Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Ce probleme aveti cu RTC-ul.

- - - - -
  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#289
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007

View PostSyneweap, on 25th December 2011, 19:18, said:

S-ar putea sa fie vreo problema cu DNS-ul... Le folosesti pe alea de la RTC cu hijack catre oki doki (se termina cu ...130; 134) sau pe celelalte (...120; 124)...? Sau altele?
Da,cele cu 130;134.

#290
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 05.03.2006
Are limitat RTC traficul de peer to peer (P2P) pentru ca pe o linie de 10Mbps nu merge bine streaming-ul cu sopcast?Face buffering pana la maxim 50% si nu merge. Pe o conexiune a unui operator mobil cu un modem ce stie doar 7.2 Mbps (ar merge mai mult daca ar sti modemul meu) merge streaming pe sopcast.

#291
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Nu este limitat traficul

#292
rusnela

rusnela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.11.2011
In urma cu o saptamana au inceput sa apar ceva probleme cu internetul in Cluj-Napoca, zona Fac. Bogdan Voda.
Azi dimineata a murit de tot pentru cateva ore...

Oare se lucreaza la infrastructura pentru fibra optica??

#293
ovledo

ovledo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.01.2007
mai are cineva probleme cu youtube-ul? se incarca foarte greu, trebuie sa pun pauza si sa astept sa se incarce..ca sa vad un video. Problema o am doar pe youtube, in rest toate merg foarte bine. Am fibra optica 100 Mbps downloadez cu viteza maxima, dar am aceasta problema cu youtube-ul care a aparut in ultimul timp.

#294
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
a sosit si sesizarea mea catre CNA cu >sa vorbiti cat o da domnul<


Către: Dl. Cristi
          E-mail: cristi@
                      Stimate Domnule Cristi
Ca urmare a reclamațiilor primite la CNA (inclusiv sesizarea dumneavoastră înregistrată cu nr. 17 695/ 22.12.2011), membrii Consiliului au analizat, în ședința publică din data de 17 ianuarie 2012, raportul de monitorizare întocmit de direcția de specialitate, cu privire la conținutul spoturilor radio și TV pentru promovarea pachetului de servicii al ?Romtelecom? în perioada sărbătorilor.

În baza protocolului de consultare pe care l-a încheiat cu RAC (Consiliul Român de Publicitate), C.N.A a solicitat un punct de vedere referitor la spoturile respective. Acest caz a fost analizat în ședința Comitetului Etic al RAC  din data de 16.11.2011, care a decis că spoturile reclamate nu încalcă prevederile Codului de Practică în Publicitate.

Reprezentanții Romtelecom, care au participat la ședință, au precizat faptul că  melodia ?Domn, Domn să-nălțăm?, adaptată pentru spot, a fost interpretată de corul profesionist Accoustic, dirijor fiind maestrul Dan Jinga, absolvent de teologie. De asemenea, au susținut că la realizarea spoturilor s-au documentat cu privire la caracterul colindelor și au ajuns la concluzia că acestea sunt de inspirație laică, nu religioasă. Tocmai de aceea ne-am adresat Patriarhiei cu solicitarea de a formula un punct de vedere pentru a lămuri aceste aspecte.

Membrii CNA au apreciat că, deși nu au fost făcute cu intenția de a jigni pe cineva, reclamele respective riscă să lezeze sentimentele religioase ale publicului.
Așa cum reiese din monitorizare, spoturile nu se mai difuzează, dar pentru a evita transmiterea unor reclame cu conținut asemănător, CNA a atenționat, în scris, toate posturile de radio și televiziune, care au difuzat spoturile publicitare ale Romtelecom,  în baza art. 29, alin. 1, lit. e din Legea Audiovizualului nr. 504/ 2002.
Cu deosebită considerație,

Președinte,
Răsvan POPESCU

Edited by cristi_6303, 20 January 2012 - 22:30.


#295
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai reusit !! Cel putin pe viitor nu se mai poate asta!!
Ma astept pe viitor sa ne trezim cu asigurare la Medicover , ca deja impart sediile !!
In Dec. trebuia sa fie ultima luna la tel. fix de la parinti , dar au emis factura pe dec. si ian. , partea dura ca nu e ton din noiembrie .
Normal , 1930 se jura ce e doar greseala . O sa merg cu mama sa vad ce "greseala" a dus la emiterea de 2 facturi (fara ton).
Postul tel. e pe numele mamei.

#296
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View Postcristi_6303, on 20th January 2012, 22:29, said:

......au ajuns la concluzia că acestea sunt de inspirație laică
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
da, probabil ca asta si-a invocat si Cioran (introspectiv vorbind) cand a 'facut-o' pe miorita curva. da' bine, deja aci ne juxtapunem cu mitologia si (poate) cu cosmologia :D

#297
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postovledo, on 20th January 2012, 21:03, said:

mai are cineva probleme cu youtube-ul? se incarca foarte greu, trebuie sa pun pauza si sa astept sa se incarce..ca sa vad un video. Problema o am doar pe youtube, in rest toate merg foarte bine. Am fibra optica 100 Mbps downloadez cu viteza maxima, dar am aceasta problema cu youtube-ul care a aparut in ultimul timp.
Confirm! Am avut un topic deschis pe tema asta acum vreo 3 saptamani: http://forum.softped...howtopic=831867

Din verificarile mele se pare ca uneori, in special in orele de varf, ori magistralele catre serverele Romtelecom de caching pentru youtube sunt congestionate (mai probabil), ori aceste servere in sine sunt supraincarcate (mai putin probabil) si astfel experienta pe youtube are de suferit. Acum de exemplu nu intampin nicio problema, dar acum 2 zile iarasi se incarcau extrem de greu clipurile.

Edited by soft0811, 21 January 2012 - 22:01.


#298
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
De fix o saptamâna (2 martie) Romtelecom-ul este complet mort în zona soselei Panduri, în plin Bucuresti ! :death: M-i se pare absolut incredibil.
De la începutul anului, este a treia oara când sunt la pamânt ! In general dura maxim 3-4 zile, însa de data asta dureaza de 7 zile si mâine începe si week-endul...

Desigur problema fost sesizata la 1930, zona atinsa fiind destul de extinsa (blocuri, shop-uri, farmacii...) - dar pentru moment niciun semn de revenire.
Oricât de mult mi-ar place de Romtelecom, tot nu pot sa înteleg cum în plina Capitala pot sa aiba astfel de outage-uri. :angry:

Edited by Cosconor, 09 March 2012 - 23:14.


#299
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View PostCosconor, on 9th March 2012, 22:02, said:

De o saptamâna (2 martie) Romtelecom-ul este complet mort în zona soselei Panduri, în plin Bucuresti ! :death: M-i se pare absolut incredibil.
Et voil?, ieri s-au împlinit fix 2 saptamâni de când Romtelecomul este mort în cartierul Cotroceni din Bucuresti (soseaua Panduri, pâna spre 13 Septembrie).  :punk:
Cica se pare ca ar avea de-a face cum lucrarile la noua linie de metrou...

Edited by Cosconor, 17 March 2012 - 13:47.


#300
serbansp

serbansp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.01.2009
Salut,

De pe data de 30 mai nu mai imi merge linia telefonica (implicit si internetul e down). In fiecare zi sun la call center dar nu se rezolva nimic.

Dupa cateva zile de la prima sesizare am avut un alt numar de telefon pentru o perioada, deci nu e o problema cu reteaua din casa.

Pe langa faptul ca nu imi merg serviciile ma deranjeaza si faptul ca inchid sesizarile fara sa ma sune ca sa confirme ca problema s-a remediat. Mi s-a intamplat de 2 ori in acesta perioada.

As putea sa fac in continuare sesizari (si ei sa le inchida in continuare) , dar cred ca in ritmul asta nu ajung nicaieri. Aveti alte idei?

#301
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Postserbansp, on 9th June 2012, 10:50, said:

As putea sa fac in continuare sesizari (si ei sa le inchida in continuare) , dar cred ca in ritmul asta nu ajung nicaieri. Aveti alte idei?

Alte idei? Da, rezilierea grabnica a contractului cu RTC! Altfel, nu se poate... Crede-ma, anul trecut am avut si eu probleme similare cu ei. Mi-au ajuns!!!
Nu trebuie sa fim calcati in picioare si luati de fraieri.
Pe vremea cand detineau monopol absolut in piata, clientul era la discretia lor, la bunul lor plac. S-au dus acele vremuri... Astazi, exista concurenta, exista si alti competitori, diferiti de RTC.
Incearca la ati provideri. Asa am procedat eu: am reziliat contractul cu RTC, dupa care m-am indreptat catre un alt concurent din piata.

Nu merita sa te agati de un furnizor neserios si lipsit de consideratie fata de clientii sai. Incearca :)

Bafta!

#302
dragosmircescu

dragosmircescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2007
Si sotia mea a patit-o cu Romtelecom:
A incheiat un contract pentru furnizarea serviciului de televiziune Dolce (Nr. 7891746/27.12.2011), a primit STB-ul si cardul la data incheierii contractului, iar ulterior in luna martie 2012  a solicitat un al doilea STB. Cererea a fost acceptata, ea s-a angajat sa achite al doilea aparat, conform conditiilor contractuale si de atunci, adica de TREI LUNI, este nevoita sa revina, zilnic, cu cate un apel telefonic la Romtelecom, doar-doar va primi aparatul! La sediile Romtelecom nu se gasesc aparate, iar echipa care ar trebui sa livreze la domiciliu nu ajunge niciodata, desi lucratorul care preia reclamatia de fiecare data spune ca cererea exista, programarea exista, cererea de urgentare este si ea, dar pur si simplu nu primeste aparatul. In mod paradoxal, a primit smart-cardul! Livrarea s-a facut de o firma care lucreaza pentru Romtelecom, dar din pacate nu livreaza si STB-uri. Pur si simplu nu stim cum sa procedam. Din pacate nu putem schimba furnizorul deoarece Dolce este singura varianta de receptie a programelor TV existenta in zona unde locuiesc parintii!

#303
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdragosmircescu, on 12th June 2012, 21:56, said:

Din pacate nu putem schimba furnizorul deoarece Dolce este singura varianta de receptie a programelor TV existenta in zona unde locuiesc parintii!
Ai 2 alternative unde ai acoperire oriunde pe teritoriul tarii: DigiTV sau Focus Sat.

Edited by danutz1, 12 June 2012 - 21:29.


#304
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Puteti accesa www2.ati.com? Mie imi apare scris "Pagina inexistenta".
Incerc sa descarc un driver video de AICI,si de fiecare data ajung la rezultatul de mai sus.

#305
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la mine, pe clicknet mobil merge sa intru pe pagina la linkul "aici"

#306
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Astazi a mers si la mine din prima.
Mersi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate