Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Un sfat: Samsung Galaxy S sau Iphone 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#127
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
:)) :)) Nu ma refeream la propozitia aia. Mai e una fix inaintea aleia care zice asa: The iPhone's 4th quarter global shipments are pegged at about 15.5 million phones, with a estimated 47 million phones shipped for all of 2010. "  Eu am citit/tradus corect, singura mea greseala si pe care mi-o asum e ca am presupus ca majoritatea erau iPhone 4, desi inca tind sa cred ca am dreptate. In fine, imi rectific afirmatia: Apple a vandut 50 de milioane de iPhone-uri (4 si 3GS) in 2010. Cat despre partea cu reselleri, singurii sunt operatorii de telefonie cu care are contract in fiecare tara si e cam SOLD OUT peste tot din cate am citit.

#128
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
vulpea si strugurii. galaxy pt saraci, ip4 pentru cine apreciaza diferenta intre plastic ieftin si sticla aia misto + metal :P

#129
priboianucristian

priboianucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.11.2010
De acord cu tine :)

#130
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postpriboianucristian, on 4th January 2011, 19:33, said:

De acord cu tine :)
De acord ca ce? Ca cei fara bani isi iau Galaxy S iar cei cu bani iPhone 4? Lasa-te de meserie.
PS Tu din care categorie faci parte, sau mai bine zis, cu ce te joci? Galaxy S sau iPhone 4?

Edited by MUR_I0NUT, 04 January 2011 - 20:26.


#131
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
De ani buni incoace am numai telefon din primele 2-3 din lume ca specificatii. Genul de tip care si-a luat N95 la un pret
exagerat in ziua in care a aparut in Romania pentru ca imi suna cel mai bine ca specs. In timp am invatat si eu ca la
un mobil nu te uiti la megafuckseli :) Iphone 3G era muci ca specificatii in comparatie cu alte telefoane existente atunci
pe piata dar a fost telefonul care mi-a atras atentia ca un gadget trebuie sa fie user friendly si sa existe o mare atentie
la detalii (de exemplu calitatea materialelor) Apoi 3GS a rezolvat si problema de viteza. Acum IP4 are cam tot ce lipsea
predecesorilor sai. Numai pentru tampiti conteaza ca nu poti face transfer de orice vrei tu pe bluetooth cand gasesc cablu
de date de iphone chiar si prin crashma in care imi fac veacul. Pentru un pasionat de telefoane nu exista comparatie intre
Galaxy S si IP4 ... Galaxy e pur si simplu prea cheap facut :(  Da', en fin, asta cu atentia la detalii si un minim de rafinamament
nu exista printre oamenii care se uita ca unu e 15 mil or whatever si celalalt e aprox dublu.

M-am plictisit. Argumentul pt care ip4 e mai cul e "ca asa zic eu" si gata :P

#132
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View PostMUR_I0NUT, on 4th January 2011, 20:26, said:

De acord ca ce? Ca cei fara bani isi iau Galaxy S iar cei cu bani iPhone 4? Lasa-te de meserie.
PS Tu din care categorie faci parte, sau mai bine zis, cu ce te joci? Galaxy S sau iPhone 4?


Mestere tu raspunzi doar la posturile care iti convin? Astept sa-ti argumentezi afirmatia din postul anterior. Tare sunt curios pe ce te-ai bazat.

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 19:30, said:

vulpea si strugurii. galaxy pt saraci, ip4 pentru cine apreciaza diferenta intre plastic ieftin si sticla aia misto + metal :P


E deplasata prima parte din afirmatia ta, saraci nu pot fi ca si Samsung Galaxy S e un device highend dar in partea a2a ai perfecta dreptate. iPhone 4 chiar e pentru cine aprecieaza detaliile.

#133
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 20:43, said:

Iphone 3G era muci ca specificatii in comparatie cu alte telefoane existente atunci pe piata dar a fost telefonul care mi-a atras atentia ca un gadget trebuie sa fie user friendly
Foarte bine punctat, de acord.

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 20:43, said:

Numai pentru tampiti conteaza ca nu poti face transfer de orice vrei tu pe bluetooth cand gasesc cablu
de date de iphone chiar si prin crashma in care imi fac veacul.
Nu e vb doar de transferul prin bluetooth. Faptul ca in crasma care o frecventezi tu gasesti cablu de date nu inseamna ca in toate crasmele exista asa ceva. Pe de alta parte, doar cu cablul de date nu faci nimic, la iPhone iti mai trebuie si iTunes pt transferuri, tre sa te si loghezi, etc. Pe cand cu un simplu card de memorie se putea rezolva chestiunea respectiva. Chiar pe data de 1 am fost acasa la un prieten sa vdem ce am filmat eu in noaptea de rev. Culmea ca mi-am uitat acasa cablul de date, dar prietenul meu are un Nokia E72. Uite asa am rezolvat problema, fara sa fac cale intoarsa pana acasa. Sunt multe chestii, marunte la prima cedere, dar care la un moment dat fac diferenta.
In fine, eu nu mai intru in polemici, fiecare sa-si ia ce vrea.

#134
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdragasani, on 4th January 2011, 21:04, said:

E deplasata prima parte din afirmatia ta, saraci nu pot fi ca si Samsung Galaxy S e un device highend dar in partea a2a ai perfecta dreptate. iPhone 4 chiar e pentru cine aprecieaza detaliile.
Ba chiar mi-e teama ca vantul de prin buzunare ii face pe oameni sa nu vada diferente care pentru altii sunt de-a dreptul tipatoare.
Din punctul meu S-ul are ceva componente ok dar din cauza finisajului si OS-ului nu l-as numi chir high end decat pentru Samsung dar nu in genere.

Ionut, viata mea e simpla: multi prieteni de-ai mei au IP3, 3GS sau 4 sau macar un ipod :D
Cat despre itunes si alte asa zise inconveniente ... se pune in 5 minute itunes, wtf? eu am pus itunes si pe compurile de la job
si pe la vecini si chiar si pe compurile din crajma favorita :)

Edited by nu_sunt_ozzy, 04 January 2011 - 21:15.


#135
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:14, said:

Ba chiar mi-e teama ca vantul de prin buzunare ii face pe oameni sa nu vada diferente care pentru altii sunt de-a dreptul tipatoare.
Sper ca glumesti. Cine isi permite sa dea 4-500 de euro pe un telefon (la liber) fii sigur ca mai are de unde scoate inca 300 sa-si ia alt model.

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:14, said:

Ionut, viata mea e simpla: multi prieteni de-ai mei au IP3, 3GS sau 4 sau macar un ipod :D
Ma bucur nespus de mult pt tine, ati putea forma un fan-club.

#136
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Nu glumesc deloc.  Luna asta de exemplu am 500 de euro de aruncat pe gadeturi dar 1000 n-am. Si eu nu strang un leu de la o luna la alta.
Destul de simpla explicatia, nu??

#137
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:14, said:

Cat despre itunes si alte asa zise inconveniente ... se pune in 5 minute itunes, wtf? eu am pus itunes si pe compurile de la job
si pe la vecini si chiar si pe compurile din crajma favorita :)
Tu esti constient de ceea ce scrii sau doar iti ies cuvintele din tastatura fara sa le gandesti? Cum naiba sa m aduc la restaurantul favorit sa instalez iTunes pe calc-ul lor ca poate intr-o seara voi avea nevoie sa-i transfer unui preieten vreun video? Nu mai simplu ii sa scot cardul din telefon si sa il dau lui sa isi copieze ce vrea sau viceversa?

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:20, said:

Nu glumesc deloc.  Luna asta de exemplu am 500 de euro de aruncat pe gadeturi dar 1000 n-am. Si eu nu strang un leu de la o luna la alta.
Nici eu nu strang de la o luna la alta ca sa-mi iau X gadget, dar poate nu toata lumea are posibilitatea asta. Ideea e ca in mom in care mi-am luat Galaxy S, sau HD2-ul sau Xperia X10 sau altele aveam de unde sa mai pun inca cateva sute de euro sa iau I4, dar nu m-a interesat, asa cum nu ma intereseaza nici acum.

#138
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

View PostMUR_I0NUT, on 4th January 2011, 21:23, said:

Tu esti constient de ceea ce scrii sau doar iti ies cuvintele din tastatura fara sa le gandesti? Cum naiba sa m aduc la restaurantul favorit sa instalez iTunes pe calc-ul lor ca poate intr-o seara voi avea nevoie sa-i transfer unui preieten vreun video? Nu mai simplu ii sa scot cardul din telefon si sa il dau lui sa isi copieze ce vrea sau viceversa?


Nici eu nu strang de la o luna la alta ca sa-mi iau X gadget, dar poate nu toata lumea are posibilitatea asta. Ideea e ca in mom in care mi-am luat Galaxy S, sau HD2-ul sau Xperia X10 sau altele aveam de unde sa mai pun inca cateva sute de euro sa iau I4, dar nu m-a interesat, asa cum nu ma intereseaza nici acum.
Mon amie, eu am zis crashma. Adica unde imi fac veacul si mai dorm pe sub mese simtindu-ma ca acasa. Eu sunt un caz aparte. Sunt prieten bun cu patronii. Si ti-am zis ce fac eu, nu era o sugestie. E clar ca nu esti the IP4 type  ;) Iar eu cand vreau sa trimit ceva pot trimite pe mail sau il pot pune intai in laptop si apoi pe alte cai.
Numai tu ai probleme d-astea grave :)

Daca tot aveai destui bani zi-mi si mie cum dracu ai ales mizeria aia de S in loc de ip4? le-ai pus si tu o secunda unul langa altul sa compari ecran, sunet, feel, etc??

#139
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:37, said:

E clar ca nu esti the IP4 type...
Esti foarte perspicace, era greu de ghicit :lol:

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:37, said:

Iar eu cand vreau sa trimit ceva pot trimite pe mail sau il pot pune intai in laptop si apoi pe alte cai.
Bine, tu fa asa, eu fac altfel. Ok?

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:37, said:

Daca tot aveai destui bani zi-mi si mie cum dracu ai ales mizeria aia de S in loc de ip4?
Prietene, am si acum bani sa-mi iau I4, din fericire nu banii sunt problema mea cea mai grava. Doar ca nu sunt curios de telefonul ala.

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 21:37, said:

le-ai pus si tu o secunda unul langa altul sa compari ecran, sunet, feel, etc??
Da. Ecranul ala m-a lasat rece. Feel? Ce feel? Pe de alta parte sunt curios ce feeling au cei care isi scapa bucatica de sticla pe jos....
Al meu l-am scapat pe ciment deja de 3 ori, din care de 2 a cazut direct pe ecran de la aprox 1.5 metri si n-are nici pe dracu'. Sa te vad pe tine...

Edited by MUR_I0NUT, 04 January 2011 - 21:58.


#140
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Nu va lecuiti vad... Tot care pe care pe aici.
IP4 si SGS... 2 cacaturi de gadget uri pe care o sa le aruncati intr un colt in max 1an jumate, pentru ca o sa vreti altceva mai cool, mai scump, mai... puii mei.
Si va flambati atata pentru ele.
Oricare din ele, daca va pica din mana pe jos, e doar o chestie de sansa, daca vi se strica sau nu. Asa ca relaxare la capitolul asta.
La SGS problema maxima este Androidul, pe de o parte, care nu e atat de stabil si bine facut cum ar trebui. Si apoi aplicatiile, care la fel, nu s toate bine lucrate.
Da, evident ca unii nu si pot permite IP4 si IP4 e cu 100-200eur mai mult decat SGS ul. Dar nu asta e problema. Nu ne laudam aici cu ce putem cumpara azi sau maine. Astea nu s argumente. Astea sunt fitze, sa le spunem.
Oricum, sunt multi care si mananca de sub unghii, dar pentru a fii cool, se dau peste cap sa si cumpere un telefon scump. Dar asta e boala romanului.

Enjoy your life ! Cu iPhone sau Galaxy, soarele tot de la Est va rasari :D

#141
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 20:43, said:

De ani buni incoace am numai telefon din primele 2-3 din lume ca specificatii. Genul de tip care si-a luat N95 la un pret
exagerat in ziua in care a aparut in Romania pentru ca imi suna cel mai bine ca specs. In timp am invatat si eu ca la
un mobil nu te uiti la megafuckseli :) Iphone 3G era muci ca specificatii in comparatie cu alte telefoane existente atunci
pe piata dar a fost telefonul care mi-a atras atentia ca un gadget trebuie sa fie user friendly si sa existe o mare atentie
la detalii (de exemplu calitatea materialelor) Apoi 3GS a rezolvat si problema de viteza. Acum IP4 are cam tot ce lipsea
predecesorilor sai. Numai pentru tampiti conteaza ca nu poti face transfer de orice vrei tu pe bluetooth cand gasesc cablu
de date de iphone chiar si prin crashma in care imi fac veacul. Pentru un pasionat de telefoane nu exista comparatie intre
Galaxy S si IP4 ... Galaxy e pur si simplu prea cheap facut :(  Da', en fin, asta cu atentia la detalii si un minim de rafinamament
nu exista printre oamenii care se uita ca unu e 15 mil or whatever si celalalt e aprox dublu.

M-am plictisit. Argumentul pt care ip4 e mai cul e "ca asa zic eu" si gata :P
Esti un snob care nu prea are tangente cu limba romana.

Eu te sfatuiesc sa iti cumperi mai bine "cele mai bune 2-3 carti din lume".

Atat Iphone 4 cat si Galaxy S sunt 2 smartphone-uri foarte bune daca nu cele mai bune.

View Postnu_sunt_ozzy, on 4th January 2011, 19:30, said:

vulpea si strugurii. galaxy pt saraci, ip4 pentru cine apreciaza diferenta intre plastic ieftin si sticla aia misto + metal :P
Decat sarac la minte ca tine....

Edited by Just_Cavalli, 05 January 2011 - 14:33.


#142
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostRoVal1972, on 5th January 2011, 10:05, said:

IP4 si SGS... 2 cacaturi de gadget uri pe care o sa le aruncati intr un colt in max 1an jumate...
Cat? :o  Eu personal abia astept sa fie anuntat si pe urma sa iasa pe piata succesorul lui Galaxy S. Stii cum sta treaba? Aici vb doar sa vb, mie mi se rupe de I4-ul lui colegul, si lui probabil la fel de Galaxy S-ul meu.
Dar de la asta la a afirma ca cei care au Galxy S si-ar fi dorit de fapt I4 dar nu aveau destui bani, e cale lunga...foarte lunga. :angry:

#143
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 5th January 2011, 14:32, said:

Esti un snob care nu prea are tangente cu limba romana.

Eu te sfatuiesc sa iti cumperi mai bine "cele mai bune 2-3 carti din lume".

Atat Iphone 4 cat si Galaxy S sunt 2 smartphone-uri foarte bune daca nu cele mai bune.


Decat sarac la minte ca tine....
Eu n-am tangente cu limba romana? Snob? Orice cretin poate arunca cu vorbe fara sa argumenteze  :console:
Amice esti cam idiot. Esti genul care tre' s-o scoata pe masa si dupa ce o face mai si rade tot pamantul.

Si nu-mi mai da tu sfaturi despre citit ca probabil am citit pana sa incep scoala mai mult decat ai citit tu pana in prezent.  :death:

N-ai neuronii necesari sa ma judeci, tristule  :thumbdown:

#144
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Daca as fi moderator, v-as da la toti un suspend de vreo o saptamana doua... Ce dracu' e asa greu sa evitati jignirile inutile.

1. Am spus un an jumate asa din top. Poa' sa fie si 3 luni. Oricum, e trist ca am ajuns sa schimbat telefoane ca pe ciorapi.
2. Eu n-as judeca instant pe cineva pe forum, doar ca uita sa puna o virgula, sau vorbeste in stiu eu ce jargoane. Da' ma rog, multi practica critica asta peste tot. Pe mine ma calca pe creier sa vad pe mail sau pe forum limbaj mirc sau toate prescurtarile posibile, dar fiecare e liber sa se exprime cum vrea.
3. E trist ca ajungeti sa va jigniti pentru niste rahaturi d'astea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate