te fure (chit ca te fraiereste de 100 de lei, se simte el implinit probabil). Presupun ca ori n-a incercat nimeni sa faca un serviciu calumea, ori nu a prins la public si a iesit in pierdere. Altfel nu-mi explic.

Cel mai mult m-au enervat chelnerii si ospatarii.... FRATE, niciunul absolut  nu are vro zi de scoala in domeniu, niciunu nu stie vro regula in ale servitului. Ba acu mai dau si peste unii mistocari. Ba da io te platesc sa faci misto de mine? Jeeez! Eu sunt  de parere ca un chelner trebuie sa fie in primul rand educat, apoi sa zambeasca tot timpul si sa nu te contrazica...  ca doar tu ii platesti salariul la urma urmei. N-am auzit unu sa-si ceara scuze. De obicei ii taxez la bacsis, adica le dau doar daca s-au purtat frumos cu mine. Am avut o experienta foarte placuta la Busteni la restaurantul Lynx parca... ei... ala era un om mai invarsta, se cunostea ca e vechi in meserie, m-a gadilit toata seara, si-a cerut de 3 ori  scuze ca n-a avut nusce suc de a cerut femeia... etc...

De fiecare data cand intru undeva, sunt multumit daca astept numai o juma de ora si daca mi-aduce ala ce i-am zis eu fara sa-mi incarce nota de plata. NU e normal.

De cate ori ati auzit in ultima vreme:
"Va multumim ca ati mancat la noi!"
"Multumim si va mai asteptam pe la noi"
"Buna seara, pot sa va iau haina, palaria?"
"Doriti sa va recomand ceva?"
etc...

Sa sti ca si eu am o afacere in Germania, tot bazata pe mancare,e  un mic restaurant.
Sa sti ca eu impreuna cu sotia si cu fratele meu avem grija ca clientul sa se simta bine sa il am de client si a doua oara servirea sa fie ireprosabila mai bine pierd eu decat sa fie clientul nemultumit.
Vestea se duce daca un client sa simtit bine la tine.
Daca afacerea e a ta totul merge bine dar daca angajezi pe altcineva ce zice "da-l dracu banu sa iasa".
Rar mai gasesti un restaurant bun in romania unde sa te simti bine si sa nu te jegmaneasca la nota de plata.

 shumilica, on Aug 22 2005, 16:14, said:

Dar te asigur ca daca te duci la un local cu pretentii o sa ai impresia ca acei chelneri sunt dispusi sa iti faca si vreun oral daca le ceri  :naughty:
Ala nu mai e local ala e bordel in toata regula. :D


 shumilica, on Aug 22 2005, 16:29, said:

cel mai mult mi-a placut respectul pe care il au fata de orbi:
( punctuletele acelea sunt de fapt in codul braile )
attachment
si uitati-va ce baie:

attachment

sa nu mai zic de aparatul automat de lustruit pantofii:

attachment

:w00t:  :w00t:
ce mi-am mai bagat unghia in gat...
E chiar dotat pe unde vine restaurantul?

#22
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Deci..chiar NU va inteleg. Aveti dreptul de a ALEGE. Asta face diferenta intre o crashma si restaurantul unui hotel de 5*. De ce credeti ca in alta parte e altfel ? Credeti ca intr un hotel de 1* din Franta calitatea angajatiilor e aceeasi cu cea de la unul de 5* ? Si in romania e absolut la fel. Cu o mica diferenta..multe dintre localurile de pe aici erau de mult istorie.

#23
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004
din ciclul povestiri din cripta.

1. ma trezesc eu intr-o dimineata cu vreo 15 minute inainte sa inceapa lucrul. injur de spurc, sar in toale, cobor...imi dau seama ca-s mort de foame. pana sa vina taxi, intru rapid la spring time sa-mi iau un blestemat de hotdog "de drum". acolo, o distrusa stergea cu o laveta plina de detergent tejgheaua...zic eu ce vreau, trece la casa, ia banii...dupa care face 2 pasi si incepe sa "Faca" hotdogu' lu' peste. cu aceleasi manute, fara sa le spele. ii zic eu ca nu asa se face...aia, indignata "da' ce-are, dom'le?"...in tot timpul asta, strangand vartos de batonul ala in jurul unei tepuse...cu manutele alea delicate. ce sa mai discut atata, i-am zis cateva injuraturi copyrighted si m-am carat. evident, nu mai cumpar nici macar o scobitoare de-acolo. da' ce folos? oricum e plin in fiecare zi de cretini. da, stiu, spring time nu e restaurant, e doar un junk food...da' sa nu traiti cu impresia ca e vreo mare diferenta, la capitolul igiena.

2. merg eu cu niste amici la pizza hut acum vreo cativa ani...fix ala de la universitate. asteptam noi sa ne vina comanda...chelnerita care ne luase comanda trece cu vreo 3 farfurii cu pizza in ele, toate pe-o mana, scarpinandu-se blazata cu cealalta mana in fund. da' asa, pretz de vreo 20 de secunde.

3. merg la mare cu o gagica, acum mai multi ani...eu cu un coleg de serviciu si gagica, la o terasa. comandam noi, haleala, bautura...vine chelneru' intr-un tarziu, il serveste pe colegul meu, imi pune si mie in fata mancarea, se uita ciudat la gagica si pleaca. huh? revine peste vreo 20 de minute cu mancarea ei, i-o tranteste pe masa si zice , cu o liniste interioara admirabila "de tine am uitat" sau cam asa ceva. vine dupa asta cu berile...cate una de caciula. ii toarna in pahar colegului meu, imi toarna mie in pahar (eu nu beau din pahar, duh)...ii tranteste berea nedesfacuta in fata , gagicii si iarasi pleaca, nu inainte de a lua scrumiera (cu care nu s-a intors pana n-am inceput sa arunc chistoace la intamplare in restaurant). nitel dupa asta, hotarat sa-mi bag picioarele in "terase", intru intr-un magazin pe care scria "alimentara". ma uit ce ma uit..si intreb "paine aveti?". aia, siderata: "paine??/ aici??/ da' unde te crezi?". beats me, ce-o fi fost in capul ei.

da-le dracu', nici nu le mai scriu pe toate, ca adorm aici, pe taste.

singura problema e ca degeaba , de fiecare data, ii F** in beregata si nu mai trec pe la ei...se gasesc oricum alti prosti care sa se duca pe-acolo. si atunci, evident, li se rupe de client, ca deh...mare paguba, unul in minus, sunt destui oricum.

pm, sunt mai atenti si mai politicosi pustii aia la mcdonalds. da' acolo e sinucidere curata sa mananci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate