Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce fel de fonduri de investitii sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
caterinca sau necaterinca, era doar o intrebare nu am dat nimanui in cap ci doar ma informez, nu am facut absolut nicio miscare "gresita" in ceea ce ma priveste, sunt de felul meu mai suspicios de fel, dar asta ca te apuci sa intrebi pe forum si sa vina unu sa faca el pe desteptul si sa fie pus pe caterinca proasta denota nesimtire, dar este doar parerea mea, poate unii sa vada diferit acest lucru :)

In fine, asta este siteul, se ia comision doar la tranzactie si din cate am inteles sistemul este sa te informeze ei asupra deciziilor pe care le poti lua cu ajutorul acestei platforme...

http://www.forexcenter.ro

#74
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eeei.. dar ai coada prea sensibila... :)

Oricum, vorba ta, caterinca sau nu, sa intrebi despre posibilitatea de castig pe forex acum este ca si cum ai intreba de posibilitatea de supravietuire pe titanic dupa ce acesta tocmai fusese lovit de iceberg.

Da, stiu, comparatia e stupida. Da, stiu, nici Titanicul nu se putea scufunda. Dar iti mai zic o data ca n-ar strica totusi sa te interesezi cum e cu barcile de salvare. In final insa, e decizia ta. Oricum aici pe forum vei gasi destui care se vor grabi sa-ti spuna ca eu n-am dreptate si ca evident... titanicul nu se poate scufunda... :)

#75
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nici eu nu am zis ca ma si apuc sa tranzactionez pe forex maine, tocmai d-asta mi-a sarit mustarul, dar stai linistit, nu m-am suparat prea mult :P

Era doar o intrebare oricum...

Ca o alta referinta, ce parere aveti de https://www.24option...ndex.html#Trade ?? stiti cumva daca este autorizat CNVM ?

Edited by Al3xandrus, 09 February 2011 - 14:45.


#76
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

 flaviand, on 9th February 2011, 14:00, said:

Eeei.. dar ai coada prea sensibila... :)

Oricum, vorba ta, caterinca sau nu, sa intrebi despre posibilitatea de castig pe forex acum este ca si cum ai intreba de posibilitatea de supravietuire pe titanic dupa ce acesta tocmai fusese lovit de iceberg.

Da, stiu, comparatia e stupida. Da, stiu, nici Titanicul nu se putea scufunda. Dar iti mai zic o data ca n-ar strica totusi sa te interesezi cum e cu barcile de salvare. In final insa, e decizia ta. Oricum aici pe forum vei gasi destui care se vor grabi sa-ti spuna ca eu n-am dreptate si ca evident... titanicul nu se poate scufunda... :)
Nu, am sa-i spun doar sa cerceteze cine este flaviand si ce "previziuni" a mai facut pe aici pe forum. Cum anunta el cu surle si trambite acum cateva luni prabusirea sistemului bancar. Apoi sa se intrebe daca poate sa asculte de cineva care da asemenea "sfaturi".

Edit
Si ca sa raspund si eu la intrebare. Da, din forex se poate castiga. Daca ai rabdare sa inveti 3-5 ani. Daca nu, o sa-ti pierzi banii.

Edited by walsy, 09 February 2011 - 15:53.


#77
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
QED... sistemul bancar nu se poate prabusi, iar titanicul nu se poate scufunda... stie oricine, nu-i asa... :)

P.S. Daca nu le ai cu inotul, de barci vorbeam aici... ;)

Edited by flaviand, 09 February 2011 - 16:02.


#78
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Ca sa nu deschid un nou topic ..
Cum procedezi cu declararea castigurilor ? Am vazut ca trebuie sa depui declaratii la ANAF trimestrial si anual sau astea le depui doar daca vinzi actiuni/obligatiuni ?
Strategia mea ar fi  buy&hold pentru 3-4 ani cel putin.
Mie personal mi se pare prea complicat in comparatie cu depozitele standard.
PS : Da stiu Titanicul se scufunda si eu  vreau sa verific de ce nu merge 1 clindru la motor :).

#79
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Al3xandrus, on 7th January 2011, 11:52, said:

Ma refeream la noi in tara si am mai scris si o continuare dupa, daca nu ma pricep ma apuc de nebun sa tranzactionez pe bursa din NY ? Ce sanse de reusita as avea? Ideea ar fi fost la noi in tara, am o suma de bani si vreau macar sa-i tin la un nivel in afara inflatiei propriu-zise, ce poti sa faci ? Asta cu aurul am mai vorbit, este o chestiune OK, dar daca nu poti sa vinzi cand ai tu chef si nevoie de bani, pt mine poate nu reprezinta chiar cea mai convenabila alternativa.....

Atunci nu ai bani de investit, este clar ca "Buna Ziua". Cand ai bani de investit se cheama ca daca "intamplator" ii pierzi pe toti nu ramai pe drumuri sau sa fii nevoit sa te imprumuti de la altii pentru a supravietui. Baga-i intr-un depozit la "Banca" si sanatate buna. Ca sa investesti cu succes trebuie sa ai un flux monetar pozitiv (adica sa-ti intre bani in cont daca nu saptamanal sau zilnic, cel putin lunar). Daca ai numai o suma de bani nu prea poti investi cu succes, deoarece orice fluctuatie a pietei negativa te-ar dobora cu usurinta, iar de cea pozitiva vei putea beneficia dar intr-o masura mai redusa.
Important pe langa disponibilitatea sumei pe care vrei sa o investesti, sa ai un venit din care sa-ti poti sustine investitiile.

Edited by poadol, 29 April 2011 - 17:57.


#80
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
De acord .. banii pe care ii investesti  trebuie sa fii dispus sa ii pierzi .. greu dar altfel nu inveti. Si mie imi e greu si de asta prefer depozitele pe moment.

Ca sa imi raspund la intrebare : Declaratia se depune doar daca vinzi unitatile de fond cumparate  (chiar daca vinzi in pierdere) si obtii o fisa de la fondul de investitii si completezi declaratia.
Platesti impozitul si pastrezi diferenta (daca esti pe plus) daca esti pe minus nu platesti nimic evident.

#81
DuncanIdaho

DuncanIdaho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2011
o intrebare oarecum ontopic: fondurile astea de investitii sunt garantate de stat pana la 100 000 euro, precum depozitele la termen ?
pe site la `BT Obligatiuni` de exemplu nu am gasit ca ar fi

#82
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 mihaicl1981, on 29th April 2011, 07:34, said:

Cum procedezi cu declararea castigurilor ? Am vazut ca trebuie sa depui declaratii la ANAF trimestrial si anual sau astea le depui doar daca vinzi actiuni/obligatiuni ?
Strategia mea ar fi  buy&hold pentru 3-4 ani cel putin.
Cat timp cumperi si nu marchezi profitul, nu trebuie sa depui nimic.
Cand intr-un trimestru vinzi, atunci trebuie sa depui declaratie in care rezulta profitul si sa platesti impozitul.

Quote

o intrebare oarecum ontopic: fondurile astea de investitii sunt garantate de stat pana la 100 000 euro, precum depozitele la termen ?
pe site la `BT Obligatiuni` de exemplu nu am gasit ca ar fi
Nu este nimic garantat, nici de stat, nici de emitent. Sunt produse de investitii pentru persoane care inteleg riscul si il asuma. Se presupune ca unii din cei care fac depozite bancare, nu realizeaza ca pot pierde banii si de aceea sunt garantata de stat.

Edited by yndy, 25 June 2011 - 06:12.


#83
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Salut,

Vad ca ati lasat balta discutia despre investitii de ceva ani:). Nu sunteti dispusi s-o reinviem? Ce instrumente financiare mai foloseste fiecare actualmente?
Fara depozite bancare ca au sarit din schema demult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate