Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Telefonul, a comunica

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004

eXXocet, on Aug 22 2005, 22:47, said:

Corect. Semnal bun, calitatea auditiei (convorbirii,nu mp3), volum mic, acumulatori performanti, ce s-a lansat nou in acest domeniu in ultimii... 4 ani sa spunem? NIMIC!
S-a ascuns antena in interiorul carcasei si s-a specificat in indrumarul tel sa nu se tina mana in dreptul antenei interioare pt ca ecraneaza semnalul  :puke:
Probabil in lipsa unor noi tehnologii de comunicare voce s-a trecut la aspectele colaterale precum video, audio. Gadget-uri.

<{POST_SNAPBACK}>


Adevarul este ca in domeniul functiilor de baza s-a cam stagnat. Bateriile spre exemplu au ramas tot la fel.  :confuzzled: Semnalul si sunetul au scazut la multe firme, fiind lansate adevarate "petarde" ca de exemplu SE T100 (baterie proasta, sunet prost, semnal sub orice critica, stricacios - am avut cateva luni si nu mai vreau sa aud de el). Parerea mea este ca cele mai de calitate telefoane au fost cele de prin 2001-2002, cu clasici ca de exemplu ME/S45(i), SL45(i), T68 si 6310i. Aveau baterie ce tinea lejer macar 5-6 zile, semnal bun, sunet bun + gadget-uri (Organiser si Adressbook super, GPRS Clasa 8, E-Mail, IrDa, Filesystem la S45, MP3, MMC, IrDa la SL45, ecran color, GPRS, BT, IrDa la T68, BT, GPRS Clasa 4, IrDa la 6310i).

eXXocet, on Aug 22 2005, 22:47, said:

Fapt real, am avut mai demult un Siemens S25, telefon revolutionar (color) la vremea lui (2001), insa nu in genul paparuda, avea doar 4 culori care ajutau la evidentierea meniului si la navigarea pe wap. L-am vandut unui prieten, Gemil, care lucreaza la Centrala Nuclearoelectrica Cernavoda. Intre timp,omul si-a mai cumprata un SE "trendy" cu video, mp3 and all the stuff. La CNE se castiga bine si care mai de care au tel mai colorate si polifonice pe 'spe mii de canale, camere de si la mega. Stiti ce e culmea? Singurul telefon care are semnal in interiorul centrului de comanda (izolat cu beton, plumb, unde se face decontaminare la intrare/iesire) este batranul S25... :) Este unicul tel care a avut vreodata semnal acolo si tipul a inceput sa faca bani inchiriind telefonul colegilor proprietari de terminale de zeci de milioane de lei :D 

<{POST_SNAPBACK}>


Siemens S25 chiar a fost un telefon revolutionar la vremea lui. Din cate stiu eu a fost lansat in 1999 (nu 2001). Avea WAP, ecran in 4 culori, baterie Li-Ion + calitatea semnalului si a receptiei specifica Siemens. Astea da dotari pe vremea aia.  :coolspeak:

eXXocet, on Aug 22 2005, 22:47, said:

Ce ma nelinisteste este lipsa noastra de competenta, ca si cumparatori. Sunt producatori de tel proaste (LG sau BenQ de ex), o spun clar, care au beneficiat de un boom al vanzarilor tocmai pt ca ceea ce se cauta nu mai este tehnologia avansata a convorbirilor voce, a parametrilor tel, ci zdranganelele. Ca respectivele modele au probleme mari de stabilitate software sau prezenta a semnalului intereseaza pe cineva? Prea putin, conteaza ca poti juca Doom3 pe un display cat o putza de hamster. 
Am decodat zeci, poate sute de tel prin 2001, am vreo 7.000 ore de wap in perioada 2001-2004, site-uri scrise tag cu tag in WML; nu e nimic de lauda in asta, dar nu sunt habarnamist si ma intreb si eu CE VA URMA? Telefonul care prajeste cartofi dar nu mai trimite SMS? 

<{POST_SNAPBACK}>


Asa au reusit producatori ca LG, Benq, Samsung (cand au inceput sa se ridice Samsung & LG va amintiti?  :death: . Exact atunci cand a inceput nebunia cu camere, polifonice si ecrane color) sa creasca foarte mult in market share si producatorii clasici (ca Nokia, SE, Siemens, Motorola, Alcatel) au pierdut (si inca pierd) tot mai mult teren in fata acestora.

#20
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

aproape0m, on Aug 23 2005, 00:02, said:

@goofy : eu prin camera digitala inteleg o camera normala , cu zoom optic cel mult 4 x , si 3-4 mp . nu`l compari pe hubble cu un telefon si zici : " da dom`le , hubble e mai bun "

<{POST_SNAPBACK}>

M-ai pierdut.... Daca te referi la ce a zis yeu cu k750 si exemplul pe care l-am dat eu, uite aici o poza facuta cu Canon S1 IS (3.2mp), si daca tu reusesti sa o faci si cu un k750....
Daca nu la asta te-ai referit, astept niste lamuriri suplimentare.

#21
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
degeaba facem tam-tam aici ... nu e prima oara ... atata timp cat masele conteaza, n-are rost sa ne mai sinchisim ...
samsung si marcile de gen traiesc datorita oamenilor ca yeu care dau sfaturi iegstrem de bune  :death: ... sa ii cititi 100 de posturi (de la panelul lui) n-o sa va ia mult timp ... o sa va cruciti ce debiteaza omu asta ... si ce gramatica are ...

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nokia 3330. Pot sa vorbesc la mobil, pot sa trimit sms-uri (mai mult sms-uri), pot sa ascult muzica pe mp3 playerul detasabil Samsung pe care il pot upgrada cat vreau eu, pana la stadiul de iPOD  :death: si pot sa fac poze cu camera mea detasabila upgradabila Canon de 3,2 megapixeli cu zoom optic 3x si controale manuale. Did I mention upgradabila? Get my point here?  :peacefingers:

P.S. cand am bani de upgrade imi iau bateria aia monstru de 5000 mah pt 3310/3330  :naughty:

#23
val252

val252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 14.12.2003

yeu, on Aug 22 2005, 19:33, said:

totusi se k750 face pozele aproape ca ocamera digitala

<{POST_SNAPBACK}>


loooool  :nonobad:

#24
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu am 6100 ca n-am vrut tel cu camera, si altele fara nu mai erau  :coolspeak:

cea mai tare faza:
era un nene mai tuciuriu la ten si cu o cantitate de aur in juru gatlejului mult mai mare decat media si acea un C500 sau cat e smartfoenul ala de la oringi... pana aici toate bune, il suna unu, ii zice lu ala ca las ca-l suna el pe altu, al treilea. incheie convorbirea, scoate din buzunat o agenda mica telefonica, il cauta pe respectivu, formeaza si suna :|

:rolleyes:  am ramas masca

#25
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005
Pana la urma nu inteleg care e problema!
Oamenii se impart in categorii, la fel si telefoanele, fiecaruia i se potriveste ceva si asta e de bine, nu mai esti nevoit sa alegi dintr-o gama restransa.
Din partea mea, bravo aluia care are 3330 pt ca atat ii trebuie si bravo aluia care are vertu sau mai stiu eu ce LG&Samsung pt ca asta isi doreste si se simte omul bine.

Pe mine personal ma lasa rece ce spuneti voi legat de calitatea convorbirilor, n-am avut niciodata asfel de probleme, nu ma afecteaza ca pe un varf de munte un 5110 are o liniuta de semnal si ultimul nokia n-are deloc, la cat ajung eu pe varful ala de munte nu conteaza. Un singur lucru nu-mi place, ca nu fac baterii sa tina mai mult, desi sunt convins ca tehnologic se poate.

#26
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
@goofy : da , la asta ma refeream . poza pe care mi`ai aratat`o tu e facuta cu o camera fotto care deja tinde spre pro .
daca vrei sa faci poze cu peisaje sau mai stiu eu ce minunatii vrei tu sa fotografiezi , da ,  e imposibil cu un telefon , dar daca vrei sa`i faci o poza vecinului sau prietenei tale poti sa o faci linistit si cu un 750

#27
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
fotografie ce tinde spre pro ??? :o   :w00t:  :wallbash: mai treci pe la aria foto ... uita-te dupa mr.fred, rigid aurel, noname, big_ipaq si asa mai departe ... alea sunt fotografii ce tind spre pro  :w00t: (no offense goofy)

#28
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Dehh .. romanian peoples. Unii inca mai stau cu ochii bulbucati si TOT NU REALIZEAZA (sau nu vor,dupa caz) ca NIMIC NU E MAI CONSTANT CA SCHIMBAREA (in cazul de fata , progresul).

   Ma mir ca nu apar unii care sa spuna si niste chestii de genul.. "Frate cine dracu' a mai inventat si liftul. Ca era asa de placut sa urci  20 de etaje pe scari si facea bine si la sanatate".

Mi se pare mie sau unii nu pot tine pasul cu tehnologia si isi exprima frustrarea prin topic-uri de acest gen? No ofence dar e o mare prostie sa blamezi progresele efectuate in domeniul Gsm si nu numai. E un urias pas inainte indiferent ca telefonul pe care il, folosesti iti canta mp3-uri, iti face si poza sau se deschide doar pe baza amprentei digitale.

COMUNICAREA in sine nu inseamna doar VORBIRE. Este iarasi o prostie uriasa sa traiesti cu aceasta impresie. COMUNICAREA , ca o definitie, reprezinta totalitatea factorilor ce ne ajuta sa transmitem si sa primim informatii de orice gen ar fi acestea. SMS, MMS, IMAGINI, SUNETE, DATE, etc. You've got the point i'm sure.

Legat de CALITATEA CONVORBIRILOR. Pun pariu ca acum se aude mai bine decat prin anii '96-'97 cand foloseam si eu primul telefon mobil din viata mea (un ericsson ga628).

Telefoanele din generatia respectiva sunt total depasite acum, mai ales la capitolul SAR. Alea erau adevarate uzine de emisie. Te iradiau de iti ieseau ochii din cap. Transmisia se facea de cele mai multe ori aproape de capacitatea maxima, mai ales datorita numarului scazut de BTS-uri. De cele mai multe ori era cate un BTS pe oras.

Acum observ ca un telefon bun e considerat de cei mai multi ,un telefon care are semnal in locurile in care terminalele noi nu prea au. S-a intrebat cineva care e cauza ? Nu prea cred ca e multa lume. Sunt terminalele noi mai proaste? In nici un caz. Fabricantii au in vedere faptul ca retelele de telefonie au acum antene amplase prin toate locurile posibile si imposibile si  optimizeaza teleafoanele pt o receptie optima in aria de acoperire NORMALA  a antelenelor si mai ales OPTIMIZEAZA valoarea de emisie SAR spre o cifra cat mai mica.

Intotdeauna vor exista nostalgicii tehnologiilor mai vechi, Nu e nici o problema. Insa adevarata problema apare atunci cand acestia sustin sus si tare ca acum nu se progreseaza ci se involueaza. Ar trebui sa le dea de gandit unora.

Directia trebuie sa fie INAINTE. Sa nu va mirati daca in scurt timp banalul telefon mobil va deveni ceea ce unii acum nici nu isi imagineaza.Respectiv telecomanda pt toate functiile apartamentului,televizor portabil,radio portabil, player de muzica, de filme, de comunicatii audio/video,de asistent personal, de statie de jocuri ,etc etc..
Cele mai multe functii deja exista si cu siguranta acestea nu se vor opri aici. Si stiti de ce? Pentru ca nimic nu e mai constant ca schimbarea ;)

Vor exista desigur si compormisuri......   dar asta intr-un episod viitor :P Daca scapam de asteroidul din 2029

later edit  

Era sa uit. Cu ce ma avantajeaza pe mine saltul tehnologic actual ?
Simplu. Cu un singur aparat (asadar platind un singur produs), beneficiez si de aparat foto, de modem si GPRS,de Bluetooth, de Infrarosu, de jocuri, de organizer, de calendar, de convorbiri, de sms, de MMS, de ceas desteptator, de cronometru, de radio ..  . Toate aceste servicii le folosesc la capacitate maxima. In urma cu vreo cativa ani nici nu as fi visat la asta probabil. Toate aceste utilitati intr-un singur aparat. Si ne mai miram la ce e bun progresul?  :huh:

Edited by Airwaves, 23 August 2005 - 13:51.


#29
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

aproape0m, on Aug 23 2005, 14:02, said:

@goofy : da , la asta ma refeream . poza pe care mi`ai aratat`o tu e facuta cu o camera fotto care deja tinde spre pro .
daca vrei sa faci poze cu peisaje sau mai stiu eu ce minunatii vrei tu sa fotografiezi , da ,  e imposibil cu un telefon , dar daca vrei sa`i faci o poza vecinului sau prietenei tale poti sa o faci linistit si cu un 750

<{POST_SNAPBACK}>

Shobi, era vorba de camera care tinde spre pro, nu de poza :P.
&Aproape0m, nici una dintre ele, nici camera, nici poza nu tind spre pro. Evident ca poti sa faci poze prietenei sau vecinului si cu un 750 si cu un Samsung si cu un Nokia, dar de aici si pana la a spune ca face poza ca o camera digitala, e o cale destul de lunga.
& Airwaves, daca asta ai inteles tu de aici, ca romanii se opun progresului.....ai inteles gresit. E normal sa existe trendul asta de all-in-one. Problema e ca producatorii se concentreaza mai mult la aceste gadgeturi, in loc sa se preocupe de calitatea principala a unui telefon: vocea (cu tot ce implica ea: semnal, baterie, etc). Care a fost motivul principal pentru care ti-ai luat tu telefon: sa faci poze? sa asculti muzica?
E adevarat ce spui tu, comunicarea nu inseamna doar vorbire (80% din comunicare e non-verbala). Asta am spus si eu intr-un post anterior, ca poti comunica si prin mms, sms sau radio/mp3. Insa, scopul principal pentru care e facut acel telefon e sa comunici oral prin el.

#30
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

Airwaves, on Aug 23 2005, 13:46, said:

Dehh .. romanian peoples. Unii inca mai stau cu ochii bulbucati si TOT NU REALIZEAZA (sau nu vor,dupa caz) ca NIMIC NU E MAI CONSTANT CA SCHIMBAREA (in cazul de fata , progresul).

...

Era sa uit. Cu ce ma avantajeaza pe mine saltul tehnologic actual ?
Simplu. Cu un singur aparat (asadar platind un singur produs), beneficiez si de aparat foto, de modem si GPRS,de Bluetooth, de Infrarosu, de jocuri, de organizer, de calendar, de convorbiri, de sms, de MMS, de ceas desteptator, de cronometru, de radio ..  . Toate aceste servicii le folosesc la capacitate maxima. In urma cu vreo cativa ani nici nu as fi visat la asta probabil. Toate aceste utilitati intr-un singur aparat. Si ne mai miram la ce e bun progresul?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>


Da, si toate proaste. Insa observ ca asta nu te deranjeaza.
Bucura-te, in curand o sa beneficiezi si de mIRC pe tel; pe care o sa-l folosesti la capacitate maxima...

Edited by eXXocet, 23 August 2005 - 18:01.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Airwaves, on Aug 23 2005, 14:46, said:

Era sa uit. Cu ce ma avantajeaza pe mine saltul tehnologic actual ?
Simplu. Cu un singur aparat (asadar platind un singur produs), beneficiez si de aparat foto, de modem si GPRS,de Bluetooth, de Infrarosu, de jocuri, de organizer, de calendar, de convorbiri, de sms, de MMS, de ceas desteptator, de cronometru, de radio ..  . Toate aceste servicii le folosesc la capacitate maxima. In urma cu vreo cativa ani nici nu as fi visat la asta probabil. Toate aceste utilitati intr-un singur aparat. Si ne mai miram la ce e bun progresul?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>


esti o oaie tehnologica. pun pariu ca esti genul de oaie care isi ia aparat foto cu mp3 player si prajitor de seminte cu diojdiocare automata incorporat :roflmao:

edit: telefonu ala ar putea sa-ti salveze viata intr-o zi. iar cind o sa ramii fara baterie sau fara semnal si n-o sa dea de tine cine trebuie o sa stai si o sa te uiti la el, cit de frumos si evoluat tehnologic e (adica, scuze, optimizat  :lol: )

Edited by Mosotti, 23 August 2005 - 20:27.


#32
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Era sa uit. Cu ce ma avantajeaza pe mine saltul tehnologic actual ?
Simplu. Cu un singur aparat (asadar platind un singur produs), beneficiez si de aparat foto, de modem si GPRS,de Bluetooth, de Infrarosu, de jocuri, de organizer, de calendar, de convorbiri, de sms, de MMS, de ceas desteptator, de cronometru, de radio ..  . Toate aceste servicii le folosesc la capacitate maxima. In urma cu vreo cativa ani nici nu as fi visat la asta probabil. Toate aceste utilitati intr-un singur aparat. Si ne mai miram la ce e bun progresul?  :huh:
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]



Se poate si vorbi cu el?

#33
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Totul e relativ. Sincer, toti aveti dreptate. Dar tot ce ma deranjeaza acum este faptul ca telefoanele din ziua de azi nu prea mai au autonomie mare.(asta in afara de unele sagem-uri:P).

#34
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004

Airwaves, on Aug 23 2005, 13:46, said:

Dehh .. romanian peoples. Unii inca mai stau cu ochii bulbucati si TOT NU REALIZEAZA (sau nu vor,dupa caz) ca NIMIC NU E MAI CONSTANT CA SCHIMBAREA (in cazul de fata , progresul).

   Ma mir ca nu apar unii care sa spuna si niste chestii de genul.. "Frate cine dracu' a mai inventat si liftul. Ca era asa de placut sa urci  20 de etaje pe scari si facea bine si la sanatate".

Mi se pare mie sau unii nu pot tine pasul cu tehnologia si isi exprima frustrarea prin topic-uri de acest gen? No ofence dar e o mare prostie sa blamezi progresele efectuate in domeniul Gsm si nu numai. E un urias pas inainte indiferent ca telefonul pe care il, folosesti iti canta mp3-uri, iti face si poza sau se deschide doar pe baza amprentei digitale.

COMUNICAREA in sine nu inseamna doar VORBIRE. Este iarasi o prostie uriasa sa traiesti cu aceasta impresie. COMUNICAREA , ca o definitie, reprezinta totalitatea factorilor ce ne ajuta sa transmitem si sa primim informatii de orice gen ar fi acestea. SMS, MMS, IMAGINI, SUNETE, DATE, etc. You've got the point i'm sure.

Legat de CALITATEA CONVORBIRILOR. Pun pariu ca acum se aude mai bine decat prin anii '96-'97 cand foloseam si eu primul telefon mobil din viata mea (un ericsson ga628).

Telefoanele din generatia respectiva sunt total depasite acum, mai ales la capitolul SAR. Alea erau adevarate uzine de emisie. Te iradiau de iti ieseau ochii din cap. Transmisia se facea de cele mai multe ori aproape de capacitatea maxima, mai ales datorita numarului scazut de BTS-uri. De cele mai multe ori era cate un BTS pe oras.

Acum observ ca un telefon bun e considerat de cei mai multi ,un telefon care are semnal in locurile in care terminalele noi nu prea au. S-a intrebat cineva care e cauza ? Nu prea cred ca e multa lume. Sunt terminalele noi mai proaste? In nici un caz. Fabricantii au in vedere faptul ca retelele de telefonie au acum antene amplase prin toate locurile posibile si imposibile si  optimizeaza teleafoanele pt o receptie optima in aria de acoperire NORMALA  a antelenelor si mai ales OPTIMIZEAZA valoarea de emisie SAR spre o cifra cat mai mica.

Intotdeauna vor exista nostalgicii tehnologiilor mai vechi, Nu e nici o problema. Insa adevarata problema apare atunci cand acestia sustin sus si tare ca acum nu se progreseaza ci se involueaza. Ar trebui sa le dea de gandit unora.

Directia trebuie sa fie INAINTE. Sa nu va mirati daca in scurt timp banalul telefon mobil va deveni ceea ce unii acum nici nu isi imagineaza.Respectiv telecomanda pt toate functiile apartamentului,televizor portabil,radio portabil, player de muzica, de filme, de comunicatii audio/video,de asistent personal, de statie de jocuri ,etc etc..
Cele mai multe functii deja exista si cu siguranta acestea nu se vor opri aici. Si stiti de ce? Pentru ca nimic nu e mai constant ca schimbarea ;)

Vor exista desigur si compormisuri......   dar asta intr-un episod viitor :P Daca scapam de asteroidul din 2029

later edit 

Era sa uit. Cu ce ma avantajeaza pe mine saltul tehnologic actual ?
Simplu. Cu un singur aparat (asadar platind un singur produs), beneficiez si de aparat foto, de modem si GPRS,de Bluetooth, de Infrarosu, de jocuri, de organizer, de calendar, de convorbiri, de sms, de MMS, de ceas desteptator, de cronometru, de radio ..  . Toate aceste servicii le folosesc la capacitate maxima. In urma cu vreo cativa ani nici nu as fi visat la asta probabil. Toate aceste utilitati intr-un singur aparat. Si ne mai miram la ce e bun progresul?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca n-ai inteles bine ideea. Nu cred ca e nimeni impotriva faptului includerii a cator mai multe functii intr-un telefon, din contra, cu cat mai multe cu atat mai bine :D insa fara compromisuri la restul functiilor. Si eu folosesc toate functiile telefonului meu (Nokia 6630) la maxim, dar se fac foarte multe compromisuri fara sens in domeniul telefoniei mobile. Exemple? Sunt destule: cele mai mari se fac la baterie si dupaceea la sunet, dar si la functii. Spre exemplu Nokia nu mai pune IrDa pe mobilele S60, insa pe primele modele S60 era IrDa. Stau si ma intreb de ce, cand pe majoritatea S40 este doar IrDa. :cursing: Sau Siemens, care pana la seria 65 avea comanda vocala si la seria 65 au renuntat la ea. Iarasi: de ce? Sau Nokia, care pune BLC-5 (aceeasi baterie ca pe 6230(i), 6630) pe Nokia N91, care are HDD (poate am deviat putin de la subiect aici).

Camerele digitale din telefon, cum am mai spus, nu sunt pentru poze de calitate, ci de ocazie. Pana vom vedea un telefon cu o camera comparabila cu o camera digitala  :photo: adevarata va mai trece multa apa pe Dunare.  :console: Nu poti compara nici macar camera lui K750i cu o camera digitala adevarata (adica produsa de o firma cu traditie in domeniul camerelor digitale, gen Canon, Sony, Panasonic, Fuji, HP, Olymplus, etc., nu chinezarii - sunt destule). K750i poate fi comparat cu o chinezarie. Trebuie sa recunosc ca am avut o camera Mercury (chinezarie) luata prin 2003 cu 3.1 MP (de fapt 2.0 interpolat). Telefonul meu scotea (calitativ) poze mai bune decat chestia aia (ca numai camera nu putea fi numita). Acum am un Sony DSC-W5 si intre 6630 si W5 este o diferenta de la cer la pamant, e ca si cum ai compara o Dacie cu un Rolls Royce. Insa un MP3 Player sau un Radio poate fi inlocuit de un telefon foarte bine.

#35
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Singura functie cu adevarat utila si care se apropie mult calitativ de o solutie buna este player-ul mp3. Dar, si aici intervine un mare DAR, mi-ar place sa pot pune niste casti pro si nu urechelnitele care se livreaza in pachet. Nokia 5510 a fost singurul tel la care iti dadea adaptor de la mufa telefonului la mufa standard audio de casti stereo si chestia asta mi-a placut enorm. Sa nu vorbim despre receptia radio la telefoane ca n-are rost... au scuza ca sunt mici, dar receptia e mai mult decat execrabila, un radio de 10 lei din piatza este mult mai bun. Restul  de functii : camera, GPRS, MMS sunt dezvoltate special pentru ca sa le exploateze operatorii si sa obtina venituri in afara de cele voce. Faptul ca limitarea unui MMS e de 100 kb ma face sa folosesc mail-ul pentru a trimite poze, deoarece o poza acceptabila ca si calitate incepe de la 300 kb si de la o rezolutie 1600x1200 in sus. Totusi pe langa rezolutie mica, telefoanele au un sistem optic de rahat adica in unele zone ale pozei ies clare si in altele mai putin clare :puke:. Sunt curios cum ies pozele de 2 Mpixeli cu telefoane dar nu cred ca ies mai bine decat cu o chinezarie de 2 Mpixeli care are macar un elementar zoom optic de 2x si e facut special pentru poze.
Deci pararea mea e ca un telefon cu mp3 si card inlocuieste cu succes mp3-player-ele cu memorie (alea mici), dar nu poate inlocui un radio sau o camera digitala, decat daca ai pretentii minimale in aceste domenii.
In legatura cu durata acumulatorului, ea este mai mica tocmai datorita acestor functii : am K500i, daca fac poze, ma joc ma tine 15-20 ore, daca il folosesc pentru a vorbi si atat ma duce si o saptamana ! Mi se pare logic ca daca bagi o tona de functii intr-un tel sa-i pui macar o baterie de 1 Ah, dar si aici sunt ratiuni comerciale : trebe sa fie mic si daca vrei sa te tina mai mult cumperi mai multe baterii :coolspeak:
In concluzie, mi-ar place sa gasesc un telefon adevarat cu baterie de minim 1 Ah, cu antena externa care asigura o acoperire mai buna, sa aiba memorie minim 256 Mb si un cablu pe USB sa poti face transfer de date. Nu e rau sa aiba si mp3player dar cu adaptor de casti normale. Gasesc asa ceva ?!! Din pacate nu  :cursing:

#36
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
rvic, exista acel telefon ... moto e398 are baterie de 800 mah(mai putin decat ceri...da e ceva), 256(iti cumperi card) n-are antena externa, da poti sa-i pui adaptor de casti  ;)

ar mai exista si sl45i + baterie extended + mmc 256 ;) (mufa de casti mi se pare ca e d-aia normala)  ^_^

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate