Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce fel de fonduri de investitii sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postech, on 4th January 2011, 19:52, said:

Lasa, ca tu ai prins perioada aia in care au crescut pretul la actiuni prin 2009 ... in rest a fost inghet total ... asa si eu am avut profit inainte de criza.
Iar in romania tare mi-e ca acumularile, corectile si alte chestii sunt doar povesti - la noi bursa cred ca e o piata microscopica in care nu functioneaza regulile de prin alte parti ( si nici la alea nu ma pricep :D ).
La noi bursa cred ca e mai mult o loterie.
Am intrat la două spt după falimentul Lehman. În nici 2 luni tot portofoliul s-a înjumătățit. Treci prin toate fazele educative  :rolleyes: pînă cînd ajungi să te resemnezi. După această fază a împăcării de sine vine revirimentul...dar nu-ți mai pasă.  :D . Oricare alte fluctuații viitoare le privești detașat și te poți juca în voie.
Ca să apreciezi jocul "lăcomiei" este imperativ să pierzi ca să conștientizezi după...ce cîștigi. Fără să pierzi, vei fi mereu un rookie, indiferent de cît cîștigi.

De Luni pînă azi, am făcut un 10%...dar nu-mi mai pasă :lol:. Le mulțumesc din tot sufletul celor de la ANRE.

Mă gîndesc mai serios să diversific cu futures la Sibiu. Găsesc mărfurile agricole...atractive...ca și energia dealtfel.

Edited by paradigmatic, 05 January 2011 - 10:27.


#20
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Găsesc mărfurile agricole...atractive...ca și energia dealtfel.
Aur, ferme, combustibili... ti-a luat doi ani sa ajungi la aceeasi concluzie ? ;)

http://forum.softped...p;#entry5715633

Cat o sa mai dureze pana intelege lumea ca trebuie sa le detii fizic ? Adica nu doar actiuni, hartii si pielea... ursuletilor din padurea de pe Wall Stret... :)

Poate dupa ce JPM va deveni urmatorul Lehman vor intelege si altii valoarea hartiilor: http://forum.softped...t...t&p=9243732

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@flaviand
Vino si tu cu detaliile secretului de a obtine 997 de euro, dintr-o mie de euro depusa intr-un depozit, la un an, ca pe mine ''matematica'' ta ma depaseste... B)

#22
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postwalsy, on 5th January 2011, 02:03, said:

Si inca ceva. Ai grija cu informatul de pe forumuri. Pe aici umbla multi lunatici care par a stii multe dar... Daca vrei sa te informezi pune mana pe carti sau alte surse serioase de informare. Luatul dupa altii mai ales pe forumuri poate duce la dezastru.
Ha ha. E imposibil sa spui asa ceva pe un forum fara sa te incluzi automat si pe tine si afirmatia ta sub incidenta propriilor sfaturi.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAl3xandrus, on 4th January 2011, 18:04, said:

Eu nu ti-am contrazis in vreun fel argumentele, ci dimpotriva mi se par al naibii de rationale si de bun simt !

Doar ca eu de ex. daca m-as apuca maine sa cumpar AUR sa mor daca as stii de unde sa incep, sunt total in bezna d-asta mi-e si oarecum frica de acest domeniu :)
Lasa aurul, ala nu e investitie.

Sa tii banii (mijloc de schimb) in alt mijloc de schimb nu se numeste investitie.

#24
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Vino si tu cu detaliile secretului de a obtine 997 de euro, dintr-o mie de euro
Secretul este aici: Lista celor 10 bănci de la care retragi mai putini bani decât ai depus

Buba nu e aia. Intr-un sistem cu RMO 100% in care monopolul BNR asupra furtului prin inflatie a fost eliminat, as intelege sa fie normal sa platesti cuiva care are grija de banii tai si care garanteaza ca-i vei primi inapoi nedevalorizati. Insa in conditiile actuale cu bataia de joc a BNR-ului si cu asa-zisa "garantare" praf in ochi, depunerea banilor la banci mi se pare un risc inutil.

Quote

Lasa aurul, ala nu e investitie.
Exact aia repet si eu. Aurul nu este investitie, este mijloc de protectie impotriva furtului prin inflatie practicat de bancile centrale sau a falimentului pe care il dau fondurile de investitii si totodata barometru al situatiei economice.

Edited by flaviand, 05 January 2011 - 14:33.


#25
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Tu singur nu poti sa faci un calcul? Ai nevoie de ajutor? De ce amesteci mere cu pere? Parca se discuta  despre depozite pe un an, nu la o zi sau la o saptamana... B)

#26
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu zic sa ai un pic mai multa atentie sa vezi exact despre ce se discuta: http://forum.softped...t...t&p=9261786

Quote

Cat priveste depozitele bancare, toate sunt acum in pierdere. Dupa ce scazi comisioanele si impozitul la stat, ramai pe minus. Daca mai socotesti si inflatia te iau durerile de cap. La un depozit de 1.000 de euro, pe o lună, dacă dobânda este de 3% pe an, iar comisionul de retragere este 0,5%, după ce se achită si impozitul de 16%, suma retrasă la maturitate este de 997 de euro. Inflatia oficiala este 8% pe anul asta. Ma rog, inflatia oficiala la euro e mai mica, dar putem face calculul si la RON unde dobanzile sunt ceva mai mari. In lumea reala insa e suficient sa va uitati la benzinarie sau supermarket cum stau lucrurile de fapt.


#27
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Haideti sa nu mai speriem lumea, ca poate mai sunt unii care nu sunt la curent cu situatia depozitelor.
Sunt multe banci care nu percep comisioane de retragere (ca practic asta omoara randamentul unui depozit de 1-3 luni) si care au valori ale dobanzilor f. bune: ex 7% dobanda neta la lei sau 4% la euro impozabil.

#28
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu zic altfel.. hai sa nu mai pacalim lumea... ;)

BNR a facut prapad leul pana prin 2003. Iar inflatia oficiala la RON a ajuns pe la 8% chiar si in ultimul an. Aia reala este binisor peste 10%

Iar daca statisticile din zona euro sunt la fel de "periate" precum cele din US atunci si inflatia reala la euro e undeva intre 5 si 10%

Detalii aici: http://www.shadowsta...nflation-charts

Edited by flaviand, 05 January 2011 - 14:49.


#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postflaviand, on 5th January 2011, 14:45, said:

Iar inflatia oficiala la RON a ajuns pe la 8% chiar si in ultimul an. Aia reala este binisor peste 10%
Corect, si tocmai d'aia, cine a reusit in vremurile astea sa economiseasca cateva din acele bancnote pe care unii le numesc "hartie igienica", cu toate ca acea hartie igienica ne asigura hrana de zi cu zi , sa le depuna la o banca pt a-si pastra cat de cat valoarea.

Revenind la topic, eu unul nu am bani de investit in fonduri de investitii. Uitandu-ma la sfarsitul anului trecut pe situatia lor, am observat ca putine au randamente anuale de 8-10%.
Parca tot la banci m-as opri.

Acum cine are bani multi, nu strica o diversificare, depozite, fonduri de investitii, bursa ...si de ce nu....aur, ca sa nu il suparam prea tare pe @flaviand  :kisstogether:

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Uitîndu-mă pe performanțele fondurilor administrate de Erste Asset Management...sincer, slăbuț.  :huh:

Cele de la raifaizîn sunt mai atractive.

Edited by paradigmatic, 05 January 2011 - 15:34.


#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postparadigmatic, on 5th January 2011, 15:31, said:

Cele de la raifaizîn sunt mai atractive.
Se da performanta pe ultimele 365 zile si de la lansare.
Daca am face o socoteala sa zicem de la lansare, nu cred ca se depaseste randamentul unui depozit pe aceeasi perioada, nemaivorbind de riscuri.........

#32
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

acea hartie igienica ne asigura hrana de zi cu zi
Unii folosim hartia igienica la toaleta.. dupa hrana de zi cu zi... nu in loc de hrana de zi cu zi... :)

Ah, ce ti-e si cu conditionarile astea, unii chiar au ajuns sa creada ca nu se mai poate fara bani.

"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."

Edited by flaviand, 05 January 2011 - 15:51.


#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postflaviand, on 5th January 2011, 15:45, said:

"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
Da, dar pana atunci milioane de romani trimit bani in tara, cu care familiile lor isi asigura traiul de zi cu zi.

#34
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Vrei sa zici ca pana atunci continuam cu jumulitul resurselor aici si in alte parti... banii sunt doar un motiv in spatele caruia ne ascundem pentru a face mai rapid asta. Fara iluzii, toate padurile alea, tot petrolul OMV si tot fierul vechi din fostele fabrici trimise cu vagoanele in vest acopera cu varf si indesat banii "castigati" de romani sau "imprumutati" de FMI.

Economia trebuie sa "creasca", consumul trebuie sa urce, resursele sa fie exploatate si mai masiv... altfel este "criza" economica. Singura problema este ca avem o singura planeta... ;)

Edited by flaviand, 05 January 2011 - 16:01.


#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostTheWarrior, on 5th January 2011, 15:45, said:

Daca am face o socoteala sa zicem de la lansare, nu cred ca se depaseste randamentul unui depozit pe aceeasi perioada, nemaivorbind de riscuri.........
Opinez că în opinia mea, deci, chestia cu fondurili astia iesti o gogomărițî di 2 lei șu-n pic. Mă uitam pi pedefeurili alia și am văzut chiar cu ochișorii mei cî...Lucian Anghel iesti șăf. Buddy, nuș cum sî-ți zîîîc, da la mini acasî, cînd apari Luci la Soviani la circ la TV la mogul, singur tielievizoru schimbî pi minimax...di fricî nu di altcieva.

#36
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostSeb, on 5th January 2011, 12:49, said:

Ha ha. E imposibil sa spui asa ceva pe un forum fara sa te incluzi automat si pe tine si afirmatia ta sub incidenta propriilor sfaturi.
Nu vad cum. Eu am dat doar un link de unde sa se informeze mai bine despre ceea ce il intereseaza, adica fondurile mutuale. Unii "profeti" s-au repezit sa-l indemne sa cumpere tot felul de metale, desi omul a recunoscut ca nu se pricepe. As fi putut si eu sa-l indemn sa cumpere AAPL ca o sa ajunga pana la sfarsitul anului la 400$ dar n-am facut-o avand in vedere ca omul in mod clar nu intelege riscurile care exista in piata. Sa-l indemni sa cumpere aur numai fiindca porti tu nu stiu ce cruciada e o nebunie. Singurul sfat pe care poti sa-l dai unuia care nu se pricepe este sa invete singur si nu sa asculte de "sfaturile profetilor".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate