Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Familia Regala a Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#55
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010

View PostCortex187, on 8th January 2011, 19:28, said:

Numai sa nu incepi si tu cu Stefan, Vlad, Mircea si Iancu, cum au aparat ei tarile romane de mania otomana.
lasa-te de meserie. Una e sa-ti critici  poporul si alta e sa nu recunosti meritele unor oameni precum Vlad sau Stefan. Auzi si tu, au cumparat tarile romane :lol:

View PostCortex187, on 8th January 2011, 20:28, said:

Bai tata, hai sa-ti spun ceva. Fara ajutorul lui Vlad Tepes(1460-1462),Stefan cel Mare (1474-1479) si il mai adaug si pe albanezul Skandembeg (1466-1468), italia ar fi fost cucerita de turcii lui Mohamed.Din cauza asta Stefan a fost numit de Papa Atletul lui Christ.

Astea nu sunt vremuri glorioase? Am ocupat  Ungaria, Bulgaria si daca doream ocupam si Ucraina. Practic ne-am umilit vecini. Deci, nu suntem chiar ultimii fraieri!


AAAA, astazi suntem ultimi fraieri, asta da, dar hai sa nu cadem in extrema cealalta. Nu aveam noi nici un merit pentru luptele castigate de Vlad Tepes

Edited by doctore, 08 January 2011 - 20:39.


#56
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdoctore, on 8th January 2011, 20:25, said:

DA!  Si raman la parerea mea, fara Romania influenta otomana in Balcani n-ar fi luat sfarsit!  In 1876 Serbia si Muntenegru declara razboi turcilor(ajutati cu bani si armament din partea Rusiei) ,sunt infranti si cer pace. In bulgaria mici grupuri antiotomane si cam atat.

Turcii erau in declin dar aveau puterea necesara de a-si pedepsi vasalii nesupusi.


Quote

În acest moment, Serbia, primind ajutor financiar din partea Rusiei, a declarat din nou război Imperiului Otoman. De această dată, în armata sârbă erau mult mai puțini ofițeri ruși, dar în războiul din 1876–1877 căpătase mai multă experiență. Sub comanda nominală a principelui Milan Obrenoviæ (la comanda efectivă era Kosta Protiæ), armata sârbă a intrat într-o ofensivă în ceea ce este astăzi Serbia de sud-est. Sârbii intenționau să ocupe sangeacul Novi Pazar, dar ofensiva a fost anulată din cauza presiunilor diplomatice ale Austro-Ungariei care dorea să evite ca Serbia și Muntenegru să aibă graniță comună, pentru a putea căpăta mai multă influență în regiune. Otomanii, fiind implicați în confruntările cu armatele ruse și române, nu au mai putut face mai mult decât să se apere pasiv și, până la sfârșitul ostilităților, sârbii ocupaseră Ak-Palanka, Pirot, Nič și Vranje.

Quote

Pe lângă aceasta, armatei ruse i s-au alăturat peste 12.000 de voluntari localnici bulgari (Opalcenie)
Mici grupuri , pffff  :thumbdown:

#57
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postdoctore, on 8th January 2011, 20:36, said:

1. lasa-te de meserie. Una e sa-ti critici  poporul si alta e sa nu recunosti meritele unor oameni precum Vlad sau Stefan. Auzi si tu, au cumparat tarile romane :lol:

2. Bai tata, hai sa-ti spun ceva. Fara ajutorul lui Vlad Tepes(1460-1462),Stefan cel Mare (1474-1479) si il mai adaug si pe albanezul Skandembeg (1466-1468), italia ar fi fost cucerita de turcii lui Mohamed.Din cauza asta Stefan a fost numit de Papa Atletul lui Christ.

3. Astea nu sunt vremuri glorioase? Am ocupat  Ungaria, Bulgaria si daca doream ocupam si Ucraina. Practic ne-am umilit vecini. Deci, nu suntem chiar ultimii fraieri!
AAAA, astazi suntem ultimi fraieri, asta da, dar hai sa nu cadem in extrema cealalta.

1. Ce merite? Ca au platit tribut turcilor?

2. Stefan cel Mare a platit tribut turcilor de mai multe ori: si in timpul lui Mehmet al II-lea si in timpul lui Baiazid al II-lea.
Turcii vroiai un singur lucru de la noi: tributul.
Altceva nu ii interesa: nu ne-au bagat pe gat islamul, nu se bagau in treburile politice ale tarilor. Ii interesa doar tributul.
Laso-n sange!

3. Si cat timp am acupat noi Ungari si Bulgaria? Daca doream, ocupam si SUA, dupa tine.
Ce vecini ne-am umilit? Eu zic ca in relatiile cu vecinii au cam iesit castigatori: rusii, austriecii, ungurii, polonezii, turcii, nemtii, bulgarii.
Sa mai spun?

#58
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCortex187, on 8th January 2011, 20:43, said:

Laso-n sange!
asta iti dovedeste nivelul.

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cortex , hai sa discutam despre Ferdinand si 1877  :naughty: , ca se supara doctore ...

#60
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postego_zenovius, on 8th January 2011, 20:44, said:

asta iti dovedeste nivelul.

Graba.
Las-o-n! Stiam si eu.
Scuzele mele, dom' Pruteanu!


View Postlucifer76, on 8th January 2011, 20:45, said:

Cortex , hai sa discutam despre Ferdinand si 1877  :naughty: , ca se supara doctore ...

Am incheiat!

Edited by Cortex187, 08 January 2011 - 20:47.


#61
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlucifer76, on 8th January 2011, 20:38, said:

Quote

Pe lângă aceasta, armatei ruse i s-au alăturat peste 12.000 de voluntari localnici bulgari (Opalcenie)

Mici grupuri , pffff  :thumbdown:
ok, deci sa intelegem ca meritul mare n-a fost al romanilor ci al voluntarilor bulgari?

View PostCortex187, on 8th January 2011, 20:46, said:

Graba.
Las-o-n! Stiam si eu.
Scuzele mele, dom' Pruteanu!
nu, nu la lipsa cratimei m-am referit atunci cand am spus "asta iti dovedeste nivelul", ci la expresia in sine.

Edited by ego_zenovius, 08 January 2011 - 20:49.


#62
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010

View Postlucifer76, on 8th January 2011, 20:38, said:

aha, sarbii le-au declarat razboi dupa ce Romanii si rusii reusira sa cucereasca Plevna si celelalte fortificatii.Practic greul a fost dus  de romani si rusi.

Cat despre bulgari..... nu-i de mirare ca nu si-au obtinut independenta alaturi de Romania, muntenegru sau Serbia!

#63
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
12 000 sunt "mici grupuri" ? Si in primul rand , romanii s-au ocupat cu cetatile turcesti din vestul Bulgariei , nu luptele principale cu turcii . Nu am negat contributia lui Carolica si a Romaniei , dar de la asta pana la exagerarea rolului nostru e cale lunga . Vezi si tu harta asta , se vede clar ce rol au avut romanii .

#64
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postego_zenovius, on 8th January 2011, 20:50, said:

nu, nu la lipsa cratimei m-am referit atunci cand am spus "asta iti dovedeste nivelul", ci la expresia in sine.

Spre deosebire de nesfarsitele tale discutii cu mircea sau fane unde nu existau deloc asemenea expresii, sau mai rau, atacuri la persoana. :thumbdown:

#65
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlucifer76, on 8th January 2011, 20:57, said:

Nu am negat contributia lui Carolica si a Romaniei...
"Carolica"? mi se pare ca ai luat-o pe urmele lui nea Mircea.

#66
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Macar el nu ne scoate ochii cu Dobrogea

#67
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009

View Postdoctore, on 8th January 2011, 17:11, said:

S-a aflat in fruntea armatei Romane la Plevna,a simtit greutatile razboiului pe piela lui. . Rusii n-ar fi castigat razboiul ruso-turc fara ajutorul Romaniei!
L-ar fi castigat. Ar fi fost mai greu, ar fi trebuit sa mai aduca trupe, sa faca mai multe sacrificii, dar tot l-ar fi castigat.

#68
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostMamutul, on 8th January 2011, 21:14, said:

L-ar fi castigat. Ar fi fost mai greu, ar fi trebuit sa mai aduca trupe, sa faca mai multe sacrificii, dar tot l-ar fi castigat.

Corect!

#69
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
In conditiile in care dura 6 minute sa incarci o pusca,lupta la baioneta mai mult ranea decat omora iar tunurile distrugeau doar armatura redutelor, pierderile umane romanesti au fost foarte mari.Deci implicarea romaneasca nu putea fi decat pe masura. Adica foarte mare.
http://www.once.ro/ro/doc/1877.xls

Edited by raman, 08 January 2011 - 21:49.


#70
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postraman, on 8th January 2011, 22:20, said:

In conditiile in care dura 6 minute sa incarci o pusca,lupta la baioneta mai mult ranea decat omora iar tunurile distrugeau doar armatura redutelor, pierderile romanesti au fost foarte mari.Deci implicarea romaneasca nu putea fi decat pe masura. Adica foarte mare.
http://www.once.ro/ro/doc/1877.xls
Prin filme turcii la 1877 sînt arătați ca avînd niște carabine scurte cum sînt acelea din filmele cu cow-boy; acelea cu repetiție care se încărcau trăgînd în jos un mîner ce se afla deasupra cocoșului.
6 minute poate dura încărcatul unei puști în care se turna pulberea pe la gura țevei. La armele cu închizător nu pote dura atît. La data aceea existau și mitraliere.

#71
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca daca noi treceam de partea turcilor , rusii o imbulinau si poate ca am fi avut mult mai mult de castigat .

#72
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postbuteliearagaz, on 9th January 2011, 05:24, said:

Eu cred ca daca noi treceam de partea turcilor , rusii o imbulinau si poate ca am fi avut mult mai mult de castigat .

Si obtineam ceva daca treceam de partea lor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate