Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#757
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am un Tplink AX-10 de la digi. azi am cerut sa imi faca upgrade de firmware de la 1.8.6 la 1.8.8 si dupa upgrade am avut numai probleme:
https://forum.softpe...4#entry29807916
am scos de la naftalina un Asus RT-N56U pe care vreau sa il folosesc pana rezolv cu tplink-ul
nu prea imi place interfata de la Asus si ma gandeam sa instalez OpenWRT pe Asus.
merita sa fac acest upgrade sau nu? am vreun spor de performanta sau functii suplimentare pe OpenWRT fata de interfata standard de la Asus?

am folosit router-ul o jumatate de zi si dupa fiecare test de viteza pe speedtest se bloca si trebuia restartat. in plus parca se incinge cam tare inclusiv prin carcasa.
daca pun firmware padawan pe el se rezolva problemele de blocare?

#758
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Eu am pus Padawan, la sugestie unui amic. si mi-a zis ca e o imbunatatire la functii...dar nu ma intreba c si cum... ca nu mai tin minte. Oricum sta linistit in rezerva.

Edited by Ravy, 07 March 2023 - 14:12.


#759
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Vezi pe pagina anterioară link-ul de Google Drive pus de Adm, @rexx.
@Strimareanu: n-am mai intrat de ceva timp pe aici. Mă bucur că mai sunt oameni care-l folosesc. E un router vechi totuși și de-abia face față la cerințele de acum pe partea de wireless. Poate dacă e folosit doar pe cablu ar mai merita. Nu știu cum se comportă cu trafic mare, dar eu l-am forjat binișor cu abonamentele de 300 și 500 Mbit de la Digi și n-a spus nimic.

#760
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
pe 5 GHz am scos viteze de 200 Mbps up/down pe telefon si pe cablu 400 Mbps up/down pe laptop cu windows si resp tot pe cablu 900 Mbps up/down pe desktop cu linux

eu l-am folosit de nevoie ca s-a busit router-ul de la digi. dar dupa fiecare test de viteza pe wireless trebuia sa ii dau restart ca se bloca, deci aici are un mare minus
ca firmware am folosit ultimul firmware disponibil de la asus: 3.0.0.4.380.7378

#761
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Am folosit Padavan pentru mult timp, ani la rând. Am avut chiar și câteva luni de uptime. Cred că nu vei fi dezamăgit de firmware-ul Padavan. Eu recomand și o resetare după ce scrii firmware-ul, să nu răm
nă ceva din firmware-ul oficial.

#762
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Și eu am renunțat la el acum 1 luna. Am încercat un router zte de la digi dar nu a fost pe placul meu și am ajuns la un tplink x72 de care sunt mulțumit. M-a servit aproximativ 10 ani.

#763
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine inca merge brici AC-56-U luat in septembrie 2016.

N-56-U l-am scos de la naftalina, si tot asa cum a crapat in februarie 2019 (il aveam din martie 2014) se manifesta, leduri aprinse slab pe fata, lipsa leduri mufe LAN, switch cu 5 porturi, wireless nu emite. Am dat reset si degeaba.

Am lucrat numai cu Padavan pe care il updatam de fiecare data cand aparea cate un build nou. Ceea ce nu fac cu HGG de pe AC-56-U, am unul vechi de ani buni.

Aparand o necesitate de Netflix in camera maica-mii la parter unde nu pot ajunge cu UTP, am tras un UTP din AC-56-U pana in camera de la etaj care e deasupra camerei maica-mii, pe post de AP am pus alta amintire de la naftalina, D Link DIR 615.

#764
Strimareanu

Strimareanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.05.2009
Eu am o problema, cu routerul ASUS AC56U, si anume...vreau sa-i programez ca Wi-Fi-ul sa nu functioneze pe orele de noapte... sa se opreasca. desi intru la advanced si-l programez el tot ca el face adica nu se opreste in acele ore. Pe RT n56U- Padawan nu am incercat.

#765
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Pune-i cu 30 minute inainte de a inchide wifi-ul sa faca un reboot, vezi dupa reboot daca mai e setarea si daca da, daca acum o aplica.
Verifica daca setarile tale sunt si pt 2.4 si pt 5 GHz si nu ai uitat sa setezi una din ele. Incearca acelasi lucru sa il faci cu clientii de pe Guest si vezi daca pt Guest aplica corect setarea de inchidere/deschidere a retelei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate